Noorenduskuuri läbiv Kure kinnitaks Esiliigas kanda keskmikuna (1)

Kuressaare mehed Esiliiga B karikaga juubeldamas. Foto: Alver Kivi

Möödunud hooaja Esiliiga B võitjal Kuressaarel on kindel plaan tõestada, et täieliku suveräänsuse poole pürgiva klubi koht ja tase on Esiliiga vääriline.

Mullu olid saarlased sunnitud tegema vaheaasta Esiliiga keldrikorrusel, kui 2015. aastal Esiliigast mitmete probleemide tõttu välja kukuti. Toonane klubi peatreener Pelle Pohlak rääkis juba siis pärast septembrikuist 2:1 võitu Infoneti duubli üle, et mehi ei takista oskuste puudumine: "Kõik on riietusruumis nõus, et asi on meie peades kinni. Kui me suudame platsil anda endast parima, võidelda palli eest ja iga sentimeetri pärast, siis me ei lase endale 13 väravat lüüa (2015. aasta 30. vooru kohtumisel saadi 1:13 koslep Levadia duubli käest - toim.)."

Esiliiga B-s näidati aga terve aasta vältel stabiilset mängu. Võeti liigavõit, tõustes nii igati teenitult tagasi Esiliiga seltskonda. Kõikide asjaosaliste kinnitusel paranes ka meeskonna ühtsus ning vaimsus: oli vaja näidata, milleks tegelikult võimelised ollakse.

Tunnistab ka peatreeneri kohusetäitja ning mängija Sander Viira, et liiga võit tuli Kurele kerge üllatusena: "Ega me ei oodanud ise ka seda, et me esikohale mängime. Üleelmine hooaeg läks aia taha. Kellelgi isu väga mängida polnud. Eelmine aasta suudeti see motivatsioon aga jalgpalli jaoks endas leida."

REKLAAM

2017. aastal Esiliigasse naasnuna on Kuressaare hakanud vaikselt juba eelmisest hooajast vana rasva maha jooksma - klubi enamus toetub üha rohkem kohalikele noormängijatele, sekka ka mõni vanem olija. Naasmas on ka üks vana kala, Pohlak, kes on juba jõudnud Taliturniiril Kuressaare nii mõnegi väravavõrgu tubli kalamehe kombel rappuma panna.

Hooaja algus tuleb raske

Tänavuseks Esiliiga hooajaks ettevalmistumine noortetöö juhi ning mängija Mario Pruuli sõnul ideaalselt kulgenud pole. Pruul: "Kindlasti saaks parem olla. Ühtegi nullimängu ei olnud. Enamus mängudes lasime üle kahe värava, see kindlasti on hetkel ka murekoht. Loomulikult oleme mängijatega päris palju varieerinud, sest kontrollkohtumised on sellised, kus peab andma võimaluse kõigile mängida. See on ka seda tulemust mõjutanud, aga vorm võiks samuti olla parem.

Nädalavahetusel tuleb ka minilaager, kus Tallinna ja Saaremaa mängijad on koos - saame kõik ründe- ja kaitseolukorrad läbi arutada. Näiteks (Vändra - toim.) Vapruse vastu tuli kaks väravat puhtalt standarditest, need asjad on vaja läbi vaadata."

"Kõige paremini pole sujunud. Vigastused on olnud ja trennides võiks rohkem rahvast olla. Saaremaa poolelt noortel motivatsiooni on. Eks stipendiumid aitavad siinkohal kindlasti ka sellele kaasa. Muu on plaanipäraselt kulgenud," arvab Viira.

Hoolimata soliidsetest tulemustest Taliturniiril, kus teeniti võidud Vändra Vapruse ning Tartu Welco üle ja saadi viigid Tartu Tammeka ning Tallinna Kalevi U-21 võistkondadega, tõotab Esiliiga algus tulla saarlaste jaoks oodatust keerulisem.

"Koosseisuga on olnud hästi palju katsetamist. Ei ole korraliku koosseisuga veel mängida saanud. Osad on reisidel, osadel on hooaja alguseks kaardid all. Hooaja algus tuleb pigem raskem," tõdes Viira.

Lisaks teinekord Esiliiga meeskondadele ikka ja jälle saatuslikuks saavate elulistest põhjustest tingitud koosseisuliste kitsikustele vaevab Saare pealinnasatsi ka vigastustepisik. "Jaanisel (Kuressaare mängija Jaanis Kriska - toim.) läks Aastalõpukal põlves põhimõtteliselt kõik asjad - väga kahtlane, et ta see hooaeg mängib. Pisivigastused on ka Margus Rajaveril ja Reio Altil, aga nemad saavad ilmselt märtsis jalad uuesti alla ja väljakule tagasi. Elari Valmas on meil lihtsalt kaartidega väljas. Urmas Rajaver läheb reisile ja nii ongi juba pool võistkonnast esimesest mängust eemal. Samamoodi Laht (Kuressaare mängija Sander Laht - toim.) pole korralikult trennigi teinud, oli ka vigastusega kimpus.

Koolid ja kõik asjad segavad ka ehk et on meil selliseid negatiivseid asju küll hooaja eel. Loodame, et need väljakule üle ei kandu. Peame rohkem noortele panustama, kes Saaremaal trenni teinud," võtab Viira personaliprobleemid kokku.

Kure puhul joonistub ka välja üks tõsiasi, mis klubil taagina kaelas rippunud: arvestatav osa võistkonnast, klub kogenumad mehed, kes elavad ja töötavad Tallinnas, teevad ka pealinnas eraldi trenni. Ei ole siinkohal olukorra üle vaja ka pikalt imestada: 4-5 tunnised retked ainuüksi mängude pärast võivad üpris kurnavateks osutuda.

Foto: Kuressaare Facebook

Tallinnas teeb Kuressaare kohalik esindus trenni koos liigarivaali Rakvere Tarvasse kuuluvate pealinlastega. Pruuli sõnad antud asjaolu kommenteerides näivad kinnitavat, et Kuressaares on toimumas uuema põlvkonna esiletõus üha jõulisemalt: "See on amatöörsastsidel alati selline murekoht. Aga eks Kures on alati nii, et nooremad, kes gümnaasiumis käivad, on Saaremaal ja töötavad inimesed on ikka Tallinnas. See aasta võib öelda, et Saaremaal on suurem grupp mängijaid, Tallinnas käib isegi väiksem grupp koos. Sellist asja ei mäletagi viimaste aastate jooksul. Ehk Saaremaa grupp peab rohkem vastutust enda peale võtma, muidu on olnud ikka vastupidi."

Viira tõdeb samas, et Saaremaa pingi kvaliteet sõltub suuresti Tallinnas elutsevate mängijate tervisest ning osalusest: "Esiliiga tase on hoopis teine ning esimesed mängud on väga tähtsad." Kuressaare "tallinlaste" osakaalu ei maksa Viira sõnul alahinnata: "Ma arvan, et eelmine aasta oli tahtmine parem just Tallinna poolelt. Tõestasime siis, et kuulume ikkagi Esiliigasse. Eks ta selline murekoht ole, aga ma ütlen, et lisaks sellele peame arvestama ka mitmete vigastustega."

Meeskonna lahususe ning pikkade vahemaade tõttu on klubi eestvedajad ka varem tunnistanud, et selliste elementide kokkulangevusel on kadunud meestel teinekord vutitahe. Probleemi, mis on mõjutanud klubi pallurite motivatsiooni, tunnistab ka klubi köögipoolega rohkem kursis olev Pruul: "Jah, eks see väsimus või selline peas toimuv tuleb korda saada. Füüsiliselt suudaks pakkuda igasugust konkurentsi, kuid kui meie mängija hakkab sõitma neid pikki vahemaid, siis see väsimus võib kiirelt tulla. Meil käib ka tugev mõttetöö, kuidas saaks olukorda parandada, et mängija ei peaks sõitma juba 10 aastat mandrile. Tuleb mõelda, mida saaks muuta."

Esiliiga B võidu toonud tõestamisvajadusest on juba paari sõnaga juttu. Kas aga Esiliigasse jõudmine võib tekitada mängijates kuuluvustunde saavutanuna aga niiöelda "mugavustsooni langemise" tunde? "Oht on ikka, aga loodame, et nii ei lähe. Saame endal asjad korda ja vennad varakult trenni. Ka vigastused on probleemiks ning sinna ei saa me midagi parata. Iga aastaga läheb vanematel mängijatel ka eraelu konkreetsemaks," vastab Viira, viidates amatöörjalgpalliga kaasnevatele standartsetele valupunktidele.

Samas tahte puudumise probleemi osas on Viira varasemalt avalikustanud lihtsa lahenduse, mis aitas meestel toona ka Esiliiga B võiduni jõuda: "Kuna enamus meist on ju sõbrad, siis me rääkisime sellest hästi palju ja kõik hakkasime üksteist toetama, toetust oli kõvasti tunda. Hästi tihti helistasime üksteisele, rääkisime mängudest ja asjadest."

Kinnitab omalt poolt ka Pohlak, et tiimi mentaliteedist võib kujuneda üks Kure trumpe: "Ettevalmistus oleks võinud küll parem olla, kuid samas on meeskonnavaim paranenud. Meil ju alles samad tüübid, kes 5-6 aastat tagasi meistrikatel mängisid ning lisaks sellele veel ka noored. Meeskonnavaim on tugev."

Aastalõputurniiril antud usutluses mainis Viira ära ka suvise aja kui perioodi, kus saarlased vormilangusega silmitsi seista võivad: "Meie raske koht on suvi, kui ilmad on ilusad ja paljud puhkavad Saaremaal, siis vorm natuke langeb ära. Peab sellest kuidagi üle olema."

Samas vaevalt et Saare mehed suvisel ajal nii väga päikese käes peesitada jõuavadki. Lisaks Esiliigale võtab klubi osa ka Gotlandil toimuvatest Saare mängudest, mis aga Kure pallurite elu Viira sõnul sugugi lihtsamaks ei tee: "Saarte mängudel, mis toimuvad juuni lõpp kuni juuli algus, mängime nädala ajaga neli mängu. ja kui me laupäeval tagasi jõuame, on Eestis juba nädala sees meil mäng. Ütleme nii, et graafik on meie vastu. Oleme ka sellest teada andnud, aga hetkel ei tea, kas seda on võimalik muuta."

Eesmärk: iseseisvaid klubisi alistada, duubleid hammustada

Nõrkustest ja tugevustest rääkides sai juba eelnevalt viidatud vajadusele kaitsemängu parandada. Samas kumab Viira vastusest läbi ka tugevus, mis võib Esiliiga tasandil palju tähendada: "Eelmine hooaeg oli meeskonnavaim meie plussiks. Kui me esimese poolaja kaotasime, suutsime reeglina end teiseks poolajaks kokku võtta ja asja enda kasuks pöörata. Ma arvan, et me suudame vajadusel mitmekülgselt mängida nii kaitses kui ka rünnakul."

Jätkatakse suuresti sama koosseisuga, millega Esiliiga B kirkaimad medalid lähima jälitaja ees kaheksapunktilise vahega lunastati. Märkimisväärseks täienduseks on klubi endine peatreener ja Tallinna Flora president Pelle Pohlak, kelle lisandumine on Viira sõnul igati teretulnud: "Väljakul annab ta kindlasti meile positiivsust juurde. Tal on hästi suur isu jalgpalli järele ja seda näitab ka just tema ründavam pool - statistika räägib enda eest." Nii ta on: Taliturniiril on hiljutistel hooaegadel FC Koset esindanud Pohlak teinud skoori koguni viiel korral.

Jameshardeniliku habemega Pelle Pohlak Kuressaares tutvustamist ei vaja. Foto: Kuressaare Facebook

Nimekaimaks lahkujaks võib kujuneda klubi edurivimees Maarek Suursaar, kes mullu teenis 33 tabamusega Esiliiga B parima väravaküti tiitli. Hetkel treenib pallur Flora duubliga, kuid selge on, et noor tormaja alustab hooaega Kure ridades. Seejärel vaadatakse suvel, mis edasi saama hakkab.

Viira ei omistaks Suursaare lahkumisele ka kuigi apokalüptilist tähendust: "Kui läheb, siis ta läheb. Eks meil on mingid mängijad olemas, kes suudavad tema koha katta. Aga ta oli möödunud hooajal muidugi tubli."

Klubi koosseisu noorenemine hakkas suuresti esile tõusma juba möödunud kullasel hooajal. Pruul: "Siin juba eelmine aasta tõstsid oma kasvandikud pead. Karmo Paju, Märten Opp, Mairo Miil ja Rasmus Saar, kellest Rasmus ja Mairo on juba Floras. Samuti Mairo koputab väga tugevasti ka Flora esindusukse peale. Mõnikord on ka meil raske, sest poisid, kes on tublid, tahavad jalgpallis kaugele jõuda, lähevad ära kuhugi suurklubisse mängima. Maarek Suursaar teeb praegu Flora duubelmeeskonaga trenni. Aga selles suhtes vaikselt need vanemad mängijad hakkavad eest ära kaduma ja noored tulevad peale."

Mainitud meestest teenisid Karmo Paju ja Märten Opp veebruarikuu alguses kutse ka Eesti U-19 II koondise kogunemisele.

Peamisteks standardolukordade lahendajateks on Pruul, Laht ja Margus Rajaver. Kuna Laht ja Rajaver ei ole veel 100% vormis, võib hooaja avanootide ettekandmisel trahvilöökide olukorras oodata ka improvisatsioonilisemaid lahendusi.

Mehi, kellelt Viira arenguhüpet loodab, on mitmeid: "Märten Opp võiks kindlasti esinduses kanda kinnitama hakata. Samamoodi Eerik Poopuu, Aleks Lesk, kes ei ole nii noored enam, 18-aastased. Pigem on areng siiani suhtumise taha jäänud. Noorematest mainiks veel ära 2000. aastal sündinud Reiko Mäeorgi."

Viira peab meeskonna esmaseks eesmärgiks Esiliigasse püsimajäämist: "Esiliigas tuleb kindlalt kanda kinnitada. Võiks minna nii, et me ei võitle püsimajäämise nimel, kuivõrd võiksime liigas kindlalt olemas olla." Pruul täpsustab: "Püsimajäämine on kindel eesmärk, mille peaksime saavutama. Kui aga küsida maksimumeesmärki, siis ei saaks öelda, et me oleksime sellel aastal võimelised tõusma. Pigem loodame olla kindlalt tabeli keskel."

Unistusi kõrgliigast ei hellita ka Viira: "Praegu see ei paista. Ei mõtle selle peale. Klubi peab enne ikka korralikult jalad alla saama ja noortesüsteem peaks paremaks muutuma. Kahe-kolme aasta jooksul ma küll ei näe, et tõuseme. Tahaks kõigepealt ikkagi Esiliigasse püsima jääda. Eks hooaeg näitab, mis tasemel praegu oleme."

Suurimateks favoriitideks peavad klubi liikmed eelkõige iseseisvaid võistkondi, kuid ei peeta ka ebareaalseks duublitelt punktide röövimist. "Ega need duublid ka ületamatud ole. Sõltub suuresti sellest, kui palju neile esindusvõistkondadest mehi appi saadetakse," süstib Pruul enesekindlust.

Lisaks soovile edestada tõusukaaslasi Welcot ja Elvat, väärib eraldi mainimist ära just Rakvere Tarvas, kellega Tallinna treeningutel kokku tihedalt puututakse. "Eks need mehed õpivad seal üksteist tundma ning seda tuleb ära kasutada," muheleb Pruul.

Kolme kuni viie aastaga Florast sõltumatuks

Nii Viira kui ka Pruul tõdevad, et klubi on võtnud konkreetseks sihtmärgiks iseseisvumise Tallinna Florast, kes seni peamiselt eelarveliste puudujääkide osas abikätt pakkunud.  "Siiani on see esimene hooaeg, kus plaaniks nii, et me ei sõltugi Florast. Flora on öelnud niimoodi, et kui tekib mingisugune auk eelarves, siis see kindlasti kaetakse, aga kõikvõimalike kulude pealt katsume kokku hoida. Kindlasti on meil linnalt suurem toetus ja valdadelt. Pearahad ja toetused tulevad rohkem taha. Saime alates oktoobrikuust ka koolitusloa, mis aitab kindlasti asjale kaasa."

Suur roll iseseisva klubi arengu suunamisel on Pruulil, kes naasis Saaremaale ning asus sealset vutitaristut kujundama. "Mario (Pruul - toim.) tuli meile noortejuhi koha peale. Praegu oli see värk süsteemitu, üritame süsteemi lüüa ja treenereid omavahel koostööd tegema panna. Enne ajasid nad rohkem oma asja, üksteisega suhtlemist on vähe. Flora alt üritame ka välja saada. Liigume ka sinna suunda. Tahaks Saaremaakeskeks asja teha," sõnas Viira.

Rõhuasetusest treeneritele räägib ka Pruul: "Asi vaikselt areneb. Sisuline töö käib koguaeg treeneritega, paika on pandud arengukavad ja nende täitmine oleks ka esimeseks ülesandeks."

Kevadel avati Eesti jalgpallilegendide osalusel Kuressaares ka Vuti tänava uus kunstmuruväljak, mis on klubi ettevalmistustingimusi oluliselt parandanud. "Mängijatelt on ka kuulda, et palju lõbusam on sellisel väljakul mängida. Pehme talv on ka olnud, oleme saanud väljas trenni teha," rõõmustab Viira.

Kure esimene mäng on kohe Soccernet.ee telepildi abil kajastatav kodumäng, kus kohtutakse juba varasemalt tulist tähelepanu pälvinud Tarvasega. Uus väljak võib aidata Pruuli sõnul ka publikut kohale meelitada: "Kindlasti aitab kaasa meil see, et saame nüüd pidada esimesed mängud Saaremaal ja seda kunstmuruväljakul, mis on linnale tunduvalt lähemal. Enne toimusid  esimesed kodumängud rannale lähemal, kus oli külm ja tuul ja pealtvaatajale see nii hea ei olnud."

Viira tõstatab aga telemängu palavas ootuses elava saarlaste jaoks ühe murelapse, mis võib veel enne avavile kõlamist vutipeole kaikaid kodaratesse loopida: "Valgustusega on seal mingi jama. Üsna vana valgus on. Ei tea veel, kas nad saavad selle osas midagi ette võtta."

FC Kuressaare
Peatreener (kohusetäitja): Sander Viira
Abitreenerid: Martti Pukk, Elari Valmas
Kapten: Elari Valmas
EJL-i stipendiaadid: Maarek Suursaar ja Karmo Paju
Eelarve: 200 000 eurot (hinnanguliselt)
Koduväljak: Kuressaare kunstmurustaadion, Kuressaare linnastaadion
Meeskonna värvid: kollane, sinine, tumesinine
Duubelvõistkond: FC Kuressaare II (II liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduleht: fckuressaare.ee
Esimene mäng: 2. märtsil kell 19 vs. Rakvere Tarvas (Kuressaare kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 2. märtsil kell 19 vs. Rakvere Tarvas (Kuressaare kunstmurustaadionil)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Enri Nurmik, Roland Kütt.
Kaitsjad: Elari Valmas, Mario Pruul, Aleks Lesk, Pelle Pohlak, Reio Alt, Urmas Rajaver, Sander Viira, Miikael Tuus, Reivo Vinter.
Poolkaitsjad: Reiko Mäeorg, Sander Laht, Karmo Paju, Amor Luup, Märten Opp, Margus Rajaver, Mikk Rajaver, Sander Seeman, Alari Saar, Ott Torn, Glen Põld, Jaanis Kriska*.
Ründajad: Martti Pukk, Tõnis Koppel, Mario Stern, Maarek Suursaar.

*Kriska puhul on tõenäoline, et tõsise põlvevigastuse tõttu võib mees mängima pääseda alles hooaja lõpus.

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Pelle Pohlak liitub FC Kosest.
Reiko Mäeorg lisandub esinduse nimekirja duublist.
Sander Seeman naaseb võistkonna nimistusse pärast aastast pausi.
Glen Põld on tulnud tagasi Kuressaare rivistusse pärast välismaal viibitud aega.

Välja:

Karl Johan Kastein on lahkunud välismaale ning ei kuulu enam esinduse nimekirja.

Hooajaeelsed mängud:

29.01. FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev U-21 (ELB)  2:2 (Stern, Viira)
05.02. Tartu JK Welco (EL) - FC Kuressaare  1:3 (2x Pohlak, Koppel)
11.02. FC Kuressaare - Vändra JK Vaprus (ELB)  4:3 (Mikk Rajaver, 2x Pohlak, Stern)
18.02. FC Kuressaare - JK Tartu Tammeka U-21 (ELB)  3:3 (Pohlak, Koppel, Suursaar)

Võitviikkaotus.
EL- Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (1)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Fantasy nipinurk: kuus võtmemängijat kannavad mängukeeldu
JALGPALLITÜLI
SUUR MÄNG
Viljandist Kiievisse: Klavanit lahutab Eesti jalgpalli suurimast saavutusest üks samm
31. märts, 2002. 16-aastane Ragnar Klavan jookseb Viljandi Tuleviku särgis esimest korda Eesti kõrgliigas väljakule. Tulevik hoiab koduplatsil Maardu Levadia 0:0 viigile.
MEISTRITE LIIGA
MEISTRLIIGA JA ESILIIGA B
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
10
5
0
49:14
35
2.
15
10
4
1
47:11
34
3.
15
10
3
2
47:12
33
4.
15
8
5
2
33:18
29
5.
15
6
4
5
25:22
22
6.
15
3
5
7
22:35
14
7.
15
3
3
9
8:42
12
8.
15
3
2
10
22:26
11
9.
15
3
1
11
11:46
10
10.
15
1
4
10
14:52
7
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Klopp: Klavan on geenius
EESTLASED VÕÕRSIL
Klopp: Klavan on geenius (3)
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK