Kalju läheb võtma õigeaegset riski (9)

Kas Allan Kimbaloula on meheks, kes Vaduzi võrgu sahisema paneks? Foto: Jana Pipar

Nõmme Kaljul seisab Euroopa liiga teise eelringi kordusmängus ees raske ülesanne - kodupubliku ees tuleb FC Vaduzi vastu tasa mängida 1:3 kaotusseis.

Põrgukuumuses peetud avamängust oldi viimaste minutiteni tagas tulemas soodsa 1:2 kaotusega, kuid Markus Neumayri skandaalne käega löödud värav üleminutitel annab köie jämedama jupi selgelt liechtensteinlaste kätte.

Kaljut päästaks seega Lillekülas 2:0 võit, samuti kolme- või enamaväravaline triumf. Lisaajale läheks vastasseis Kalju 3:1 võidu korral. Ülesanne on raskete killast, kuid kokkuvõttes ehk samat masti kui kahe mängu kokkuvõttes Aktobe alistamine, millega nõmmekad hakkama said.

Selge on see, et Kaljul on vaja aktiivselt rünnata - kuid seda tuleb teha mõistlikult, sest Vaduzi jaoks on vasturünnakud kui vesi nende veskile. Kiirete ning tehniliste äärtega meeskond ei jätaks kindlasti oma võimalusi kasutamata.

Ka Kalju peatreeneri Sergei Terehhovi sõnul mängis käega löödud värav kõvemad kaardid selgelt Vaduzi kätte, sest vastasel korral saaks Kalju mängida hoopis teistsuguse mänguplaaniga.

"1:2 kaotus on võõrsilt koju tuua hoopis midagi muud kui 1:3. Seisu 1:2 pealt säiliks meil võimalus see värav lõpuni ükskõik kust ära lüüa, 1:3 pealt peame aga varem riske võtma," vaagis Terehhov mängueelsel pressikonverentsil.

Seega tuleb Kaljul hakata riske võtma juba varem, kuid Terehhov andis mõista, et mängu algusest peale hirmsa ründehooga mängima ei hakata. "Kindlasti peame riske võtma selleks, et väravaid lüüa. Aga seda, mis minutist ja kas esimesel või teisel poolajal, seda me veel otsustanud pole. Vähemalt ühte on vaja lüüa selleks, et mängus tagasi olla."

Ats Purje sai Tuleviku vastu väravalöömist harjutada. Foto: Jana PiparKes hakkab väravaid lööma?

Huvitav on ka näha, millise formatsiooni ja personaliga 2012. aasta Eesti meister Lillekülas mängima asub. Senistes euromängudes on false nine'i positsioonil ehk nn valeründajat kehastanud Artjom Dmitrijev, kuid esmaspäevases Premium liiga kohtumises tipuründajana kübaratriki löönud Ats Purje võib Terehhovi ja co ümber mõtlema panna.

Seesama Purje jättis aga Vaduzile võõrsil löömata ühe parima võimaluse, mis nii kõrgel tasemel üldse võimalik saada on, kui vastaste ainus Liechtensteini koondislane, väravavaht Peter Jehle eestlasele palli karistusalas otse jala peale kinkis. Sarnase situatsiooni suutis Purje aga Tulevikule edukalt ära lüüa.

"Vaduzis oli sisuliselt samasugune olukord, aga siis oli nii palju aega mõelda, et kuhu ja kuidas lüüa... Täna ei olnud nii palju aega, oli vaja lihtsalt kõrvale minna ja lüüa," selgitas Purje kahe šansi erinevust. "Loodame, et Vaduzi vastu lähevad ka üritused sisse!"

Terehhov andis samas mõista, et kahte "kolli", Vladimir Voskoboinikovi ja Tarmo Neemelot põhikoosseisu oodata pole - kui Voskoboinikov on vigastusest taastumise järel veel vormi kogumas, siis Neemelot näeb treener pigem efektiivse vahetusmehena.

"Tarmo on Eesti liigas alustanud ka mõned mängud põhis, aga ta ei kesta 90 minutit. Kui vaadata tagantjärgi, siis on ta palju mänge suutnud muuta ja väravaid lüüa vahetusest. Tema kasutegur on pingilt tulles suurem," selgitas Terehhov.

Variante ründesse on Kaljul veelgi - näiteks kiire Allan Kimbaloula, kes aga pigem alustab äärel. Kõigi eelduste kohaselt alustab algrivistuses ka Vaduzis jala valgeks saanud Hidetoshi Wakui, seda keskpoolkaitsjana.

Vaduz ainult kaitsma ei tule

Külalismeeskonnana võiks Vaduzi ülesanne justkui olla klaar - tuleks lihtsalt Kalju rünnakutele vastu pidada ning oma näiliselt mugavat positsiooni kaitsta. Šveitsi kõrgliigaklubi juhendava Giorgio Contini sõnul nende mänguplaan aga päris selline ei ole.

"Teame, et Kalju tahab väravat lüüa, kuid tahame isegi kvaliteetset mängu näidata ning kui lööme ühe värava, on võimalik mäng peaaegu ära otsustada," rääkis Contini mängueelsel päeval ajakirjanikele. "Samal ajal peame mängima ka hästi kaitses ning seda kogu 90 minuti vältel."

Kui Kalju sai koduliigas esmaspäeval kirja võidu, siis kõiki põhimehi kasutanud Vaduz alustas pühapäeval liigahooaega 0:2 kaotusega Baselile. Contini sõnul usub ta, et tema mehed on eelmisest mängust taastunud. "Pigem [kohtumine Baseliga Kalju mängu] ei mõjuta. Mängijad on saanud trennide asemel ka mängida ning usun, et oleme kenasti valmis."