Valentinipäeva veresaun: teelahkmel Barcelona (5)

Teisipäeva õhtul ei oleks Pariisi Saint-Germainile vastu saanud ükski meeskond. Võimsa esituse teinud Prantsusmaa klubi teele jäi sel korral ette Barcelona. Kuidas Kataloonia suurklubi siit edasi läheb?

Neymarist kahe puutega möödunud Thomas Meunier alustas rännakut, mis oleks tavapärastes tingimustes pidanud lõppema kümnekonna meetri pärast. See-eest lasti belglasel vahele sekkumata palli üha edasi ning edasi kanda. Kui Meunier oleks sündinud pool aastatuhandet varem ning olnud äärekaitsja asemel suur maadeavastaja, poleks ta oma reisil kuude kaupa maad näinud – tema ümber olnud tühi ruum suisa karjus üksindusest. "Ma sain 50 meetrit üksi joosta ja mõtlesin, kuidas see võimalik on," jäi ka Meunier L’Equipe’ile kommentaare andes nõutuks. Rännaku tulemuseks oli sööt Edinson Cavanile, kes realiseeris selle külmavereliselt Marc-Andre ter Stegeni värava alanurka. Barcelona oli maetud.

"Desastre" ("Katastroof"), kuulutas Mundo Deportivo kolmapäevahommikusel esilehel. "Esto no es el Barca" ("See ei ole Barca"), lisas Sport. Hispaania meedia ei andnud Barcelonale armu ning peatäitega pidid leppima nii Lionel Messi, Luis Suarez kui Andres Iniesta. Hävitustöö peasüüdlaseks tembeldati aga klubi peatreener Luis Enrique – juba mängu ajal ilmusid sotsiaalmeediasse fotod allkirjadega "Agente doble" ajast, mil mees Madridi Reali ridadesse kuulus.

Häving Pariisis oli võimas taktikaline fopaa, samaväärne 2013. aasta aprillis toimunud matšile, kus Barcelona kaotas Müncheni Bayernile samuti 0:4. Viimasel kümnel aastal on Barcelona maailma jalgpalli absoluutsesse tippu kuulunud eelkõige oma meisterliku keskvälja tõttu, teisipäeval olid kunagisest laitmatust mootorist alles vaid õlitamata mutrid. PSG oli Barcelonast üle igas elemendis, kuid eriti selgelt just keskväljal, kus 24-aastane Marco Verratti ja 21-aastane Adrien Rabiot tõestasid, et on praegusel hetkel ilmselt maailma võimsaim noor keskväljaduo. Särav ja enesekindel Rabiot leidis meeskonnakaaslased täpse sööduga 55 korral ja oli väljakul aktsioonis näiliselt kõikjal, pannes aluse ka PSG kolmandale väravale.

Ka Barcelona vigadele saab tunnistust matši statistikast. Kui välja jätta lahtilöögid, tegi Luis Suarez mängu käigus vaid 25 pallipuudet – vähem, kui ükski teine mängija väljakul. Lionel Messi ei teinud PSG karistusalas ühtegi puudet ning suutis kaasmängijatele anda vaid 28 söötu. Nagu viimasel ajal tavaks saanud, võttis Messi sisse koha tipuründaja Suarezi taga, kuid see jättis järjekordselt alla igasuguste ootuste mänginud Andre Gomesi ja Sergi Roberto PSG vasakule äärele kergeks saagiks. Ehk enim jääb kõlama küsimus: kuhu jäi Ivan Rakitic? Aasta lõpus tugevas alavormis olnud horvaat on viimase kuu jooksul taas enda tasemele vastavalt mängima hakanud ning kui poolajaks oli selge, et Barcelona peab mängu käigu muutmiseks tegema suuri muutusi, oleks tema kogemused võinud PSG tempot aeglustada. Luis Enrique ei teinud ekspertide imestuseks pausil aga ühtegi taktikalist muudatust. Teise poolaja alguses kaotas Barcelona mänguvahendi esimese viie sekundiga.

Barcelona selge taktikaline allajäämine ei olnud sellel hooajal esimeseks. Novembris hoidis Real Sociedad palli katalaanidest neli protsenti enam ning sai tasuks 1:1 viigi. Aasta esimeses mängus Bilbao Athleticule kaotanud Barcelona jäi mänguliselt alla ka kolme päeva pärast, kui viigistati Villarrealiga. Jaanuari viimastel päevadel oli blaugrana viimses hädas Betisiga, kuid Suarez suutis üleminutitel kohtumise viigistada. Sarnaselt Betisile kasutas oktoobris Barcelona enda relva ka Vigo, võites kohtumise 4:3. Barcelona mängusüsteem on oma olemuselt ju lihtne – kui blaugrana maailmakuulsad ründemängijad vastaste kaitsjad tugeva surve alla panevad, kaotavad nood palli koheselt või mängivad selle pikalt ja sihitult ette. Mis saab aga siis, kui vastasmeeskonnad selle plaani läbi hammustavad ning seda Barcelona vastu ise kasutavad? Sellele küsimusele pole Luis Enrique vastust leida suutnud.

Luis Enrique on kahe kevadega Barcelona juhtinud kahe liigatiitlini ning karikani ja suutnud triumfeerida ka Meistrite liigas. See on ilma mingite küsimusteta suurepärane saavutus ning jääb fanaatiliselt tulemustele orienteerunud fännidel tihti kahe silma vahele. Paljude blaugrana ekspertide arvates on klubi Luis Enrique käe all aga teinud läbi muutuseid, mis on Barcelona hoogu järjepidevalt pidurdanud. Traditsiooniliselt oma kasvandikele suurt rõhku panev Barca loodab Luis Enrique käe all liigselt Messile, Neymarile ja Suarezile, kes suudavad ka oma kehvematel päevadel meeskonna reeglina võidusadamasse tüürida. Liigne orienteeritus individuaalsele meistriklassile ja kuldse koduse generatsiooni vananemine on meeskonna aga jätnud haavatavasse seisu.

Kui Barcelona kohtus 2011. aasta Meistrite liiga finaalis Manchester Unitediga, olid katalaanid Inglismaa klubist mäekõrguselt üle. Ajaloo annaalidesse jääb kirja lõppseis 3:1, kuid võimalusi paremini realiseerides oleks kolme asemel oleks võinud kirja minna isegi viis või kuus. Barcelona dominantsust pidi tunnistama ka sir Alex Ferguson. "Nad on Euroopa parimad, siin pole mingit kahtlust," tõdes legendaarne šotlane finaali järel. "Minu peatreenerikarjääri jooksul pole me nii heade vastastega varem kohtunud. Kõik teavad seda. Küsimus on selles, kui kaua see nii jätkub ja kas nad suudavad oma meeskonna mingil ajahetkel ümber vahetada. Nende filosoofia on õige, aga mängijaid nagu Xavi, Iniesta ja Messi on väga raske leida."

Fergusoni kurjakuulutavad hoiatussõnad jäid õhku rippuma, aga Barcelona masin veeres edasi. Järgmise aasta novembris sõitis Barcelona külla Levantele ning 4:0 võidumängus viibis enam kui tund aega väljakul 11 Barcelona akadeemia ehk La Masia oma kasvandikku. Johan Cruyffi 30 aastat tagasi välja käidud ideena alguse saanud La Masia on tänapäevase Barcelona üks uhkemaid saavutusi, lipulaev süstemaatilistele treeningmeetoditele ja ilmvõimatuna näivate unistuste täitumisele. La Masia kuulsamaid kasvandikke Pep Guardiola ütles 2010. aastal, et „ükski võit pole tähtsam kui La Masiast tulnud noore debüüt esindusmeeskonnas“ ja oma sõnadele truuks jäädes said tema käe all Barcelona A-tiimi eest esmakordselt väljakule joosta 28 Barcelona enda kasvandikku.

Barcelona liikumine tiki-taka süsteemilt Tito Vilanova, Tata Martino ja Luis Enrique valitsusperioode iseloomustavale pragmaatilisemale stiilile on osaliselt olnud tingitud ka sellest, et aastatel 2008-2012 ehk kõigi aegade parimaks meeskonnaks olnud tiim oli uskumatult võimsalt komplekteeritud. Luis Enrique suurimaks probleemiks näib olevat see, et ta pole suutnud Barcelonast lahkunud Xavile ja Dani Alvesile väärilisi asendajaid leida. Need kaks, viimastel aastatel eriti Alves, olid Barcelona lämmatava stiili üliolulisteks lülideks ja nende lahkumisega on meeskonna süsteemi jäänud laialt haigutav auk. Iniesta, Messi ja Xavi-sugused talendid tõstavad isegi sellistes akadeemiates nagu La Masia pead ülimalt harva ja on naiivne loota, et igast vanuseklassist tuleks kasvõi üks nende tasemele küündiv mängija.

Olukorrale ei aita kaasa ka see, et akadeemia direktor Jose Ramon Alexanko ja tema parem käsi Albert Benaiges kaotasid pärast Sandro Roselli klubi presidendiks saamist 2010. aastal oma töö. Nii Alexanko kui Benaiges vastutasid La Masia eest juba siis, kui Pep Guardiola juhendas veel Barcelona B-tiimi, kuid ilma nendeta kadus ka Barcelonat aastaid saatnud ühenduslüli esindusmeeskonna ja noortemeeskonna vahel – kui varem mängisid kõik noorteklassid samasuguse taktikalise lähenemisega kui esindusmeeskond, sai mängufilosoofia kinnistamine kahe olulise mehe lahkumisega iga vanusegrupi peatreeneri oma individuaalseks ülesandeks.

Barcelona B peatreeneriks sai sellel ajaperioodil Eusebio Sacristan, kes harrastas sootuks kaitsest lähtuvat mängustiili. Lisaks Alexankole ja Benaigesile on klubist lahkunud veel Enrique Alvarez Costas, Oscar Garcia Junyen ning Albert Capellas. "Minu isiklik arvamus on see, et La Masias tehtav töö on pärast 2010. aastat järjepanu nõrgemaks muutunud just seetõttu, et treenereid ei usaldata piisavalt," sõnas ka Pep Guardiola elulooraamatu kirjutanud tunnustatud sulesepp Marti Perarnau. Luis Enrique pole esindusmeeskonnas suutnud ühist kindlat stiili leida ning sama olukord valitseb ka järelkasvu seas. See ei tähenda muidugi, et Barcelona akadeemia oleks justkui kuristiku äärel, sest mängijad on Euroopa mõistes jätkuvalt kõrgetasemelised. Pigem teadvustatakse fakti, et kuldset põlvkonda on pea võimatu taastoota ning tühimikke peab täitma üleminekutega, kuid see külg on olnud üks Luis Enrique nõrgemaid.

Kõik Barcelonas toimuv viitab üha selgemalt sellele, et klubi valmistatakse ette Xavi saabumiseks. Luis Enrique ei jätka üsna kindlalt järgmisel hooajal Barcelona juhendajana. Vaadates mehe säravat auhinnakappi, võib see tunduda mõnevõrra karm, kuid tegelikult on see mõlemale osapoolele ainuõigeks lahenduseks. Barcelona ja igipõlise rivaali Madridi Reali peatreeneriametid on kõige keerulisemad ülesanded kogu jalgpallimaailmas ja sisemine läbipõlemine on kiire tulema. Enne Barcelonat Vigo suurepäraselt mängima pannud Luis Enrique ei ole halb treener – aga blaugrana masinavärk on takerdunud ja mees ei ole värskeid ideid leidnud ei uute mängijate ega noorte seast.

See, et Xavist, kes peab enne kuldsele toolile istumist tõenäoliselt veel ka Barcelona B ohjad haarama, saab ilmselt Barcelona ülejärgmine peatreener, pole erilise saladuskatte all. Suure küsimärgi all on aga vahepealse sildtreeneri nimi. Hispaania meedias ennustatakse Barcelona järgmiseks peatreeneriks 2015. aasta suvel Tšiili esmakordselt Copa America tiitlini viinud Jorge Sampaolit, mehe praegune koduklubi Sevilla on tšiillase käe all teinud võimsa hooaja ning jääb Ligas teist kohta hoidvast Barcelonast maha vaid kahe punktiga.

Sampaoli stiil on energiline ja ründavat jalgpalli tähtsustav ning paljude arvates sobiks mees klubisse kui rusikas silmaauku. Kindel on ka see, et sellisele klubile ära öeldes teist võimalust ilmselt ei tule. Luis Enrique on teinud fantastilist tööd ja väärib Barcelona kuulsusrikkas ajalooraamatus kahtlemata oma peatükki, aga tema aeg on ümber saanud. Saagu uueks peatreeneriks Sampaoli, Ronald Koeman või keegi teine, on tema ülesandeks Barcelona identiteedi taasavastamine ja klubi äärmiselt nõudliku fännibaasi usalduse võitmine.

Kommentaarid

barca   •  
(188.238.52.***)
asjalik lugemine!!!tnx
norsk   •  
(195.250.161.***)
Taaskord tore lugemine, pane samas vaimus edasi!

Lisaks vaid niipalju, et tekstis paaril korral mainitud jalgpalliklubi on ikka Celta, mitte Vigo.
Hea lugemine   •  
(82.131.6.***)
Muidu sild-treeneri palkamisel kaalugu pehrssonit.
asd   •  
(217.71.44.***)
Väga hea lugemine jah. Pikaajalise fännina on raske tunnistada, et just nii hapu see seis ongi. Suvised üleminekud on samuti halvad
hehe   •  
(193.203.196.***)
Noorenduskuuri tegemiseks ja identiteedi leidmiseks on ju super sildtreener Pehrsson olemas!

Xavi tulekuni mõned 7 väravalised kaotused pole ka hullu, sest üleminekuperiood ja uute meeste katsetamine, ikka juhtub. Seda kvaliteeti, mis varem kunagi oli seda lihtsalt enam pole. Pole midagi teha. Kindlasti luuakse mõned head võimalused viimasel kolmandikul.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
VAATA JÄRELE: Kalevile säru teinud Kuressaare sai kirja esimese võidu
NAISTE MEISTRILIIGA
OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (mäng käib!)
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
FC Kuressaare
4
1
0
3
5:15
3
8.
JK Tallinna Kalev
4
0
2
2
3:8
2
9.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
FC Kuressaare
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
JK Narva Trans
0