Karm, aga õiglane. Soome mängib kõrget mängu ja Eesti mitte (hindamine ja galerii!) (29)

Soome vääris võitu igati ja võib EM-i piletist edasi unistada. Foto: Brit Maria Tael

Eesti rahvuskoondis saatis Turus platsile oma parimad pojad, kuid Soomelt punktide saamiseks sellest ei piisanud. Põhjanaabrite tahtmine jäi peale.

Võrreldes laupäevase Kreeka-mänguga tegi peatreener Martin Reim algkoosseisus koguni viis muudatust, kusjuures mängukorda putitati kõik eelmisest mängust kõrvale jäänud mehed. Alustada said nii Ragnar Klavan, Joonas Tamm, Taijo Teniste kui Sergei Zenjov, lisaks tuli vasakusse äärekaitsesse Artur Pika asemele Ken Kallaste.

Oma hiljutise edu agressiivsele mängule rajanud Soome tungis kohe avaminutist rünnakule ja jõudis kõigest mõnekümne sekundiga Eesti karistusalla. Sinisärgid tulid küll riietusruumist platsile parema häälestatusega kui 72 tundi varem, kuid kasu oli marginaalne - kohtuniku avavilest oli kulunud veidi alla tosina minuti, kui Mihkel Aksalu pidi palli võrgust noppima.

Sel korral jagub süü pea kogu kaitseliinile ühtlaselt. Taijo Teniste liikus positsioonist välja, tehes ruumi Pyry Soirile; Teemu Pukki liikus samal ajal Karol Metsa selja taha, Joonas Tamme ja Ragnar Klavani vahele. Soiri leidis vasakult äärelt vaba kanali ja Pukki naelutas palli lati alla, täpselt nagu laupäeval Ungari vastu.

Soomlaste taktikepi all mäng jätkus. Tamm sai kahe kaitsja vahelt klaarida; Jasse Touminen tungis keskelt läbi, leidis kaitsjate vahel vaba ruumi ja kõlistas latti; nurgalöögi järel prooviti kannaga Aksalu valmisolekut; ise trikitades pääses ta napilt suurest prohmakast; Jukka Raitala löögile sai väravavaht käe vahele.

Eesti üritas episoodiliselt kõrgelt suruda ja sai rohkem palli vallata, kuid loogilised lahendused puudusid. Konstantin Vassiljevi tsenderdusele ei saanud Joonas Tamm jalga vahele, kaugelt proovisid nii Kostja ise, Henrik Ojamaa, Artjom Dmitrijev, Sergei Zenjov ... Ehk parima momendi raiskas Kostja, kui Ojamaa hiilgava pöörde järel söösteti vasturünnakule, kuid Zenjovi söödu järel tulistas poolkaitsja karistusala joonelt üle.

Soome sai selle, mida vääris

Teist poolaega alustasid sinisärgid veidi aktiivsemalt, kui paaril korral otsiti jooksu peale Zenjovi, kuid erinevalt laupäevasest mängust ei suutnud me kontrolli kohe kuidagi enda kätte saada. Minutid möödusid ja Soome hoidis ohje üha raudsemas haardes.

52. minutil libistas Mets palli julgelt Tuomineni eest ära, võttes maha ka Barõssavi BATE ründaja, ja staadion ootas hinge kinni hoides penaltit. Kordused näitasid, et Iisraeli vilemees Orel Grinfeld tegi siiski õige otsuse - Mets mängis palli puhtalt ära. See meid aga edasi ei aidanud, vaid hoopis süvendas ebakindlust. Aksalu ja kaitsjate teineteisemõistmine jättis episooditi soovida, isegi Klavan eksis libedal väljakul korduvalt.

Paanikat Eesti kaitseliinis ei suutnud soomlased õnneks ära kasutada, kuigi momente jagus. Avavärava autor, soomlaste suurim oht Teemu Pukki näitas väsimuse märke ja jäi mitmel puhul pool sammu aeglaseks, et kaitsjaid ära karistada. Meie õnnetuseks ei saanud me rünnakul üles ka arvestatavat survet, kuigi viimaseks veerandtunniks tõid värskeid jalgu Henri Anier ja Ilja Antonov ja päris lõpus veel Ats Purje. Aga lõpuvile kõlades näitas tabloo ikkagi kodumeeskonna 1:0 võitu.

Tänase kaotusega sai otsa ka Eesti hiilgav seeria Turus. Nii 1937. kui 2015. aastal läksime siit ära võiduga, lubamata Soomel väravatki lüüa. Tänane koondis ei suutnud eelkäijate suurtes saabastes käia. Soomega oleme nüüd kohtunud 33 korral ja võitnud neist mängudest seitse.

Ja lõppeks ei saa üle ega ümber tabeliseisust. Kui Rahvuste liigas on mängitud kuuest mängust kaks ehk kolmandik, jätkab Eesti nulli peal. Soomel on liidrina kuus, täna kodus Kreeka alistanud Ungaril kolm ja Kreekal samuti Lillekülast teenitud kolm punkti. Oktoobris ootame Tallinna esmalt Soomet ja siis Ungarit.

Statistika (Soome:Eesti):