Rahahädad ületanud Sillamäe jageleb välismängijate piiranguga ja madistab Kabajevi jäetud tühimikuga (1)

Jevgeni Kabajev tassis mullu kogu Sillamäed. Foto: Brit Maria Tael

Sillamäe Kalev lõpetas mullu Premium liigas napilt viiendana, kindlustades omale alles viimases voorus koha Paide Linnameeskonna ees. Sügisel langesid klubile kaela rahamured, talvel jäädi ilma liiga suurimast väravakütist Jevgeni Kabajevist.

Tänaseks Kalevi elujõulisus enam küsimärgi all ei ole. Eelmise aasta 70 000 euro suurune võlg on tasutud ja raha tänavu jätkamiseks leitud. Klubi selle aasta eelarve on 500 000 eurot ehk sisuliselt sama, mis mullu.

"Eelmise aasta võlgadega on kõik korras. Muidu ei oleks meile litsentsigi väljastatud," rääkis klubi president Aleksandr Starodubtsev Soccernet.ee-le. "Otsime endiselt ka uusi sponsoreid ja loodame, et hooaja alguseks on need olemas," lisas ta. Teatavasti vähendas nende senine suursponsor Alexela tänavuseks hooajaks toetust  vähemalt kolm korda. Summa, mis alles jäi, tagab vaid klubi jalgpallikooli toimimise.

Kabajev jättis koosseisu suure augu

REKLAAM

Sillamäe lõi möödunud hooajal liigas 65 väravat. Neist 25 lõi venelasest ründaja Jevgeni Kabajev, lisaks veel viiele andis ta resultatiivse söödu. Ligi poolte klubi väravate eest hoolitses üks mees! Forvardi tähtsust ilmestab ka fakt, et mullusele eelnenud Kalevi särgis tehtud täishooajal 2014. aastal (2015. aastal mängis ta peamiselt Indoneesias, kust naasis Eestisse alles hooaja lõpuks) lõi ta liiga parimana 36 (!) väravat, aidates Sillamäe hõbemedaliteni.

Jevgeni Kabajev valiti mullu kogu liiga parimaks mängijaks. Foto: Brit Maria Tael

Tänaseks teda enam pole, sest lõi talvel käed Tšehhi kõrgliigas mängiva Eesti koondislase Siim Lutsu koduklubi Praha Bohemiansiga. Sellisele mehele asenduse leidmine on mõistagi paganama keeruline.

Talve jooksul ongi Sillamäe erinevaid välismängijaid testinud. Seetõttu pole treeningmängudes tulemus esimene prioriteet olnud. "Proovisime mänguoludes nii omi kui võõraid poisse, et meeskond korralikult komplekteerida," rääkis Starodubtsev. Seda tehes suudeti aga suuri ärakukkumisi vältida.

"Kontrollmängudega võib üldjoontes rahule jääda, aga mingeid järeldusi neist teha oleks muidugi ennatlik. Poisid näitasid iseloomu. Kõigiga saime mängitud. Ainsa kaotuse saime Floralt. Poisid said aru, mida treenerid neilt ootasid ja suutsid selle väljakul ka teostada."

Ametlik treeningprotsess algas Sillamäel 4. jaanuaril. Sealt alates on kõvasti higi valatud. Tihti on treenitud kahel korral päevas.

Ratnikov tagasi Sillamäel

Kui eelmise sesooni eel kaotas Sillamäe samuti mitmeid oma põhimängijaid, rõõmustasid klubi toetajad, et mängujuht Daniil Ratnikov  sõlmis uue kolme-aastase lepingu. Ometi lahkus temagi vahetult enne hooaja algust Levadiasse. Seal mängis ta esimese poolaasta ning viimase veetis treenerist isa Sergei Levadiast lahkumise järel vigasena tippjalgpallist eemal.

Daniil Ratnikov on tagasi Sillamäe särgis. Foto: Brit Maria Tael

Tänavu on ta tagasi Sillamäel. Koos temaga teinegi keskpoolkaitsja Denis Vnukov, kes mullu Infoneti ridadesse kuulus. Varasemalt olid nad Kalevis põhitegijad ja seda ootab neilt nüüd ka Starodubtsev. "Meeskonna liidriteks kujunevad meil Miša Starodubtsev ja kindlasti ka Deniss Vnukov ja Danka Ratnikov," ütles ta.

Lisaks on klubiga liitunud vahepeal kõrgliigast eemal olnud 25-aastane korraliku Premium liiga kogemusega kaitsja Dmitri Kovtunovitš. Pärast välisklubiotsingut sõlmis hiljuti lepingupikenduse endine noortekoondislane Maksim Lipin, uue kontrahti tegi ka veterankaitsja Deniss Malov.

Samas on lisaks Kabajevile lahkunud veel mitmeid mulluseid põhitegijaid nagu Radanfah Abu Bakr, Aleksandr Savin, Aleksandrs Solovjovs ning enam pole klubi eest mänginud ka Eesti päritolu mehed Maksim Paponov ja Aleksei Tšerkassov. Üks suurimaid kaotuseid Kabajevi kõrval on aga hoopis klubi kasvandik, mitmekülgne Deniss Tjapkin - tema lööb väga suure tõenäosusega käed Nõmme Kaljuga. Eestist lahkus ka mullu vigastustega kimpus olnud itaallane Alessandro La Vecchia.

"Kõik, kes kuskile minemas olid, on läinud. Rohkem lahkujaid ei tule," lausus Starodubtsev.

Välismängijate piirang on suureks nuhtluseks

"Hetkel oleme juba kindlalt sõlminud lepingud [Venemaa] kaitsja Aleksei Jepifanoviga, poolkaitsja Mihhail Slaštšjoviga ning pikendanud lepingut Ukraina kaitsja Oleksandr Suhharoviga," tutvustas Starodubtsev välismängijate osakonda.

Aleksandr Starodubtsev. Foto: Brit Maria Tael

"Väljast võib veel mõningaid mängijad oodata testimisele. Üks välismaalase koht on veel vakantne, sinna otsime endiselt sobivat kandidaati," rääkis president. Intervjuu järgselt klubi kodulehel avaldatud uue hooaja koosseisu kuulub aga ka Taliturniiril mänginud  27-aastane ründaja Mihai Turcan, kes on Moldova koondises ühe mängu kirja saanud. Temaga oleks välismängijate kohad täidetud.

Õigupoolest ollakse siis juba lõhki mindud. Nimelt sellest hooajast tohib  Eesti kolmes tippliigas koosseisu registreerida vaid neli välismängijat.  Hetkel arvestatakse Suhharovi, Jepifanovi, Slaštšjovi, Turcani ja ka vana tuttava Kassim Aidara  teenetega. Jah, Aidara oli ka mullu duubelvõistkonda registreeritud, kuid talve jooksul on Sillamäed senistest duubli meestest esindanud ka Emmanuel Gurtškaia, Vasyl Lasyi ja Irakli Torinava - samuti mitte ETM-id. Lihtne matemaatikatehe näitab, et sellega on esinduse ja duubli peale kaheksa leegionäri kohta täis.

Ometi testitakse endiselt välismängijaid. Nädalavahetusel lõi Santosele kaks väravat testitav Venemaalt. Otsitakse mehi ka mujalt.  Kui kedagi väga head leitakse, peab ilmselt keegi senistest duubli meestest oma koha loovutama.

Starodubtsev KTM-i reegli lõdvenemisest ja ETM-i reegli karmistamisest: "Meie jaoks on see reegel väga ebamugav. KTM-i osaga meil probleeme ei ole kunagi olnud ja muudatused selles osas ei aita meid kuidagi. Aga vähendatud leegionäride arv on meie jaoks väga ebasoodne. Ega Sillamäele ei taha ju Tallinnast keegi sõita. Siia ollakse nõus tulema ainult suure raha eest. Olen sellest ka Aivar Pohlakuga rääkinud, aga hetkel peame leppima kujunenud olukorraga."

Aleksei Jepifanov - Venemaa kõrgliiga kogemusega keskkaitsja. Foto: Brit Maria Tael

Briaunysega püütakse europääset

Sillamäe peatreenerina jätkab tänavu leedukas Algimantas Briaunys, kes mullu mais Deniss Ugarovilt selle koha üle võttis. Sel sajandil on Sillamäe mänginud Eesti kõrgliigas üheksal juhul ja neist kuuel korral tulnud viiendaks. Seejuures kahel viimasel aastal. Sekka on teenitud kaks hõbedat ja üks pronks ning just see on Starodubtsevi sõnul sihiks ka tänavu.

"Eesmärk on tagada pilet euromängudele. Tahame tulla vähemalt nelja hulka, soovitavalt medalile," ütles klubijuht, kes mullusel eurorahadevabal hooajal tunnistas, et sellest lisarahast tunti kõvasti puudust.

Medaliheitluses peab ta suurimateks konkurentideks mõistagi mullust esinelikut koosseisus Infonet, Levadia, Kalju ja Flora. "Ja ilmselt ka Paide. Eks vaatab, kuidas neil mäng hakkab minema. Favoriit on minu arust sel aastal Flora," avaldas Starodubtsev.

Foto: Jana PiparMeeskonna staar - Mihhail Starodubtsev

Klubi presidendi tänaseks 34-aastane poeg Miša on tõusnud Kalevi kapteniks ja kui varasemalt oli ta vutisõpradele tuntud küllaltki regulaarse küpsetajana, siis vanuse kasvamisega on ta hoopis ise väravavahina üha küpsemaks saanud.

Kuigi tal tuli mullu 48 palli enda võrgust välja korjata, sai suure osa neist nigela kaitseliini kraesse kirjutada. Vajalikel hetkel tõestas ta korduvalt oma korralikku taset, esinedes klubile punkte toonud paraadtõrjetega. Tema tõrjeprotsendiks kujunes hooaja lõpuks 70 ning liiga kõikidest väravavahtidest tegi tema enim vaheltlõikeid. Klubi pikaaegse liikmena on tal autoriteeti ja tänaseks ka piisavalt kogemusi, et meeskonda vajalikul hetkel tassida.

Foto: EJLKellel silma peal hoida - Artjom Davõdov

Sillamäe hooaja avamängul oma 18. sünnipäeva tähistav vasakkaitsja  veetis möödunud sesooni suuresti Premium liiga pingil istudes, kuid välismängijate rohkust ja koosseisu õhuksust arvestades saab tänavu kindlasti kõvasti enam mängu kui mullu (9 mängu, 1 kord põhis).

Ka Starodubtsev loodab noormehe esiletõusule: "Noortest ootaks esiletõusu Davõdovilt. Ta on hea väljakunägemisega ja võib üllatada väga heade passidega. Nooruse tõttu on veel veidi ebastabiilne tase."

Praegustest põhikoosseisuväärilistest meestest tasuks klubijuhi sõnul jälgida neid kahte: "Aleksandr Ivanjušin  peaks samuti lõplikult avanema. Kiire poiss ja intelligentne mängumees. Ja meie kasvandikest veel kindlasti ka [Aleksandr] Volkov. Ka temal on veel arenguruumi."

Suurim küsimärk - kes asendab Kabajevit?

Vastus on see, et hetkeseisul pole näha kedagi sellist, kes võiks nii palju väravaid kõmmutada. Moldova ründaja Turcan pole koduliigaski väga ohtralt väravaid virutanud, Volkov lõi mullu viis tükki. Lipin ja Ratnikov on mõlemad pigem olukordade tekitajad, kuigi Ratnikov lõi oma viimastel täishooaegadel Sillamäel mõlemal juhul 10 liigaväravat. Ent isegi see poleks Kabajevist jääva tühimiku täitmiseks piisav.

"Nõrgaks küljeks saab sel aastal rünne, sest me ei ole suutnud leida Jevgeni Kabajevi asemele sama kvaliteetset ründajat. Ma ei näe praeguste mängijate hulgas kedagi, kes võiks samal tasemel lööma hakata," mõistab ka Starodubtsev, et tal pole head väravakütti, kuid loodab sellest hoolimata medalitele mängida.

Klubi edukuse osas võib otsustavaks saada hooaja algus, sest oma mäng tuleb käima saada võõrsil. Kuna Sillamäe kunstmuruväljak ei vasta enam nõuetele, tehakse esimene kodumäng alles 10. voorus mai alguses. Siis loodavad klubi fännid tervitada tõelist väravakütti. Kui teda selleks ajaks välja kujunenud ei ole, võib eesmärkide täitmine väga raskeks minna.

JK Sillamäe Kalev
Peatreener: Algimantas Briaunys
Abitreener: Vadim Dobiža
Kapten: Mihhail Starodubtsev
EJL-i stipendiaadid: Artjom Davõdov, Erik Anohhin
Eelarve: 500 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljak: Sillamäe Kalevi staadion
Meeskonna värvid: valge, must, sinine
Duubelvõistkond: JK Sillamäe Kalev U-21 (Esiliiga B)
Koduleht: fcsillamae.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 13 vs. Viljandi Tulevik (Viljandi kunstmurul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Mihhail Starodubtsev, Eduard Orehhov.
Kaitsjad: Oleksandr Suhharov, Aleksandr Ivanjušin, Aleksei Jepifanov, Artjom Davõdov,  Mihhail Slaštšjov, Dmitri Kovtunovitš, Deniss Malov.
Poolkaitsjad: Kassim Aidara, Denis Vnukov, Daniil Ratnikov, Maksim Lipin.
Ründajad: Mihai Turcan, Aleksandr Volkov.

Eeldatav algkoosseis:

Sillamaee Kalevi eeldatav algkoosseis - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Aleksei Jepifanov (Venemaa kaitsja, FK Atalantasest) liitus klubiga.
Dmitri Kovtunovitš (kaitsja, Ararat TTÜ-st) liitus meeskonnaga.
Daniil Ratnikov (poolkaitsja, viimati Tallinna Levadias) liitus meeskonnaga.
Mihhail Slaštšjov
 (Venemaa kaitsja, Zeniti akadeemiast) liitus klubiga.
Mihai Turcan (Moldova ründaja) liitus meeskonnaga.
Denis Vnukov (poolkaitsja, Infonetist) liitus meeskonnaga.

Lahtine:

Sillamäe loodab veel nädala jooksul võistkonda mitme mängijaga täiendada.

Välja:

Radanfah Abu Bakr (Trinidad ja Tobago kaitsja) lahkus klubist.
Jevgeni Kabajev
 (Venemaa ründaja) liitus Praha Bohemiansiga.
Alessandro La Vecchia (Itaalia poolkaitsja) lahkus klubist.
Maksim Paponov (poolkaitsja) lahkus klubist.
Aleksandr Savin (Venemaa ründaja) lahkus klubist.
Aleksandrs Solovjovs 
(Läti kaitsja) liitus kodumaa klubi RFS-iga.
Deniss Tjapkin
 (poolkaitsja) lahkus klubist ning treenib Nõmme Kaljuga.
Aleksei Tšerkassov (kaitsja) pole enam klubi esindanud.

Hooajaeelsed mängud:

07.01. JK Sillamäe Kalev - Paide Linnameeskond (PL) 3:0 (Slaštšjov, Gurtckaia, Grigorevski)
13.01. Nõmme Kalju FC (PL) - JK Sillamäe Kalev 1:1 (Volkov)
18.01. Tallinna FC Flora (PL) - JK Sillamäe Kalev 2:1 (Aidara)
28.01. JK Sillamäe Kalev - Tallinna FC Levadia (PL) 0:0
03.02. FCI Tallinn (PL) - JK Sillamäe Kalev 0:0
18.02. Tartu FC Santos (EL) - JK Sillamäe Kalev 0:4 (Ratnikov, Volkov, testitav Venemaalt 2)
25.02. kell 14 Tartu JK Tammeka (PL) - JK Sillamäe Kalev

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL- Esiliiga.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (1)
ANONÜÜMNE (0)

sosku   •  
(2001:7d0:83b7:4980:e56.***)
Deniss Vnukov on vend, kelle Infonet enda juurest kihlveopettuses osalemise kahtluse tõttu välja viskas. Mäletate veel seda ärajäänud esiliiga kohtumist Tulevikuga? Kuigi ametlikult ei suudetudki kedagi võlla tõmmata, siis Sillamäe boss ei näe selles tüübis probleemi. Naljakas.

Fantasy nipinurk: kuus võtmemängijat kannavad mängukeeldu
JALGPALLITÜLI
SUUR MÄNG
Viljandist Kiievisse: Klavanit lahutab Eesti jalgpalli suurimast saavutusest üks samm
31. märts, 2002. 16-aastane Ragnar Klavan jookseb Viljandi Tuleviku särgis esimest korda Eesti kõrgliigas väljakule. Tulevik hoiab koduplatsil Maardu Levadia 0:0 viigile.
MEISTRITE LIIGA
MEISTRLIIGA JA ESILIIGA B
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
10
5
0
49:14
35
2.
15
10
4
1
47:11
34
3.
15
10
3
2
47:12
33
4.
15
8
5
2
33:18
29
5.
15
6
4
5
25:22
22
6.
15
3
5
7
22:35
14
7.
15
3
3
9
8:42
12
8.
15
3
2
10
22:26
11
9.
15
3
1
11
11:46
10
10.
15
1
4
10
14:52
7
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Klopp: Klavan on geenius
EESTLASED VÕÕRSIL
Klopp: Klavan on geenius (3)
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK