12 aastat ootust, viimane test ja uue võimaliku Ragnar Klavani sünd (3)

Mattias Käit (paremal) on Kreekas Karol Metsa ja Artjom Dmitrijevi puudumisel väga oluline lüli keskväljal. Mängus Lätiga on Martin Reimi ülesandeks leida talle partnerid. Nikita Baranovile (vasakul) kuluks täna ära Karol Metsaga koostöö harjutamine keskkaitses, juhuks kui ka tulevikus Ragnar Klavan peaks kuskil eemal olema. Samas kui Reim otsustab Lätile vastu minna nelja kaitsjaga, võib Baranov hoopis Madis Vihmannile debüüdivõimaluse kinkida. Foto: Brit Maria Tael

Esmaspäeva õhtul kohtub Eesti võõrsil maavõistluses Lätiga, keda viimati võideti 12 aastat tagasi. Ja see on muide taasiseseisvumise järel ainus kord, mil lõunanaabritele koha oleme kätte näidanud. Täna loodab Martin Reim kirjutada lätlaste alistamise teise peatüki, kuid see ei ole tema ainus prioriteet.

Pärast 2005. aastal Tallinnas saadud võitu oleme lätlastega kohtunud kuuel korral - 2008. aastal saime tänases mängupaigas Riia Skonto staadionil 0:1 kaotuse ning seejärel oleme teinud viis viiki. Läbi ajaloo on saldo samuti nukker - meil on 9 võitu (8 neist esimese Eesti ajal), 19 viiki ja 25 kaotust omavahelistest mängudest.

Praegu on justkui parim võimalus astuda esimene väike samm suure vahe vähendamise suunas, sest Lätil on käsil keerulised ajad. Viimases kuues mängus on kolakat saadud. Seejuures vahetus kevadel neil peatreener, kui ligemale neli aastat koondise tüüri juures toimetanud Marians Pahars märtsis Gruusialt saadud 0:5 kaotuse järel hundipassi sai. Nüüd juhendab neid kogenud 61-aastane Aleksandrs Starkovs, sama tööd ka aastatel 2001-2004 ja 2007-2013 teinud mees.

FIFA edetabelis oli Läti aprillis ja mais oma rekordmadalal 124. kohal. Juuniks tõusti kahe rea võrra. Kas meil on siis ikkagi parim võimalus kiluvarastele koht kätte näidata? "Arvan, et Läti mõtleb samamoodi. Nad tahavad oma kaotuste seeria lõpetada ja kindlasti on nad väga näljased seda tegema just meie vastu, kes on võrdsem vastane," ütles Eesti juhendaja Martin Reim Soccernet.ee-le.

REKLAAM

"Keeruline oli neil seda kindlasti Portugali vastu teha (reedel saadi valikmängus Portugalilt 0:3 kaotus - K. E.). Viimased mängud, mis enne seda neil olid, oli see õnnetu Gruusia kaotus, mis läks treenerikoha maksma ja enne seda saadi Šveitsilt napp kaotus. Ega ei ole kergeid mänge olnud," lisas Reim.

Eestile pole mänguks valmistumine ka nii lihtne kui muidu - Läti ongi Starkovsi käe all pidanud vaid ühe matši, mis oli valitseva Euroopa meistriga, ja selle põhjal on nende käekirjast raske teha põhjapanevaid järeldusi.

Aleksandrs Starkovs (keskel) on tänavu kevadest juba kolmandat korda Läti koondise tüüri juures. Foto: Imre Pühvel (arhiiv)

"Kuna vahetult enne eelmist mängu vahetus neil peatreener, siis tegelikult on see seis, kus me väga täpselt ei tea, kuidas nad meie vastu võivad mängima tulla. Kas see stiil on sama, mis Portugali vastu ja lihtsalt natuke kõrgem ja julgem või mängivad nad teise asetusega - seda näeme mängu alguses. Portugali vastu nad üritasid ja tahtsid, aga lihtsalt seda kvaliteeti mingites momentides nappis," rääkis Reim.

Ta lisas: "Aga mängijatest - eks me oleme sellised sarnased võistkonnad. Üldiselt on neil ründes kiirust ning võimsust kaitses ja standardites. On vist juba päris ammu, kui koondis Lätit võitis - eks me teeme kõik, et seda parandada, aga see lahing tuleb kindlasti kõva. Mõlemal treeneril on sarnased olukorrad - Starkovsilgi on mingi osa mängijaid, keda ta tahaks sõprusmängus proovida ja võib-olla midagi katsetada ja sama on meil."

Viimane test

Eesti on pidanud tänavu seni kolm kohtumist: võõrsil tegime valikmängus Küprosega viigi, misjärel võitsime kodus maavõistluses 3:0 Horvaatiat ning kaotasime nüüd taas valikmängus kõva lahinguga Belgiale 0:2. Pärast tänast jooksevad sinisärgid väljakule alles augusti viimasel päeval, kui meid ootab ees võõrsilahing Kreekaga. Tollest matšist jäävad mängukeeldude tõttu eemale Eesti viimaste aastate kaitseliiniesine patrullija Karol Mets ja sel aastal end vaikselt pildile mängida üritanud Artjom Dmitrijev. See tähendab, et puudu on tähtis lüli ja selle võimalik asendus. Täna tuleb Läti vastu midagi uut proovida.

"Ega meil siin aasta jooksul on mõned üksikud sõprusmängud, kus on võimalus proovida midagi - kas midagi uut või mängijaid, kes on vähem mänginud - ja kindlasti on see homne (tänane - K. E.) mäng selline. Oleks rumal seda mitte ära kasutada. Järgmine on juba jälle valikmäng ja siis peab olema juba kindel ja teadma, mismoodi keegi hakkama saab," lausus Eesti peatreener.

Martin Reimil on mängu eel kõvasti nuputamist. Foto: Brit Maria Tael

Koondis reisis Riiga juba laupäeval pärast kerget taastavat treeningut. Eile tehti mängueelne treening, kus loodeti nii reedel mänginutele, aga ka teistele uuesti särts jalgadesse saada. Sarnaselt märtsile, kus valikmängule järgnes maavõistlus, kavatseb ka nüüd Reim koosseisus vangerdada, kuid tähtis on säilitada ka korralik selgroog: "Üritame koosseisu välja panna sellise, et see oleks piisavalt tugev, aga ka värske - ühesõnaga maksimaalselt hea."

Kuigi mängijatele tutvustati koosolekul mõistagi ka lätlaste tugevusi ja nõrkuseid, erinevate mängijatüüpide stiile ning nüansse, kuidas oma mängus efektiivne olla, siis taktikaliselt keskendutakse suuresti ka oma enda mängule. "Kindlasti on see võimalus oma palliga mäng rohkem fookusesse tõsta," ütles treener.

On oodata debüüti

Aga asume nüüd kõige põnevama osa ehk Eesti koosseisu juurde. Nagu on teada, sai Ragnar Klavan pärast reedet väljateenitud puhkusele, koju jäi ka kerge vigastusega kimpus olev Henrik Ojamaa. Ülejäänud mehed on Riias kohal ja kõik ka valmis platsile jooksma. "Kindlasti tuleb vahetusi ja värskeid jalgu [võrreldes Belgia mänguga]. Eks ta on midagi sarnast nagu oli märtsis. Mingi osa mängijaid sai kohtumiseks Horvaatiaga vahetatud ja eelmine kord see toimis. Vaatame, kas ka nüüd."

Reim kinnitas, et kui vähegi võimalik, on mängu jooksul kavas ära teha ka kuus vahetust, et koormust jagada. Samas ei hakata kellelegi minuteid lihtsalt kinkima. "Mingid mõtted on, aga eks mängu käik seab teinekord omad nõudmised, et kus, millal ja mida vahetada," rääkis Reim, "kasvõi eelmist mängu vaadates võib ühel hetkel kõik peapeale pöörata. Vahetust vahetuse pärast ei tee. Pigem et mängupilti kas muuta või paremaks teha."

Kostja Vassiljev ja Sergei Zenjov ei mängi ilmselt kumbki 90 minutit. Kuid kas nad alustavad või sekkuvad vahetusest? Foto: Brit Maria Tael

Reim vihjas väga tugevalt, et mängu alustatakse ühesuguse plaaniga ja matši vältel muudetakse see teiseks. Ehk konkreetselt rünnakut silmas pidades tähendab see, et kui väljakul on Henri Anier või Ats Purje, siis mängitakse konkreetse tipuründajaga, samas Konstantin Vassiljevi platsiloleku ajal minnakse pigem üle nii-öelda valeüheksa ehk valeründaja peale.

"Meil on mõlemad valikud. Mispidi me alustame ja mispidi me lõpetame, eks seda näeb. Aga kindlasti me neid mõlemaid variante peame katsetama ja proovima, et suudaksime oma mängustiili ka mängu käigus muuta. See on tuleviku suhtes väga hea ja raskem ka vastasele," sõnas treener. Minu küsimuse peale, kas Vassiljev alustab pingilt, keerutas Reim vastuseks, et ta kindlasti täismängu ei tee.

Kuigi teha saab kuus vahetust, siis väravavahti ei ole plaanis vahetada: kes alustab, see võiks ka lõpetada. "Pigem arvan, et jätaks need vahetused väljakumängijate peale," ütles Reim. Aga kumb siis väravas alustab? Kas meie esiväravavaht Mihkel Aksalu või Horvaatia vastu võimaluse saanud ja klubis korralikult mängiv Marko Meerits? "Seda otsustab Mart [Poom]. Mihkli ja Marko vahel see valik tuleb. Eks näha, kas Marko saab selle mänguvõimaluse või tahab Mart ikkagi kahte kasutada," ütles Reim. Kuna ta aga eelnevalt ja tegelikult ka hiljem toonitas, et väravavahi vahetust teha ei taheta, võiks vastusest välja lugeda, et alustab Meerits.

Kuna Klavanit ei ole ja keskkaitsjatest on valikus Madis Vihmann ja Nikita Baranov, siis väga suure tõenäosusega näeme homme algkoosseisus keskkaitses Karol Metsa, kes klubis seda rolli täidab ja ka Belgia vastu viiese kaitseliini südamikus toimetas, ent varasemast koondises lõhkuva poolikuna tuntud on. Reim: "Kuna meil Ragnar Klavanit ka ei ole, siis Karol Mets on meil ikkagi mängus ja eks ta mängib seda oma positsiooni, mida ta on viimasel ajal mänginud. Võib-olla mõningaste pisikeste nüanssidega, kuna ta ümber on võib-olla vähe teistsugused mängijad. Midagi seal tema jaoks muutub, aga mitte palju."

Madis Vihmann (vasakul) ootab oma võimalust. Kas noor keskkaitsja teeb oma debüüdi Balti riigi vastu nagu tegi kunagi Ragnar Klavan? Foto: Oliver Tsupsman

Nüüd oodatud debütandi juurde. Koondises on neid mehi kaks, kel oma esimene cap kirja saamata. Üks neist on väravavaht Mait Toom, kes on koondises oma heade liigaesituste pealt rahvusvahelist õhku nuusutamas ja teine 21-aastane keskkaitsja Madis Vihmann.

Kui esitasin Reimile väite, et viimane teeb homme debüüdi ja küsisin seepeale, kas panin täppi, vastas juhendaja: "Väga võimalik, et panid, jah. Kindlasti on suur šanss tal mängu saada. Peame siin kõik käigud läbi mõtlema, sest on võimalik ka natuke teistmoodi mängida." Sellega vihjas treener ilmselt Metsa ja Baranovi duole, mis oleks paberil kindlasti tugevam, kui Mets-Vihmann paar. Samas möönis Reim, et nii Klavan kui Baranov on ühe kollase kaardi kaugusel mängukeelust ehk kui kumbki neist Kreeka vastu patustab, jääb matš Küprosega vahele.

"Küprose mängul on Karol jälle tagasi. Aga meil tõesti peab kaitsemängijaid olema valikus rohkem kui kolm, et olla kindel," lisas Reim. Eeldades, et mängu jooksul on keskkaitsjat oluliselt kehvem vahetada kui mõne muu positsiooni pallurit, on Vihmannil hea šanss alustada algkoosseisus. Täiesti teises kontekstis muudest asjadest rääkides võis Reim kogemata ka põneva vihje anda.

"Võin näiteks tuua, et sama meie kapten Ragnar Klavan alustas oma koondiseteed mängust Leedu vastu kunagi ammu-ammu. See näitab, et need on sellised mängud, kus peab uusi mängijaid sisse tooma, sest selliseid kohti, kus oma ristsed saada, ei ole palju. See on võimalus seda teha," ütles Eesti treener.

Täpsed vastused kõikidele küsimustele selguvad täna õhtul vahetult enne matši ja selle ajal. Soccernet.ee toob sündmused teieni otse Skonto staadionilt.

12. juunil kell 19.45 Riia Skonto staadionil

Läti - Eesti
Peakohtunik: Kirill Levnikov
Abikohtunikud: Vjatšeslav Semenov, Dmitri Mosiakin (kõik Venemaalt)
Neljas kohtunik: Aleksandrs Anufrijevs (Läti)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti koondis - Football tactics and formations

Eesti koosseis:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Seinäjoki JK (FIN) 32/0
Marko Meerits (26.04.1992) – Vaasa PS (FIN) 6/0
Mait Toom (07.05.1990) – Tallinna FC Flora 0/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Sogndal Fotball (NOR) 55/0
Ken Kallaste (31.08.1988) – Korona Kielce (POL) 34/0
Nikita Baranov (19.08.1992) – Kristiansund BK (NOR) 19/0
Artur Pikk (05.03.1993) – FK BATE Borisov (BLR) 18/1
Karl Mööl (04.03.1992) – Nõmme Kalju FC 4/0
Madis Vihmann (05.10.1995) – Tallinna FC Flora 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Dmitri Kruglov (24.05.1984) – FCI Tallinn 107/4
Aleksandr Dmitrijev (18.02.1982) – FCI Tallinn 103/0
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Jagiellonia Białystok (POL) 96/23
Ats Purje (03.08.1985) – Kuopio PS (FIN) 60/8
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Gabala FK (AZE) 57/11
Karol Mets (16.05.1993) – Viking Stavanger (NOR) 39/0
Henri Anier (17.12.1990) – Inverness Caledonian Thistle FC (SCO) 37/7
Siim Luts (12.03.1989) – Bohemians 1905 (CZE) 30/2
Sergei Mošnikov (07.01.1988) – FK Minsk (BLR) 28/1
Mattias Käit (29.06.1998) – Fulham FC (ENG) 5/2
Artjom Dmitrijev (14.11.1988) – Nõmme Kalju FC 5/0
Janar Toomet (10.08.1989) – Nõmme Kalju FC 4/0
Brent Lepistu (26.03.1993) – Tallinna FC Flora 3/0

Läti koosseis:

Väravavahid
Andris Vanins (30.04.1980) - FC Zürich (Šveits), 82/0
Pavels Šteinbors (21.09.1985) - Gdynia Arka (Poola), 2/0
Kaspars Ikstens (05.06.1988) - FK Jelgava, 0/0

Kaitsjad
Kaspars Gorkšs (06.11.1981) - Riia FC, 85/5
Vitalijs Maksimenko (08.12.1990) - Mattersburg (Austria), 30/1
Vitalijs Jagodinskis (28.02.1992) - Diosgyör (Ungari), 16/0
Gints Freimanis (09.05.1985) - FK Jelgava, 8/0
Aleksandrs Solovjovs (25.02.1988) - RFS, 3/0
Nikita Kolesovs (25.09.1996) -  FK Ventspils, 1/0

Poolkaitsjad
Glebs Kluškins (01.10.1992) - FK Jelgava, 7/0
Olegs Laizans (28.03.1987) - Riia FC, 41/0
Edgars Vardanjans (09.05.1993) - Jurmala Spartaks, 1/0
Vladimirs Kamešs (28.10.1988) - Krasnojarski Jenisei (Venemaa), 13/1
Jevgenijs Kazacoks (12.08.1995) - Jurmala Spartaks, 1/0
Davis Indrans (06.06.1995) - FK Metta/LU, 1/0
Aleksejs Višnakovs (03.02.1984) - RFS, 75/9
Deniss Rakels (20.08.1992) - Reading FC (Inglismaa), 17/0
Janis Ikaunieks (16.02.1995) - AEL Larissa (Kreeka), 15/2
Davis Ikaunieks (07.01.1994) - Jihlava Vysocina (Tšehhi), 10/1

Ründajad
Vladislavs Gutkovskis (02.04.1995) - Nieciecza (Poola), 3/0
Roberts Uldrikis (03.04.1998) - RFS, 0/0
Valerijs Šabala (12.10.1994) - Riia FC, 34/10

Betsafe'i koefitsiendid:

Läti võit - 2,45
Viik - 2,95
Eesti võit - 3,05

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

KUUM KRAAM
Soccernet.ee Peterburis: Mehhiklased jõid Sotšis kogu alkoholi ära?
MM-FINAALTURNIIR
REKLAAM
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
 
Kallaste sõlmis Koronaga uue lepingu
EESTLASED VÕÕRSIL
Kallaste sõlmis Koronaga uue lepingu (0)
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
18
13
5
0
68:21
44
2.
18
13
3
2
57:15
42
3.
18
12
5
1
58:13
41
4.
18
10
5
3
45:22
35
5.
18
6
4
8
27:30
22
6.
18
5
5
8
30:38
20
7.
18
4
2
12
24:33
14
8.
18
4
2
12
18:56
14
9.
18
3
3
12
11:57
12
10.
18
1
4
13
15:68
7
Saag sai derbis kaotuse
EESTLASED VÕÕRSIL
Saag sai derbis kaotuse (0)
 
MM2018

Soccernet.ee - sinu teine kodu maailmameistrivõistlusteks!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK