Tammeka alistus kodus kindlalt Kaljule (galerii ja video!) (1)

Kevadises soojas toimunud mängu võtmehetkeks kujunes veerandtunni möödudes Kaljule antud penalti, kui Tarmo Neemelo karistusalas võideldes selja tagant kukutati.

11-meetri karistuslöögi realiseeris kindlalt Jüri Jevdokimov, saates Tammeka väravat kaitsnud Andrus Lukjanovi teisele poole.

"Ma arvan, et esimese poolaja mängisime väga hästi. Seda penaltit ei oska kommenteerida, tuleb videokordust vaadata. Tundus, et Valtna mängis palli ja võis olla kergekäeliselt antud. See andis Nõmme Kaljule kindlust juurde," kahetses Tammeka peatreener Kristjan Tiirik kaitseliini kogenematust.

Tänase võiduga säilitas Kalju liidrikoha punkti vähem kogunud Tallinna Levadia ees, lisaks on Kalju pidanud ka mängu vähem. Tammeka langes Kuressaare tänase viigi tõttu eelviimasele ehk 9. positsioonile.

Kalju ülekaal esimesel poolajal

Külalised alustasid kohtumist kohe avavilega keskendunult ja motiveeritult, juba teisel minutil teeniti ka esimene nurgalöök. Tammeka ainsad võimalused kiirrünnakutest aga vilja ei kandnud, Kalju kogenud kaitseliin hoidis ülikoolilinlasi edukalt karistusalast eemal.

Veel enne kõmulist penaltiolukorda oli Kaljul kasutada mitu võimalust. Tammeka kaitseliinile valmistas muret 10. minuti paiku ohtlikult löögile pääsenud Hideaki Takeda, kuid jaapanlase üritus suudeti blokeerida. Minut hiljem niideti ta maha 25 meetri peal, kuid järgnenud karistuslöögi põrutas Andres Koogas üle värava.

Vahetult enne penaltit oli Kaljul teinegi hea olukord, kui pall üle Tammeka kaitseliini jõudis, kuid kastist õigeaegselt välja jooksnud Lukjanov puhastas palli edukalt.

Järgnenud rünnakul aga mängiti pall karistusalas Neemelole ning kolme mehe vahel palli hoides ründetäht kukutati. Jevdokimov penaltipunktilt ei eksinud ning külalised Nõmmelt asusid mängu 1:0 juhtima.

Kümmekond minutit hiljem pääses paremalt äärelt taaskord ohtlikult läbi Takeda, kelle tsenderdus maandus lati peal. Teiselt äärelt tulnud palli järel pääses Takeda löögile, kuid ette nurka löödud madalaks palliks oli Lukjanov valmis.

Ohtlikuma pealelöögi sooritas juba ühe värava kirja saanud Jevdokimov paar minutit hiljem. Karistusala joonelt taha nurka löödud palliga oli Tammeka puurilukk kergetes raskustes, kuid suutis palli siiski nurgalöögiks tõrjuda.

Esimese poolaja lõpp mängu muudatusi ei toonud, Tammekal oli raskusi ka poolvõimaluste loomisega ja Kalju valdas palli kindlalt. Korra jõuti palliga ka karistusalla ja Neemelo ohtlik pall Takedale jäi karistusalas lahtiseks, kuid kaitsjad suutsid palli klaarida.

Omavärav maksab Tammekale kätte

Teiseks poolajaks tuli kodumeeskond väljakule sooviga mäng võrdsustada, kuid juba 52. minutil karistas Kalju tartlaste entusiasmi ära. Küljeaut nurgalöögilipu juurest mängiti Neemelole, kes osava puutega palli õhust penaltipunkti juurde saatis. Arusaamatus väravavaht Lukjanovi ja kaitsja Lillevälja vahel päädis viimasele omaväravaga.

See ärgitas aga Tammekat veelgi rünnakule ja järgneva kümnekonna minuti jooksul tekkis mitu head olukorda. Neist parim tekkis 66. minutil, kui võõrleegionär Alexander Nimo oli väravavahiga juba silmitsi pääsemas, kuid Alo Bärengrub võttis ta kollase kaardi väärilise veaga maha. Järgnenud karistuslöök Kalju müürist mööda ei pääsenud.

Tammeka ärkamine lõppes siiski kurvalt. Kolm minutit hiljem oli mees õiges kohas Alo Bärengrub, kes tsenderduse peaga tagumises postis võrku lükkas ja Kalju eduseisu suurendas.

Ülejäänud mäng möödus juba suuresti Kalju taktikepi all. 81. minutil püüdis Lukjanov Bärengrubi nurgalöögijärgse pealöögi, kuid keskkaitsja ei jäänud teise väravata ja 4 minutit hiljem oli ta taaskord resultatiivne, seekord väravavahist tagasipõrkunud palli jalaga sisse lükates.

"Kahjuks on kaitsjad veel kogenematud. Ei suudeta ära klaarida ja oma mängijad magatakse maha. Mõtlemisainet on," tõdes Tiirik, kuid jäi siiski rahule esimesel poolajal näidatud mängupildiga.

Nõmme Kalju äärepoolkaitsja Oliver Konsa kirus mänguväljakut: "Raske on mängida sellise väljaku peal, see ei ole jalgpall. Viiekümne protsendiga jooksed, rohkem ei saa." Võiduga oli ta siiski rahul ja ei näinud ka penaltis kohtunikul rolli: "Kindel penalti. Keskkaitsja läheb jalatald ees palli mängima. Peab ise natuke rohkem mõtlema."

Mängu parim - Tarmo Neemelo

Kuigi pikakasvulisel ründajal jäi seekord võrk sahistamata, oli ta Kalju jaoks võidu võti. Kavalad langemised keskele ja pallid äärtele valmistasid Tammekale muret, Neemelo puude ja pallihoidmine valmistasid kaitsjatele suuri raskusi. Mängis suurt rolli nii esimeses kui teises väravas.

TammekaTV tipphetked:

Mitteametlik protokoll (EJL-i kodulehelt):

kell 17:00 Tartu Annelinna kunstmurul

Tartu JK Tammeka - Nõmme JK Kalju  0:4 (0:1)
16. pen. Jüri Jevdokimov, 52. ov. Uku Lilleväli, 69., 85. Alo Bärengrub

Hoiatus: 66. Alo Bärengrub
Mänguolud: +11, päikesepaisteline ilm; kunstmuru rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 246
Peakohtunik: Toomas Nõmmiste
Abikohtunikud: Dmitri Vinogradov, Gunnar Nuuma

Tammeka: 33-Lukjanov, 7-Laas, 16-Tutk, 5-Lilleväli, 17-S. Valtna, 6-Saks, 8-Tamm, 3-Nimo (75. 9-M. Valtna), 10-Tšernjavski (57. 15-Ivanov), 14-C. Anderson, 2-Pikk (30. 12-Naggel).
Varus: 31-Kutter, 15-Ivanov, 18-Tenno, 13-Lorenz, 9-M. Valtna, 12-Naggel, 11-Hurt.

Kalju: 1-Teleš, 3-Koogas, 14-Kallaste, 77-Šišov, 5-Bärengrub, 75-Wakui, 7-Puri (87. 8-Ceesay), 10-Konsa (72. 16-Melts), 15-Jevdokimov, 99-Neemelo, 23-Takeda (62. 11-Viikmäe).
Varus: 96-Koppel, 6-Rodrigues, 18-Terehhov, 16-Melts, 11-Viikmäe, 8-Ceesay, 2-Bianchi.