Kriisi sattunud Bayern ja kahe valikuga üleminekupoliitika risttee (4)


Maailma ühte suurimat jalgpalliklubi Müncheni Bayernit tabas septembris ootamatult valus mõõn, mida poleks ka kõige suurimad klubi toetajad ette osanud näha. Kuigi möödunud laupäeval võideti uue peatreeneri Jupp Heynckesi juhtimisel kindlalt 5:0 Freiburgi, siis pikemas perspektiivis ei paista probleemid sugugi kadunud olevat.

Bayerni viimaste aastate edukast käekäigust täpsema pildi ette saamiseks tuleb nii Bundesligas kui Meistrite liigas tagasi minna aastasse 2010. Just sellel hooajal oli peatreeneriks veel legendaarne Louis van Gaal, kes tüüris Bayerni aga kõigest kolmandaks. Vaid viie punktiga edestati neljandaks platseerunud Hannoveri meeskonda ning jäädi Leverkuseni Bayeri ja meistritiitli võitnud Dortmundi Borussia selja taha.

Järgmine hooaeg Jupp Heynckesi käe all oli parem, kuid taas võitis Dortmund tiitli. Oodatud edu saabus aasta hiljem, kui koguni 25 punktiga edestati eelmiste aastate meistermeeskonda. Musklit näidati ka Meistrite liigas, kus lülitati poolfinaalis hämmastava 7:0 koondskooriga välja Barcelona ja finaalis oldi 2:1 paremad Dortmundist.

2013. aasta suvel asus Bayerni etteotsa Pep Guardiola. Paljud olid väga skeptilised, kas Barcelonale edu toonud tiki-taka, Bayerni enda poolt mõned kuud tagasi maatasa tehtud taktika, toob Saksamaa tippklubile edu. Guardiola käekiri aga kedagi alt ei vedanud ja kolm hooaega järjest neile Bundesligas vastast polnud. Tõsi, järjekordne triumf Meistrite liigas jäigi tulemata ning huvitava juhuse läbi pandi Bayerni tee kolmel aastal järjest poolfinaalis kinni Hispaania tippklubide Real Madridi, Barcelona ja Atletico Madridi poolt.

Hooajaks 2015/2016 seljavalude tõttu Real Madridist lahkunud ja puhkepausi võtnud Carlo Ancelotti saabus suurele areenile tagasi ning võttis Guardiolalt teatepulga üle. Viimane läks juhendama rahakat Manchester City meeskonda. Paistis, et ka kogenud itaallasele ei paku Saksamaa kõrgliiga erilist pinget, sest 15 punktiga edestati RB Leipzigit ja viies järjestikune meistritiitel oli tõsiasi. Euroopas lõppesid mängud Real Madridi vastu ja seda küllaltki vastuoluliselt, kui Cristiano Ronaldo kahe värava puhul võis näha suluseisu. Siiski tundus, et korrektuuride tegemise aeg seisab veel ees ja oodetud edu saavutamine väljaspool kodust liigat pole midagi müstilist.

Kolme kuuga tekkinud kaos

Käimasoleva aasta juulis alustas Bayern oma kontrollmängudega. Sissejuhatuseks alistati madalamate liigade klubid Wolfratshausen ja Erlangen-Bruck vastavalt 4:1 ja 9:1. Seejärel jooksis aga sakslaste masinavärk kokku: kaks väravateta viiki Hoffenheimi ja Bremeni Werderiga, 2:3 kaotus Londoni Arsenalile ja koguni 0:4 allajäämine uuenduskuuri läbi teinud AC Milanile.

International Champions Cupi turniiri raames teeniti küll vahepeal võit Londoni Chelsea üle, kuid taas kiskus kõik valesse suunda. Kolm järjestikust kaotust saadi Milano Interilt, Liverpoolilt ja Napolilt. Endale lasti lüüa seitse väravat, ise ei suudetud aga ühtegi. Harjumuseks saanud Audi Cupi võidutseremoonia võõrustajate osalusel jäi seekord Allianz Arenal nägemata.

Stabiilsust otsinud Bayern paistis selle uue hooaja alguseks aga leidnud olevat. Saksamaa superkarikafinaalis alistati penaltiseeriaga oma suurim rivaal Dortmundi Borussia. Seejärel teeniti viis võitu järjest, mille hulka mahtusid ka koduse kõrgliiga kohtumised Leverkuseni ning Werderiga.

Bayerni käekäiku jälgivate ekspertide hinnangul oli mäng Bremeniga hoopis ohumärk - poolajaks oli seis 0:0 ning Robert Lewandowski tõusis sangariks teisel poolajal löödud kahe tabamusega. Eelmisel hooajal purustati aga sama meeskond koguni 6:0. Neil, kes midagi halba ette nägid, oligi õigus, sest juba kolmandas voorus teenis Bayern piinliku 0:2 kaotuse Hoffenheimilt.

Mõnes mõttes polnud see veel kuigi hull stsenaarium, sest Julian Nagelsmann suutis möödunud hooajal Hoffenheimiga kahel korral Bayerni üle mängida ning pääse Meistrite liigasse näitas, et tegemist on tõsiseltvõetava meeskonnaga. Tõusudest ja mõõnadest räsitud Bayern pööraski halva uuesti heaks. Järjepanu pisteti kotti Anderlecht, Mainz ja Schalke ning seda väravate vahega 10:0.

Välk lõi ikkagi teist korda samasse kohta, sest edasi mängiti 2:0 eduseis maha Wolfsburgi vastu. Meistrite liigas häviti 0:3 Paris Saint-Germainile ja siitmaalt sai klubi juhtidel mõõt täis: Carlo Ancelotti vallandati. Ajutiselt võttis juhendamise üle varasemalt üheksa aastat Müncheni suurklubis mängijana veetnud Willy Sagnol. 40-aastase prantslasel polnud selgelt kuigi palju aega ümberkorraldusi teha ja nii tuli leppida ka 2:2 viigiga Berliini Herthaga. 1. oktoobriks kärises Dortmundiga vahe juba viiepunktiliseks, mis on liiga üldist taset arvestades ikkagi üpris suur.

Hädavajalik ümberkorraldus ja legendi tagasitulek

Ancelotti vallandamise järel rääkis tegevdirektor Karl-Heinz Rummenigge, et itaallasest peatreeneriga jäävad nad sõpradeks ning osapooled tüliga laiali ei läinud. See samm tuli tema sõnul ette võtta, sest muud varianti lihtsalt polnud. "Meeskonna esitlused hooaja algusest alates ei vastanud ootustele. Pariisis peetud mäng näitas selgelt, et tagajärjed peavad tulema. Spordidirektor Hasan Salihamidzic ja mina pidasime Carloga avatud ja tõsise jutuajamise ning andsime talle meie otsusest teada. Eeldan tiimilt nüüd positiivset arengut ja täielikku enesekindlust, et saaksime täita oma eesmärgid," ütles tegevdirektor.

Sagnoliga polnud võimalik Bayernis pikemas perspektiivis arvestada. Mees on küll kaks hooaega Bordeaux'd juhendanud, kuid kogemustepagasi poolest jäi ta selgelt teistele kandidaatidele alla. Ühe asendusena spekuleeriti ja kuuldavasti võttis ka klubi ühendust endise Barcelona juhendaja Luis Enriquega. Pärast ebaõnnestunud eelmist hooaega Kataloonia gigandiga on 47-aastane hispaanlane tööta, kuid on ise kohalikule meediale öelnud, et plaanibki jalgpallist hetkel puhata.

Ühe väärika nime mahatõmbamise järel saabus teine ning Bayern lõi taas käed neile viimati Meistrite liiga trofee toonud Jupp Heynckesiga. Staažikas 72-aastane sakslane sõnas enda tagasituleku pressikonverentsil, et peale 2013. aasta viimast Bundesliga mängu Mönchengladbachi Borussia vastu polnud tal plaanis peatreeneri ametit uuesti pidama hakata. Ta tõi välja aga mitmeid faktoreid, mis panid teda otsustama Bayerni tüüri juurde asumise kasuks.

"Mu unistus polnud kunagi treenerina tagasi tulla. Sain mitmeid pakkumisi Euroopa suurklubidelt ja ühele televisiooni eksperdi kohale, kuid lükkasin need kõik tagasi. On olnud raske aeg, kuid mu abikaasa ja tütar ütlesid, et peaksin Bayerni juurde naasma. Mu koer haukus samuti kaks korda ja sellega oli kõik selge," rääkis Heynckes läbi huumoriprisma ja tõi välja, et on tänulik klubile, ilma kelleta poleks ta kunagi jõudnud Real Madridi (sakslane juhendas Reali hooajal 1997/98, mil jäi küll võitmata kodune liiga, aga Meistrite liiga finaalis alistati Torino Juventus ning toodi klubisse esimese Euroopa karikas pärast aastat 1966 - M. R.).

Konkreetsete ütlemiste poolest tuntud Heynckes ei hakanud salgama, et meeskonnas pole olukord kuigi hea. "Tegemist on keerulise ülesandega - meeskond on tegutsenud ilma maailma parima väravavahi Manuel Neuerita ja Franck Ribery on samuti vigastatud. Thomas Müller ei ole oma parimat mängu näidanud. Jerome Boateng pole see, kes hooajal 2012/2013. Sama käib David Alaba kohta, kes pärast vigastusest naasmist pole endast 100% suutnud anda."

Bayerni presidendi Uli Hoenessi sõnul oli Heynckes antud olukorras parim lahendus ja lisas, et on väga õnnelik oma parima sõbra tagasituleku üle. Rummenigge tõmbas suuremat eufooriat kokkupoole, tunnistades, et praegu pole plaanis veel välja öelda järgmise hooaja peatreeneri nime. 

"Vaba mikforon" mängijatele

Mis täpsemalt Bayerni mänguga juhtus ja kuidas Ancelottil olukord kontrolli alt väljus, teab muidugi vaid tema ise ning mängijad. Ehkki põhiväravavaht Manuel Neuer on vigastatud ja üksikuid eemalejäämisi on tulnud ette ka teistel positsioonidel, siis pole ühtegi vabandust, mis taolises klubis nii kehvasid tulemusi suudaks õigustada. Kindel on aga see, et peatreeneri ja mängumeeste vahel polnud suud puhtaks räägitud. Peale Ancelotti lahkumist ütleski Hoeness väljaandele Westfalenpost, et itaallasest sai viie põhimängija jaoks justkui vaenlane, kelle sekka kuulus ka peamiselt vahetusmehe rolli täitev Kingsley Coman.

Saksamaa väljaande Kickeri vahendusel tegi otsa lahti Arjen Robben. Hollandlane oli seal öelnud, et isegi tema poja noortetiimis on treeningmeetodid paremad kui Bayerni esindusmeeskonnas. Hiljem lükkas ta küll need jutud ümber, kui ütles, et tema ei hakkaks kunagi treenerit ega kaasmängijaid meedia vahendusel kritiseerima. Samas tunnistas Robben, et oli löödud, kui Sagnoli juhendamisel Hertha vastu ei saanud ta täismängu kirja.

9. oktoobril hakkasid ringlema Thomas Mülleri sõnad pärast koondise valikmängu Aserbaidžaaniga, kus ta tõstatas Robbeni poolt maha vaikitud teema uuesti üles. Sakslasest ründaja sõnul said nad taas korralikul tasemel treenima hakata, kui Heynckes klubiga käed lõi. "Ta on õige mees, sest ta suudab meeskonda inspireerida, et kesta väljakul kauem, olla pühendunumad ja tegutseda kaitses kompaktsemalt. Heynckes hakkab tööle huvi ja kirega. On mitmeid kruvisid, mis tuleb kinni keerata," rääkis Müller.

Oma sõna sai ka keskkaitsja Boateng. Kickerile ütles ta, et kaalus suvel Bayernist koguni lahkumist, sest peale vigastusperioodi oli ta Ancelotti usalduse kaotanud ning sai soovitust vähem mänguaega. "Mul oli suvel klubi liidritega jutuajamine, kuidas nad minuga on arvestanud. Ütlesin, et mõtlen ülemineku peale."

Usutavasti kuulub ka Poola koondise ründeäss Lewandowski nende viie hulka, kes Ancelottiga raksu läksid. Temaga oli aga hoopis teistsugune teema, sest klubi ostupoliitika pole mehele üldse meelepärane. "Bayern peab midagi välja mõtlema ja olema loovam, kui klubi tahab Münchenisse meelitada mõne maailmatasemel mängija. Kui tahad tipus olla, siis vajad kvaliteetseid mängijaid," ütles Lewandowski ajakirjale Der Spiegel.  

Endise Mönchengladbachi, Wolfsburgi, Fiorentina ja Bayerni keskväljamees Stefan Effenbergi sõnul oli poolaka jutt vastuvõetamatu. Lewandowski olevat rünnanud klubi filosoofiat - mitte osta mängijaid, kes jäävad hinnaklassi 100 või 150 miljonit eurot. Effenberg leidis, et mängumehe arvamus mõjus kindlasti halvasti ka kaasmängijatele, kes polekski enam kui tippmängijad. Tema arvates poleks Lewandowski mingil viisil tohtinud avalikult sellisel teemal sõna võtta.

"Meil on Saksamaal väga palju talendikaid ja kõrge kvaliteediga mängijaid. Mitte 15, vaid 30 või 40! Nad on võitnud maailmameistrivõistlused, Konföderatsioonide karika ja U21 Euroopa meistrivõistlused. See on täpselt vastand Lewandowski ütlemistele. 100, 150 või 200 miljonit eurot maailma superstaaride eest? Selle eest saaks Saksamaalt viis või kuus mängijat."

"Bayernil on juba Manuel Neuer, Mats Hummels, Jeorme Boateng, Joshua Kimmich, Sebastian Rudy, Niklas Süle ja muidugi ka Thomas Müller. Miks mitte seda valikut veelgi laiendada? Näiteks Timo Werneri jaoks oleks Bayern järgmine loogiline samm. Ma ei kujuta ette, et ta sooviks minna välismaale või jääda Leipzigisse, kui talle siit helistatakse," ütles Effenberg.

Ta jätkas: "Leon Goretzka ja Emre Can keskväljale, Jonas Hector vasakkaitsesse. Julian Brandt, Benjamin Henrichs, Kai Havertz, Kerem Demirbay, Amin Younes ja Max Arnold -  sa võid kulutada 150 miljonit eurot ja saad omale meeskonna, kes suudab ühise eesmärgi eest väljas olla. Seetõttu nad saavadki Euroopas edukad olla.

Kui Bayern tahab seda strateegiat jätkata, siis peavad nad täielikult pühendunud olema. Nad peavad end järgmistel aastatel võõrmängijatest eraldama, sealhulgas Lewandowskist. Ta võib minna Pariisi või Barcelonasse, kus nii suuri summasid makstakse. Sel juhul on tal olemas klubi, mis teeb tema heaks kõike," arvas Effenberg.

Kas Bayernil on üldse lähitulevikus maailma tippklubide seas sõnaõigust?

Müncheni Bayerni suguse klubi võime osta endale tänapäeva mõistes küllaltki vähese raha eest tippmängijaid on ühest küljest märkimisväärne, teisalt on tõetera sees Lewandowski jutus ja puhtalt äri ning kasumit taga ajades on tulemust raske teha. Pole kahtlust, et ka praegune koosseis on igal positsioonil vääriliselt mehitatud, kuid ühel päeval lõpetab lisaks Hollandi koondise esindamisele kogu karjääri praeguseks 33-aastane Arjen Robben. Kui tänavune hooaeg oodatud tulemust Euroopas ei too, siis on üsnagi kindel, et ka ründeäss Lewandowski läheb oma võimalust mujale otsima.

Kurva noodi lisab juurde Franck Ribery vanus ning "Robbery" duo on küllaltki tihti vigastatud olnud. Karjääri lõpetasid Xabi Alonso ning Philipp Lahm ja tegelikult ei suutnud Bayern suvega kummagi mehe asemele väärilist asendust leida. James Rodriguez toodi Real Madridis tekkinud mängunälga kustutama, aga tihti pole ta oma taset suutnud välja mänginud isegi Saksamaa kõrgliiga keskmike vastu.

Keskväljast edasi rääkides, siis Bayerni ajaloo rekordost Corentin Tolisso meenutab kangesti Memphis Depay saatust Manchester Unitedis - saabus suurte ootustega, kuid Hollandi kõrgliigast Premier League'i oli liiga suur hüpe. 41,5 miljonit eurot on tõepoolest väärt summa Tolisso eest ning loomulikult on prantslasel aega ennast tõestada. Siiski on kaheldava väärtusega see, kas ta suudab mõneti hõreda keskvälja ära lappida. Sebastian Rudy omab kindlasti tulevikus suurt rolli Saksamaa rahvuskoondises, aga Ancelotti püüdis mängu PSG-ga just tema väljakule toomisega päästa, kuid midagi märkimisväärset ei muutunud. Ühel hetkel võib mõõt täis saada ka ründajal Thomas Mülleril, keda on pea iga üleminekuakna sees seostatud Manchester Unitedi ja mitmete teiste Hispaania ning Inglismaa tippudega. 

Klubi eestvedajad on end selgelt väljendanud, et nendelt ei tasu oodata taolist osturallit, mida korraldas PSG või kuidas käivad rahaga ümber Inglismaa esimese otsa klubid. Karl-Heinz Rummenigge on öelnud, et kurikuulsa Neymari ja 222 miljoni euro suuruse tehingu oleks tema suunanud näiteks mõne staadioni ehitusse.

2013. aastal paiskas õhku veelgi jäigema repliigi Uli Hoeness, et Londoni Chelsea suguseid satse tuleks iga hinna eest võita, viidates venelasest omaniku Roman Abramovitši meeletule, ligi miljardi euro suuruse summa paigutamisele klubisse. "Ärritun igal korral, kui lähen bensiini ostma. Nafta maffia võtab raha minu taskust ja investeerib selle jalgpalluritesse. Ootan ausa mängu reeglite tulekut, sest siis saabub Saksamaa klubidele kuldne ajastu," ütles Hoeness.

Bayerni jätkusuutlikkus ei saa ealeski kahtluse alla sattuda, kui aetakse edasi samasugust, selge kasumi peal väljasolevat majanduspoliitikat. Jäädes aga Meistrite liiga finaalist pidevalt eemale, maksab see ajapikku kätte tippmängijate kaotamisega ja nii polegi võimalik ihaldatud karikale enam silma teha. Tuleb seega otsustada, kas teha sarnane käik nagu Barcelona Ousmane Dembele ostu puhul (Neymari lahkumise järel palgati Dortmundi Borussiast ligi 150 miljoni euro eest talendikas prantslane - M. R.) või tuleb paratamatult loovutada Lewandowski hoopis Real Madridile.

Üks on aga selge: jalgpallimaailm on muutunud ja üle 50 miljoni euro suuruste ostude totaalne eiramine võib Bayernile mingil hetkel karmilt kätte maksta. Ei leia lähiajaloost naljalt mitut Meistrite liiga võitnud meeskonda, kelle ridades poleks olnud tõelist staarmängijat ja hetkel ei paista, et Bayerni noorteakadeemiast oleks peale tulemas mõni maailma tasemel tippmängija. Effenbergi arutluskäik on huvitav - kuidas Bayernist võiks saada suuremas osas Saksamaa koondis - kuid on ära harjutud, et oma rivaalidelt suudetakse parimad mängijad endale tuua. Pole võimalik välistada, et mõni Katari suurfirma omandab tuntud Saksamaa klubi ja sel juhul naljalt oma mängumehi Bayernile enam ei müüda.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Allikas   •  
(193.40.101.***)
Super artikkel järjekordselt!

Kas see on tõlgitud või soccerneti ajakirjanik on selle ise kirjutanud?
Kui tõlgitud siis sooviks teada allikat, et lugeda ka teisi sarnaseid artikleid.
Fuuu   •  
(193.40.13.***)
Küllaltki hea artikkel küll, kuid artikli viimane lause on kahtlane. Nagu teada, kehtib Saksamaal 50+1 reegel, mistõttu on mõne klubi šeikide omandusse langemine kahtlane. Sellest reeglist on suudetud küll mööda hiilida (nt Leipzig), kuid kindlasti suurema meediatähelepanu ja tavaliseks muutumise korral võetakse Saksa Jalgpalliliidu poolt erandid tähelepanu alla ning ei lubata nii kergelt 50+1 reeglit rikkuda.
eelmisele   •  
(2001:7d0:89fc:9d80:8d1.***)
FFP-st on igatepidi mööda keerutatud, siis ei saa ju välistada, et 50+1 reeglit ei rikuta kui pakkumine on isegi Saksa jalgpalliliidu jaoks magus.
kaur   •  
(31.164.127.***)
Artikkel muidu väga hea, aga väike viga on sisse lipsanud. Nimelt jäi Bayern kolmandaks ikkagi 2011 mitte 2010, mil nad võitsid nii liiga kui ka karika ja pääsesid ka CL finaali.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0