Kasper Elissaar: Võime igatseda skoorivat ründajat, aga Eesti probleemid saavad alguse kaitsest (8)

Foto: Brit Maria Tael

Eesti meeste A-koondis asus Rahvuste liigas kahe matši järel omale hauda kaevama. Kaks kuiva kaotust ei jäta erilisi lootusi C-liigas tulemuse tegemiseks. Kui kogu jalgpalliringkond nutab praegu taga resultatiivset ründajat - ja seda õigusega -, siis laiemalt Eesti vutipüramiidi vaadates kiratseb hoopis meie kaitseosakond.

Eesti A-koondis on olnud juba mõnda aega hädas väravate löömisega. Kui eelmisel aastal kaitse enam-vähem pidas, siis skoorimise probleem - kohati isegi mure võimaluste tekitamise osas -  tungis üha eredamalt esile. Tänavuse aasta alguses otsis Eesti peatreener Martin Reim sellele lahendust, kui katsetas Armeenias 5-4-1 formatsiooni asemel 5-3-2 asetust. Paraku ei toonud see loodetud efekti.

Tol Kaukaasia turneel ilmnes aga üks teinegi nähe - mängus Gruusiaga me justkui nagu ei soovinudki 0:2 kaotusseisus olles kohtumist võita. See meenus mulle praegu, sest eile Soome ja laupäeval Kreeka vastu oli pilt teine. Eesti põles tahtmisest võita või vähemalt viigistadagi - sats soovis iga hinnaga skoorida. Ometi jäime kuivale. Ja kaotasime.

Eesti A-koondis on 2018. aastal pidanud kaheksa kohtumist, milles on löödud vaid neli väravat. Seda on selgelt liiga vähe ning seda mõistavad kõik. Ometi tulenevad meie probleemid kaitsest.

Reim alustas oma teekonda koondise eesotsas julge mängustiiliga, mistõttu saime kiirelt omad vitsad ja suure paki. Viiesele kaitseliinile üleminek tõi kindlust - näiteks tsenderduste ja äärtest tulevate rünnakute puhul oli kaitsjate julgestus oluliselt parem. Tänaseks on vastased leidnud aga selle süsteemi nõrga koha - kui Eesti kaitsjate tähelepanu suundub äärel toimuvale, kaotatakse keskelt kasti tormav vastane ära. Nii lõi meile värava Kreeka ja ka Soome. Mõlemal juhul oli markeerimis- ja jagamisviga.

Ehk siis hetkel, kui igatseme resultatiivset ründajat, laseme endale lüüa täiesti välditavaid väravaid. Kui oleksime suutnud neid lihtsaid vigu kaitses vältida, oleksime ka kesise ründemänguga 0:0 viigi pealt tabelisse punkti kirjutanud. Reaalsuses peame vähemalt eilse osas tänama ka kõvasti õnne, et Soome meile ainult ühe värava lõi, sest me jäime kaitses korduvalt hätta.

Foto: Brit Maria Tael

Mitmel juhul said probleemid alguse sellest, et taas kui kaitsjate tähelepanu oli suunatud äärele, võisid soomlased keskel teha mida iganes soovisid - näiteks liikuda kaitsjate juurest ära oma poolkaitsjatele vastu. Neil juhtudel ei läinud Eesti kaitsja soomlasega kaasa ehk soomlane sai söödu jalga, misjärel leidis tema uue söödu avanemise teinud kaaslasele. Sedasi kasutati ära meie kaitseliini staatilisus ja kombineeriti kasti sees ja taga, sest Eesti kaitsjate ja poolkaitsjate vahel oli mitmeid erinevaid tühje taskuid ning eestlased ei suutnud ära jagada, kes, kuhu ja millal minema peaks.

Olukorra kokkuvõtteks: kahe mängu järel on meil tabelis baranka ning eeldatavalt meie jaoks kõige mängitavam vastane Soome kuue punktiga liider. Teisisõnu oleme kahe matši järel sisuliselt kaotanud lootuse oma alagrupis edu saavutamiseks ning tuleb anda väga kõva lahing, et mitte jääda viimaseks ja D-liigasse kukkuda. "Meil on võimalik aru saada, kas tõesti oleme sellel tasemel, kus me praegu oleme, C-liigas," arutles möödunud kohtumistes parimaks osutunud Konstantin Vassiljev enne Rahvuste liiga debüüti. "Vastased on paberil tugevad ja meil on võimalik tõestada, et oleme neile lähedal." Praegune reaalsus kipub olema, et tegelikult jääme neist ikkagi maha.

Tulevikutalendid vaevlevad samade murede käes

Viimased kaks mängu on pannud kõlama appihüüded, milles otsitakse teravust, nahaalsust ja skoorivaid ründajaid. Erinevates vestluses pakutakse noorte Eesti ründajate nimesid, kes võiksid justkui võluväel probleemidele lahendusi tuua. Paraku ei ole kõik nii lihtne. Martin Reim ei ole jätnud koondisest välja mängijaid, kelle tase on kõrgem olemasolevate koondislaste omast. Ehk siis praegu nähtav ongi meie parim tase. Olgu see nii nukker või rõõmustav kui tahes, praegused koondislased ongi Eesti parimad jalgpallurid. See ongi meie tase. Seda tuleb mõista.

Ja noorte hulgast ei ole lähiajal oodata suuri imetegijaid. 2018. aasta näitel ongi Eesti jalgpall hetkel keerulises etapis. Kui A-koondis on kaheksast mängust tänavu võitnud ainult ühe, kaks tükki viigistanud ja nelja löödud värava kõrval endale lasknud üheksa, siis noortekoondistes ei ole seis parem.

Käed taeva poole! U19 koondis alistas eelmisel nädalal 1:0 Valgevene ja tõi sellega Sinisärkidele aasta neljanda võidu ja kolmanda nullimängu. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondised alates U16 vanuseklassist kuni meesteni on sel aastal pidanud tänase seisuga kokku 36 mängu. Neist võidetud on vaid neli. Viigistatud seitse ja kaotatud 25. Kõik koondised kokku on teinud ainult kolm nullimängu, millest kaks on meeste töö. Eesti on löönud 32 väravat, kuid endale lasknud 83.

36 matši on hea mõõdupuu, et tuua võrdlus Premium liigast, mille hooaeg on sama pikk. Kui kõik kohtumised kokku liita ja nende taha punktid arvestada, oleks Eesti koondistel kokku 19 punkti. Eelmisel aastal oleks sellega Premium liigas tulnud üheksandale kohale. Ma küll utreerin väga tugevalt, sest vastaseid ja mänge on olnud väga erinevaid (treeningkohtumistest valikmängudeni), aga oma vastastega võrlduses olemegi väikesed ja väetid. See on tänane reaalsus.

Kui soovime helgemat tulevikku, tuleb igal rindel kõvemat tööd teha - eelkõige mängijatel endil, klubidel, aga ka liidul. Täna tundub, et eestlane ei oskagi kaitsta, rünnata ega võita. Ajaloos oleme aga näinud ka midagi muud. Eesti koondise maskotiks on siil, seega on viimane aeg hakata targalt mängima ja oma okkad turri ajada. Tuleb valada veel rohkem higi, näha veel rohkem vaeva ja saada vaimselt väga palju tugevamaks. Muidu jäämegi neid mänge kaotama juba enne avavilet.

Eesti koondiste saldo 2018. aastal:

Koondis Mänge Võite Viike Kaotuseid Väravate vahe Nullimänge
A         8     1     2       5          4:9          2
U21       4     0     1       3          4:11         0
U19       7     1     0       6          3:18         1
U18       2     0     1       1          2:6          0
U17       9     1     1       7          9:22         0
U16       6     1     2       3         10:17         0
Kokku    36     4     7      25         32:83         3

Kommentaarid

Tabeli Troll   •  
(84.50.190.***)
Ma eeldan, et antud kirjatükk on motiveeritud rahvuste liiga kahest mängust, kus enam-vähem sama tasemega meeskonnad on meile löönud kaks väravat. See teeb keskmiselt ühe värava mängu kohta ja eelmise aasta Premier League tabelis annaks see näitaja 4 - 6 koha.

Eesti keskkaitsjad Soome vastu olid: ainsa eestlasena Euro liiga alagrupi turniiril mängiv mees, ainsa eestlasena Euroopa top4 liigas mängiv mees ja Hollandi kõrgliiga meeskonna kindel algkoosseisu mees. Tõsi, need kõik kahvatuvad Veikkausliiga 23 mänguga löödud viie värava kõrval.
Maigen   •  
(194.204.46.***)
niikaua kui see viiene liin seal taga istub, on hea sinna vahele palle panna ning kaitsjaid segadusse ajada. vastastele see meeldib! eriti noortekoondistes tuleb selle taktika mängimise oskamatus välja.

mängime normaalset jalgpalli edasi, palun!
argo   •  
(90.191.44.***)
Väga hea kokkuvõte ja nõustun Kaspariga igati.
Minu jaoks on endiselt Reimi taktika liialt uljas. jah, atraktiivne aga sellega küll me kaugele ei jõua.

tahaks näha pigem kaitses distsip. mängu ning otsida võimalusi kontratest. ja usun, et selleks on meil piisavalt kvalit, et vasturünnakutest paremaid võimalusi tekitada.
meil polnudki tegelikult soome mängus selliseid 100%lisi võimalusi.. olid pealelöögi kasti äärelt, mis väga ohtlikud ei olnud. Sellisel juhul ei saa rääkida paremast realiseerimisest või selle puudumisest.
soomel oli 100% -lisi võimalusi 3-4.
meie hoidsime 1. poolaeg rohkem palli, kuid see pole mäng, millega me võiks edu saavutada.
Realnõi kunn   •  
(2001:7d0:83b0:b280:255.***)
No ma ei tea. Sappinen ja Liivak veidi paremad Anierist. Kui Sapolov saaks ka Floras mängudega arenemiseks, siis vb on lootus 4 aasta pärast näha midagi muud. Lisaks Käit kui saaks oma songast lahti lõpuks.
Veiko   •  
(85.253.157.***)
Viieliikmeline liin on ideelt juba padukaitsev. Keskelt sisse jooksmine on küll tekitanud meile probleeme aga ka selle vastu on süsteemis oma vasturohi. Vasturünnakute ülesvõtmise kvaliteet on siin määrava tähtsusega, samuti nende lõpetamine. Ehk taandub asi taas siis kvaliteedile mida meie koondise lülidel pakkuda on.
asd   •  
(2001:7d0:8a1f:3580:e81.***)
Oleme kahe mänguga lasknud endale lüüa 2 väravat ainut ja mingid jutumehed räägivad, et kaitses on probleeme! Loogiline, et on kaitses problemee kui vastased ründavad konkreetselt 10 MEHEGA, sest meil keskpoolikud ja ründajad ei suuda midagi eest teha. See on nii amatööride jutt... cmon kui mõni kõrliig klubi elaks selle loogikaga, et 1 lüüakse neile keskmiselt mängus, siis oldaks väha õnnelik, sest enda ründajad peavad suutma ka midagi teha! Zenjov on ründaja ja lööb keskmiselt 1 värava 5,3 mänguga, Anier 1 värav iga 4,7 ~5 mängu no mida me sellest kaitsest räägime, kui teil on vaja 450minutit platsil olla ründes, et 1 ära lüüa, cmon olge normaalsed, ründajates on viga ja ikka väga räige viga
U16   •  
(176.46.54.***)
kust see statistika võetud on ? U16 4 mängu 3 kaotust ja 1 viik. väravaid 6 tk berliini noortele ja muud midagi. kust need 10 väravat tulevad ? U16 vs Elva ?
U16-le   •  
(51.175.153.***)
Berliinile ühes mängus 6, teises mängus 1, Poolale 2 ja Lõuna-Soomele 1. Kokku 10. Mänge kokku tänavu kuus.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0