Endised tiimikaaslased: Kalimullin on kompromissitu võitleja, kelle rekord võib püsida igavesti (2)

Foto: Brit Maria Tael

Sel kuul rekordilise, 516. meistriliiga mängu teinud Andrei Kalimullin (39) on Levadia-aegsete tiimikaaslaste sõnul inimesena tagasihoidlik ning mängijana kompromissitu võitleja, kelle rekordit ei pruugi ületada mitte keegi.

Kalimullin on esindanud kõrgliigas nelja erinevat klubi. Suurima osa (2000-2011) oma profikarjäärist veetis ta FC Levadias, kus võitis oma seitsmest Eesti meistritiitlist kuus.

Soccernet.ee uuris kuuelt Kalimullini Levadia-aegselt meeskonnakaaslaselt, et milline jalgpallur ja inimene ta on ning kuidas on tal õnnestunud nii võimas rekord püstitada. Kommentaare jagasid Argo Arbeiter, Sergei Hohlov-Simson, Martin Kaalma, Dmitri Kruglov, Deniss Malov ja Igor Morozov. Neist Kruglov mängib Kalimulliniga koos ka praegu FC Infonetis.

Nalja tehti noore välimuse kohta

"Inimesena on Andrei rahulik, tasakaalukas. Ta hindas väga oma tööd ja perekonda, naine ning laps olid tema jaoks hästi olulised," mäletas Hohlov-Simson, kes oli aastail 2002-2005 Levadia kapten ning aastal 2011 peatreeneri kohusetäitja. "Tegemist on tagasihoidliku inimesega, kes mingeid ootamatusi ei põhjustanud."

Sõnu "rahulik" ja "tagasihoidlik" kasutas Kalimullini iseloomustamisel ka Arbeiter, kes mängis rekordimehega samas võistkonnas aastail 2002-2004. Samuti tõi Kalimullini rahulikkuse välja Kaalma, kes kuulus Levadia ridadesse perioodil 2007-2010.

Morozov tegi Levadia eest oma meistriliiga debüüdi aastal 2006 ja hakkas regulaarselt mänguaega teenima aastal 2008. Neil aegadel mängisid klubis tema positsioonil ehk keskkaitses nii Kalimullin kui ka Marek Lemsalu, kes olid mõlemad tema jaoks suured eeskujud.

"Andrei on alati olnud eeskujulik jalgpallur ning väga tore ja abivalmis inimene. Me oleme temaga siiamaani sõbrad ja mul on väga hea meel, et ta jõudis lõpuks selle rekordini," rääkis Morozov. "Ta oli väljakul meeletu võitleja, kes andis endast alati meeskonna heaks sada protsenti. Tema kõrval euromänge mängides oli mul alati kindlustunne, polnud vahet, kes oli vastane. Ta juhendas, kuidas pidin liikuma, ning kui tegin vigu, siis oli ta julgestamas ja abistamas."

Foto: Liisi Troska

"Mäletan, et Levadia ajal aitas ta mõnel korral edukalt meeskonda väga ootamatute karistuslöökidega kaugelt distantsilt. Tal oli väga tugev löök," kiitis Kruglov, kellele meenus veel üks huvitav teema. "Kõik tegid nalja sellel teemal, et oma vanuse kohta nägi ta väga noor välja."

Kalimullin teeb praegu Infonetis lisaks mängimisele ka treeneritööd, juhendades lapsi. Kruglovi sõnul on Kalimullin noortele mängijatele väga heaks eeskujuks. Morozov lisas: "Riietusruumis oli ta alati autoriteet ja liider, keda noored kuulasid."

Hohlov-Simson oli Kalimullini noorte eeskujuks nimetamise osas sama meelt, kuid liidriks pidamise osas mitte päris: "Andrei on mängijana väga professionaalne, kindlasti on ta meeskonnamängija, kompromissitu võitleja. Ta on hea eeskuju noortele ning meeskonnas teda austati ja tema arvamusega arvestati. Otseselt Andrei liider ei olnud, aga vajadusel võis ta võtta ka tavapärasest suurema vastutuse."

"Mängumehena väljakul oli ta kompromissitu võitleja, kes ka treeningutel oma jõulise stiiliga kõigi elu raskeks tegi," kinnitas Arbeiter.

Varjas Tarmo Rüütli eest vigastust

Kalimullini rekord on seda imetlusväärsem, et ta pole nendes sadades mängudes mitte lihtsalt osalenud, vaid on olnud ülimalt edukas, võites koguni seitse Eesti meistritiitlit. Morozov tõi välja veel ühe imetlust tõstva nüansi: "Kui varem poleks liigahooajad lühemad olnud, siis võiks tema number olla veelgi võimsam."

Tõepoolest - veel 2004. aastal koosnes meistriliiga hooaeg 28 voorust, nii et ühe hooaja jooksul polnud võimalik korjata nii palju mänge kui praegu. Tänasele 36-voorulisele süsteemile mindi üle 2005. aastast. Tänu millele on siis Kalimullin ikkagi nii muljetavaldava tähiseni jõudnud?

"Rekordi eelduseks oli kindlasti Andrei professionaalne suhtumine oma töösse ehk jalgpalli, samuti sellega kaasnevasse nagu õige elustiil. Tal ei olnud suuri sporditraumasid, mulle ei meenu ühtegi tõsisemat vigastust, mille tõttu oleks karjääris pause olnud. Kalimullin mängis kogu aeg põhimängija rolli, olenemata treenerist ja meeskonnast," analüüsis Hohlov-Simson.

Ta jätkas: "Õnneks või kahjuks, mingitel põhjustel, ei mänginud ta välisklubides ja seetõttu on tema karjäär piirdunud Eesti liigaga, kus tal oli võimalus enda talenti sellise skooriga tõestada ning jäädvustada. Andreil on olnud kogu aeg tugev motivatsioon mängida Eesti Premium liigas, mida paljud mängijad ei leia või kaotavad ära."

Foto: Märt Vassiljev

Hohlov-Simson polnud ainus, kes rekordi selgitustena Kalimullini professionaalset suhtumist ja traumade vältimist esile tõstis.

"Tal on õnnestunud vältida suurimaid vigastusi ja eks geenidest ole ka vist midagi head kaasa antud, et nii kaua suudab suurtel koormustel treenida. Samuti on aidanud tema professionaalsus säilitada hea tervise ja sellest ka pikaajaline mängijakarjäär," selgitas Arbeiter.

"Nagu ta ka ise rääkinud on, siis talle on antud looduse poolt tugev tervis ja ta on aastate jooksul valmistunud mängudeks väga professionaalselt. Ta oskab tunnetada oma keha ja saab aru, kui on vaja teha väike paus. Samas on ta võimalusel valmis mängima ka väikese vigastusega," sõnas Morozov.

Koos Kalimulliniga viis aastat Levadias veetnud Malovile meenus, et rekordimees on mänginud ka suuremat sorti traumaga: "Mäletan, et kui Levadial oli üks väga tähtis mäng, siis Andreil oli tõsine vigastus, millest ta treener Tarmo Rüütlile ei rääkinud. Ta ei tahtnud meid alt vedada ja mängis valuvaigistite abil ning me võitsime. Andrei on jäärapäine mängija, kes ei kannata kaotust. See on meie vanakool, praegusel ajal on noored pehmemad."

"See, et ta rekordi püstitas, on kindlasti seotud sellega, et ta on suutnud hoiduda suurtest vigastustest ja tema mängustiil on minimaalse pingutusega maksimaalne tulemus (naerab). Ka tema suurepärane mängulugemine on sellele väga palju kaasa aidanud," arvas Kaalma, kelle "minimaalse pingutuse" põhjendus ülejäänute "kompromissitu võitlemise" jutuga pisut vastuollu läheb.

Mantlipärijat ei paista

Praegune Levadia tegevjuht Hohlov-Simson oli samas ametis ka 2011. aastal, kui klubi otsustas Kalimulliniga koostööd mitte jätkata. Küsimusele, kas ta toonast otsust kahetseb, vastas ta: "FC Levadia klubi otsus oli minna noorenduskuurile ehk anda võimalust noorematele mängijatele. Andrei karjäär on pärast Levadiat läinud hästi, ta on meeskonnas võitnud mitmeid tiitleid, järelikult oli tema jaoks tookord tehtud otsus väga õige."

Foto: Märt Vassiljev

Kuuest intervjueeritavast mitte keegi ei usu, et lähiajal võiks Kalimullin rekordist ilma jääda. "Ega seda rekordit üle lüüa nii lihtne ei ole, kui arvestada, et jalgpall kogu aeg areneb ja läheb kiiremaks ja jõulisemaks. See nõuab kehalt järjest rohkem," sõnas Arbeiter.

Hohlov-Simson vastas küsimusele, kui kauaks rekord püsima jääb, järgmiselt: "Loodan, et igavesti (naerab). Ausalt, ma ei näe praegu talle nii-öelda mantlipärijat, kes sellist rekordit lähiajal võiks ohustada."

"Loodan, et igaveseks!" kõlas ka Kruglovi vastus. "Väga raske öelda, ma ei usu, et lähiajal keegi suudab seda parandada."

Kalimullin on teatanud, et käimasolev hooaeg jääb talle suure tõenäosusega mängijakarjääri viimaseks. Edaspidi kavatseb ta jätkata treeneritööd.

"See rekord jääb püsima pikaks ajaks, seda ületada on raske. Oleksin tahtnud, et Andrei mängiks ühe aasta veel, aga ma olen kindel, et ta saab edukaks ka igal muul alal, mille ette võtab!" on Malov endise tiimikaaslase helges tulevikus veendunud.

Praegustest meistriliiga mängijatest on Kalimullini rekordile kõige lähemal 35-aastane Nõmme Kalju ründaja Tarmo Neemelo, aga temal jääb Infoneti keskkaitsja tähisest hetkel 122 mängu puudu. 37-aastane Malov, kes esiliigas pallib, kuid Maardu Linnameeskonnaga meistriliiga koha eest võitleb, on Neemeloga võrreldes rekordile lähemal, ent temalgi jääb üle saja mängu puudu.

Kuna käimasoleva liigahooaja lõpuni jääb veel viis vooru, võib Kalimullini lõplikuks rekordnumbriks maksimaalse osavõtu korral kujuneda 521.

Meistriliiga mängude top 10:

1. Andrei Kalimullin 516
2. Stanislav Kitto   515
3. Maksim Gruznov    494
4. Konstantin Nahk   481
5. Sergei Kazakov    432
6. Vitali Leitan     418
7. Deniss Malov      415
8. Tarmo Neemelo     394
9. Teet Allas        387
10. Martin Reim      385

Andrei Kalimullini kõik meistriliiga mängud/väravad:

1997/98  Jõhvi Eesti Põlevkivi 12/0
1997/98  Tallinna FC Lantana    6/0
1998     Tallinna FC Lantana    6/1
1999     Tallinna FC Lantana   26/0
2000     Maardu FC Levadia     12/0
2001     Maardu FC Levadia     18/1
2002     Maardu FC Levadia     26/1
2003     Maardu FC Levadia     25/0
2004     Tallinna FC Levadia   17/1
2005     Tallinna FC Levadia   34/1
2006     Tallinna FC Levadia   27/2
2007     Tallinna FC Levadia   31/3
2008     Tallinna FC Levadia   35/2
2009     Tallinna FC Levadia   33/2
2010     Tallinna FC Levadia   33/0
2011     Tallinna FC Levadia   27/1
2013     Tallinna FC Infonet   35/1
2014     Tallinna FC Infonet   34/1
2015     Tallinna FC Infonet   34/1
2016     Tallinna FC Infonet   29/1
2017     Tallinna FC Infonet  
16/3

Kokku                        516/22

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Hommik   •  
(213.219.67.***)
Hommikul hea lugemine, millega sukelduda töönädalasse.
Tsaar   •  
(146.255.183.***)
Väga vinge vinge mees!!!
Võitleja tüüp .
Ja see ütlus , et tänapäeva noored on pehmemad on 100% õige , midagi pole teha see vastab tõele.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0