Põrguleegid Portugali südames (8)

Paaril viimasel aastal on Portugali laastanud metsapõlengud, mille puhastav tuli kuluks praegu ära ühele riigi ajalooliseimale klubile.

Tänavad, mis kajavad augusti esimestel päevadel tavaliselt Portugali suveilma nautima tulnud turistide innukast jutuvadast, olid sel aastal maha jäetud, justkui oleks inimesed rekordkuumuses aurustunud. Päikese salakavalale kutsele ei vastanud keegi. Lissabonis, kus temperatuurinõel kerkis 44 kraadini, otsiti varju ööpäevaringselt avatud kirikutest; riigi lõunapoolseimas regioonis Algarves ei jäänud kohvikupidajatel üle muud kui mõtlikult oma tühje terrasse põrnitseda. Taevas nende peade kohal oli oranž, kauguses olevad mäed leekides.

Suvekuud on Portugali jaoks ilma näidikuta tiksuvaks kellapommiks. Millal ja kus, pole teada, aga tuli süttib, eriti sellise põrgukuumuse najal. Ja tuli laastab. Ülemöödunud aastal põles Portugalis kahe nädala jooksul 100 000 jalgpalliväljaku suurune ala, kogu aasta jooksul langes Portugalis tuleroaks rohkem metsa kui ülejäänud Euroopa Liidu riikides kokku. Liialt värskelt on meeles mullusuvine Pedrogao Grande tragöödia, mille käigus nõudsid leegid 66 inimese elud. Selleks aastaks palkas Portugali valitsus sadu spetsiaalse ettevalmistuse saanud tuletõrjujaid. Kui 3. augusti hommikul saabusid Monchique'i külast esimesed teated tulekolletest, olid nad valmis, ka need, kelle jaoks oli see esimene kord põlevates mägedes algava viimsepäevaga silmitsi seista. 

***

Inimesed kipuvad Portugali liigajalgpallist rääkides kasutama väljendit Os Tres Grandes ehk Kolm Suurt. See on ka mõistetav, sest lisaks Portole, Benficale ja Sportingule on Portugali meistriks suutnud tulla veel vaid Belenenses ja Boavista. 84 hooaja jooksul on suur kolmik võidutsenud 82 korral, ometi on rivaalid Sportingu ammu oma varju jätnud. Viimati võitis Sporting Portugali liigatiitli aastatel 2000 ja 2002, enne seda triumfeeriti 1982. aasta kevadel. Kui Lissabon on nostalgia ja vanade hiilgeaegade tagaigatsemise pealinn, ei peegelda neid väärtuseid paremini ükski teine organisatsioon.

Bruno de Carvalho haaras tulekustuti ajal, mil leegid limpsasid Sportingu logol oleva lõvi kandu juba üpris tuliselt. 2003. aastal avatud Jose Alvalade staadion maksis planeeritud 100 miljoni euro asemel pea kaks korda rohkem, klubi nimel olnud kümneid miljoneid väärt maalapp Lissaboni kesklinnas oli järsku salapäraselt omanikke vahetanud ja uue aastatuhande alguses tehtud suurostud osutusid majanduslikus plaanis läbikukkumisteks. President Godinho Lopes sunniti tagasi astuma. Pole raske näha, miks Sportingu toetajad napi häälteenamusega tema asemele valitud Bruno de Carvalhos päästjat nägid.

Lapsena oli de Carvalho meelistegevuseks vanematele vendadele - kahtlemata nende suureks rõõmuks - klubi legendide saavutuste ettelugemine, socioks sai ta 14-aastasena ja oma tulevast abikaasatki kohtas mees Jose Alvalade tribüünidel. Otse loomulikult on tema lemmikfilmiks 1947. aastal linastunud Portugali klassika O Leao da Estrela, mille peategelane on fanaatiline Sportingu toetaja. De Carvalho enda sõnul käis ta esmakordselt klubi mängul kuueaastasena ja kogemus oli niivõrd emotsionaalne, et noorel Brunol oli raske mängu läbi pisarate näha. Ajalugu on ju ikka ja jälle näidanud, et end viletsuses tundvad inimesed kalduvad agressiivselt populistlike väljaütlemiste ja tegutsemiskavadega juhtide suunas.

Eelkäijatelt enam kui 300 miljoni euro suuruse võla pärinud de Carvalho ajastu algus oli tema toetajate rõõmuks vaat et täiuslik. Tähtsad tutvused tõid kaasa maksegraafikute muutmise ja võla kiire vähenemise, 2014. aasta kevadel viis Leonardo Jardim Sportingu viis aastat kestnud ootuse järel taas Meistrite liiga alagrupiturniirile ning järgmisel hooajal võitis klubi praegu Evertoni juhendava Marco Silva käe all Portugali karika, nende esimese trofee seitsme aasta jooksul. 

Esimesed ööõhku valgustanud sädemed kustutati ilma suurema kärata. De Carvalho jätkas presidendina sama joont, mis oli talle ameti toonud - peamiselt linnarivaali Benficat korruptsioonis süüdistanud igapäevased avaldused sotsiaalmeedias segunesid teatud mängijate ja treenerite avaliku kritiseerimisega. Sellele ei pööratud suurt tähelepanu - oligi ometi aeg, et klubi ohjaks kindlakäeline president. Sportingu fänne ei morjendanud eriliselt ka see, et Portugalis vaat et kultuskangelase staatuses Benfica lootsi Jorge Jesusi palkamiseks koristati Marco Silva pildilt õhust leitud põhjuste najal. Kui de Carvalho suudab nõusse rääkida sellise legendi, võite oma kahtlused teate-küll-kuhu toppida.

Jälle pidid de Carvalho kriitikud suud lukku panema, sest Jesus saatis saabudes korda tegusid, mis oleks uhkeks teinud tema nimekaimugi. Hooaega superkarikavõiduga alustanud meeskond, mille tuumiku moodustasid hiljem Euroopa meistriks tulnud Rui Patricio, Joao Mario, Adrien Silva ja William Carvalho, sekka suurim väravakütt Islam Slimani, kogus 34 liigamänguga klubi rekordit tähistavad 86 punkti, lõi kõigi sarjade peale kokku 111 väravat ja pääses Euroopa liigas alagrupifaasist edasi. 25. voorus kaotas Sporting koduväljakul Benficale 0:1 ning kuigi allesjäänud üheksa mängu võideti, ei vääratanud ka linnarivaal ja nii jäi Leoes napilt meistritiitlita. Edusammud olid siiski selged. 2017. aasta märtsis toimunud presidendivalimistel toetasid teda juba 86 protsenti hääletajatest.

Miks Bruno de Carvalho lõplikult aru kaotas, on raske öelda. 

***

Veel pool sajandit tagasi põles Portugalis aastas harva rohkem kui paar tuhat hektarit metsa. Nüüd on see arv kasvanud 50-kordselt. Veel pool sajandit tagasi polnudki Portugalis palju põletada. Teise maailmasõja järel hakkas Antonio Salazari valitsus panustama metsatööstusele ja Põhja-ning Kesk-Portugali istutati tohutul hulgal mände ja siniseid eukalüpte, peatselt katsid rohelised tukad 35 protsenti kogu riigist. 95 protsenti Portugali metsadest on aga tänase päevani erakätes. Siit tahmane nõiaring algabki. Salazari Estadio Novo ajal toimunud ulatuslik ränne, mille käigus kolisid seni loomade abiga metsaaluseid puhastanud inimesed maalt linna, jättis miljoneid hektareid Portugali südant järelvalveta. Keegi ei oska öelda, kelle ülesanne Euroopa suurimate metsapõlengute ärahoidmine peaks olema.

Pedrogao Grandes linnaelu ahvatlustele käega löönud inimesed on kindlad, kelle süül hukkuvad nende lähedased, kelle süül hävivad nende majad. Tuleohtlikud eukalüptipuud on Portugali inimeste pensionifondiks - nad kasvavad kiirelt ja arvukad paberivabrikud on metsaomanikele valmis nende eest kõrget hinda maksma. Eukalüpti raiutakse iga kümne aasta järel ja see toob inimestele sisse mitmeid tuhandeid eurosid. Põlengud sunnivad aga kiirelt raiuma, üleküllus lööb hinnad alla ja suured kompaniid saavad puitu osta odavamalt. Nii nad teavadki, isegi siis, kui tõendeid ja kahtlusaluseid pole, ka siis, kui metsad vajavad Portugali pika põuaperioodi järel vaid ühte sädet, et Pedrogao Grandet ümbritsevad mäed oranžiks värvida. 

Viis aastat hoidis Bruno de Carvalho ühes käes leegiheitjat ja teises tulekustutit. Vihapursked sotsiaalmeedias ja reporterite ees, mis tipnesid tihti tema Facebooki konto sulgemisega ja selle taasavamisega, vaibusid kiirelt ja juba järgmisel hetkel võis teda näha Jorge Jesusi kõrval treeningväljakul jalutamas - või liigamängu ajal tema kõrval pingil istumas. Aprillis kaotas Sporting Euroopa liiga veerandfinaali avamängus võõrsil Atletico Madridile 0:2 ja de Carvalho plahvatas. Sportingu president kritiseeris Facebookis kaitsjaid Sebastian Coatesi ja Jeremy Mathieud ning ääremängijat Gelson Martinsit. Viimaks oli mängijatel küllalt saanud. Ühises avalduses kritiseerisid nad de Carvalho meetmeid, öeldes, et president, kes peaks neid toetama, on nende vastu pööranud. De Carvalho vastas mängijaid "ärahellitatud lasteks" nimetades ja paugutas 19 pallurile mängukeelu.

"Olen jalgpallis tegutsenud alates 14. eluaastast ning olen nüüd 63-aastane. Ma ei ole mitte kunagi midagi sellist varem näinud," sõnas Jorge Jesus, kes suutis kiirkoosolekul suuremad leegid summutada. Kaks tundi enne järgmise mängu avavilet tegi de Carvalho aga järjekordse postituse, milles nimetas Sportingu kõige kogenumaid mängijaid "reeturiteks" ja kinnitas, et neid ootab distsiplinaarkaristus, staadionil tervitasid fännirühmituse Juventude Leonina ultrad mängijaid loosungiga, millega seadsid kahtluse alla pallurite ustavuse. Paljud Sportingu toetajad vilistasid aga de Carvalho välja. Nendegi jaoks jätkus presidendil matšijärgsel pressikonverentsil sõnu. "Neile, kes mind staadionil solvasid, tahan öelda, et neil napib tänutunnet," rääkis de Carvalho. "Kasutage neid sõnu oma pereliikmetega rääkides ja vaadake, kuidas nad end tunnevad."

De Carvalho astus omaenda meeskonnaga sõtta ajal, mil Sportingul oleks mõningase õnne korral olnud võimalus võidelda nii edasipääsu eest Euroopa liigas kui karikavõistlustel, ka liigas ei olnud veel midagi kadunud. Kui meeskonda kuuluski mängijaid, kelle mõtted olid kuskil mujal, ei aidanud nende ümber toimuv keskendumisele kaasa. Pühapäeval, 13. mail kaotas Sporting hooaja viimases liigamängus Maritimole ja jäi ilma kohast Meistrite liigas. Matši järel vahetasid meeskonnaga kaasa reisinud ultrafännid mängijatega üsna krõbedaid sõnu. Klubi ajaloo üks mustemaid päevi oli aga veel ees.

Järgmisel teisipäeval tungisid poolsada metalltorude ja pesapallikurikatega relvastatud Sportingu ultrat klubi maailmakuulsal treeningkompleksil mööda seda valvanud ainsast turvamehest ja valasid oma viha Portugali karikafinaaliks valmistunud mängijate peal välja. Jorge Jesust löödi peaga näkku, vigastada said mitmed mängijad, ükski mitte nii hullult nagu hollandlasest tipuründaja Bas Dost, kelle näohaav vajas õmbluseid. See oli kallaletung, mis raputas isegi igapäevaselt skandaalidest elatuvat Portugali ühiskonda - näiteks teatas peaminister Antonio Costa, et loob uue spordivägivalla vastu võitleva organisatsiooni.

Selleks hetkeks oli Bruno de Carvalho oma valikud teinud. Pressikonverentsil andis ta mõista, et kallaletung oli ultratega sõnasõtta sattunud mängijate endi süü, lisades: "see oli tüütu, aga homme on uus päev. Peame mõistma, et kuritegevus on igapäevaelu osa ja seda peab karistama õigel ajal, õiges kohas."  

***

Et Sportingu mängijad nõustusid intsidendi järel karikafinaalis mängima, on kiiduväärt, otsene avaldus neid väheses pühendumuses süüdistanud de Carvalho suunas. Mängu tulemus - Sporting kaotas Avesele - oli kõige taustal teisejärguline. Hooaja lõpus rebisid oma lepingu puruks üheksa mängijat; Dost, Bruno Fernandes ja Rodrigo Battaglia mõtlesid hiljem ümber ja otsustasid klubisse jääda. Lahkus ka Jorge Jesus. Lahkus ka Bruno de Carvalho, kui 71 protsenti 15 000 sociost, kes olid ta aasta varem 86-protsendilise enamusega tagasi valinud, hääletasid ta klubist minema.

De Carvalho elas end välja tuttaval platvormil. "See on üks suurimaid pettusi, mis iial läbi viidud," kirjutas ta Facebookis. "Selle viisid läbi kretiinid, kes võltsisid hääletustulemusi. Ma võiksin selle otsuse tühistada, sest eksitud on nii paljude reeglite vastu, aga ma ei tee seda. Milline tänamatus, milline ebaõiglus."

Viimaste aastate suurpõlengud on sundinud Portugali valitsust probleemiga kindlakäelisemalt tegelema. Pärast Pedrógão Grande katastroofi ei või maaomanikud enam istutada uusi eukalüptipuid, kuigi see on pahandanud nii farmereid kui paberitehaseid. See on üks samm. Pärast sadade tuletõrjujate palkamist, pärast eukalüptile sõja kuulutamist ja maanteeäärseid puhastustöid, teatas Portugali president Marcelo Rebelo de Sousa kevadel: "2017. aasta tulekahjud ei kordu enam. Portugali inimesed on intelligentsed, tähelepanelikud ja kogenud. See ei saa korduda." 

Selle aasta augustis hävitasid Algarve suurpõlengud 25 000 hektarit metsa.

De Carvalho kadus, aga varsti pärast seda pöördus Sporting Rahvusvahelisse Spordiarbitraaži, nõudes lepingud lõpetanud mängijatelt ja nende uutelt klubidelt kokku 197 miljonit eurot. Siniša Mihajlovic sai klubi peatreener olla üheksa päeva, enne kui ta asendati Jose Peseiroga, mehega, kes on viimasel ajal edutult juhendanud Bragat, Al-Sharjahi ja Guimaraest. Nii mõnigi klubi toetaja tunneb, et Bruno de Carvalho saaga võib olla lõppenud, aga õpitud ei ole sellest ikkagi midagi. Et edasi minna, oleks vaja puhastavat, enda teel kõike hävitavat tuld.

Kommentaarid

Sten Kenert Maalinn   •  
(146.255.180.***)
Väga hea artikkel üle pika aja. Kiitus
aitäh   •  
(146.255.180.***)
Mõnus lugemine, aitäh!
Oll   •  
(2001:1530:1010:7039:ec.***)
Hea lugemine
Raico   •  
(146.255.180.***)
Pikk, korralik, õpetlik
5+
toimetaja   •  
(84.50.190.***)
Hea lugemine, aga üks märkus:

"Teisipäeval tungisid poolsada metalltorude ja pesapallikurikatega relvastatud..."
isegi kui see sündmus toimus teisipäeval pole kontekstist võimalik aru saada, et millisest teisipäevast täpselt jutt käib
mhm   •  
(85.253.157.***)
Selliseid lauseehituslikke vigu on see tekst täis, raske on lugeda. Vahepeal peab lihtsalt lause algusesse tagasi minema, et aru saada, mis sisu on aga üldiselt on informatiivne artikkel.
Ee   •  
(85.253.176.***)
Eee... ei teagi, mis kirjanduslikus mõttes see üllitis nüüd olla tahtis? Kukkus kuidagi kehvasti välja seekord.

Kirjandusõpetaja oleks nii sisu kui ka lausekonstruktsioonide eest ehk kolm miinuse välja vedanud, mitte rohkem.

Paralleelid Portugali metsamajanduse ja -tulekahjudega on pisut vägivaldsed jalgpalli kajastamisel. Olustikku ja tausta sellega väga hästi ei tabatud, pigem jäi struktuurselt segaseks kogu see kirjatükk.

Liiga tihti tekkis olukord, kus oli raske aru saada, mida mingi põomlausega mõeldud oli. Mõte läks kole palju uitama.

Et nüüd väga kriitiline ei tunduks, siis jalgpalli osa kajastamine selle romaani sees oli väga meeldiv. Järgmine kord ehk rohkem jalgpalli ja vähem "metsa".
eelmisele   •  
(91.129.106.***)
Huvitav, mis artiklit sina lugesid?
Mina kiidan, kõik oli selge, arusaadav ja hea!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0