Peaproov Pehrssoni vanade sõprade vastu (1)

Sinisärkide peaproov leiab aset rootslaste vastu. Foto: Gertrud AlatareJuba täna õhtul seisab Eesti koondisel ees peaproov, mis peaks kustutama viimasedki küsimärgid ning andma kindlust enne uut EM-valikturniiri, kuhu Sinisärgid lähevad vastu seninägematu ambitsiooniga. 

Võib öelda, et tuleval esmaspäeval algaval EM-kvalifikatsiooni suhtes on nii Eesti koondise kui kogu riigi ootused ennenägematult suured. Ei ole ju kordagi varem valiktsüklile vastu mindud selge plaaniga sihtida finaalturniiri.

Näiteks sõnas koondise kapten Ragnar Klavan nädala algul, et EM-finaalturniiril mängimine on tema jaoks suur unistus ja selle poole ka püüeldakse: "Eesmärk peab olema, muidu polegi üldse mõtet valikturniiri mängima minna."

Ambitsioonikas oli ka peatreener Magnus Pehrsson: "Muidugi on meie unistus EMile jõuda ning kui seda saavutada tahame, peame olema valmis tegema midagi erakordset ja piire ületama." Nendel sõnavõttudel on ka põhjust - nimelt pääseb 2016. aasta finaalturniirile Prantsusmaal osalema senisest kaheksa meeskonda rohkem - täpsemalt 24.

Ja nüüd, pärast enamat kui kaheksat kuud Pehrssoni taktikalisi proovimisi ja Suurt Plaani 4-2-3-1 näol, oleme jõudnud avapaugu läveni. Jäänud on vaid peaproov, kus viimastele küsimustele vastus saada ning erinevaid liikumisi lihvida.

1997. aastal tegi tegusid hokisoenguga Marko Kristal

Vastane, kelle vastu kõike seda teha, on meile nii mõneski aspektis tuttav. Lisaks sellele, et Rootsi näol on tegu meie meeste peatreeneri kodumaaga, astub Sinisärkide vastu suure tõenäosusega ka maailma hetke üks müstilisemaid (sobivat sõna mehe olemuse kirjeldamiseks on võimatu leida, selleks oleks vaja järgida rootsi keele eeskuju ning lisada ÕS-i verb "zlataneerima" ) palllivõlureid Zlatan Ibrahimovic. Ning loomulikult ühendavad meid ka eelnevad mõõduvõtud palliplatsil.

Nimelt on Eesti taasiseseisvumisjärgselt rootslastega jalgpallimurul vastamisi olnud kahel korral 1997. aastal MM-valikturniiri raames. Neist esimest, juuni algul peetud kohtumist Kadrioru staadionil, on hiljem nii mõnedki asjaosalised nimetanud üheks esimeseks mänguks, kus Eesti näitas end tõelise jalgpalliriigina. Nimelt jäädi 3500 silmapaari jälgimisel küll 0:3 kaotusseisu, kuid lõpu eel tõmmati vahe 2:3 peale ning palju ei jäänud puudu ka viigist.

Rootsi toonane peatreener Tommy Svensson kiitis pärast kohtumist eriliselt just Marko Kristali, kes mõlemas väravas olulist rolli mängis: "Vaadake, pole ime, kui hokisoenguga Kristal varsti mõnes tugevas Euroopa klubis mängib."Ka viis kuud hiljem ligi 20 000 pealtvaataja ees suutsid eestlased teiste seas toonastele legendidele Thomas Ravellile ning Henrik Larssonile väärt lahingu anda.

Nimelt suudeti vaid kolm aastat varem MM-il pronksi võitnud rootslasi võõral väljakul kaitses hästi ohjes hoida ning lõpuvile kõlades võtsid väljakuperemehed minimaalse 1:0 võidu, mis Rootsi meedia korralikult tagajalgadele ajas. Eestile omakorda tähendas napp kaotus, et väravatevahega pääseti alagrupi viimasest kohast.

Vahepealse 17 aastaga on aga palju vett merre voolanud - nagu öeldud, on rahvuskoondise ambitsioonid muutunud ning väravatevahega punase laterna rollist pääsemise asemel sihitakse nüüd finaalturniiri. Lisaks on enamik toonaseid Sinisärke leidnud endale kutsumuse treenerina, Kristali trenditeadlik hokisoeng kadunud ning Ravellid ja Larssonid asendunud Isakssonide ja Ibrahimovicidega.

Enim küsimusi äärekaitse ja number kümne kohal

Kuigi viimatinimetatu Ibrahimovic on kindlasti üks mõtteallikaid peatreener Pehrssonile, siis ehk enamgi valmistavad ajuraginat kerged koosseisuprobleemid. Nimelt ei osalenud Taijo Teniste vigastuse tõttu koduklubi Sogndali viimases kahes liigamängus, Enar Jääger on olnud pikalt koduklubi ning mängupraktikata. Samuti oli juba eelnevalt selge Konstantin Vassiljevi vigastus.

"Muidugi ei ole selline olukord ideaalne, aga olen selle kõigega arvestanud. Tean, et Enar on iseseisvalt palju vaeva näinud ja eks näis, kuidas ta trennides end näitab, selle pealt teen ka otsuse. Teniste omakorda on viimastel päevadel terved trennid kaasa teinud. Otsuse tema [Teniste] Rootsi vastu mängimise osas langetame hommikul. Riskida ma ei taha, aga kui probleeme pole, siis oleks hea, kui ta vähemalt 45 minutit mänguaega saaks," rääkis Pehrsson, lisades, et eelkõige plaanib ta Tenistet kasutada just paremas kaitses.

Magnus Pehrssoni suhe Rootsi jalgpalliga on tihe. Foto: Gertrud AlatareLigi 30 korda Rootsi noortekoondisi esindanud Pehrssonil on olemas ka plaan Vassiljevi asendamiseks: "Vassiljevi vigastus andis kindlasti palju viimase minuti lisatööd, aga usun, et meil on mängija, keda saame tema rollis kasutada. Samuti on meil 1-2 alternatiivset taktikat ja eks Rootsi mängus näeb, milline neist paremini töötab."

Ka kapten Klavan usub, et koosseisuprobleemidele leitakse lahenduks. Lisaks teadvustab Augsburgi mees Ibrahimovici kvaliteeti, kuid eelseisvas mängus PSG mehe vastu tegutsemiseks eraldi valmistanud ei ole.

"Loomulikult on ta üks maailma parimaid ründajaid ning iga kaitsja areneb selliste mängijate vastu pallides. Muidugi vaatad teatud määral ka tema liikumisi, aga siiski on see pigem ettevalmistus Sloveenia mänguks, kus me proovime erinevaid kombinatsioone kaitses ja ründes. Kui iga nädal näed, kuidas järjekordne Zlatani värav internetis miljoneid klikke saab, siis midagi ikka kõrva taha paned, aga süvaanalüüsi ma tema kohta pole teinud. Kui tegu oleks kvalifikatsiooniga, oleks lugu muidugi teisiti," rääkis 95 korda Sinisärke esindanud Klavan.

Pehrsson mänginud mitme homse koondislasega samas tiimis

Lisaks Raku ja Ibra duellile võib huvitavaid vastasseise näha ka väljaku kõrval. Näiteks on Magnus Pehrsson ja Rootsi loots Erik Hamrén minevikus üsna lühikese aja jooksul juhendanud mõlemad Taani kõrgliigaklubi Aalborg (Hamréni ametiaeg lõppes 2008. aasta mai lõpus ning Pehrsson võttis ohjad üle 2009. aasta algul).

Veelgi enam, 2001. aastal Rootsi koondisekutse saanud (tolleks mänguks Lõuna-Aafrika Vabariigi vastu olid kutsutute seas ka sellised oma aja legendid nagu Magnus Hedman, Patrik Andersson, Olof Mellberg, Markus Allbäck, Nicklas Alexandersson, Tobias Linderoth, Henrik Larsson, Fredrik Ljungberg, Anders Svensson ja mitmed teised), kuid vigastuse tõttu väljakule mitte jooksnud Pehrsson on mängijakarjääri jooksul Djurgardeni ridades kuulunud samasse tiimi tänagi Rootsi koosseisu kuuluvate Andreas Isakssoni, Kim Källströmi ning Johan Elmanderiga.

38-aastane Eesti loots ei tee saladust, et vanade sõprade ja kodumaa vastu astumine on tema jaoks suur sündmus: "Muidugi on Rootsis, Stockholmis Eesti koondise treenerina oma kodumaa vastu mängimine fantastiline ja mulle suur au. Kindlasti naudin seda hetke ja loodan, et sama teevad mängijad väljakul."

Seda, kuidas Pehrssonil oma kodumaa ja vanade sõprade vastu läheb, saab näha juba täna õhtul, kui üle 50 000 istekoha mahutaval Friends Arenal pannakse pall mängu kell 20.45. Loomulikult saab asjade käiku jälgida ka Soccernet.ee interaktiivsest live-ülekandest.

4. septembril kell 20.45 (Rootsi aja järgi kell 19.45) Friends Arenal, Stockholmis

Rootsi-Eesti

Peakohtunik: Kristinn Jakobsson (Island)
Abikohtunikud: Gunnar Gunnarsson, Aksell Gislason (mõlemad Island)
Neljas kohtunik: Per Brogevik (Rootsi)

Kihlveokontorite koefitsendid:

Rootsi võit - 1,20
Viik - 6,00
Eesti võit - 12,50

Eesti eeldatav algkoosseis:

                          Sergei Pareiko

Taijo Teniste    Igor Morozov     Ragnar Klavan    Ken Kallaste

            Aleksandr Dmitrijev       Joel Lindpere

 Gert Kams                 Henrik Ojamaa          Sergei Zenjov       

                           Henri Anier

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

nii palju võib öelda et   •  
(213.35.192.***)
...eeldatav koosseis on vale...

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
OTSEPILT SPORTLANDILT
OTSEPILT: kas keskkaitsjateta Kalev suudab Levadia hoo peatada?  (koosseisud; avavile kell 19!)
MEDALIMÄNGU EEL
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
PREMIUM LIIGAST
MEISTRITE LIIGA
Xavi kiidab lisaks avamängu kangelasele ka noori, Enrique pakatab samal ajal enesekindlusest
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
LAIAST MAAILMAST
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
6
6
0
0
23:1
18
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
6
1
3
2
8:11
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
18
Nõmme Kalju FC
13
Paide Linnameeskond
12
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!