Levadia leidis Kure väravaluku võtme (0)

Foto: Rein Murakas (arhiiv)Päevad ei ole vennad. Kui eelmises mängus surus FC Kuressaare tiitlikaitsja FC Flora põlvili, siis kümme päeva hiljem küttis FC Levadia neile Meistriliiga senise hooaja kuumima sauna.

Levadia lõi kodusel Maarjamäel saarlaste puuri viis vastuseta palli, kusjuures need kõik teisel poolajal. Esimesel kolmveerandtunnil sujus kõik Kure plaani kohaselt, sest Levadiale ei lubatud kuigi palju väravavõimalusi.

Kohe teise poolaja esimesel korralikul rünnakul sai Levadia aga oma tahtmise ning sealt edasi edenes nende jaoks kõik kui lepase reega. Janar Toometi kiirele duublile lisas kolm tabamust Vitali Leitan, vormistades hooaja esimese kübaratriki.

"Esimesel poolajal jäi meil võib-olla lihtne ABC tegemata, me ei andnud kohe esimesest minutist maksimumi. Kui me laseme vastastel mängida omas tempos, siis ei ole neil probleemi nulli hoida. Peame ikkagi oma taseme ja mängu peale suruma. Seda me suutsime teisel poolajal," võttis Toomet mängu kokku.

"Esimesel poolajal oli meil lihtsalt rohkem õnne kui teisel," arvas Kuressaare ründaja Raido Reinsalu. "Nad tulid sama hästi peale kui teisel poolajal, aga meil õnnestus värav puutumata hoida. Vaheajal olime küll meelestatud sedasi, et paneme samamoodi edasi, aga esimesel rünnakul löödi kohe ära ja siis kadusid plaan ja distsipliin ära. Kaks lolli eksimust sinna otsa ja lõpuks 5:0. Kehv päev."

Murranguline vahetus

Kohtumise üheks võtmemomendiks osutus Marko Kristali poolt juba poole tunni järel tehtud vahetus, asendades Taavi Lauritsa kogenud Vitali Leitaniga. Leitan võttis sisse koha äärel ja Toomet liikus sealt omakorda ründesse Lauritsa kohale.

Kui suurekasvuline ründepaar Lauritsa ja Rimo Hundi näol oli jäänud hätta, siis väledajalgne Toomet lisas edurivisse teravust ja selle pealt lõpuks väravad tulidki.

"Rimoga meil klapib hästi. Momendid hakkasid tekkima ja teisel poolajal suutsime kohe ära lüüa," võis Toomet rahul olla. Just rünnakul meeldibki talle kõige rohkem mängida: "Ma arvan, et seal tuleb kõige paremini välja. See positsioon on minu loomuses."

Toometi rolli tõstis esile ka Reinsalu. "Levadia suutis minu arvates ääri paremini kasutada," võrdles ta seekordset mängu Flora kohtumisega. "Tahaks kiita Janar Toometit, kes sai väga hästi hakkama vastutuleku ja kiire ümberpööramisega. Minu arvates jäi Floral sellest puudu, kaitsjad said end paremini positsioonile kui praegu Levadia vastu."

Toometi väravanälg

Levadia domineeris ootuspäraselt tervet kohtumist, aga esialgu töötas Kuressaare mänguplaan sama edukalt nagu Flora vastu. Oma trahvikastis võideti enamus võitlustest, jättes rohesärkidele lootust vaid distantsilt. Kauglöögid lendasid aga kas väravast mööda või siis Mihhail Lavrentjevi kindlatesse kinnastesse.

Pisitasa hakkas väljakuperemeestel siiski ka üha paremaid võimalusi tekkima, eriti pärast pooltunni järel tehtud vahetust. Toometi ja Hundi avapoolaja üritused siiski tulu ei toonud ning viis minutit enne vaheaega avanes ka Kuressaarel üks võimalus, mis küündis Levadia parimate šansside tasemele - Elari Valmase pöördelt sooritatud löök põrkas napilt tagumisest postist mööda.

Mängu saatus sai otsustatud teise poolaja algusega, võib-olla isegi juba avaminutitega. Igor Subbotin pääses paremalt äärelt läbi, Hunt saatis terava tsenderduse esiposti juurest vastu latti ning Toomet jõudis väravajoonele põrganud pallini esimesena, lükates selle võrku - 1:0!

Napp minut hiljem murdis Toomet vasakult äärelt läbi ja tulistas nahkkera terava nurga alt vastu tagumist posti. Veel viis minutit hiljem sai näljane ründaja oma tahtmise, röövides trahvikastis uimerdama jäänud Rauno Reimanilt palli ja saates selle teistkordselt lähidistantsilt väravasse - 2:0!

Ja Leitani väravavaist

Saarlaste vastupanu oli juba sisuliselt murtud ning Levadia jätkas isukalt ründamist. Mööduda jõudis jällegi vaid viis minutit, kuni Kure kaitsjad ei saanud Hundi äärelt antud tsenderdust klaariks, Leitan jõudis ise lahtise pallini ja läkitas selle võrku - 3:0!

Skoor võinuks muutuda vägagi inetuks, sest võimalusi tekkis võõrustajatel veel ohtralt ja ühtekokku pommitati saarlaste väravat teisel poolajal 16 korda. Mõne aja pärast nende väravajanu siiski kahanes ja ka Kuressaare jõudis Valmase ürituste näol mõne poolvõimaluseni.

Päris lõpu eel sahises saarlaste väravavõrk veel kaks korda. Esmalt riputas Ilja Antonov pehme tsenderduse täpselt Leitani pea peale ning vanameister suunas palli väravasse - 4:0!

Ning lõpuks eksis ka Kuressaare väravavaht, pillates Toometi tsenderduse Leitani jalale. Viie meetri pealt tühja värava leidmisega tal probleeme ei tekkinud - 5:0, mis tähendas nii Meistriliiga hooaja suurimat võitu kui ka esimest kübaratrikki!

Levadia peab valvsuse säilitama

Reinsalu oli sunnitud tõdema, et Kuressaare mänguplaan jäi seekord realiseerimata. "Meie eesmärk oli see, et nad mängiks võitluse peale palle ja me ei laseks neil väravavahi lahtimängu kaudu rünnakuid alustada," selgitas ta. "Aga ma julgen öelda, et 90% võitlustest me kaotasime ja keskvälja andsime päris kiiresti ära. Kolm väravat tulid kindlasti pallikaotustest, valest tagasisöödust või siis lihtsalt lohakast söödust."

Toomet võis samal ajal rõõmustada Levadia võiduseeria jätkumise üle. "Vaikselt hakkab meie mäng välja tulema, iga mänguga läheb paremaks," uskus ta.

Pärast hooaja alguses kõigi profiklubidega mängimist on Levadial käsil kümnemänguline seeria eeldatavalt nõrgemate vastu. Tammekat, Viljandit ja Kuret on neil õnnestunud võita, ees ootavad Tallinna Kalev ja Paide ning seejärel kohtutakse nende kõigiga veelkord, enne kui taas peakonkurentide vastu astutakse.

Levadia ründaja möönis, et sellise seeria ajal võib vastaste alahindamine probleeme valmistada. "Eks see ole loomulik asi, et nõrgemate vastaste vastu on kuskil taga kuklas mõte, et äkki tuleb kergemini," nentis ta, "aga me peame olema professionaalsed, selle ära unustama. Peame mängima enda ja meeskonna jaoks, andma endast kõik ja võtma nendest mängudest maksimumi, et oleksime tugevates mängudes valmis ja realiseeriksime kõik oma võimalused."

Mängu parim - Janar Toomet

Toometi nihutamine keskele muutis Levadia vastaste trahvikastis silmnähtavalt ohtlikumaks ning kaks mängu saatuse otsustanud väravat olid selle kinnituseks. Kübaratrikk oli korduvalt õhus ning kuigi selleni jõudis peamiselt positsioonivaliku pealt lõpuks hoopis Leitan, mängis seekord tähtsamat rolli siiski noorem ründaja.

Flora-Paide, Tammeka-TKalev, Levadia-Kure ja SKalev-Kalju väravad:

10.04. kell 18:45 Maarjamäe kompleksi kunstmurul

Tallinna FC Levadia - FC Kuressaare 5:0 (0:0)
47., 53. Janar Toomet, 58., 89., 90+1. Vitali Leitan

Hoiatused: 43. Aleksandr Kulinitš, 78. Maksim Podholjuzin, 81. Albert Taar - 70. Andre Ilves
Mänguolud: +8, päikesepaisteline ilm; kunstmuru heas seisukorras.

Suluseisud             0:2    0:0    0:2

Levadia: 1-Smiško, 3-Artjunin, 4-Morozov (60. 2-Ingermann), 17-Podholjuzin, 19-Kulinitš, 6-Antonov, 23-Kaljumäe (65. 18-Taar), 10-Subbotin, 7-Toomet, 28-Hunt, 21-T. Laurits (32. 5-Leitan).
Varus: 30-Pikker, 27-Raudsepp, 16-Ustaal, 18-Taar, 2-Ingermann, 9-Rättel, 5-Leitan.

Kuressaare: 1-Lavrentjev, 13-Rauno Reiman, 4-Kluge, 26-Kivi, 25-Viira, 8-Trasberg, 23-Luup (62. 18-Aljas), 7-Gerassimov, 39-Valmas, 11-Reinsalu, 17-Könninge (62. 10-Ilves).
Varus: 12-Riido Reiman, 10-Ilves, 18-Aljas, 14-Jäger, 19-Seeman, 5-Laja, 15-U. Rajaver.