Pohlak röövis Kalevilt võidu (video!) (1)

Kure jaoks oli tegu võidetud punktiga. Foto: Catherine KõrtsmikMeistriliiga üheksanda vooru kohtumine FC Kuressaare ja Tallinna Kalevi vahel kujunes ääretult põnevaks - veel kümme minutit enne lõppu olid tallinlased kahe väravaga juhtimas, kuid saarlased suutsid kodupubliku toel siiski 3:3 viigi välja võidelda.

Sealjuures tõi Kurele viigipunkti Pohlak - mitte jalgpalliliidu president Aivar, vaid tema poeg Pelle, kes vahetusest sekkununa lõpuminutitel oma elu esimesed kaks Meistriliiga-väravat lõi ning sellega oma meeskonna kaotusest päästis.

Eelnevalt oli Kure juhtima viinud Raido Reinsalu, millele vastasid Kalevi poolelt Hiroyuki Mitsuyama kahe ning Edwin Stüf ühe tabamusega. Pohlaku tabamused läksid protokolli 85. ja 90. minutil.

"Alguses tundus, et võidame, aga siis ei realiseerinud me oma võimalusi ära ning Kalev lõi kaks tükki postipõrkest sisse. 3:1 seisul uskusime endasse, võitlesime lõpuni ja kasutasime oma ülekaalu ära," võttis kohtumise kokku saarlaste kaitsja Märten Pajunurm.

Kure alustab hästi

Mängu algus kuulus selgelt kodumeeskonnale - oli näha, et tegu oli hooaja esimese mänguga pärismurul, mistõttu tegid mängijad harjumuspäratult palju lihtsaid eksimusi. Eriti paistsid need silma Kalevi poolel ning paaril korral oleksid need juba varakult võinud saatuslikuks saada - kalevlased pidid tänama väravavaht Mart-Mattis Niinepuud, kes nii mõnegi kaitsja eksimuse kinni lappis.

Ka avavärav ei lasknud end kaua oodata - veerandtunnise mängu järel sai vasakult äärelt tsenderdada Vladimir Gerasimov, pall jäi värava ette lahtiseks ning esimesena oli jaol Kure ründaja Raido Reinsalu, kes oma esimese väravaga Meistriliigas kodumeeskonna juhtima viis - 1:0!

Skoori avamise järel jätkas Kure paremat mängu - kalevlased eksisid lühikeste söötudega ning seetõttu ei suutnud nad oma rünnakumootorit käima saada. Saarlased lõid veel mitmeid ohtlikke olukordi, kuid supervõimalusi ette ei tulnud.

Kalev teeb vastulöögi

Ühel hetkel toimus aga mängus pööre - oli see siis sellest, et Kalev naturaalse muruga ära harjus või sellest, et Kure end liiga mugavalt tundma hakkas -, igatahes hakkas pall üha enam võõrustajate värava alla sattuma ning peagi seisid tablool ka viiginumbrid, kui jaapanlane Hiroyuki Mitsuyama Rejal Alijevi paremalt äärelt tulnud tsenderduse napilt, aga kindlalt väravasse suunas - 1:1!

Peagi olid pealinlased ka juhtimas - seekord tuli tsenderdus vasakult äärelt Ionel Armeani poolt, kelle kõrge palli Edwin Stüf kena pealöögiga ristnurka saatis - 1:2!

Poolaja lõpp kuulus samuti kalevlastele, kuid skoori enam kasvatada ei õnnestunud. Võimalusi aga oli - healt löögipositsioonilt eksis näiteks Rasmus Tomson.

Mänguohjad külaliste käes

Teise poolaja alguseks olid kalevlased kasutanud ära juba kaks vahetust - kui Aleksandr Karpõtsev tuli poolaja keskel Rameš Mamedovi asemele taktikalistel kaalutlustel, siis poolaja viimastel sekunditel sai Karpõtsev ise viga, kui mängulises olukorras õla liigesest välja kukkus. Mees viidi kiirabiga kohalikku haiglasse, kus ta käsi tagasi paika pandi, kuid meest ootab ees pikk vigastuspaus.

"Nüüd on tal kaks nädalat käsi kaelas ja enne juulit ta ilmselt ei mängi, pole lihtsalt mõtet," selgitas Kalevi abitreener Daniel Meijel. "Talvel oli tal täpselt samasugune vigastus. Ilmselt ei olnud ta veel täielikult taastunud, et see uuesti juhtus."

Teise poolaja algus ise möödus aga samas taktis - initsiatiiv oli selgelt Kalevi käes, kes hoolimata oma mitmetest võimalustest skoori kasvatada ei suutnud. Omad šansid olid ka Kurel - nendest kõige märkimisväärsem oli seik, kus lihtsat karistuslööki püüdma läinud Niinepuu palli enda ette pudistas ning vaid Mitsuyama õigeaegne sööst hoidis ära võõrustajate viigivärava.

Seesama Mitsuyama tõusis aga taas tähelepanu keskpunkti 70. minutil, kui Kalevi karistuslöögijärgses olukorras jaapanlane akrobaatilise soorituse järel löögile pääses ning postipõrke abil seisuks 3:1 tegi.

Rasmus, ära kuku!

Kuressaare arvukale fännirühmitusele pakkus lõputult nalja 73. minutil toimunud vahejuhtum, kus kalevlaste Rasmus Tomson sukeldumise teel penaltit üritas välja meelitada. Kohtunik nägi aga mehe läbi ning näitas Tomsonile otsustavalt kollast kaarti, mis Saaremaa Viikingitel fantaasia tööle pani.

Kogu ülejäänud mängu pidi Tomson taluma pidevat narrimist. "Rasmus, ära kuku! Rasmus, ära kuku!" kõlas üle staadioni igal korral, kui Tomson palli puutus. Ja vahel isegi siis, kui ta seda ei teinud.

Hämmastava fantaasialennu märgiks suutsid Kure fännid umbes kümne minutiga valmis meisterdada koguni Tomsoni ja sukeldumise teemalise laulu, mis täies pikkuses ka ülejäänud publikule ja mängijatele ette kanti.

Pelle Pohlak!

Kalevi kolmandast väravast omakorda kümme minutit hiljem toimus vahetus, mis tagasi vaadates otsustas mängu saatuse - Elari Valmase asemel tegi kodumeeskonna ründeliinis oma hooaja debüüdi Pelle Pohlak.

Pohlakul läks aega viis minutit, et mäng taas põnevaks teha - Kalevi surve järel teenisid saarlased standardolukorra, mille järel kena sööduga Pohlak kaitseliini taha mängiti, kust mees juba ei eksinud - 2:3!

Kure teise värava järel oli selge, et mängu lõpp kujuneb põnevaks ja tuliseks. Pall käis ühe värava alt teise alla ning aja viivitamise eesmärgil tegid kalevlased ka pisut ebatavalise vahetuse - Tomsoni asemele tuli väljakumängijana sisse varuväravavaht Daniil Savitski.

Kõigest sellest ei olnud aga kasu - peagi teenis kodumeeskond vastaste värava lähistel paar audisisseviset ning ühe taolise järel oli õigeks meheks õiges kohas taas Pohlak - 3:3!

"See oli teine pikk aut järjest. Esimese ajal olin esipostis ning üritasin pikendada, kuid suur ja jõuline mängumees Martin Kase suutis mind piisavalt segada," meenutas Pohlak. "Teise viske ajal valisin parema positsiooni, läksin tagumise posti juurde. Rene Aljas viskas hea pika audi, Sander Viira suutis pikendada ja mul ei olnud vaja palju mõelda - jooksin kaitsjast eemale ning lõin ühega peale. Kui läheb, siis läheb, kui ei lähe, siis ei lähe - seekord läks."

Pohlaku ja kogu Kure meeskonna emotsioone viigivärava järel on raske kirjeldada - meeskond jooksis fännide ette külakuhja tegema, samal ajal kui kalevlased oma päid vangutasid. Seda nähes oli raske uskuda, et seis tegelikult viigis on - saarlased oleks justkui uuesti Florat võitnud. Peagi kõlas ka lõpuvile ning rõõmuhõisked läksid kordamisele.

Kure ei suuda distsipliini hoida

Kui Märten Pajunurm tunnistas, et natuke jääb kripeldama ka võtmata jäänud võit, siis päevakangelane Pohlak oli teist meelt. "Pigem võib ikka õnne soovida. Oleks eduseisu pealt viigi saanud, oleks teine lugu, aga kahe väravaga maas olla ja siis viigini jõuda on ikka päris hea. Oleks Kalevile need kolm punkti andnud ja ise nulli peale jäänud, oleks nad ka tabelis eest ära saanud."

Võit jäi Pohlaku sõnul psühholoogia taha. "Juhtus täpselt sama, mis võõrsil Viljandi vastu - läksime alguses juhtima, omasime häid võimalusi, kuid ei suutnud neid ära kasutada. Sealt tuleb ka see murdehetk. Eks see selline psühholoogiline värk on - tugevatega suudame mängida ning kogu mängu jooksul distsipliini hoida."

Kalevlaste probleemid algavad peadest

"Kui oled ees ja ei oska seda hoida, sellise Kure vastu nagu täna, siis peab ainult peeglisse vaatama," kahetses pealinlaste treener Daniel Meijel. "Asi on peades kinni, keskendumises."

"Alles siis, kui vastane lööb esimese värava, käib meeskonnal mingi klõps, siis hakkavad nad endast 100 protsenti andma. Siis tulid õnnestumised, teine poolaeg oli täiesti meie kontrolli all, aga ei olnud meil õnne värava all, vastaste väravavaht tegi ka häid tõrjeid," rääkis Meijel.

"Ja siis - lihtne eksimus, kommunikatsiooniprobleem, ja veel teine otsa. Kui mängid 90 minutit head mängu ja lased niimoodi ära lüüa, siis on probleemid motivatsiooniga. Mängus Levadiaga oli täpselt sama lugu."

Mängu parim - Pelle Pohlak

Kuigi Pohlak ei pruukinud olla platsil parim mängija, oli ta selles mängus siiski võtmemeheks. Kümne minutiga nõrgema jalaga löödud kaks väravat tõid Kurele peaaegu lootusetust olukorrast viigipunkti ning tõstsid Pohlaku kohalikuks kangelaseks. Meest kiitis ka vastaste abitreener Daniel Meijel: "Kui midagi õudselt tahad, nagu Pohlak, siis võid selle nii ka saada. Tahtejõud on väga oluline."

Kiivri sisseõnnistamine ja väravad (video alguses):

Mitteametlikud protokollid (EJL-i kodulehelt):

kell 17:00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev  3:3 (1:2)
15. Raido Reinsalu, 85., 90. Pelle Pohlak - 32., 70. Hiroyuki Mitsuyama, 39. Edwin Stüf

Hoiatused: 70. Sander Viira - 13. Ionel Armean, 55. Rejal Alijev, 73. Rasmus Tomson
Mänguolud: +4, päikesepaisteline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 150
Peakohtunik: Jaan Roos
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Aron Härsing

Kuressaare: 1-Lavrentjev, 21-Laja (46. 13-U. Rajaver), 33-Pajunurm, 25-Viira, 18-Aljas, 8-Trasberg, 23-Luup, 7-Gerasimov, 39-Valmas (80. 6-Pohlak), 11-Reinsalu, 3-Könninge (85. 20-M. Rajaver).
Varus: 12-Riido Reiman, 6-Pohlak, 19-Seeman, 13-U. Rajaver, 20-M. Rajaver, 29-Kelder.

T. Kalev: 1-Niinepuu, 3-Mamedov (39. 20-Karpõtšev; 46. 18-Kõrtsmik), 27-Suurjärv, 6-Kase, 19-Armean, 8-Kabashi, 10-Mitsuyama, 9-Tomson (90. 4-D. Savitski), 11-Alijev, 14-Edwin Stüf, 5-Kägo.
Varus: 18-Kõrtsmik, 20-Karpõtšev, 4-D. Savitski.

kell 17:00 Sillamäe Kalevi kunstmuruväljakul

JK Sillamäe Kalev - FC Viljandi  2:0 (1:0)
45+2. Maksim Paponov, 78. Vladislav Ivanov

Hoiatused: 16. Tanel Tamberg, 45. Aleksandr Volodin, 62. Maksim Paponov - 45+1. Roman Dmitrijev, 64. Rasmus Munskind, 80. Sander Sinilaid, 89. Bert Klemmer
Mänguolud: +6, pilves udune ilm; kunstmuru heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 180
Peakohtunik: Miko Pupart
Abikohtunikud: Raul Kaivoja, Heigo Paglant

S. Kalev: 1-Starodubtsev, 26-Tamberg, 20-Gnedojus, 18-Nesterovski, 5-Valaitis, 25-Gladilins (46. 3-Naumov), 7-Volodin (71. 55-Malinin), 23-Sillaste (46. 21-Koršunov), 9-Paponov, 10-Ivanov, 17-Vihrov.
Varus: 16-Levizi, 3-Naumov, 27-Aleksejev, 21-Koršunov, 55-Malinin, 71-Veis, 11-Podelis.

Viljandi: 1-Dmitrijev, 17-Karu, 4-Indermitte, 77-Lätt, 26-Liivamägi (75. 80-Tšegodajev), 8-Sinilaid, 16-Ottis, 17-Leimann, 45-Munskind (71. 23-Klemmer), 11-Krillo, 22-Mütt (71. 18-Junolainen).
Varus: 12-Palm, 18-Junolainen, 80-Tšegodajev, 10-Laht, 23-Klemmer.

kell 17:00 Maarjamäe kompleksi kunstmurul

Tallinna FC Levadia - Paide Linnameeskond  1:0 (1:0)
43. Rimo Hunt

Hoiatused: 65. Maksim Podholjuzin - 45. Mait Nõmme, 52. Andre Mägi, 86. Ervin Kõll
Mänguolud: +8, päikesepaisteline ilm; kunstmuru heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 80
Peakohtunik: Martin Salong
Abikohtunikud: Artur Telling, Ago Kärtmann

Levadia: 1-Smiško, 3-Artjunin, 4-Morozov, 17-Podholjuzin, 19-Kulinitš, 23-Kaljumäe, 6-Antonov, 10-Subbotin, 7-Toomet, 9-Rättel (86. 5-Leitan), 28-Hunt.
Varus: 30-Pikker, 27-Raudsepp, 18-Taar, 5-Leitan, 21-T. Laurits, 11-Martõnov, 16-Ustaal.

Paide: 12-Orgla, 13-Mägi, 4-Nõmme, 3-Tubarik, 5-Lomp, 26-Voolaid, 25-Reinsoo (67. 17-Varendi), 8-Kõll, 10-Tikenberg, 16-Goldberg (67. 22-Eteria), 7-Kald (73. 19-Leht).
Varus: 1-Kaalma, 19-Leht, 17-Varendi, 11-Stepanjan, 22-Eteria, 14-Rõivassepp, 9-Ellram.

kell 17:00 Tartu Annelinna kunstmurul

Tartu JK Tammeka - Nõmme JK Kalju  0:4 (0:1)
16. pen. Jüri Jevdokimov, 52. ov. Uku Lilleväli, 69., 85. Alo Bärengrub

Hoiatus: 66. Alo Bärengrub
Mänguolud: +11, päikesepaisteline ilm; kunstmuru rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 246
Peakohtunik: Toomas Nõmmiste
Abikohtunikud: Dmitri Vinogradov, Gunnar Nuuma

Tammeka: 33-Lukjanov, 7-Laas, 16-Tutk, 5-Lilleväli, 17-S. Valtna, 6-Saks, 8-Tamm, 3-Nimo (75. 9-M. Valtna), 10-Tšernjavski (57. 15-Ivanov), 14-C. Anderson, 2-Pikk (30. 12-Naggel).
Varus: 31-Kutter, 15-Ivanov, 18-Tenno, 13-Lorenz, 9-M. Valtna, 12-Naggel, 11-Hurt.

Kalju: 1-Teleš, 3-Koogas, 14-Kallaste, 77-Šišov, 5-Bärengrub, 75-Wakui, 7-Puri (87. 8-Ceesay), 10-Konsa (72. 16-Melts), 15-Jevdokimov, 99-Neemelo, 23-Takeda (62. 11-Viikmäe).
Varus: 96-Koppel, 6-Rodrigues, 18-Terehhov, 16-Melts, 11-Viikmäe, 8-Ceesay, 2-Bianchi.