22. sünnipäeva tähistanud Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi täienes ühe uue liikmega (1)

Indrek Schwede (paremal) koos Mart Poomiga, kellest üheskoos raamat kirjutati. Foto: Jana Pipar

Eile tähistas oma 22. sünnipäeva Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi (EJAK), mis võttis traditsiooni kohaselt just oma pidupäeval vastu järjekordse uue liikme. Alates sellest aastast kuulub klubisse Kaspar Koort, kellest sai 32. tegevliige.

EJAK-i teeb eriliseks tõsiasi, et klubiga ei saa ise liituda. Klubisse pääseb vaid kutsega, mis annab eluaegse liikmelisuse. Vaid klubi mainet kahjustava tegevuse korral võidakse liikmelisus peatada või lõpetada. Kutse saamiseks peab inimene olema tegev ajakirjanduses ja kajastama peamiselt jalgpalli või Eesti meediat arvestades tunnistama, et teeks seda võimalusel. Liige peab olema valmis avalikult tunnistama, et jalgpall on tema jaoks spordiala number üks. Viimasest on eranditena vabastatud kolm inimest.

Igal aastal valib EJAK Hõbepalli ehk koondise ilusaimat väravat ning koos Eesti Jalgpalli Liiduga antakse välja aasta parima meesjalgpalluri auhinda.

Kuidas klubi alguse sai?

REKLAAM

"Klubi loodi spontaanselt 7. aprillil 1995 Tallinna pubis George Brown," meenutas asutajaliige Indrek Schwede Soccernet.ee-le. "Meid oli viis ajakirjanikku, kes olid käinud märtsis Itaalia - Eesti EM-valikmängul ja me tulime kokku selleks, et vaadata üksteise tehtud fotosid. Mingeid digikaameraid siis polnud ja kõik fotod tehti paberile," rääkis ta.

Schwede jätkas: "See Itaalia reis oli üks ilusamaid: me käisime väljakaevatud Pompei ja Herculaneumi linna varemetel, ronisime Vesuuvi kraatri otsa, kondasime mööda Napoli tänavaid, sõitsime rendiautoga piki Sorrento maalilist rannikut ning käisime Capri saarel, kus muuhulgas külastasime gondlitel imelist Sinist koobast. See oli unistuste reis, mida kroonis jalgpall koos Itaalia kuulsustega ja Martin Reimi Itaaliale löödud värav.

Nii me siis uurisimegi, milliseid pilte kellegi oli ja tellisime neid vastastikku endalegi. Korraga tegin ettepaneku, et võiks luua mingi jalgpalliajakirjanike ühenduse. Marko Kaljuveer, Tarmo Lehiste, Margus Luik, Ants Põldoja - kõik olid hetkega nõus. Meie vahel oli tekkinud mingi vandeseltslaslik kambavaim, mingi soov end määratleda olukorras, kus Eesti spordielu oli medaliusku ja kaldu olümpiamängude poole ning kus ühiskonnas valitses petlik arvamus, et konkurentsivaestel aladel olümpiamedaleid võitvaid eestlasi tunneb terve maailm. Kui Põldoja välja arvata, siis ülejäänud nelja jaoks oli jalgpall kõhklusteta spordiala number üks ja meis oli ka mingi magus aimdus, et läheb aega kaua läheb, ükskord on see nõnda ka Eestis."

Osa EJAK-i liikmetest tänavusel Hõbepallil koos võitja Konstantin Vassiljevi ning auhinna nimel võistelnud Dmitri Kruglovi ja Pavel Mariniga. Foto: Lembit Peegel

Nii aitaski Schwede sõnul meestel oma väikses liivakastis kühvlikestega toimetamisest ja liivalosside ehitamisest ning hakati kaasa lööma suurte poistes suurtes mängudes maailma kõige konkurentsitihedamal spordialal.  "Teatud määral olime ka kohalike arusaamadega vastuolus ja kui hiljem hakkasime uusi liikmeid vastu võtma, oli meie jaoks oluline, et tunnistataks jalgpalli spordialana number üks," rääkis ta.

Tänane päev

Lisaks auhindade väljajagamisele on EJAK-il ka teisi regulaarseid tegevusi. Minimaalselt korra kuus kohtutakse mõnes (peamiselt Tallinna) söögikohas, kus arutletakse oluliseimate teemade üle ja kus alati mõni klubi liige esineb jalgpalliteemalise ettekandega. Korra aastas korraldatakse konverents, kuhu kutsutakse esinejad väljastpoolt klubi.

Võõrad ei ole ka jalgpalliteemalised filmi- ja viktoriiniõhtud. Lisaks tehakse koos sporti ja suviti külastatakse mõnd Eesti saart. Samuti proovitakse arendada ja säilitada eestikeelset jalgpalliterminoloogiat. Klubi vast tuntuim keelesaavutus on sõja-eelse termini "maavõistlus" uuesti kasutusele võtmine ja juurutamine.

Kui klubile pandi alus viie inimesega ning pikalt püsis see seitsmeliikmeline, siis alates 2011. aastast on pidevalt laienetud. Tänaseks päevaks on klubil tegevliikmeid 32. "Kui nii edasi läheb, võib meie klubil kümne aasta pärast olla rohkem liikmeid kui Eesti Spordiajakirjanike Seltsil, mida juhib muuseas meie liige Ott Järvela!" põrutas Schwede. Eesti Spordiajakirjanike Seltsil on praeguse seisuga 59 tegev- ja 6 auliiget, seega kasvu ja arenguruumi jagub kõvasti.

EJAK-i liikmed ühise laua taga. Foto: Brit Maria Tael

Et kõikide oma tegevuste organiseerimine nii suure liikmeskonna seas sujuks ladusalt, on alates 2011. aastast klubil kapten. Kapten vahetub igal aastal peetaval sünnipäeval ning uue kapteni teatab eelnev, kinnitades talle käevarrele sümboolselt kaptenipaela.

EJAK-i esimene kapten oli Schwede, seejärel on seda rolli täitnud Aet Süvari, Andres Vaher, Andres Must, Gunnar Leheste ja Madis Kalvet. Alates eilsest on Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi kapten Soccernet.ee peatoimetaja Kasper Elissaar.

Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi liikmeskond:

Alates 7. aprill 1995
Marko Kaljuveer
Tarmo Lehiste
Margus Luik - klubist välja arvatud
Ants Põldoja* - klubi liikmelisus peatatud
Indrek Schwede

1996
Raivo Rauts

1997
Andrus Allika

Alates 7. aprill 2011
Ott Järvela
Madis Kalvet
Siim Pulst
Kristjan Roos
Joosep Susi
Aet Süvari
Andres Vaher

Alates 19. oktoober 2011
Oliver Lomp

Alates 7. aprill 2012
Gunnar Leheste
Andres Must

Alates 7. aprill 2013
Kristjan Jaak Kangur

Alates 7. aprill 2014
Kasper Elissaar
Kristjan Kalkun*
Raul Ojassaar
Kristjan Remmelkoor
Tarmo Tiisler*

Alates 7. aprill 2015
Siim Kera
Merili Luuk
Rasmus Raidla
Andrian Tšeremenin
Kaarel Täll

Alates 7. aprill 2016
Ivar Lepik
Jana Pipar
Lembit Peegel
Steiv Silm
Brit Maria Tael
Mart Treial

Alates 7. aprill 2017
Kaspar Koort

* - neilt pole eeldatud jalgpalli tunnistamist oma esialaks.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (1)
ANONÜÜMNE (0)

Mr.Maximus   •  
(2001:7d0:83b4:fe80:c01.***)
Peep Pahvi ei taha võtta ? ei pea ju esimeseks alaks jalgpalli panema

Pühade lõpp tõi 14 väravat
MM-IL
REKLAAM
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
18
13
5
0
68:21
44
2.
18
13
3
2
57:15
42
3.
18
12
5
1
58:13
41
4.
18
10
5
3
45:22
35
5.
18
6
4
8
27:30
22
6.
18
5
5
8
30:38
20
7.
18
4
2
12
24:33
14
8.
18
4
2
12
18:56
14
9.
18
3
3
12
11:57
12
10.
18
1
4
13
15:68
7
MM2018

Soccernet.ee - sinu teine kodu maailmameistrivõistlusteks!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK