A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Rahvusvaheline Jalgpalliliit FIFA tõrjus kõrvale võõrtööliste heaolu pärast muretsejad, tõotades, et 2034. aasta MM-il sellega muret ei teki.
Nimelt lükkas FIFA tagasi sõltumatu organisatsiooni ITUC-Africa ehk Rahvusvahelise Ametiühingute Liidu Aafrika haru palve hinnata migrantidest tööliste olukorda 2034. aasta MM-finaalturniiriks valmistuvas Saudi Araabias. Antud organisatsioon esindab 18 miljonit Aafrika töölist ning nende eesmärk on pakkuda kaitset kõikidele inimestele, keda rikas Lähis-Ida riik kasutab MM-iks vajalike ehitiste rajamisel.
FIFA väitel on kõik praeguseks kasutusele võetud abinõud piisavad. Jalgpalliliidu väitel on MM-i võõrustajatele seatud kohustus "töölisi austada, pidades kinni kõikidest inimõigusi puudutavatest rahvusvahelistest põhimõtetest."
ITUC-Africa esitas FIFA-le vastava palve detsembris. Põhjuseks toodi Saudi Araabia "ärevakstegev statistika" inimõiguste järgmise osas, kusjuures sama aspekti tõi saudide kandideerimistaotlust hinnates välja ka FIFA ise. Ametiühingud soovisid, et FIFA kaotaks näiteks kafala süsteemi, mis kehtib jätkuvalt paljudes Araabia riikides.
Lühidalt tähendab see, et töötaja on riigis viibimise aja jooksul seotud kindla tööandjaga, kes vastutab tema viisa ja seadusliku riigisviibimise aluse eest. Juba 2022. aasta Katari MM tõestas, et tegelikkuses soodustab selline süsteem töötajate ärakasutamist, sest paljud tööandjad võtavad tööliste dokumendid enda kätte ning ilma nendeta pole töölistel võimalik oma õigusi kaitsta ega isegi riigist lahkuda. Samuti palus ITUC, et FIFA võimaldaks töötingimusi hinnata sõltumatutel vaatlejatel.
That fine upstanding, non-corrupt, human rights affirming organisation, Fifa, rejects request for monitoring of migrant workers’ conditions in Saudi Arabia https://t.co/eZxUTcTWIG — Andrew Feinstein (@andrewfeinstein) January 27, 2025
The Guardiani kinnitusel vastas FIFA peasekretär Mattias Grafström palvetele üldsõnaliselt, juhtides vaid tähelepanu sellele, et Saudi võimud käisid kandideerimisettepaneks välja mitu muudatust. Muuhulgas on seal Grafströmi sõnul "süsteem, mis jälgib turniiriga seotud tööliste heaolu ning selle vastamist nõuetele".
Saudi Araabia ametliku kandideerimisettepaneku tekstis selline viide aga puudub. Kirjeldatakse vaid "töögruppi", mille moodustasid mitu Saudi Araabia valitsuse ministeeriumit ja mille eesmärgiks on "määratleda struktuur, mis jälgiks inimõigustest kinnipidamist". Samuti lubatakse "teha koostööd võtmepartneritega Ühinenud Rahvaste Organisatsioonist, Rahvusvahelisest Tööorganisatsioonist, Saudi Tööliste Ühingute Nõukogust ja mujalt", kuid ei täpsustata, milles see koostöö seisneb.
Saudi Araabias viibib praegu hinnanguliselt 10 miljonit võõrtöölist. Võib eeldada, et MM-finaalturniiri korraldamiseks vajalik tööjõud leitakse suuresti sealt. Saudi Araabia on lubanud 2034. aasta turniiriks rajada 11 täiesti uut staadionit, laiendada transpordivõrgustikku ja ehitada umbes 185 000 uut hotellituba, mis kahekordistaks praeguse mahu.
Grafström lisas oma kirjas, et FIFA-l on plaanis "suhelda konstruktiivselt" rahvusvaheliste töötingimuste järelevalve eest vastutavate organisatsioonidega. "FIFA MM lükkab Saudi Araabia eelolevateks aastateks rambivalgusesse ja see pakub nii saudidele kui ka teistele võimaluse positiivseks arenemiseks," märkis rootslane.
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Teletootesse investeerinud Poola kõrgliiga president: jagasime tänavu klubidele 80 miljonit eurot
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: