10 kõige dramaatilisemat eksitud penaltit jalgpalliajaloos (0)

Foto: zeenews.india.com

Teatavasti eksis Lionel Messi nädal aega tagasi penaltiga Copa America Centenario finaalis. Otsustasin seepärast meenutada jalgpalliajaloo kõige dramaatilisemaid penaltieksimusi, valides välja kümme märkimisväärseimat. Milliste kriteeriumite alusel oma valiku langetasin?

  • Mängu tähtsus. Siia mahtusid vaid penaltid, mis löödi vähemalt MM-i veerandfinaalis, EM-i poolfinaalis või muu võistlussarja finaalis.
  • Eksija kuulsus. Mida suurem superstaar, seda suurem tõenäosus oli siia nimekirja sattuda.
  • Mängu tulemus. Võtsin arvesse vaid penalteid, mille sooritas kaotanud osapoole mängija. Näiteks Michel Platini ja Diego Maradona eksimused MM-i veerandfinaalis ning Cristiano Ronaldo sooritus Meistrite liiga finaalis ei saa olla siin valikus, kuna nende meeskonnad lõpuks antud kohtumiste penaltiseeriad võitsid.
  • Hajutatus. Ühest mängust pääses valikusse maksimaalselt üks penalti.
  • Muud asjaolud. Nagu näiteks ebaõnnestumine oma kodupubliku ees või penaltiseeria ainsaks eksijaks olemine.

Ma ei hakanud asja nii peeneks ajama, et neid kümmet penaltit veel omakorda tähtsuse järjekorda sättida. Eks igaüks võib koostada oma järjekorra. Mina reastan penaltid, mis põhjustasid paljudele ohtraid pisaraid, kronoloogiliselt.

1984 Euroopa karika finaal - BRUNO CONTI (Roma)

Vanadel aegadel peeti viigilise mängu järel vajadusel kordusmäng, penaltiseeria on suhteliselt uus asi. Esimest korda läks Euroopa karika (Meistrite liiga eelkäija) finaalis penaltiseeria kasutusele aastal 1984, kui kohtusid Roma ja Liverpool. Liverpooli fännid võivad sellest seeriast lõbusalt meenutada puurivaht Bruce Grobbelaari veiderdamist väravajoonel. Zimbabwelase "spagetijalgade" trikki niipea ei unustatud - 21 aastat hiljem tegi seda Meistrite liiga finaalis Liverpooli väravasuul järele Jerzy Dudek.

Roomlaste jaoks on aga 1984. aasta penaltiseeria ülivalus. Tegemist oli esimese ja seni ainsa korraga, mil Roma Euroopa tähtsaima klubisarja finaali jõudis, ning finaal peeti Roma enda kodustaadionil. Itaallased said veel ühe eelise, kui esimesena eksis penaltil Liverpooli mees Steve Nicol. Siis aga juhtus hull lugu - terve oma karjääri vältel Roma ridadesse kuulunud kohalike lemmik, kaks aastat varem maailmameistriks tulnud Bruno Conti saatis palli üle värava. Kuna hiljem eksis ka Francesco Graziani, jäi Roma trofeest ilma.

1986 MM-i veerandfinaal - ZICO (Brasiilia)

1982. aasta Brasiilia koondist peetakse läbi aegade üheks parimaks ja atraktiivseimat jalgpalli näidanud meeskonnaks, kes MM-i võita ei suutnud. Ka neli aastat hiljem olid eelnenud turniiri staarid Zico, Socrates ja Falcao rivis. Oma koondisekarjääri jooksul 48 väravat löönud Zico jaoks polnud MM-finaalturniirid just õnnelikud - 1978. aastal tühistati näiteks tema võiduvärav Rootsi vastu, kuna kohtunik puhus lõpuvilet umbes samal ajal, kui Flamengo staar palli peaga võrku saatis.

Kõige hullem oli Zico jaoks aga tema viimane MM-i mäng. Vigastus ei lubanud tal algkoosseisus alustada, ta sekkus veerandfinaalis Prantsusmaa vastu vahetusest 71. minutil, kui seis oli 1:1. Zicol oli kuldne võimalus normaalajal penaltist võiduvärav lüüa, kuid Joel Bats suutis tema suhteliselt kehva soorituse tõrjuda. Mäng läks penaltiseeria peale ning kuigi seal oli Zico täpne, langes Brasiilia välja. Kusjuures antud veerandfinaali näol on tegemist tõelise eksivate staaride paraadiga, sest penaltiseerias jätsid oma löögi realiseerimata ka Socrates ja Michel Platini. Ometi jäädi mäletama eelkõige Zico eksimust.

2010. aasta saates "Football's Greatest" meenutas Zico: "Mind kritiseeritakse veel isegi täna. Tundub, et Brasiilias peab igal MM-il, mida me ei võida, olema patuoinas. Aastal 1950 oli selleks Barbosa, aastal 1982 Toninho Cerezo, aastal 1978 Coutinho ja aastal 1986 mina. Iga kord, kui me ei võida, tahavad inimesed leida kedagi, keda süüdistada." Socrates ütles omaltpoolt: "Isegi täna mäletab enamus inimesi penaltit, mille luhtas Zico. Ja keegi ei mäleta, et ka mina eksisin. Mul pole aimugi, miks see nii on, aga kogu süü veeretati tema kaela."

1992 EM-i poolfinaal - MARCO VAN BASTEN (Holland)

Kolmekordne Ballon d'ori võitja Marco van Basten on inimestele pakkunud ilmselt EM-i finaalide ajaloo kõige fantastilisema hetke - tema suurepärane löök terava nurga alt otse õhust, mille vastu Nõukogude Liidu tuntud väravavaht Rinat Dasajev oli võimetu, aitas Hollandil tulla 1988. aasta Euroopa meistriks.

Neli aastat hiljem jäi aga Holland EM-i finaalist eemale just van Basteni penaltieksimuse tõttu. Ta oli 2:2 viigiga lõppenud poolfinaali penaltiseerias kümnest lööjast ainus, kes võrku ei sahistanud, kuna Taani puurivaht Peter Schmeichel tõrjus tema ürituse.

1988. aasta turniiril viie tabamusega parimaks väravalööjaks osutunud van Basten ei saanud 1992. aasta EM-il, mis jäi tema viimaseks suurturniiriks, kokkuvõttes kordagi jalga valgeks.

1994 MM-i finaal - ROBERTO BAGGIO (Itaalia)

Esmakordselt läks MM-i finaalis penaltiseeria käiku 1994. aastal, mil Brasiilia ja Itaalia jätsid mängus väravad löömata. Kui kord jõudis Itaalia superstaari Roberto Baggio kätte, pidi ta kindlasti skoorima, sest Franco Baresi ja Daniele Massaro eksimuste tõttu rohkem enam eksimisruumi ei olnud. Turniiri jooksul viie väravaga hiilanud Baggio saatis aga kõigile ootamatult penalti üle värava.

"See on haav, mis ei parane kunagi," on Baggio hiljem öelnud. "Olin alati unistanud mängimisest MM-i finaalis Brasiilia vastu. Aga kui see sai reaalsuseks, eksisin ma sellel penaltil."

Kokkuvõttes osales Baggio Itaalia koondisega kolmel suurturniiril: MM-idel 1990, 1994 ja 1998. Kõigil kolmel korral pidi ta taluma kaotust penaltiseerias, ehkki kahes seerias (poolfinaalis 1990 ja veerandfinaalis 1998) oli ta ise penaltil täpne.

2006 MM-i finaal - DAVID TREZEGUET (Prantsusmaa)

Prantsusmaa koondise ründaja David Trezeguet' kohta võib öelda, et ta võttis Itaalialt EM-tiitli ja andis Itaaliale MM-tiitli. Aastal 2000 lõi ta EM-i finaalis lisaajal Itaaliale kuldse värava, aidates Prantsusmaa Euroopa meistriks. Kuus aastat hiljem, kui samad koondised kohtusid MM-i finaalis, oli Trezeguet aga penaltiseerias ainus eksija. Tema Juventuse klubikaaslane Gianluigi Buffon hüppas küll valele poole, kuid ründaja penalti lendas latti.

Trezeguet' õnneks jäädakse 2006. aasta MM-i finaalist rohkem mäletama ilmselt Zinedine Zidane'i punast kaarti kui tema lattilööki. Küll aga on Trezeguet eriti õnnetu jalgpallur, sest ka 2003. aastal oli ta tähtsas finaalis mängujärgse penalti realiseerimata jätnud ja kaotusekibedust tundnud. Nimelt oli ta Meistrite liiga finaalis löönud penalti pihta Milani väravavaht Didale.

2008 Meistrite liiga finaal - JOHN TERRY (Chelsea)

Kui kapten John Terry oleks Moskvas oma penalti sisse löönud, oleks Chelsea 2008. aastal oma esimese Meistrite liiga trofee võitnud ning kõige eredamalt oleks mäletama jäädud Cristiano Ronaldo eksitud penaltit. Terry otsustav löök libisemise pealt tabas aga posti. Kuna pärast eksis ka Nicolas Anelka, jäi Chelsea penaltiseeria lõpuks Manchester Unitedile alla ja Terry puhkes oma kuulsaid pisaraid nutma.

Eelmisel aastal, kui tema penaltist oli möödunud peaaegu seitse aastat, tunnistas Terry, et eksimus painab teda siiamaani. "Sellest ei saa ma kindlasti kunagi üle," ütles ta. "Aastatega on see küll leevenenud, aga mõne korra aastas äratab endiselt see mõte mind öösel üles."

2010 MM-i veerandfinaal - ASAMOAH GYAN (Ghana)

Ükski Aafrika koondis pole kunagi jõudnud MM-il poolfinaali. Sellele ajaloolisele saavutusele oli Ghana 2010. aastal ülilähedal, puudu jäid loetud sentimeetrid. Nimelt oli käimas veerandfinaal Uruguay ja Ghana vahel, seis oli 1:1 ning 120 minutit oli juba täis tiksunud, kui Luis Suarez pidi Ghana viimase rünnaku käega ja punase kaardi hinnaga tõrjuma. Penaltit läks lööma ründaja Asamoah Gyan, kes palliga latti pühkis. See jäi lisaaja kõige viimaseks episoodiks.

Kuigi mängujärgses penaltiseerias oli Gyan täpne, saates palli ristnurka, jäid aafriklased seal kaotajateks ning Ghana koondise aegade parim väravakütt jäi oma esimest penaltit, mis oleks kõik ära otsustanud, kibedalt taga nutma. Kaks aastat hiljem eksis muide Gyan penaltiga ka Aafrika Rahvaste Karika poolfinaalis, mille Ghana kaotas Sambiale 0:1.

2012 Meistrite liiga finaal - BASTIAN SCHWEINSTEIGER (Bayern)

2012. aasta Meistrite liiga finaali Chelsea vastu sai Bayern mängida oma koduplatsil. Sakslased olid võidule lähedal, kuid Didier Drogba 88. minuti viigivärava tõttu läks vaja lisaaega ja penaltiseeriat. Esialgu sai eelise Bayern, kuna Manuel Neuer tõrjus Juan Mata löögi. Hiljem vastas sellele Petr Cech, pareerides Ivica Olici soorituse.

Otsustavaks sai viies löögivoor, kus Bastian Schweinsteiger, kes oli poolfinaalis Madridi Reali vastu otsustava penalti realiseerinud, lõi posti. Sinnamaani kogu oma profikarjääri Bayernis veetnud Schweinsteigeril ei jäänud oma toetajate ees tehtud olulise eksimuse peale üle muud, kui nägu särgi sisse peita.

Üleeile eksis Schweinsteiger jälle tähtsas penaltiseerias oma meeskonna viienda lööjana, kui ei suutnud ära kindlustada Saksamaa pääsu EM-i poolfinaali. Tema õnneks olid siiski sakslased kokkuvõttes itaallastest täpsemad.

2016 Meistrite liiga finaal - JUANFRAN (Atletico)

Madridi Atleticole on Meistrite liiga/Euroopa karika finaalid kaasa toonud kuhjaga kurbust - kolm finaali ja kolm ülidramaatilist kaotust. Kõigepealt, 1974. aastal läks Atletico Luis Aragonesi karistuslöögist 114. minutil juhtima, kuid lasi Bayernil viigistada lisaaja viimasel minutil ning kaotas kordusmängu 0:4. 2014. ja 2016. aastal jäädi valusalt alla linnarivaal Madridi Realile - 2014. aastal lõi Real viigivärava normaalaja üleminutitel ning 2016. aastal pandi kõik paika penaltiseerias.

Viimases finaalis läks eriti täbarasti Hispaania koondise paremkaitsjal Juanfranil, kes oli penaltiseeria ainus eksija, tabades posti.

Oma eksimusest löödult jalutas Juanfran kohtumise järel Atletico fännide ette vabandama. Südantsoojendaval kombel aplodeeris terve staadionisektor sellele püsti seistes.

2016 Copa America finaal - LIONEL MESSI (Argentina)

Viis Ballon d'Ori teeninud Lionel Messi ei võitnud Argentina koondisega midagi, kuigi jõudis suurde finaali kolmandat aastat järjest. Aastal 2014 tuli MM-finaali lisaajal kaotus Saksamaalt, aastail 2015 ja 2016 Copa America finaali kaotused penaltitega Tšiilile. Tänavune Copa America Centenario oli Messi jaoks isiklikult kõige kurvem, sest ta lõi penalti üle värava.

Kuni finaalini tegi Messi suurepärase turniiri, lüües viis väravat. Finaal lõppes 0:0 viigiga ning penaltiseerias eksis esimesena Tšiili staar Arturo Vidal, aga Argentina ei suutnud seda ära kasutada, sest Messi eksis kohe vastu. Pärast finaali teatas ülimalt pettunud Barcelona ründaja oma koondisekarjääri lõpetamisest.

Kokkuvõtteks: Jalgpalliajalugu tunneb suurel hulgal dramaatilisi penaltieksimusi ning saab pidevalt lisa, sest nagu näha, on kümnest minu valitud eksimusest kaks sündinud sel aastal. Kes teab, võib-olla otsustatakse ka käimasoleval EM-finaalturniiril Euroopa meister penaltitega ja kedagi jäädakse mäletama tema ebatäpse löögi poolest.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA UUS VOOR
OTSEPILT: kas pikema õlekõrre tõmbab nelja punktiga United või kuue silmaga Kalev?  (Kalevi kiire värav!)
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
SKOORIVAD EESTLASED
TAMMEKALE TEINE VÕIT
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!