Zidane - 21. sajandi võitja (5)

Madridi Real alistas laupäeva õhtul toimunud Meistrite liiga finaalis Torino Juventuse 4:1 ning kordas esimese meeskonnana Meistrite liiga triumfi. Mais tuli klubi taas Hispaania meistriks. Tiitlite taga seisab mees, kes kõrgeimal tasemel juhendanud vaid poolteist aastat. On varasem kogemus tema puhul aga üldse oluline?

Tol õhtul jäädvustasid 17 kaamerat iga tema vaistliku liigutuse, iga elegantse pallipuute. 17 kaamerat Santiago Bernabeu väljaku ääres ning tribüünil, kaamerad, mis jälgisid ta jalgu, näoilmeid ning kehakeelt ja maalisid kinolinale ühe 21. sajandi geeniuse portree. "Ronaldo oleks kahtlemata suurem staar," toonitas Zinedine Zidane enne laupäevast Meistrite liiga finaali, kui tal paluti ennast Portugali ründetähega võrrelda. "Ta lööb väravaid ja see on kõige tähtsam." Ometi polnud tol 2005. aasta aprilliõhtul tähelepanu keskpunktis mitte noorema Ronaldo brasiillasest nimekaim, kes oli toona ehk maailma teravaimaks tipuründajaks. Eksperimentaalne film "Zidane: A 21st Century Portrait" keskendub vaid prantslasest keskväljamaestrole, linateos, mis tõi staaridest kubisevast meeskonnast vaatajateni just tema. See on üheks põhjustest, mis võimaldas Zidane'il 12 aastat hiljem Meistrite liiga trofee juba kolmandat korda pea kohale tõsta.

Zidane on teinud seda, mis jäi teatud määral saavutamata Carlo Ancelottil, aga ilma igasuguse kahtluseta Rafa Benitezil. Zidane on osa meeskonnast, osa Madridi Reali kuulsusrikkast seinavaibast, mees, kelle treenerikarjäär kõrgemal tasemel on kestnud vaevalt poolteist aastat, kuid kelle seisus mängus asetab ta pea kõigi temast ka aastakümneid enam kogemusi omandanud treenerite ette. Kui Benitez palus Ronaldol mehe karistuslöökide täpsuse parandamiseks osaleda biomeetrilises uuringus, kutsus Zidane vaevalt kaks nädalat pärast Reali treeneriks saamist portugallase karistuslöögiduellile. Ja võitis. Mängijakarjääri jooksul saavutatud kolm liigatiitlit, Meistrite liiga trofee, maailma ja Euroopa meistri aunimetused räägivad oma keelt. Zidane'ist, kelle võrdlemisi hiljuti lõppenud sportlaskarjäär on nii Ronaldo, Gareth Bale'i, Luka Modrici, Toni Kroosi, Isco kui ka teiste Reali staaride mälus ning kes oli paljudele Reali akadeemiast võrsunud noortele iidoliks, pole riietusruumis keegi üle.

Augustis seisis Zinedine Zidane'il ees jutuajamine, mis oleks – jättes välja mõned ühe käe sõrmedel üles loetavad inimesed – kõigile teistele tähendanud lõpu algust. Zidane istus maha Cristiano Ronaldoga ning rääkis ehk kõigi aegade professionaalseimale ning eesmärgikindlaimale sportlasele, kuidas too peab oma karjääri pikendamise nimel hakkama kaelamurdvat tempot aeglustama. Kuidas öelda midagi sellist mehele, kes iga viimase kuue hooaja lõpuks saanud statistikasse kirja vähemalt 50 väravat? Zidane rääkis ja Ronaldo kuulas. "Ma tahan, et Cristiano oleks hooaja lõpus suurepärases vormis," tõdes Zidane. "Kui sul on 70 päeva jooksul 20 mängu, pead sa vahepeal puhkama. Mina näen seda nii ja tema nõustub minuga." 4. aprillist 6. maini ei kuulunud Ronaldo neljas järjestikuses võõrsilmängus Reali koosseisu. Neljas hooaja viimases mängus lõi portugallane seitse väravat.

Zidane'i ametisse nimetamist 2016. aasta jaanuaris saatis tavapärane häältekaja. Kriitikud heitsid Zizoule ette vähest kogemust ja taktikalist ebaküpsust, ka seda, et vaevalt Zidane'i tulek riietusruumis jõudude vahekorda eriliselt muutma hakkab. Suurem osa jõudis üksmeelele – legendaarne prantslane on vaid järjekordne sõitja klubi presidendi Florentino Pereze karussellil, mis üle vindi keerlema hakates peatreenereid nelja ilmakaarde lennutab. Ka kuus kuud hiljem kaela saadud Meistrite liiga võitjamedal olevat saavutatud vaid treenerivahetusega kaasnenud inertsiga, mida tugevdas võimas staaride armee. Ometi on Zidane'i teine hooaeg näidanud, et A-klassi staaride eest võivad töö ära teha ka vahetusmehed, isegi, kui nendeks on sellised nimed nagu James Rodriguez, Mateo Kovacic ja Alvaro Morata. Erinevate nimede võitvasse süsteemi klapitamine on omaette saavutuseks ja sellest annab tunnistust ka tõik, et Real lõi sellel hooajal värava igas ametlikus kohtumises, kus nad murule tulid. Lisaks teab Zidane staaride mängitamisest ning pingile jätmisest nii mõndagi.

Tahes-tahtmata viib jutt Reali mängijatest ning Reali treeneritest rääkides ikka ja jälle kaarega tagasi Perezini, kes on omaenda rajatud maailmas üheaegselt nii kuningas kui ka kerjus. 2003. aastal lahkus klubist Claude Makelele, ehk kõigi aegade parim kaitsva suunitlusega poolkaitsja. "Me ei jää Makelelet igatsema," sõnas Perez toona. "Tema tehnilised oskused on keskpärased, tal pole piisavalt kiirust ja oskusi, et kaitsjatest mööduda ning 90 protsenti tema söötudest läheb kas tagasi või küljelt-küljele." Makelele oli võimas tööhobune, N'Golo Kante enne N'Golo Kantet, kuid kaitsvate mängijate särgimüük on alati väiksem kui staarründajate oma. Perez keeldus Makelele palka tõstmast (hiljem jäi Real samal põhjusel ilma Patrick Vieirast) ning tema asemel saabus meeskonda David Beckham.

Zinedine Zidane, David Beckham, Luis Figo, Ronaldo; sekka Iker Casillas, Roberto Carlos ja Raul – esimesed galacticod, staaride armee, mille sarnast polnud paberil eelnevalt nähtud. 2003. aasta liigatiitlile saadi lisa aga alles neli hooaega hiljem. Zidane'i arvates polnud põhjust vaja kaugelt otsida: "Miks lisada Bentleyle järjekordne kuldkiht, kui autol puudub mootor?" Prantslase sõnadega nõustus ka Steve McManaman, kes nimetas Makelelet oma elulooraamatus Reali "kõige tähtsamaks ning üheaegselt kõige alahinnatumaks poolkaitsjaks". Realist Chelseasse suundunud Makelele aitas Londoni meeskonna aasta hiljem klubi esimese Premier League'i tiitlini, kuuludes ühtlasi FIFPro valitud maailma hooaja sümboolsesse koosseisu.

Galactico-kogemusega Zidane teab omast käest, mis saab meeskonnast, kui "kolmekopsulised" asendada sära ja glamuuriga. Leek peab lõõmama, kuid vaja on ka mängijaid, kes vajaduse korral liigset tuld summutada suudaksid. Ehkki stiililt Makelelest erinev mängija, on Zidane selle positsiooni täitnud brasiillase Casemiroga ning tema olulisust toonitas laupäevase Meistrite liiga finaali eel ka Juventuse peatreener Massimiliano Allegri. "Inimesed räägivad Iscost ja Bale'ist, kuid minu jaoks on nende tähtsaim mängija Casemiro," tõdes itaallane. "Ilma temata ei saa meeskond samamoodi mängida. Ta pole kõige suurema tehnilise pagasiga mängija, kuid tema mäng on põhjapanev. Casemiro annab Realile tasakaalu, mida ei saa teha ükski teine mängija."
Kuigi Zizou kaasaegsed hoiavad teda kõrge au sees, ei kujutanud tema klubikaaslased ning sõbradki ette, et prantslane karjääri lõppedes treenerina jätkaks. "Mängides näed sa meeskonnakaaslasi, kellel on teistest enam treeneriomadusi, kuid ma ei näinud, et Zidane nende hulka kuuluks," rääkis Luis Figo märtsi alguses Ühendemiraatide ajalehele Gulf News. Figo sõnadega nõustus ka Michel Salgado. "Ausalt öeldes mäletan, kui ta ütles meile, et ei taha iial treeneriks saada," meenutas galacticote ajastul klubis paremkaitsja rolli täitnud hispaanlane. "Ma arvan, et ta lõpetas karjääri liiga noorena ning tuli jalgpalli juurde tagasi, sest ta igatses võistlemist."

"Zidane: A 21st Century Portrait" on poolteist tundi katkematut videopilti, mida saadavad tekstina ekraanile ilmuvad üksikud Zidane'i mõttefragmendid. Neid on vähe, vaid viis-kuus kogu filmi peale. "Mõnikord tean staadionile saabudes juba eos, et kõik on juba ette otsustatud. Stsenaarium on juba valmis kirjutatud," kuulutab üks. Madridi Real tuli sel aastal viimaks taas Hispaania meistriks ning sai esimeseks meeskonnaks, kes kordas Meistrite liiga võitu. Zinedine Zidane sai Miguel Munozi, Carlo Ancelotti ning Pep Guardiola kõrval neljandaks meheks, kes võitnud Euroopa klubijalgpalli tähtsaima trofee mängijana ning suutnud seda hiljem treenerina teha veel vähemalt kahel korral – kas seegi oli juba algusest peale üks stsenaariumi osa?

Oma karjääri jooksul saadeti Zidane punaste kaartide tõttu varakult duši alla 14 korral ning 2006. aasta MM-finaali kurikuulus pealöök on prantslasest kunstniku Adel Abdessemedi poolt koguni pronksi valatud, kõrgudes Kataris asuvas Araabia kaasaegse kunsti muuseumis. Keskväljageeniuse karjäär kannab erinevate vastuolude ning intsidentide arme, kuid samaaegselt oli see elegantne, täis säravaid kaasmängijaid ning ilusaid hetki – peegeldus Perezi Realist, pidevas mängijate ja treenerite virvarris alati kuninglikuks jäävast klubist. Tundub kuidagi õige, et just Zidane on mees, kes on aidanud Realil veel ühe sammu võrra kaugemale astuda. Ehk pidigi nii minema. Portreefilmi aineseks olnud mängus kohtus Real Villarrealiga ning Zidane sai lõpuvile eel toimunud rüseluse tulemusena punase kaardi. "Maagia ja eimillegi piir on mõnikord hägune," saatsid prantslase enigmaatilised sõnad ta väljakult minema.

Kommentaarid

Vaatleja   •  
(2001:1530:1000:e9f:c6f.***)
Ramos on sitapea,selliste ahvide pärast ei tahagi vutti vaadata
Real   •  
(217.71.46.***)
Selleks ajaks kui see eemaldamine tuli oli mäng juba nigunii tehtud .
hmm   •  
(83.180.7.***)
Mängu ajal oli Cuadrado väga närviline, siis tol momendil tundus selline õige eemaldamine olevat, et hard tackling ning siis eelnevad momendid lisaks. Tundus realistlik, et ta läks Ramosele tagasi tegema. Kordusi vaadates peab tunnistama, et Cuadrado oli entusiastlik ning tahtis kiiresti palli mängu panna, aga Ramos loivas ees ning viskas õnnetu puute peale pikali. Korralik selline Espania~Barca style.
Lol   •  
(85.253.123.***)
Ronaldo on ikka ammu juba maailma klassist mitu kohta all, need 3ml mängu oli kõik mis ta see hooaeg suutis, pigem tegid teised mehed mängud ära, ja ka need 3 mängu kus enamus väravad oleks pidanud jääma lugematta, väga halb väga halb ja kui te arvate et ma mingi messi fänn siis ei ja real on sitttttt
to lol   •  
(83.180.7.***)
Väidad, et Real on sitt. Samas Real võitis liiga ja CL'i. Kuidagi puudulik analüüsivõime.

Liverpooli fänn.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0