U-21 koondise peaproov pakkus mõtteainet (galerii) (1)

Foto: Gertrud AlatareEesti U-21 koondis jäi viimases EM-valikturniiri eelses sõprusmängus kodus 1:3 alla Aserbaidžaanile. Juba kolme nädala pärast võõrustatakse valikmängus tugevat Šveitsi.

Eesti noored läksid kohtumist Marek Kaljumäe väravast juhtima ning omasid enamuse ajast mängulist ülekaalu, kuid aserid pöörasid kiirrünnakutega skoori ümber.

Peatreener Frank Bernhardt jäi kohtumise esimese tunniga rahule, aga viimasel pooltunnil lõid probleemid teravalt välja. Eesti kaitseliin ja keskpoolkaitse jäid kiirrünnakutega toime tulemiseks liiga aeglaseks.

"60 minutit näitasime head mängu, aga ei suutnud teist väravat ära lüüa, kuigi võimalusi selleks jagus," rääkis sakslasest treener, tõstes eraldi esile Meelis Peitre võimalust 57. minutil, kui ta ei suutnud värava eest palli võrku suunata.

Juba kaheksa minutit hiljem lõi hoopis Aserbaidžaan oma teise värava ning mitmeid vahetusi teinud Eesti ründemäng kahvatus täielikult. Korralikku survet ei õnnestunudki enam vastastele peale panna ja 84. minutil lõid külalised ka oma kolmanda.

Paljulubav avapoolaeg

Kohtumine algas suhteliselt luuravalt. Esimene ohtlik olukord leidis aset Eesti värava all, kui Jihan Öžkara pääses eestlaste lubamatu pallikaotuse järel löögile, aga saatis palli üle värava.

Veerandtunnise mängu järel teenis Eesti koondis kaks järjestikust nurgalööki ning neist teisest sündis ka juhtvärav. Marek Kaljumäe pääses Elvis Liivamäe tsenderdusest värava ees peaga löögile ja kuigi väravavahil õnnestus pall tõrjuda, koksas ta tagasipõrkunud palli ise jalaga võrku - 1:0!

Omakorda veerand tundi hiljem jõudsid külalised viigiväravani. Eshgin Guliyev tsenderdas vasakult palli karistusalasse, kust Öžkara selle ühe puutega täiest jõust väravasse virutas - 1:1! U-21 koondise väravat kaitsnud Marko Meeritsal ei olnud selles olukorras midagi teha.

Õnnetu teine poolaeg

Juba teise poolaja kolmandal minutil pääses Liivamägi vastaste trahvikastist ohtlikult löögile, kuid pall põrkas tagumisest postist mööda. Araž Abdullayev vastas sellele teises väljakuotsas terava nurga alt hea pealelöögiga, mis läks aga samamoodi liiga kaugele.

57. minutil sai Peitre Andero Pebre tsenderdusest värava ees täiesti vabalt peaga löögile, kuid ei suutnud palli väravavahist mööda suunata. 60. minutil pääses Öžkara suluseisulõksust läbi Meeritsaga vastamisi, aga Eesti puurilukk päästis hea tõrjega oma meeskonna.

Viis minutit hiljem pääses Öžkara taas üksinda läbijooksule ning seekord ei suutnud ka Meerits eestlasi päästa ja ründaja tugev löök vihises tema seljataha - 1:2! Olukorras oli ka suluseisu hõngu, aga kohtunikud seda ei fikseerinud ning videopilt tõestas mängujärgselt, et otsus oli õige.

Pärast kaotusseisu jäämist tõi Bernhardt väljakule värskeid ründejõude, kuid korralikku survet viigistamiseks luua ei õnnestunud. Hoopis aserid nõelasid taas teravalt, kui 84. minutil mängiti Mirhuseyn Seyadov 20 meetri pealt löögile ning tema tugev ja täpne sooritus leidis tee võrku - 1:3!

Kiirust on juurde vaja

Bernhardt selgitas lõpu eel tehtud vahetusi ja sellega kaasnenud äravajumist vajadusega valiksarja eel erinevaid mängijaid proovida. "See oli meie viimane test enne Šveitsi mängu - sain selge pildi, kes võivad meeskonda kuuluda."

"Peame keskkaitses ja keskpoolkaitses pallivaldamisel ja söötmisel kiiremaks muutuma. Samuti tuleb rünnakul oma võimalused ära kasutada," lahkas treener pakutud õppetundi. "Eelmises U-21 koondises olid meil palju paremad valikud ja rohkem võimalusi."

Aserite vastu ei saanud kaasa teha A-koondisse kutsutud keskkaitsja Mikk Reintam. Samuti vihjas treener võimalusele kaasata meeskonda FC Viljandi äärekaitsja Andrei Veis. Eelmisele koondisemängule tulemata jätnud Henrik Ojamaa osas ei välistanud treener samuti midagi, kuid ootab temalt kõigepealt Soome kõrgliigas tegusid.

Eesti U-21 koondis alustab EM-valiksarja kahe kodumänguga, võõrustades 1. septembril Šveitsi ja 10. oktoobril Horvaatiat. Alagruppi kuuluvad ka Hispaania ja Gruusia. Valikmängud kestavad järgmise aasta septembrini välja.

09.08. kell 17:00 A. Le Coq Arenal

Eesti U-21 - Aserbaidžaani U-21 1:3 (1:1)