Trans transformeerus ja ei tea veel isegi, kas see end ära tasub (2)

Trans on tänavu noorem kui varem ning Aleksei Matrossov (paremalt teine) võib end tõenäoliselt taas pingilt leida. Foto: Brit Maria Tael

Alates Eesti iseseisvumisest igal hooajal Eesti kõrgliigas mänginud Narva Trans on viimastel aastatel kaotanud oma sära ja see viis tänavu transformeerumiseni, mille tulemuslikkust ei osata isegi veel hinnata.

Ajalooliselt on Trans alati olnud pigem tabeli esimese otsa meeskond. Kui 2006. aastal oma senine parim tulemus saavutati ja hõbemedalid teeniti, hoiti veel aastaid stabiilsust - järgnenud kuue hooajaga teeniti neli pronksi ja kaks neljandat kohta.

2012. aasta lõpus kerkinud kihlveoskandaal tühjendas aga Transi read, misjärel on peamiselt leegionäridele toetudes  proovitud kunagist edu taastada, kuid tulutult. Nüüd valiti uus ja jätkusuutlikum tee. Aga kas edu toov, seda ei teata.

"Tegime hooaja eel väga olulise otsuse, et hakkame täiesti uut meeskonda üles ehitama, mille tuumiku moodustaksid just kohalikud noored mängumehed," rääkis Transi 66-aastane president Nikolai Burdakov Soccernet.ee-le.

REKLAAM

"Praegu töö alles algas, nii et mingeid järeldusi teha oleks ennatlik. Eks aeg näitab, kas meie otsus oli õige ja kas see ennast ära tasub," lisas ta.

Meeskond loodetakse paika saada selle nädalaga

Trans alustas tõsisemalt hooajaks ettevalmistumist jaanuari alguses, alates millest on 52-aastase venelasest peatreeneri Adjam Kuzjajevi käe all trenni tehtud kuuel päeval nädalas. "Vahel ka kaks korda päevas. Eks ta raske on olnud," ütles Burdakov. Klubi rõõmuks on suuremaid vigastusi suudetud vältida.

Nikolai Burdakov. Foto: Gertrud Alatare

Treeningmänge on seni peetud üheksa, millest võita on suudetud kaks ja viigistada  kolm.  Klubijuht tunnistas, et ega tulemusi taga ei aetudki: "Proovisime nii omi kui võõraid, et näha, mis tasemel keegi on võimeline mängima. Ja näidata ka omadele noortele, mida sellisel tasemel jalgpall endast kujutab. Oluline oligi vaadata, milleks meie noored võimelised on. Tulemus ei olnud neis mängudes oluline. Saime vaadata oma järgmise põlvkonna mängijaid." Ja just neile uuel hooajal toetutakse.

Klubist  on talve jooksul lahkunud seitse Venemaa jalgpallurit, kellest poolkaitsja Kirill Nesterov jätkab Eesti valitseva meistri Infoneti ridades. Tiitlivõitjaga liitus ka Transi mullune kapten ja keskkaitsja Roman Nesterovski. Seega on kaotatud palju kogemusi ja sel nädalal üritatakse neid välismaalt juurde saada.

"Sel nädalal ilmselt otsustame lõplikult [koosseisu] ära," rääkis Burdakov. "Seni oleme lepingu sõlminud CSKA kasvandikust ründaja Ilja Ferapontoviga. Eesti poistest jääb meile päris kindlasti ka Ioan Jakovlev. Teise Jakovleviga ei ole veel asjad selged," vihjas ta klubi mullusele poolkaitsjale Svjatoslavile, kes treenib hetkel FC Levadiaga.

Tohutu täienduse tegi Trans omale väravasuule, kui aastane leping sõlmiti pikalt välismaal mänginud koondisekogemusega 35-aastase väravavahi Artur Kotenkoga. "Arenguruumi on kindlasti meil. Aga veel tulevad mõned leegionärid ja siis saame natuke kvaliteeti juurde," lootis temagi täiendusi.

Artur Kotenko mängis ligi kümme aastat välismaal ja ei ole enda sõnul senise kahe kuuga veel täielikult Eesti eluga ära harjunud. Pere jaoks oli aga õige otsus kodumaale naasta. Foto: Šahtjori Twitter

Kogemusi napib nagu Eestimaal lund

Kogenud mängijaid on Narval hetkel sama vähe nagu sel talvel on Eestimaal lund olnud. Ja nagu lumegagi, pole seda kuskilt nii lihtne võtta. Et Kotenko omale saadi, on täielik õnn. Mees oli Valgevenest lahkumise järel lähedal liitumisele Infonetiga, aga kuna Matvei Igonen on Eestisse jäämas, ei olnud meistri ridades ruumi. Igapäevaselt elab Kotenko praegu Tallinnas ja käib aeg-ajalt Narvas meeskonnaga koos harjutamas. Eelkõige enne mänge. Muul ajal hoiab end iseseisvalt vormis.

Transi noores koosseisus näeb puurilukk aga potentsiaali: "Meeskond on väga noor, aga noored on andekad ja loodan, et nad saavad Premium liigas kogemuse ja arenevad.  Eks siis hooaeg näitab, kui andekad need noored on – kas nad saavad hakkama või mitte."

Samas on selge, et ainult noortele, kellest mitmed on sellel sajandil sündinud, Trans lootma ei saa jääda. "Loodan, et igasse liini tuleb meil üks hea leegionär, kes annab meile jõudu sellel positsioonil," lootis Kotenko, "kindlasti on meil vaja kogemust."

Väga palju välismaalaseid ei saa Trans tuua, kuna sellest hooajast tohib võistkonda kuuluda neli mitte Eestis treenitud mängijat. "KTM-i reegel ei ole meid kunagi mõjutanud. Küll aga võiks leegionäride limiit ikkagi jääda viie juurde. Neli hakkab minu arust juba kahjustama liiga üldist taset," arvas Burdakov.

Transis saab välismaalasi olema vähem kui mullu - Adjam Kuzjajevi käe all hakati ehitama meeskonda oma noortest. Foto: Jana Pipar

Konkreetsed eesmärgid puuduvad

Trans lõpetas mullu Premium liigas kaheksandana ja kuna talvel valiti uus tee, ei ole muidu pidevalt eurosarjadest unistanud Burdakov meeskonnale tänaseks veel kindlat sihti seadnud.  "Sel aastal me ei ole endale konkreetseid eesmärke veel seadnud. Eks hooaeg näitab, milleks me suutelised oleme," poetas ta.

Kotenkol on hinges lootused aga olemas. Viimastel aastatel Valgevenes medalitele mänginud väravavaht ütles: "No kõige reaalsem [eesmärk] oleks proovida jõuda esimese viie hulka. Eurokoht oleks väga kena ja hea tulemus. Aga ütlen veel, et viies koht oleks rahuldav, sest meeskond on väga noor. Loodame, et saame hakkama!"

Nii tema kui Burdakov usuvad, et tiitli ja medalite  peale mängib mullune esinelik. "Äkki Sillamäe ja Narva annavad neile ka vaheldust? No vaatame! Kõik teised meeskonnad on minu arust enam-vähem võrdsed. Aga kindlat autsaiderit ma ei näe hetkel - sellest võime rääkida novembri alguses," naeris kollkipper. Transi president lisas ettevaatlikult: "Konkurentideks on alati kõik meeskonnad. Kedagi ei saa alahinnata ega ka mitte ülehinnata."

Foto: fcshakhter.byMeeskonna staar - Artur Kotenko

Ligi kümme aastat Eestist eemal olnud Kotenko on vaieldamatult kõige nimekam Transi mängija. Burdakovi sõnul ka üks meeskonna tugevusi: "Päris kindlasti võib öelda, et üks tugevusi on Eesti koondise ja välismaa karastusega väga kogenud ja heal tasemel väravavaht."

Milliste eesmärkidega Kotenko hooajale vastu läheb? "Enda eesmärgid on nagu ikka oma taset hoida ja näidata head mängu. Nagu viimased treeningmängud on näidanud - tööd tuleb kõvasti. Loodan, et saan mõned nullimängud ka teha.

Aga konkreetsemalt, kas näiteks 10 või 15 nullimängu teha hooajaga, seda ma ei ole veel mõelnud. Pärast esimest mängu või esimest vooru mõtlen selle peale, kuna ma ei ole kõiki meeskondi veel näinud ja ei oska öelda, milline üldine tase [Eestis] on. Aga tahaks kindlasti nii palju kui võimalik nullimänge teha ja aidata kõigepealt meeskonnal võita või mingid punktid saada," rääkis  27-kordne internatsionaal.

Foto: EJLKellel silma peal hoida - Georgi Tunjov

Kõigest 15-aastane Eesti noortekoondise poolkaitsja Tunjov debüteeris Premium liigas eelmisel hooajal ja sai aasta lõpuks turjale kuus mängu siinsel kõrgeimal tasemel. Tänavusel aastal on ta täiesti reaalne põhikoosseisu kandidaat ja Transi üks eredamaid noori tähti.

Tema on Narvas selline mängija, kellelt klubi ei looda vaid platsil antavat panust, vaid näeb teda pigem investeeringuna, kes tulevikus võiks klubile mängijateõiguse müügiga raha sisse tuua. Seega võib teda teatud mõttes pidada Transi transformeerumise ja uue näo üheks nurgakiviks.

Suurim küsimärk - kas noored veavad välja?

Kõige vähem on Transil kogemust ründeliinis, kuhu toodi küll Venemaalt Ilja Ferapontov, kuid kes on ise ka alles 19-aastane. Noortele meestel on pandud väravate löömisel suur vastutus, ent võib arvata, et lähipäevad toovad seda koormat vähendama ka kogenud väravaküti.

Samas Nesterovski lahkumise järel on kaitsegi väga noor. Kui hooaega alustatakse kolmese kaitseliiniga, oleks seal hetkel vanim mees 24-aastane Tanel Tamberg. Isegi kui kogenud kaitsja tuuakse, langeb kahtlemata suur vastutus mullu 26 mängu kirja saanud 18-aastasele Nikita Savenkovile ning ülimalt tõenäoliselt saab tagaliinis hooaja vältel näha ka alaealiseid jalgpallureid.

Tegelikult ei ole ka keskväljale meeletult vanust oodata, kuid Transi rõõmuks on Elevandiluuranniku lõhkuv poolkaitsja Bi Sehi Elysee Irie tänaseks oma viimaste aastate vigastusprobleemid seljatanud ja võib narvakatele  nüüd uue tõuke anda.

"Ise läksime selle peale välja ja otsustasime, et alustame meeskonna ehitamist nullist. Mis seal ikka karta. Peab lihtsalt andma poistele võimaluse ja küll nad hooaja jooksul ka arenevad ja juurde panevad," oli Burdakov optimistlik.

JK Narva Trans
Peatreener: Adjam Kuzjajev
Kapten: Irie, abikaptenid Tanel Tamberg ja Viktor Plotnikov
EJL-i stipendiaadid: Vadim Mihhailov, Nikita Savenkov, Georgi Tunjov
Eelarve: 250 000  kuni 270 000 eurot
Koduväljakud: Narva Kreenholmi staadion ja Narva Fama staadion
Meeskonna värvid: punane ja tumesinine
Duubelvõistkond: Narva United FC (II liiga põhi/ida)
Koduleht: fctrans.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 13 vs. Paide Linnameeskond (Paide kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Aleksei Matrossov, Artur Kotenko, Nikolai Vassiljev.
Kaitsjad: Nikita Savenkov, Mihhail Pavlov, Igor Ovsjannikov, Maksim Tšerezov, Tanel Tamberg, Viktor Plotnikov, Jegor Panfilov.
Poolkaitsjad: Bi Sehi Elysee Irie, Georgi Tunjov, Vadim Mihhailov, Artjom Škinjov, German-Guri Lvov, Ioan Jakovlev, Ilja Jazev.
Ründajad: Aleksandr Jurõšev, Ilja Ferapontov.

Eeldatav algkoosseis:

Narva Transi eeldatav algkoosseis praegust koossei - Football tactics and formations

Eeldatav algkoosseis saab tõenäoliselt pärast täienduste lisandumist veidi uue ilme.

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Ilja Ferapontov (Venemaa ründaja) sõlmis üheaastase lepingu.
Artur Kotenko (väravavaht, Saligorski Šahtjorist) sõlmis üheaastase lepingu.
Ioan Jakovlev (poolkaitsja, Levadia U21-st) mängis halliturniiril ja on jäämas.

Lahtine:

Ilja Jazev (poolkaitsja, Kohtla-Järve Järvelt) mängis halliturniiril ja tõenäoliselt jääb.
Paari välismängijaga sõlmitakse nädala jooksul leping.

Välja:

Dmitri Barkov (Venemaa ründaja) lahkus klubist.
Timur Džurajev (Venemaa poolkaitsja) lahkus klubist.
Arnold Kreger (Venemaa väravavaht) lahkus klubist.
Kirill Nesterov
 (Venemaa poolkaitsja) liitus FCI Tallinnaga.
Roman Nesterovski (kaitsja) liitus FCI Tallinnaga
Dmitri Prošin (Venemaa poolkaitsja) lahkus klubist.
Dmitri Tšernuhhin (Venemaa kaitsja) lahkus klubist.
Rizvan Umarov (Venemaa ründaja) lahkus klubist.

Lahtine:

Svjatoslav Jakovlev (poolkaitsja) võib liituda Levadiaga.

Hooajaeelsed mängud:

07.01. Viljandi JK Tulevik (PL) - JK Narva Trans 2:2 (Škinjov, Svjatoslav Jakovlev)
14.01. JK Narva Trans - Maardu Linnameeskond (EL) 0:8
20.01. Tartu JK Tammeka (PL) - JK Narva Trans 0:0
27.01.  Rakvere JK Tarvas (EL) - JK Narva Trans 2:2 (Lvov, Jurõšev)
04.02. JK Narva Trans - Pärnu JK Vaprus (PL) 0:1
08.02. Peterburi Zenit II (RUS1) - JK Narva Trans  0:1 (Ferapontov)
13.02. Maksima (RUS?) - JK Narva Trans 1:4 (Ferapontov 2, Kovb 2)
17.02. Tallinna FC Levadia (PL) - JK Narva Trans 2:0
19.02. Nõmme Kalju FC (PL) - JK Narva Trans 3:0
24.02. kell 17 Paide Linnameeskond (PL) - JK Narva Trans

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL- Esiliiga; RUS1 -Venemaa esiliiga; RUS? - Venemaa madalam liiga.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (2)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Fantasy nipinurk: kuus võtmemängijat kannavad mängukeeldu
JALGPALLITÜLI
SUUR MÄNG
Viljandist Kiievisse: Klavanit lahutab Eesti jalgpalli suurimast saavutusest üks samm
31. märts, 2002. 16-aastane Ragnar Klavan jookseb Viljandi Tuleviku särgis esimest korda Eesti kõrgliigas väljakule. Tulevik hoiab koduplatsil Maardu Levadia 0:0 viigile.
MEISTRITE LIIGA
MEISTRLIIGA JA ESILIIGA B
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
10
5
0
49:14
35
2.
15
10
4
1
47:11
34
3.
15
10
3
2
47:12
33
4.
15
8
5
2
33:18
29
5.
15
6
4
5
25:22
22
6.
15
3
5
7
22:35
14
7.
15
3
3
9
8:42
12
8.
15
3
2
10
22:26
11
9.
15
3
1
11
11:46
10
10.
15
1
4
10
14:52
7
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Klopp: Klavan on geenius
EESTLASED VÕÕRSIL
Klopp: Klavan on geenius (3)
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK