Kalev sai Rakverest oma tahtmise (2)

Foto: Imre Pühvel (arhiiv)Tallinna Kalev sattus Meistriliiga üleminekumängude avavaatusel Rakveres raskustesse, kuid muutis viimase 20 minutiga kaotusseisu 2:1 võiduks.

Esiliiga kolmas meeskond pakkus koduplatsil Meistriliiga üheksandale tulise lahingu ja asus avapoolaja keskel Henri Hangi väravast juhtima.

Kohtumine näis olevat võõrustajate kontrolli all, kuniks Kalevil õnnestus paarkümmend minutit enne lõppu surve peale panna ja kaks väravat järjest lüüa.

Lõplikult selgitatakse parim välja järgmisel pühapäeval Kalevi keskstaadioni kunstmuruväljakul, kus Tarvas peab edasipääsu püüdmiseks lööma vähemalt kaks väravat.

"Kui arvestada, et mängisime Rakveres, siis kõige tähtsamad olid need kaks kolli. Praegu võime me isegi kaotada kodus 0:1," kommenteeris Kalevi loots Sergei Ratnikov. "Aga ma olen kindel, et sellest tuleb väga raske mäng. Praegu on kõige tähtsam mitte mõelda, et püsisime Meistriliigas - ei-ei, ees ootab veel 90 minutit niisugust närvipinget, et jumal-jumal."

"Üks loll viga ja sealt tuli värav - mis seal ikka, järgmine mäng mängime jälle võidu peale. Võitleme kindlasti," lubas Tarva poolkaitsja Joonas Ljaš.

Tarvas nõelab standardolukordades

Tarvas teadis hästi, et peab Meistriliiga meeskonna löömiseks koduväljakueelise ära kasutama ja võitles avaminutitest alates iga ruutmeetri eest väga agressiivselt. Favoriidi rolli kandnud Kalev vastas samaga ja nii tõusis tempo väga kõrgeks, ilma et kumbki meeskond suutnuks initsiatiivi haarata.

Kompromissitu võitluse taustal nappis väravavõimalusi, kuniks Tarvas kasutas poolaja keskel ära ühe standardolukorra. Klubi fännide poolt hooaja parimaks valitud Joonas Ljaš andis keskväljalt karistuslöögi ning Henri Hang kerkis kõige kõrgemale, suunates palli peaga väravasse - 1:0!

Kümmekond minutit hiljem jõudis ka Kalev oma esimese kuldse võimaluseni, kui pall põrkas õnnelikult Martin Kasele, aga külaliste tipuründaja löök viiekastinurgast lendas üle värava. Kalevlased suutsid tulemusele vastavalt poolaja lõpus kergelt domineerida, kuid Tarva vasturünnakud olid vähemalt sama ohtlikud.

Poolajavile eel jõudis kodumeeskond lähedale edu duubeldamisele, kui Jaanus Kaasik pääses nurgalöögist peaga löögile, ent Mart-Mattis Niinepuu vastas hea reaktsioonitõrjega.

Kalev pöörab seisu ümber

Teisele poolajale tuli Kalev vastu uue innuga ja sellest andis märku Garreth Wayne Guntheri terav löök kohe esimesel minutil. Rakvere puurilukk Jüris Sahkur püüdis aga kindlalt ning hoolimata sellest, et kalevlased olid üritavamaks pooleks, ei lubanud võõrustajate kaitse neile enam tükk aega võimalusi.

Kalev sai oma tahtmise alles 70. minutil, kui Rasmus Tomson kasutas vastaste trahvikastis tekkinud segaduse ära ja kõmmutas palli terava nurga alt väravasse - 1:1! Ning vaid neli minutit hiljem skooris ka Kase, suunates väravasse Guntheri postitabamusest tagasi põrganud palli - 1:2!

Kalevi hea perioodi järel kulus Tarval  enda kogumiseks natuke aega, aga lõpu eel suunati suured jõud rünnakule ning pandi omakorda Kalevi väravale korralik surve peale. Niinepuu näitas korduvalt head taset, noppides kinnaste vahele nii teravaid sööte kui ka kõrgeid tsenderdusi.

Päris viimastel sekunditel pidi aga ka Niinepuu vaid õnne tänama, kui Kaarel Saar suunas nurgalöögist tulnud palli peaga latti! Rakverelaste võidujanu väljendas hästi fakt, et vaatamata eesootavale kordusmängule toodi viimaseks rünnakuks vastaste poolele ka väravavaht Sahkur.

Ratnikov: standardid on hullumaja

Tegemist oli Kalevi esimese võiduga pärast 21. juuni karikamängu madalama liiga klubiga FC Kiiu. Meistriliiga tasemel tundsid nad viimati võidumaitset alles 12. mail.

"Tänane mäng oli tõeline play-off. Olen esimest korda play-off'is ja pinge oli viimase peal," kommenteeris Ratnikov, kes ei jäänud avapoolaja esitusega kuidagi rahule ja pidi kohtumise jooksul korduvalt vangerdusi tegema.

"Tarvas mulle meeldis, distsiplineeritud meeskond. Eriti meeldisid mõlemad stopperid. Ääred näitasid ka head mängu," kiitis ta vastast. "Rakverega on standardolukorrad hullumaja - isegi Meistriliigas ei olnud sellist satsi, kelle vastu oleks iga aut ja nurgalöök väga ohtlik. Mulle meeldis see, kui agressiivsed nende poisid meie trahvikastis olid."

"Esimesel poolajal ei mänginud meil [Rasmus] Tomson ja [Rejal] Alijev nii nagu peaks ääres mängima, aga teisel poolajal hakkas mäng enam-vähem minema. Oli näha, et me olime ka funktsionaalselt paremad."

Teise poolaja arengut selgitaski Kalevi peatreener vahetustega: "Alijevil ei tulnud mäng välja. Tegin mitu kohtade vahetust ja lõpus oli see vist optimaalne variant, et Risto Kägo ja Ervin Stüf mängisid äärel. Mäng paranes ka keskel - olid kombinatsioonid ja mängiti mõttega."

Ljaš: paneme neile võõrsil ära!

"Kahju. Nii palju rahvast tuli vaatama, aga mis teha, see on jalgpall," lausus Joonas Ljaš. Rakvere kunstmuruväljakule oli külma trotsima tulnud "täismaja" 324 pealtvaatajat, nende seas palju häälekaid kaasaelajaid nii kodu- kui ka võõrsilmeeskonnale.

Tarva poolkaitsja sõnul näitas mäng, et Kalevi ületamine pole kaugeltki võimatu. "Ootasime Kalevist rohkem, aga mängitav vastane," usub Ljaš oma võistkonna šanssidesse. "Me ei tohi lihtsalt ise lollisti eksida. Täna ka juhtisime kenasti, kuni mingi kõlks käis ära. Kui me suudame vigu vältida, siis ise lööme kindlasti mõne värava ära."

"Nad on kõrgema tempoga harjunud ja meil läks selle peale natuke aega, aga eks nüüd ole näha... Järgmine mäng oleme sellega harjunud, puhkame vahepeal ja lähme paneme ära neile!"

Lõpu eel võetud riske (välja arvatud väravavahi sekkumine rünnakule, mida ta ise ei märganudki), selgitas Ljaš nii: "Meil ongi selline võistkond, kes alla ei anna. Me ei taha kaotada ja läksime lihtsalt ära lööma. No ei olnud õnne, läks latti seekord."