Euroopa parimad väravakütid: Kabajev esimene, Ronaldo teine (2)

Kabajev on hetkel Euroopa suurim väravakütt. Foto: Imre Pühvel

Sarnaselt mõnele eelmisele hooajale, võib Eesti kõrgliiga lõppedes näha Euroopa parima väravaküti edetabeli tipus siinse kõrgliiga mehi ka tänavu.

Nimelt paikneb Premium Liiga käimasoleval hooajal 33 väravat kõmmutanud Sillamäe Kalevi ründaja Jevgeni Kabajev kogu Euroopa arvestuses hetkel esimesel kohal, edestades ei kedagi muud kui Cristiano Ronaldot.

Tõe huvides tuleb siiski mainida, et kui meie kõrgliiga väravakuningas Kabajev on oma saldoni jõudnud 33 vooruga, siis Cristiano Ronaldo on teisele kohale kerkinud vaid kaheksa vooruga. Nimelt saab vastavalt liiga koefitsientidele iga UEFA liikmesriigi kõrgliigas värava löönu Euroopa Kuldse Jalanõu ("European Golden Shoe", endise nimega "European Golden Boot") vastavasse tabelisse punkte.

Kui Eesti liiga tabamus on väärt ühte punkti, siis tippliigades, sealhulgas La Ligas, on tabamus väärt kahte punkti ning seega ongi kaheksa mänguga muljetavaldavad 15 väravat löönud Cristiano Ronaldo kogunud antud arvestuses juba 30 punkti.

Olukord, kus Eesti kõrgliiga väravakütt paikneb erinevast hooaja algusajast tingitult antud edetabelis esimesel kohal, pole aga esmakordne ning näiteks 2011-2012 hooajal hoidis pikalt esikohta Narva Transi lätlasest väravakütt Aleksandrs Cekulajevs, kes tagus hooajaga koguni 46 väravat.

Tänavuse edetabeli hetkeseisust tasub veel välja tuua, et Levadia ründemees Igor Subbotin on 24 löödud väravaga neljandal kohal ning esikümnest leiab veel Infoneti väravaküti Manucho, kellel viiendal kohal kogutud punkte 23. Arvestades, et Euroopa TOP-5 liigade väravalööjad teenivad iga tabamuse eest kaks punkti ning UEFA rankingu liigades tugevusega 6-21 sahistavad mängijad 1,5 punkti, siis võib paraku eeldada, et pikka pidu peagi hooaega lõpetavatel Eesti liiga meestel tabelitipus enam ei ole.

Olgu ka öeldud, et kuni aastani 1996 neid koefitsiente ei kasutatud ning siis võitsid Euroopa parima väravaküti tiitli ka mitmed väiksemate liigade tegijad. Sealt alates on enamasti võite noppinud suurliigade mehed ning näiteks eelmisel hooajal jagasid tiitlit Luis Suarez ja Cristiano Ronaldo, kes lõid mõlemad 31 liigaväravat ning kogusid seeläbi 62 punkti.