Zlatan, palmid ning Will Ferrell: ikoonid inglite linnas (0)

Zlatan Ibrahimovic jõudis Vaikse ookeani kaldale ajaloolise derbikohtumise eel. Kuidas Los Angeleses midagi nullist ehitada?

Everybody's been there and I don't mean on vacation.

Nende mustad siluetid mõjuvad mullinätsuroosas taevas peenikeste pintslitena, mille harjased on raevuka kasutamise tagajärjel harali vajunud. Inglite linn õõtsub palmide taktis. Nad kõrguvad hiiglasliku metropoli kohal, ääristades pikki bulvareid, rannajoont ja magalaid; nad kaunistavad lugematul hulgal Los Angeleses filmitud kassahitte ja muusikavideoid, nad on taustaks postritele, plakatitele, illustratsioonidele ja mälupiltidele.

Red Hot Chili Peppersil on "Californicationis" õigus - me oleme inglite linnas viibinud ka siis, kui meie füüsiline keha on jäänud tuhandete kilomeetrite kaugusele.

Esimesed majesteetlikud palmid istutati Los Angeleses aga alles 19. sajandi lõpul ning kulus veel paarkümmend aastat, enne kui lapsekingades filmitööstus ekstravagantse elustiili, glamuuri, kuulsusjanu ning palmide vahele paralleeli tõmbas. Hollywoodi filmid eksootilistest maadest, kõrbešeikidest ja nende haaremitest osutusid ääretult populaarseks ja nõnda reklaamiski laialivalguv metropol ennast tärkava Eedeni aiana. 1930. aastate alguses istutati inglite linna kümneid tuhandeid palme.

Palmid on Los Angelese kvintessents, nagu on kollased taksod New Yorgi ning kanalid Veneetsia sümboliks. Loomulikult on selle taga Hollywood. Kas teisiti olekski mõeldav?

***

Zlatan Ibrahimovic saabus Vaikse ookeani kaldale keset veretut kodusõda.

Pärast seda, kui USA koondislane Gyasi Zardes oli oma kodulinnas Hawthorne'is avanud kaks jalgpalliväljakut ning uhkelt esitlenud nende üle valvavaid Los Angeles Galaxy seinamaalinguid, langesid kunstiteosed vandaalide ohvriteks. Kahju polnud suur, sigrimigri musta ja kuldse värviga, aga sõnum selgemast selgem: puhumas on uued tuuled.

Kuldne värv ei olnud kesklinnas koha leidnud Los Angeles FC seinamaalil jõudnud kuivamagi hakata, kui valge ja sinisega võõbati teine teisele poole LA-d GA ja XY. Ning vaevu jõudsid Jiovanny Lopez ja Diego Mendoza eelmisel kuul lõpetada Mehhiko staari Carlos Vela LAFC-sse tervitanud maalingu, kui Galaxyle lojaalseks jäänud huligaanid viskasid sellele lihtsalt ämbritäitega valget, sinist ja kollast peale.

Hiigellinnas, kus hooned on madalad ning auto jätkuvalt sama oluline kui pool sajandit tagasi, vajavad brändid reklaamtahvleid ka nutiajastul. "Tõstame trofeesid alates aastast 1996," on olnud Galaxy tavapärane valik. LAFC on tahvlitele trüginud oma Art Deco ajastust inspiratsiooni leidnud logoga, kuniks Galaxy teatas Zlatani saabumisest mustades ja kuldsetes toonides. Säh, põlised vihavaenlased!

Rivaalitsemisel polnud veel ilusat nime. El Clasico on ülemaailmselt tuntud kaubamärk, miks mitte see LA-päraselt ümber kujundada? El LAsico? Ei? El Trafico? El Trafico! "Galaxy - LAFC derbi pole veel seal, kus on Barcelona - Real Madrid, Manchester United - Manchester City või Liverpool - Everton, aga see on teel," kinnitas USA koondislane Benny Feilhaber LA Timesile. "Kas sellel on potentsiaali? Loomulikult on sellel potentsiaali."

Los Angeles FC polnud veel kordagi jalgpallimurule astunud. Tere tulemast USA-sse, tere tulemast La La Land'i.

Meediakära müüb. LAFC müüs aasta alguses 17 500 hooajapiletit, asutatud on viis ametlikku fänniklubi, kes vannuvad võistkonnale igavest truudust ning ootavad kannatamatult derbimängu, mille olemasolust ei teadnud neli aastat tagasi veel keegi. "Me ei saa ometi neile tüüpidele kaotada," sõnas sellel hooajal Galaxy kaptenipaela kandev 37-aastane Ashley Cole kuu alguses MLS-i kodulehele.

***

Zlatan maandus Vaikse ookeani kaldal pärast seda, kui ta oli põlve ristatisideme vigastusest lõvi kombel paranenud ning käesurumisvõistluses - juba teistkordselt - rinda pistnud saatana endaga.

"Olge lahke," teatas ta kogu külje suuruses reklaamis LA Timesis, "Los Angeles, tere tulemast Zlatanisse" oma Instagrami kontol ning "kui linn pole minu isiksuse jaoks piisavalt suur, teen selle suuremaks" reporteritele. Kui lennujaamas ei oodanud teda limusiin, mis viis ta otse mõnele Hollywoodi filmivõttele, oleksin sügavalt pettunud.

Samas ei ole Zlatan minakesksete spordistaaridega harjunud ameeriklaste jaoks midagi uut. Samuti pole ta ka David Beckham. Endine Manchester Unitedi ja Real Madridi staar oli tänu hiiglaslikele reklaamlepingutele ja abielule vürtsitüdruku Victoriaga juba enne inglite linna kolimist USA spordimeedias kuum nimi.

Beckhami tulemine raputas ookeanitagust jalgpalli nii nagu seda tegi Pele 30 aastat varem; nimekas bränd, mille inglane endaga kaasa tõi, lisas MLS-ile legitiimsust ning avas tee teistele Euroopa staaridele. Tõsi, vananevatele - ning kümme aastat pärast Beckhamit üritabki MLS seda taaka õlult raputada. Sellega peab rinda pistma ka rootslane. Kui Galaxy oleks Ibrahimoviciga lepingu sõlminud kolm aastat tagasi, nagu Los Angelese klubi algselt plaanis, oleksid lood teised. Praegu peab Zlatan end murul tõestama.

Aga Zlatan ei ole ka Andrea Pirlo ega Steven Gerrard, kes olid MLS-is oma parimate päevade haledad varjud. Temas on liiga palju võitlust, sedasama lõvi, kelleks ta ennast pikemat aega pidanud on. Kui väike Zlatan kasvas üles Malmö kurikuulsas Rosengardi linnaosas, kippus ema teda tihtipeale puulusikatega lööma, nii kõvasti, et lusikad ei pidanud vastu ning murdusid. Mida tegi Zlatan? Kinkis järgmisteks jõuludeks emale puulusikate komplekti. Temas on liiga palju trotsi, et mitte minna väljakule ning endast kõik anda. Jah, talle makstakse hooaja eest vaid poolteist miljonit dollarit ning teda ootavad ees Los Angelese helkivad tuled, aga võib olla kindel, et Zlatani jaoks on võitmine esmatähtis.

Küll võib Zlatan pettumust tunda selle üle, et Vaikse ookeani kaldal on tähelepanu keskpunktis hoopis Galaxy lärmakad naabrid. Eelmisel hooajal MLS-i kõige kehvem meeskond olnud Galaxy pole tõeliselt Los Angelese klubi - nende kodustaadion StubHub Centre asub Carsonis, kesklinnast enam kui 20 kilomeetri kaugusel. LAFC 350 miljonit dollarit maksnud ning aprillis avatav Banc of California Stadium on Los Angelese kesklinnast kiviviske kaugusel, sisuliselt üle tee Lõuna-California ülikoolist, asudes kahe suveolümpia koduks olnud Exposition Parkis. Lisaks MLS-i eelmise Los Angelese projekti - Chivase - ebaõnnestumise järel klubituks jäänud fännidele peaks soodne asukoht LAFC-i tooma ka nende inimeste teadvusse, kes pole varem jalgpallile erilist tähelepanu pööranud.

LAFC saab Zlatanile väljakul vastu panna Carlos Vela ning noore Uruguay tähe Diego Rossi, aga tõeline starpower peitub klubi juhatuses. 30 osaniku sekka kuuluvad Los Angeles Lakersi legend Magic Johnson, USA jalgpalliajaloo säravamaid nimesid Mia Hamm ja tema ekspesapallurist abikaasa Nomar Garciaparra, Cardiff City omanik Vincent Tan ja Golden State Warriorsi omanik Peter Guber, populaarse arvutimängu League of Legends loojad Marc Merrill ja Brandon Beck, YouTube'i kaasasutaja ning endine tegevjuht Chad Hurley, kelle kaudu on videoplatvorm ka klubi särgisponsoriks. Ja Will Ferrell, Saturday Night Live'is kuulsust kogunud koomik, isehakanud jalgpallifanaatik.

"Tema kontaktide tõttu saame rääkida kaasa vestlustes, millest me poleks osanud unistadagi," tõdes Guardianile Sir Alex Fergusoni all jalgpalliteadmisi omandanud LAFC jalgpallioperatsioonide asepresident John Thorrington.

"Ma armastan su silmi ja ma armastan su kingi," üritas Ferrell vigases hispaania keeles eelmisel aastal LAFC-sse meelitada Javier Hernandezt.

"Teisel poolajal lastakse väljakule metsikud koiotid ja pärast seda võib kõike juhtuda," arvas ta ankrumees Ron Burgundyna LAFC ajaloo esimese mängu eel stuudios.

"Kõik, mis tema suust tuleb, on naljakas," rääkis klubi šotlasest poolkaitsja Calum Mallace. "Aga ta on pühendunud ja tahab võita."

***

Nad surevad ja neid ei tõtta keegi päästma.

Los Angelese sümboleid rüüstavad 2011. aastal piiri ületanud palmikahjurid ning mullaseen, mis tapab aeglaselt, aga kindlalt. Need kümned tuhanded, mis istutati 1930. aastate esimeses pooles, on nüüd jõudnud oma eluea lõpusirgele. Palmid kaovad, aga neid ei istutata uuesti. Los Angeles on hädas põudadega, kuid palm joob nagu kõrbeoaasi leidnud rändaja; Los Angeles on hädas kuumalainetega, aga kõrge palm ei paku elanikele varju. Palmide asemel vaadatakse minevikku, liikide poole, mis defineerisid Los Angelest enne Hollywoodi. Veel meie eluajal hakkavad inglite linna võimsaid avenüüsid ääristama hoopis California tammepuud.

Aastate pärast on Los Angeles FC kodustaadioni ümbruses palju vaadata. Banc of California ehitus muudab 1932. ja 1984. aastal olümpiamänge võõrustanud Exposition Parki avalikku ruumi, luues purskkaevud, kõnniteed ja kaunid väljakud. Kui Los Angeles peaks 2028. aastal taas suveolümpiat korraldama, on Exposition Park taas hiigelsündmuse südameks. Võibolla on LAFC-l selleks ajaks valminud auhinnakapp ja sinna ka midagi kogunenud. Võib-olla jalutavad uhket kompleksi uudistama tulevad perekonnad sisse Figueroa tänava poolt ning peatuvad seejärel korraks, mõeldes aja peale, mil Los Angeleses alustati kõike nullist.

Võib-olla on neil piisavalt õnne, et ka siis näha seal praegu uhkes üksinduses kõrguvat Los Angelese vanimat palmipuud.

Los Angeles Galaxy ja Los Angeles FC peavad ajaloo esimese derbimatši Eesti aja järgi laupäeval kell 22.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0