Samade mängijate ja uue treeneriga Elva liigset pinget ei tunne (5)

FC Elva meeskond Aastalõputurniiril. Foto: Brit Maria Tael

Esiliigasse tõusnud FC Elva koosseis jäi kahe hooaja vahel praktiliselt samaks, kuid ootamatult vahetus peatreener. Uuele hooajale vastu minnes meeskond endale liigseid pingeid peale ei pane.

FC Elva on küll varemgi Esiliigas esindatud olnud (2001-2002 ja 2005-2007), aga mitte sellisel kujul nagu praegu. Vanasti oli FC Elva Viljandi Tuleviku duubelmeeskonnaks ja seal jõudis mängida teiste seas praegune Liverpooli keskkaitsja Ragnar Klavan.

"Seal ei mänginud ühtegi Elvast pärit mängijat. Treeneriteks olid seal sellised mehed nagu Aivar Lillevere ja Urmas Kirs," meenutas praegune FC Elva juhendaja Veiko Haan. "Praegu on meil ainult üks mängija, kes ei ole Elvast pärit. See on Veiko Maidla, tema on Võru lähedalt ja liitus meiega eelmisel hooajal."

Neli aastat (2013-2016) Esiliiga B-s veetnud Elva teenis mullu FC Kuressaare järel teise koha, mis tagas pääsu kõrgemale. Sihtide kohta uues liigas sõnas FC Elva tegevjuht Marek Naaris: "Alati on eesmärk teha kõike paremini ja muuta klubis töö järjest tõhusamaks ning professionaalsemaks. Kindlasti annab meil veel tunda Kaido Koppeli lahkumine, aga Veiko Haan töötab hetkel suure innustusega ja soovime, et ta suudaks koha liigas meie oma jõududega säilitada."

REKLAAM

Koppel jättis maha suured saapad

Eelmised kolm aastat Elva peatreenerina töötanud Koppel siirdus novembri lõpus Tartu Tammekasse, kus moodustab koos Mario Hansiga treeneriduo, milles mõlemal juhendajal on võrdne otsustusõigus.

"Kaido lahkumisest saime teada kaks nädalat enne tema minekut. Tema ambitsioon tippu jõuda oli kiirem, kui me lootsime ja talle pakkuda suutsime. Üks põhjuseid oli ka võimalus töötada oma parima sõbra Mario Hansiga. Alguses tegi ikka meele kurvaks küll, kui ehitad üles väikses kohas midagi suurt ja kaotad nii olulise ning arenguvõimelise inimese. Siiani annab tunda ühe hea treeneri puudumine," tõdes Naaris.

"Alguse paanikas otsisime [uut peatreenerit] natuke väljastpoolt Elvat. Kui mõtlesime selgemalt, siis saime aru, et üle oma võimete me hüpata ei saa. Peamine otsus Haani kasuks oli tema suur lojaalsus klubile ja see on väiksele kogukonnaklubile kõige suurem väärtus. Tal on võimalus tõestada, et on teinud läbi suure isiksuse arengu ja suudab täiskasvanute meeskonna panna mängima nii, et mehed naudivad ja on ka rasketel hetkedel üksteisele olemas."

Kaido Koppel. Foto: Jana Pipar

Uus peatreener Haan on aastail 2001-2008 juhendanud praeguse Elva esindusmeeskonna eelkäijat madalamates liigades.

"Seda ei anna praegusega võrrelda. Jalgpall on pärast seda palju edasi arenenud, nii treeneritele kui ka mängijatele on nüüd hoopis teised nõudmised. Nii kõrgel tasemel ma siiamaani veel töötanud pole," ütles Haan.

Ta jätkas: "Kaido Koppeli äraminek oli meie kõigi jaoks ootamatu. Koppel oli meil väga hea treener ja tema suurtesse saabastesse astumine on olnud siiamaani minu jaoks päris raske. Aga mulle tegelikult väga meeldib see töö, mul on UEFA A treenerilitsents ja mul on ka ambitsiooni kõrgemal tasemel treener olla."

Plaanis on fänlust tutvustavaid üritusi

Erinevalt treeneritoolist püsis Elval mängijate koosseis kahe hooaja vahel sisuliselt muutumatuna. Lahkus ainult poolkaitsja Oliver Avasoo. Liitunud on vaid vigastusest paranenud mängijad ning võimalusi kavatsetakse anda ka enda 2001. aastal sündinud noortele.

Väljastpoolt Elva kedagi hankinud ei ole ega plaanigi. "Meie üks põhimõte on see, et meil mängiksid suures osas enda klubi mängijad. Me ei hakka selle pealt väga järeleandmisi tegema," selgitas Haan.

"Meie kasvandikest on näiteks Madis Vihmann Floras ja Markus Lokk Levadias, aga neid praegusel hetkel veel juurde tuua ei ole reaalne, sest Elva on väike kogukond. Meil peaks olema siis neile midagi pakkuda, aga meil on puhtalt amatöörvõistkond. Kaks noormängijat nüüd jalgpalliliidu kolmeaastast stipendiumit saavad."

Oma kasvandike rohkus on üks tegur, mis aitab Elva kodumängudele publikut meelitada. Eelmisel hooajal käis Elva kodumänge jälgimas keskmiselt 210 pealtvaatajat, mis oli ülekaalukalt Esiliiga B parim näitaja. Varasematel aastatel käis publikut veelgi rohkem.

Naarise sõnul jätkatakse tööd võimalikult suure publikunumbri nimel: "Me jätkame erimängude tegemist ja koostööpartneritega publikule põnevate auhinnamängude pakkumist. Püüame turundamises rohkem jõuda kogukonnani ja sealt omakorda tekitada huvi oma poiste toetamise vastu. Kui platsil on Elva, Rõngu, Palupera või Annikoru poisid, siis neid tullakse kindlasti toetama. Meil on veel parem tegevuskava kui kunagi varem."

Haan tõi välja veel ühe nüansi Elva publiku kohta: "Nad on kõik meie tuttavad ja lähedased. Kui me neid alt veame, siis nad tulevad ja koputavad õlale ning küsivad: kuulge, mehed, mis toimub?"

Klubi maskott sipelgas Madis. Foto: Imre Pühvel

Klubi toetajaskonda on tekkinud aktiivne fänniühendus "6 Sektor", kelle tegevuskava koostamine edeneb hästi.

"On loodud sisekorra reeglid ja fännieetika dokumendid, mis aitavad fännikultuuri edendada. Plaanime teha kogukonnas fänlust tutvustavaid üritusi. Püsifännidele tahame klubi poolt pakkuda ka motiveerivaid lahendusi ja soodustusi. Hetkel on rühmituses 15 liiget, eestvedajad on väga tugevad ja teotahtelised Elva inimesed," tutvustas Naaris fännirühmituse olukorda.

Kunstmuru puudumine ja kaitsja sõnakus raskendavad algust

Uue hooaja ettevalmistust alustas Elva 2. jaanuaril. "Meile traditsiooniliselt ei ole me saanud teha kõiki neid asju, mida oleks vaja, sest meil ei ole kodus kunstmuruväljakut. Kaks korda nädalas peame treenima saalis, ühe korra käime Tartus kunstmuruväljaku peal ning üks kord on jooksu ja jõusaali jaoks," kirjeldas Haan keerulist treeningprotsessi.

"Kuna meil sel aastal hakkab trenn kell üheksa õhtul, on meestel praegu väga raske, uneaeg jääb lühikeseks."

Tallinnas toimuval hooajaeelsel halliturniiril on Elva pidanud praeguseks neli kohtumist, millest on viigistanud kaks ja kaotanud kaks.

"Taliturniir on meile väga kasulik, oleme saanud turniiri jooksul kasutada juba 25 mängijat. See on meile treeningu eest, lisaks saame näha ja proovida tulevasi konkurente. Need mängud on meil läinud nii ja naa. Kui põhikoosseis mängib, siis oleme kõigiga võrdsed, aga meie pink on natuke lühike. Kui teeme vahetusi, siis hakkab mäng ära lagunema," kommenteeris Haan.

"Aga mulle meeldib see, et füüsiline vorm on praegu päris hea, jõuame kõrget pressi teha. Oleme saanud toimima mõned taktikalised käigud, mida tahame teha, kui vastase käes on pall. Meie enda palliga mäng on ka tunduvalt paranenud. Realiseerimine jätab veel soovida, aga seda me ei ole jõudnud veel väga treenida ka."

Vigastustega Elval hetkel probleeme pole. Küll aga kannab kaitsja Veiko Kütt mängukeeldu, mis jätab ta eemale koguni seitsmest esimesest mängust. Kütt sai otse punase kaardi eelmise hooaja viimase matši 88. minutil.

"Mängus Tammeka U21-ga väljendas ta enda arvamust kohtuniku tegevuse suhtes väga sõnakalt. Pärast seda määrati talle distsiplinaarkomisjoni poolt seitsmemänguline keeld - üks mäng punase eest, pluss kuus mängu lisakaristusena," selgitas Haan.

FC Elva suur trump Jürgen Kuresoo. Foto: Brit Maria Tael

Lisaks madalamalt tasemelt tulemisele, puudulikele treeningtingimustele (kunstmuruväljakut loodetakse Elvasse saada aprillikuuks) ja mängukeeldu kandvale Kütile tõotab Elva jaoks rasket hooaja algust ka tõsiasi, et esimene ring (1.-9. voor) koosneb eranditult võõrsilmängudest.

Esimene kodumäng toimub alles 7. mail. "Kodus oleme traditsiooniliselt tugevad olnud ja rohkem punkte teeninud," märkis juhendaja.

"Kellelgi ei võeta pead maha - võib-olla ainult minul"

Meeskonna trumpidena oli Haanil nimetada järgmist: "Tugevusteks on meie meeskonnavaim, tahtmine, füüsiline pool ja agressiivsus. Ja muidugi on üks meie suur tugevus Jürgen Kuresoo, kelle peale ka sel hooajal loodame."

Kahekordne internatsionaal Kuresoo on olnud kuus hooaega järjest Elva suurim väravakütt ning treenerid on valinud ta kaks hooaega järjest Esiliiga B parimaks mängijaks. Sel hooajal on ta lisaks mängimisele ja kaptenipaela kandmisele ka meeskonna abitreener.

"Mõttekoht oli [pärast Kaido Koppeli lahkumist] ka see, et äkki saab temast peatreener," avaldas Haan. "Aga ta tahab ise veel mängida ja niimoodi ei saa - korraga mängija ja peatreener olla."

"Meie nõrkuseks teiste võistkondadega võrreldes saab kindlasti olema palliga mäng. Ja järelkasv ei ole ka praegu nii heal tasemel, kui me loodaksime. Pink on küll pikk, aga pingi tase ei ole esinduse tase."

Hoolimata nendest nõrkustest, ei taha Haan ise hooaja eesmärkidest rääkides mitte ainult püsimajäämist nimetada, vaid loodab võidelda võimalikult kõrge koha eest. "Kui peaks teoreetiliselt juhtuma, et on võimalik pääseda meistriliigasse või selle üleminekumängudele, siis ei hakka kätt ette panema, aga ma kardan, et esimesel hooajal ei ole see ikkagi reaalne," lisas peatreener.

Kui peaks käiku minema kõige mustem stsenaarium - liigast väljalangemine -, poleks see Haani kinnitusel Elva jaoks maailma lõpp. Seega on meeskonnas uue hooaja eel meeleolu väga positiivne ja hirmu ei tunta.

"Kellelgi ei võeta pead maha - võib-olla ainult minul -, kui esiliigast välja langeme. See ei oleks meie jaoks kõige suurem tragöödia maailmas. Üleliigseid pingeid praegu kellelgi peal ei ole," rääkis Haan.

Peatreener Veiko Haan. Foto: FC Elva Facebooki leht

Esiliiga üldfavoriitideks peab ta duubelvõistkondi: "Praeguse seisuga tundub, et [tugevaim on] Flora [U21]. Nendest, kellega oleme mänginud, on Flora näidanud kõige paremat mängu. Kindlasti on hästi pikk pink ka teistel duublitel - Levadial ja Infonetil. Nemad saavad võtta endale ülevalt mängijaid juurde."

Kõiges on veel palju arendada

Elva tõusis uueks hooajaks ühtlasi liigasse, millest Soccernet.ee otseülekandeid näitab. Elva matšidest kantakse üle kolme kodu- ja nelja võõrsilmängu.

"Ma arvan, et see annab mängijatele lisamotivatsiooni, et esineda hästi ka nendele pealtvaatajatele, kes kohapeale vaatama ei tule," lausus Haan.

See, kui otsepildis näidatava mängu tõttu tuleb neljapäeva õhtul kell 19 Tallinnas platsile joosta, Haani sõnul Elva jaoks probleeme ei valmista - saabki meestele peredega veetmiseks mõne vaba nädalavahetuse anda.

Naaris teatas, et Soccerneti tehtavad otseülekanded pole Elva jaoks ainsad: "Klubi ise ka arendab oma meediat ja 4. märtsil tutvustame kõigile esimeses FCE TV otseülekandes klubi eesmärke, sõlmime lepinguid ning tutvustame esindusmeeskonda ja -naiskonda. Meie selle hooaja motoks on "Uus tase"! Meie fännidel tasub valvel olla, sest pressikonverentsi eel ja kohapeal on võimalus võita ka auhindu."

Kui mõelda algavast hooajast kaugemale, siis millised on klubi pikemaajalised eesmärgid ja millal loodetakse tõusta Premium liigasse?

Haan: "Ma ei hakka ennustama. Klubi struktuur on meil suur - üle 500 liikme -, nii et mingit reaalset takistust kogukonna poolt ei ole, et ühel hetkel meistriliigas mängida. Aga selleks peavad infrastruktuur ja treenerite tase paranema, et oleks tugevam järelkasv."

Naaris: "Me ehitame üles kaasaegset kogukonnaklubi, kus on väga palju rõhku vabatahtlikul panusel, eriti klubi administratiivsel poolel. Kaasame kogenud vabatahtlikega tegelenud inimesi, kellel on visiooni meie tegemistele veelgi tõukeid anda. Premium liiga tuleb siis, kui meil on tugev kolmnurk: esiteks tugev sportlik süsteem, teiseks tugev kogukonda kaasav tegevus ja kolmandaks tugev finantseerimisstrateegia. Ütleme, et me alles saame jalgu alla... väga palju on veel kõiges arendada."

FC Elva
Peatreener: Veiko Haan
Abitreener: Jürgen Kuresoo
Kapten: Jürgen Kuresoo
EJL-i stipendiaadid: Andris Altsaar ja Tarvo Timm
Eelarve: 290 000 eurot (sellest esindusmeeskonna eelarve on 35 000 kuni 40 000)
Koduväljak: Elva linnastaadion
Meeskonna värvid: valge, roheline, punane
Duubelvõistkond: FC Elva II (IV liiga lõuna tsoon)
Koduleht: www.fcelva.ee
Esimene mäng: 5. märtsil kell 16 vs. Tartu Welco (Tartu Annelinna kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 16. märtsil kell 19 vs. Tallinna Kalev (Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Arvo Käkk, Christopher Toom.
Kaitsjad: Karl Bussov, Henri Härm, Ats Joandi, Mihkel Kuresoo, Rando Kuus, Veiko Kütt, Martin Thomson.
Poolkaitsjad: Andris Altsaar, Hans-Hendrik Karro, Raido Kuus, Tarvo Laurson, Deniss Samoilov, Laur Tammeorg, Tarvo Timm, Kaarel Tinn.
Ründajad: Paul-Feliks Frei, Tarmo Kerro, Kristo Kolesnitšenko, Jürgen Kuresoo, Veiko Maidla.

Hooajaeelsed mängud:

29.01. FC Elva - Tallinna FC Levadia U21 (EL)  1:1 (Kerro)
05.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - FC Elva  3:1 (Laurson)
11.02. FC Elva - JK Tallinna Kalev (EL)  0:4
18.02. Nõmme Kalju FC U21 (ELB) - FC Elva  3:3 (pen. J. Kuresoo, Tinn, Frei)

Võitviikkaotus.
EL- Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (5)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Fantasy nipinurk: kuus võtmemängijat kannavad mängukeeldu
JALGPALLITÜLI
SUUR MÄNG
Viljandist Kiievisse: Klavanit lahutab Eesti jalgpalli suurimast saavutusest üks samm
31. märts, 2002. 16-aastane Ragnar Klavan jookseb Viljandi Tuleviku särgis esimest korda Eesti kõrgliigas väljakule. Tulevik hoiab koduplatsil Maardu Levadia 0:0 viigile.
MEISTRITE LIIGA
MEISTRLIIGA JA ESILIIGA B
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
10
5
0
49:14
35
2.
15
10
4
1
47:11
34
3.
15
10
3
2
47:12
33
4.
15
8
5
2
33:18
29
5.
15
6
4
5
25:22
22
6.
15
3
5
7
22:35
14
7.
15
3
3
9
8:42
12
8.
15
3
2
10
22:26
11
9.
15
3
1
11
11:46
10
10.
15
1
4
10
14:52
7
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Klopp: Klavan on geenius
EESTLASED VÕÕRSIL
Klopp: Klavan on geenius (3)
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK