Kes tuleb Bayerni järel teiseks ... (0)

Nädalapäevad enne Saksa kõrgliiga uue hooaja algust hakkas päevalehe Bild jalgpallile spetsialiseerunud lisaväljaanne Fussball avaldama uut rubriiki, kus Saksa liiga tippmängijatele esitati suuresti kattuvaid küsimusi. Üks korduv küsimus oli püstitatud järgmiselt: kes tuleb Bayerni järel teiseks? Meile siin pole olulised mitte vastused, kuivõrd küsimuse püstitus iseenesest.

"Musta mõtisklused" on Soccernet.ee uus rubriik, kus kogenud jalgpalliajakirjanik Andres Must lahkab igal teisipäeval maailma vutis toimuvat. Lugude peamine fookus saab olema Saksamaa jalgpallil.

Jah, kõmulehe jalgpallitoimetust võib küll väljaande üldist suunda silmas hoides süüdistada liigses kallutatuses, äärmuslikes väljaütlemistes (nt võib neile ette heita Özili-Erdogani-teema ühekülgset käsitlust), kuid jalgpalli puhtsportlikke argumente arvesse võttes pole kahtlust, et tegemist on kompetentse toimetusega. Sarnase küsimuse võinuks esitada ükskõik mis muu ajalehetoimetus Saksamaal.

Küsimus iseenesest on muidugi retooriline ning viimaste aastate tulemusi arvestades isegi mitte provokatiivne. Bayerni tiitlist ilmajäämisele saab täna panuse teha vaid mängur või asjatundmatu.

Sarnaselt mõtleb teiste seas Saksamaa üks tuntumaid spordiajakirjanikke, 68-aastane Marcel Reif, kes telejaama Sport1 19. augusti jalgpallisaates Doppelpass ütles, et eelolev hooaeg saab olema mitmes plaanis huvipakkuv – enamus mängudest on põnevad, haarav tõotab tulla võitlus Euroopa kohtadele, põnevust pakub võitlus kõrgliigasse jäämise nimel. Kuid on üks "aga" – puudub tiitliheitlus.

Viimases Sport Bildis, kus Bayerni ründaja Robert Lewandowski andis Saksa pressile oma esimese intervjuu alates aprillist, küsib ajakirjanik Tobias Altschäffl poolakalt, milleks Bayern sel hooajal suuteline on. Lewandowski ütleb sissejuhatuseks, et on aja jooksul õppinud eesmärkidest kõva häälega mitte rääkima, kuid teeb seejärel tähelepanuväärse kokkuvõtte: "Alles aprillis võime arutleda, kui suured on meie võimalused Meistrite liigas."

Just nimelt, Meistrite liigas (!), kuigi ajakirjaniku küsimus seda konkreetselt ei puudutanud. Ei Lewandowski ega Altschäffl pidanud koduse liiga arenguid isegi vajalikuks täpsustada. Kõik paistab olevat niigi selge.

Kuigi tiitliheitluse defitsiit kimbutab ka teisi tippliigasid (Pariisi Saint-Germaini esilekerkimisega on tiitliheitlus kadunud Prantsusmaalt, Hispaanias võitlevad tiitli eest heal juhul kolm, Itaalias kaks meeskonda), on Saksamaal jõutud äärmuseni. Bayern on alates hooajast 2012/13 võitnud järjest kuus tiitlit, seda punktivahega vastavalt 25, 19, 10, 10, 15, 21. Nüüd ollakse olukorras, kus Bayerni alistamise adekvaatseid võimalusi ei otsita enam teiste meeskondade tegemistes, kuivõrd Bayerni tegematajätmistes.

Nii kirjutas päev enne liiga algust päevaleht Die Welt, et järgnevatel aastatel on Bayern veelgi domineerivam ning just alanud hooaeg võib olla pikemas perspektiivis teiste klubide viimane võimalus. Seda põhjusel, et Bayern on sel hooajal oma rivistust tugevdanud vaid kahe mängijaga. Schalkest saadi tasuta Leon Goretzka, Vancouverist osteti 10 miljoniga Alphonso Davies (liitub jaanuaris). Lisaks kutsuti tagasi Hoffenheimis laenul olnud Serge Gnabry ja Renato Sanches Swanseast. Samal ajal lahkusid nimekamatest Arturo Vidal ja Sebastian Rudy ning lõplikult kinnitati juba eelmisel hooajal väljalaenatud Douglas Costa üleminek.

Bayerni juhid Uli Hoeness ja Karl-Heinz Rummenigge on viimastel nädalatel kinnitanud, et sel suvel klubi oma ridasid enam ei täienda. Vastupidi, Bayern suurendab hetkel finantsilist võimekust, et seda raevukamalt järgmisel suvel turule tulla. Viimaste uudiste põhjal ei plaani Bayern järelejäänud päevade jooksul mängijateturul ringi kolada isegi pärast seda, kui avamängus Hoffenheimi vastu sai vigastada Kingsley Coman.

Konkurendid on teinud aga suuri investeeringuid. Transfermarkt.de andmetel on täna (28. august) seis järgmine: Dortmund: 73 miljonit; Schalke 53,7; Leipzig 43, Wolfsburg 40, Stuttgart 35, Mönchengladbach 32,55, Leverkusen 31,5, Hoffenheim 28,5; Mainz 28, Bremen 23,8, Frankfurt 23,2, Hannover 16,7, Freiburg 12,1, Hertha 11,5.

Bayernist vähem on kulutanud vaid Augsburg 6, Düsseldorf 5,95 ning Nürnberg 1,2 miljonit.

Ent Bayerni edumaa on sedavõrd suur, et äratoodud pingutused ei suuda pika aja jooksul tekkinud lõhet katta. Transfermarkt andmetel on Bayerni mängijate koguväärtus 855 miljonit, teisel kohal olev Dortmund 402. Viimastel päevadel on Saksa meedia mitmel puhul tsiteerinud Bayerni peatreeneri Niko Kovaci mõtet, mida tasub siingi korrata: "Meil on väljakul superstaarid, pingil superstaarid ja ka need, kes tribüünile jäänud, nemadki on superstaarid."

Kuigi suve suurima ostu on teinud Dortmund (Abdou Diallo, 30 miljonit, Mainzist), on varjatult suurima tehinguga hakkama saanud siiski Bayern, sest pole vähimatki kahtlust, et peale Bayerni poleks Lewandowskit kinni hoida suutnud mitte ükski teine klubi Saksamaal. Väidetavalt olla mõned Euroopa tipud olnud valmis välja käima 150 miljonit. Küsimus on, miks ei andnud Bayern järele?

Rummenigge on mitmel korral väitnud, et uue ajastu Bayerni alguseks tuleb pidada aastat 2009, mil klubi suutis tagasi lükata Londoni Chelsea 80 miljoni suuruse pakkumise Franck Riberyle. Ribery hoidmisega anti signaal, et Bayerni näol pole tegemist klubiga, kes oma tippe müüb. Selles valguses tuleb näha ka Lewandowski saagat. Kuigi üleminekust olid huvitatud mängija ja mitmed välisklubid, jäi Hoenessi tahtmine peale. Poolakat ei aidanud ka veebruaris alustatud koostöö superagendi Pini Zahaviga.

Täna on Bayern ainus klubi Saksamaal, kes võib võrdselt teiste Euroopa tippudega usutavalt flirtida ükskõik millise maailma tippmängijaga ning Lewandowski lahkumine oleks löönud sellesse arvestatava mainelise mõra. Lewandowski mittemüümine on ennekõike märk, kinnitus, et tippklubi eesmärgiks ei saa olla rahalise kasumi teenimine, vaid tiitlite võitmine.

Bayerni domineeriva positsiooni põhjused on Saksamaal pakkunud alati suurt huvi, millest ühele siin tahaks osutada põhjusel, et eestikeelses kirjavaras pole sellele varem suuremat tähelepanu pööratud. Nimelt on Bayerni puhul tegemist klubiga, mille aluseks on olnud stabiilne mänedžment.

Erinevalt näiteks Inglismaast, kus mängijatega seotud küsimustepesa eest vastutab suuresti vaid peatreener, on Saksamaal löödud see amet pooleks. Saksamaal vastutab peatreener sportliku ettevalmistuse eest, spordidirektorile on jäetud võistkonna moodustamise ülesanded – uute mängijate valimine, nendega lepingute sõlmimine. Arusaadavalt toimub see kõik koostöös peatreeneriga, kuid vastutus langeb siiski spordidirektorile. Selline praktika on aga loonud olukorra, kus näiteks peatreeneri lahkumisega pole võistkonna sisemiste suhete muutused nii suure löögi all kui näiteks Inglismaal.

Siin väljendubki üks spordidirektori tähtis lisaroll – tema ülesandeks on luua stabiilne sild mängijate ja treenerite vahel ning Bayerni erilisus võrreldes teiste Saksamaa klubidega seisneb asjaolus, et Münchenis on spordidirektor vaheldunud väga harva. Alates Bundesliga loomisest 1963 kuni aastani 2009 oli ametis vaid kaks võimekat spordidirektorit – Robert Schwan ja Uli Hoeness, viimane aastast 1979. See tähendab, et klubi on saanud areneda ilma suuremate tõusude ja mõõnadeta.

Alates Hoenessist on Bayerni juhtimine olnud sarnane ühe-mehe-ettevõttele, millele täna suudab mõju avaldada vaid Rummenigge. Tõsi, pärast 2009. aastat on spordidirektori ametit pidanud mitu meest, kuid klubi presidendina pole Hoeness kontrolli loovutanud. Müncheni Bayerni näol on tegemist väga andeka Hoenessi jalgpalliimpeeriumiga, mille teleajakirjanik Jörg Wontorra kaks nädalat tagasi Sky Sportsi omanimelises jalgpallisaates ristis liialdamata "FC Bayern Hoeness".

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0