Kalju võttis Starodubtsevi abiga kindla võidu (5)

Mihhail Starodubtsev. Foto: Gertrud AlatareMeeskonna liidri Vjatšeslav Zahovaiko ja Stanislav Murihhini puudumine ning väravavahi Mihhail Starodubtsevi ebaõnnestunud mäng põhjustasid Sillamäe Kalevile kohtumises Nõmme Kaljuga 0:3 kaotuse.

• Nägid mängu? Hinda mängijaid siin.

Kalju alustas seda pärismurul toimunud meistriliiga 8. vooru keskset kohtumist võõrsil väga tormiliselt. Kellaosutid ei jõudnud veel oma esimest ringigi ära teha, kui Hiroki Maehara jäi Karl Mööliga hätta ning järgnenud Fabio Pratese karistuslöögist üritas peale lüüa Tarmo Neemelo, kelle löögiga said Kalevi kaitsjad hakkama, kuid pall põrkas jalgadesse Martin Vungile, kes virutas oma endiste mängukaaslaste värava suunal ja vaid imekombel leidis pall kellegi keha ning väravat ei sündinud. Poole minuti pärast jäi Maehara taas Mööliga hätta, kuid seekord suutsid sadamalinlased olukorra ohutuks teha ilma määrusi rikkumata.

Ka Kalevi esimene rünnak lõppes peaaegu et väravaga - Nikolai Mašitševi nurgalöögist sai ülepuusalöögi võimaluse Daniil Ratnikov, ent tema pealelöök takerdus omade ja vastaste kehades ning järellöögile jõuda proovinud Jevgeni Kabajev midagi ohtlikku teha ei osanud.

Pärast tormilist algus saabus mõneks minutiks platsile vaikus. Kalju mängijad olid aktiivsemad ja nende äärerünnakud teravamad, kuid Aleksandr Volodin klaaris paar olukorda ära.

Avavärav sündis taas tänu Möölile - temaga ei saanud Maehara juba neljandat korda järjest hakkama ning Pratese karistuslöögist tulnud tsenderdus Sillamäe värava alla osutus lahendamatuks probleemiks Mihhail Starodubtsevile, kes lükkas pudistades palli Mikk Reintami suunas. Reintam, kellele ilmselt meeldib Ida-Virumaa klubidele väravaid lüüa, avas 11. minutil skoori - 0:1!

Sillamäe proovis vastata samalt äärelt ja samast olukorrast - Vunk tegi vea Mašitšivile ning vasakult äärelt tulnud Maksim Paponovi tsenderdusele läks vastu Mindaugas Bagužis. 196 sentimeetri pikkune leedulane oli trahvikastis kõige pikem mees, ent pealöök lendas veidi kaugemast postist mööda. Kolme minuti pärast saatis Paponov praktiliselt samast kohast kõrge tsenderduse taas Bagužisele, kelle löök lendas seekord väga kõrge kaarega ja madala jõuga ning Vitali Teleš sai sellega hakkama.

Kumbki meeskond palliga keskväljal väga palju ei viibinud, mõlemad lootsid oma kiiretele äärerünnakutele. Kabajev, Ratnikov, Mööl ja Allan Kimbaloula jooksid äärtel nagu vormel 1 autod. Kimbaloula tsenderduse katkestas nõmmekate arvates käega Igor Dudarev, kuid peakohtunik sellest välja ei teinud. Kohe saatis Volodin pika palli Ratnikovile, kes jooksis mööda vasakut äärt Teleši värava alla, kuid Ratnikovi tsenderduse klaaris Alo Bärengrub nurgalöögiks. Paponov tsenderdas taas Bagužisele, kelle magas maha Reintam, kuid ka kolmas vasikas läks leedukal aia taha.

Initsiatiivi ei omanud esialgu kumbki meeskond. Taktika oli ääretult lihtne nii Kaljul kui ka Kalevil - kiire rünnak (soovitavalt äärerünnak) ning tsenderdus või standardolukorra teenimine. Uskumatu, aga Zahovaiko puudumise tõttu oli kõigi tsenderduste saajaks määratud Mindaugas Bagužis, kes jõudis nii kaitses mängida kui ka rünnata. Tihtilugu ei saanud Reintam temaga hakkama, kuid kõige vajalikumatel hetkedel oli Reintami klass siiski otsustav. Kui 25. minutil saabus Maehara meisterlik tsenderdus Kalju trahvikasti, siis ei lasknud vaid Reintami osav positsioonivalik Bagužisel löögile pääseda - pall klaariti puhtaks ja järgnenud Mašitševi virutamine lendas Issandale Jumalale taevasse.

30. minutiks hakkas Kalev tasapisi initsiatiivi endale võtma. Kaljul jäid ääred vaikima ning surve polnud enam nii võimas. Peale Ratnikovi spurtide ei osanud aga Kalev midagi muud näidata - ei Kabajev ega ka Jaroslav Kvassov ei suutnud eriti silma paista.

Ratnikov jättis 42. minutil realiseerimata Sillamäe parima momendi, kui Kabajevi tsenderdus Ken Kallaste jala alt maandus ilusti pehmelt, ent Ratnikovil jäi puudu kasvust ja füüsilisest võimekusest, et võitluses Alo Bärengrubiga täpsemalt ja tugevamalt lüüa.

Mängu 44. minutil näitas kohtunik Eiko Saar juba teist korda sel hooajal Bagužisele punast kaarti. Bagužis oli teinud Tarmo Neemelo vastu viimase lootuse vea.

Kalju võinuks seejärel kohe Kalevile teise pommi võrku saata, kui Pratese karistuslöök lendas Kalevi värava alla, kus Starodubtsev eksis väravast väljatulemisel, ent Kimbaloula ei suutnud pealöögiga võrku tabada. Viimastel sekunditel oli suur võimalus Neemelol, aga tema soorituse järel ei kõlanud mitte fännide rõõmuhüüed, vaid Saare poolajavile.

Sillamäe lootused matsid maha 46. minutil Paponov ja Ratnikov, kes ei osanud otsustada, kes palli endale saab. Vunk tuli ootamatult seljatagant nagu talv küttefirma jaoks ning lükkas palli Hidetoshi Wakuile, kes lõi väga ilusa värava Starodubtsevi ristnurka. Sillamäe väravavaht pidanuks päästma, aga ei päästnud - 0:2!

Kalev ei andnud siiski alla. Kaitsja kaotus pole ründemängija eemaldamine - saab edasi rünnata. Kuid enamasti tekkisid momendid ainult standardolukordadest ning Kalju kontrad olid nii teravad, et 60. minutiks võinuks skoor olla juba 0:5. Kimbaloula pealelöögi tassis Starodubtsev jalaga välja, Neemelo ei saanud korrektselt sisuliselt tühjaks jäetud väravale peale lüüa.

Starodubtsev oleks saanud peaaegu veel ühe värava põhjustajaks, kui eksis rängalt väljatulekuga ja Mööl jõudis enne teda pallini, aga Mööli tsenderdus Neemelo suunas oli veidi liiga pikk.

Kalev vastas 64. minutil Paponovi tsenderdusega ja Kvassovi pealöögiga viielt meetrilt, Reintami õlg päästis Kalju hullemast.

Kui sina ei löö, siis lüüakse sulle. Kalju eest tundus mängivat ka Starodubtsev, kelle neljas ränk eksimus kinkis 67. minutil Kimbaloulale värava. Olukord algas Pratese nurgalöögiga, misjärel Neemelo löögiüritus osutus õnnestunud tagasisööduks paremalt äärelt vasakule Pratesele. Brasiillane saatis palli värava alla tagasi, seal ei osanud Starodubtsev tõrjuda ega püüda ning tulemuseks oli resultatiivne sööt Kimbaloulale - 0:3!

Kalevi auvärava löömisele oli 73. minutil väga lähedal Ratnikov, kui Paponovi tsenderdus maandus talle jalale, kuid löök lendas Teleši keha pihta. Viimase skoorimisvõimaluse lasi käest Mašitšev, kelle pealelöök 35 meetrilt oli võimas, ent ebatäpne.

Starodubtsev otsustas aga veelkord Kaljut aidata - 89. minutil kinkis ta palli puterdades peaaegu Jüri Jevdokimovile hea võimaluse, ent väravat ei tulnud.

Mängu parim - Mikk Reintam

Reintamile meeldivad standardolukorrad ja Ida-Virumaa klubidele väravate löömine. Kuigi ta ei saanud paaril korral Mindaugas Bagužisega hakkama, oli ta siiski kaitses kindel ning paar korda olid vaid tema sooritused need, mis Kalju kaitseliini halvimast päästsid.