Kuumus kägistab, kõrgem klass ähvardab. Aga vaevalt lubavad Raudmees ja sõbrad viikingil vana võlga kergelt tasuma hakata (2)

Nagu üks mees: just nii peab Flora võõrsil Omoniale vastu astuma. Foto: Liisi Troska

FC Flora Meistrite liiga teekond sai küll Varssavi Legia vastu otsa, ent langeti võideldes ning kui joonekohtunik poleks olematut suluseisu fikseerides neilt Tallinnas igati määrustepärast väravat röövinud, siis mine tea ... Aga teekond jätkub, sest juba täna ootavad ees Euroopa liiga, tulipalav Küpros, kirglik publik, mullu alagrupiturniiril mänginud Nicosia Omonia ja nende norralasest peatreener Henning Berg, kes võitnud väärt tiitleid nii mängija kui ka peatreenerina.

Muide, alustuseks - mis jant selle Nicosia klubi nimega siis ikkagi on? Omonia või Omonoia? Klubi vapil on viimane variant, selle leiab ka UEFA kodulehelt. Ent klubi Wikipedia-artiklis o-täht kord tuleb ja kaob, mis aga veel tähtsam, ilma o-ta ehk Omonia nime all tunneb Küprose meeskonda ka suur hulk Euroopa juhtivaid jalgpalliportaale. Võta siis kinni!

Lugu on tegelikult üsnagi lihtne - nimelt tähendab "omonoia", kui teha kreeka keelest robustset otsetõlget, "sõprussuhteid" või "vastastikust sõprust". Niimoodi ristisid uue klubi asutajad selle 1948. aastal põhjusel, et sooviti teha lõppu Küprose-Kreeka suhteid ja jalgpalli rikkuma kippunud poliitilisele kemplemisele. Aastad läksid, tülid vaibusid ja tärkasid taas, aga klubi ühes oma ilusa nimega jäi. Ent kuna kreekakeelses sõnas "omonoia" viimast o-tähte välja ei hääldata, ongi aja jooksul paralleelselt liikvele läinud ja kuulsust kogunud ka see teine, Omonia-variant.

Niisiis: hea laps, mitu nime, õiged mõlemad! Aga mängima peavad siiski mehed, ja neid mehi Küprose ühel tituleeritumal klubil juba leidub. Riigi enda parimate poegade kõrval on Omonia ridadest aegade jooksul läbi käinud paras rahvaste paabel, kus pole ehk küll maailma jalgpalliteraviku säravamaid nimesid, ent tegijaid jagub. Kõikvõimalikest üles-alla kõikumistest hoolimata on Omonial õnnestunud võita läbi aegade 21 Küprose meistritiitlit ning rohkem, 28, on vaid teisel hiiul APOEL-il.

REKLAAM

2019. aasta suvel peatreeneriks saabunud ja Omonia enam kui kümneaastase vahe järel meistriks viinud norralane Henning Berg on ilmselt ise praeguse koosluse kuulsaim mees. Üheksakümnendate aastate teises pooles võitis ta kolm Inglismaa meistritiitlit, neist esimese Blackburn Roversi ja kaks järgmist Manchester Unitedi ridades. Vigastus jättis Bergi küll mälestusväärsest 1999. aasta Meistrite liiga finaalist eemale, ent võidumedali sai ta siiski kaela.

Mõni aasta hiljem said läbi nii klubi- kui ka täpselt saja mänguni ulatunud koondisekarjäär ning 2005. aastal debüteeris Berg juba peatreenerina, viies Oslo Lyni koduliigas üllatuspronksini. Medalivõidu järgsel suvel tuli aga šokk: UEFA karika esimeses ringis kaotati klubile, kes oli enne seda mänginud Euroopas tosinal hooajal ning polnud kordagi edasi pääsenud, võites 24 mängust vaid kolm.

Joel Lindpere triblab Lillekülas 2006. aasta juulis Oslo Lyni vastu. Just tema nädal varem Norras löödud värav saatis Henning Bergi Tallinnast nukralt koju. Foto: Soccernet.ee arhiivKuid Lyn lasi selsamal meeskonnal Oslost 1:1 viigiga lahkuda ning Tallinnas tehtud 0:0 viis vastased järgmisesse ringi. Vaevalt oskasid nood Lillekülas Lyni mängijate ees juubeldanud rohesärgid tol hetkel halvimaski unenäos peljata, et see edu jääbki neile järgmise 13 aasta jooksul ainsaks. Alles siis tuli Lillekülla Radnicki Niš ja ... Aga mis me sellest enam.

Berg eelistas küll Omonia pressikonverentsil püsida olevikus, kuid Küprose ajakirjanikud ei lasknud tal 2006. aasta 27. juulit unustada. "Mäletan," vastas Berg muigvelsui küsimusele, kas too Lyni ja Flora kohtumine on tal ikka meeles. "Tuleb märkida, et tegime Norra kõrgliigas toona veidi ootamatu tulemuse, kui nii väikese klubiga kolmanda koha saime. Võõrsil löödud väravate reegel kukutaski meid Euroopast. Flora on praegu muidugi tugevam kui nad siis olid. Aga ka Omonia on teist mõõtu meeskond kui toonane Lyn. Kuid vaevalt tollest meeskonnast veel kedagi nende koosseisus alles on,” tõdes Berg. "Ja kui on, siis muljetavaldav!"

Üsnagi loogiline eeldus, kuid ühel florakal oleks tõepoolest põhjust norralast täna enne mängu kättpidi tervitada ja talle rauast mehi meelde tuletada. Ehkki enamik toonaseid Flora mängijaid – aga mitte veel kõik! – on tõepoolest tänaseks tippjalgpalliga lõpparve teinud, leidub üks, kes kandis rohesärki siis ja kannab ka nüüd. Oslos peetud avakohtumise 87. minutil tuli väravalööja Joel Lindpere asemel nimelt platsile viimaseid kuid 17-aastane äärepoolkaitsja, kel nimeks Ken Kallaste. 15 aastat hiljem on Kallaste üliküpse mängumehena tagasi kodus, et Bergile meenutada, mis meeskond see Flora tänaseks on ja milleks võimeline.

Ühelt poolt võib ju tõesti tõdeda, et siis oli nii ja nüüd on teisiti ning vanad võlad enam ei loe. Aga on ka mõndagi sellist, mis lubab meeskondade vahele ikkagi ühendavaid niite tõmmata. Näiteks seda, et Flora on tugev, oskas Berg hästi aimata, sest väärt võrdlusmaterjal on tal käepärast. Meistrite liigas näitasid florakad äsja mõlemas mängus kõvasti hambaid Legiale, kellega Omonia pusis alles mullu, saades poolakatest ühemängulises Meistrite liiga teise eelringi vastasseisus jagu lisaajal.

Mullune hooaeg märkiski Nicosia klubi kõigi aegade kõrgeimat eurolendu. Varem oli Euroopas alati piirdutud parimal juhul kahe-kolme ringiga, nüüd alistati aga järgemööda Ararat-Armenia, Legia ja Belgradi Crvena zvezda ning jõuti suisa Meistrite liiga lävele. Viimasel tõkkel vannuti küll alla kreeklaste Olympiacosele, aga koht Euroopa liiga alagrupis oli ikkagi tagatud.

Omonia mängijad (fotol Marinos Tzionis) said mullu Euroopa liiga alagrupis teiste seas mõõtu võtta PSV noorelt tähelt Denzel Dumfriesilt, kes säras kahe väravaga ka suvisel EM-il.Foto: Scanpix / Imago images / Pro Shots / Marcel van Dorst

Seal õnnestus Omonial korraldada naabritele väikestviisi kättemaks, sest teise Kreeka klubi PAOK-i vastu tulid tabelisse võit ja viik, kuid PSV ja Granada peale hammas ei hakanud ning alagrupis tuli leppida viimase kohaga. Häbisse ei jäädud siiski kordagi ja näiteks kodumängus oldi PSV vastu üleminutiteni viigipunktis kinni, enne kui Hollandi koondislane Donyell Malen külalistele võidu päästis.

Berg ilmutas pressikonverentsil soovi mullust edu kindlasti korrata ja ehkki Meistrite liigas tuli seekord kohe esimesel tõkkel Zagrebi Dinamole alla vanduda, on nad Euroopa liigas Flora vastu üsna kindlasti soosikud. Ka Flora peatreener Jürgen Henn veeretas tolle koorma heal meelel võõrustajate kaela. Aga mis saaks samas olla magusam kui autsaiderina Meistrite liiga võitjale uuesti meelehärmi valmistada?

Tappev palavus kaubeldi veidi vähem tapvaks

Et see teostuks, tuleb pea külmana hoida ja seda sõna otseses mõttes. Algselt tahtsid võõrustajad Nicosias mänguga alustada koguni kell 18, mil päike alles taevas lõõskab. Pilk ilmaennustusportaalidesse ütleb, et sel kellaajal peaks Nicosias neljapäeval olema koguni 36 kraadi - tühiasi võrreldes päeva maksimumi ehk 42 kraadiga, aga ikkagi põrgupalavus! Tunnike hiljem peaks temperatuur olema langenud "kõigest" 34 kraadi peale, aga vähemalt õnnestus Floral UEFA abiga mängu niigi palju edasi nihutada.

See tähendab, et hiljemalt teiseks poolajaks ei tohiks kuumus enam tappev olla, aga oma pitseri vajutab see mängule kardetavasti siiski. Ka Henn märkis, et Omonia võib üritada kohe avavilest saadik eestlasi tempoga kurnata ja selleks tuleb kannatlikult valmis olla, sest ilmselt lähevad tingimused Flora jaoks iga minutiga mõnusamaks. Ning midagi peab Eestimaa tänavusest kuumast suvest ju ka ometigi olema külge jäänud!

Kannatlikkus, tähelepanelikkus ja oskus õigel hetkel ise torgata on tõesti eeldatavad võtmesõnad, sest Omonia valdas eelmisel, koroona tõttu kummaliseks kujunenud eurohooajal kõiki neid kunste suurepäraselt. Nii Ararat-Armenia, Legia kui ka Crvena zvezda vastu viidi mäng lisaajale, mille alguses kohe nõelati: armeenlaste vastu nelja, poolakate vastu kahe minutiga. Serblasi karistati aga penaltiseerias, kus realiseeriti kõik oma neli lööki.

Et Küprose kõrgliiga uus hooaaeg algab augusti lõpus, on senised kaks euromängu Zagrebi Dinamoga olnud Omonia ainsad ametlikud kohtumised alates maist ja nii võiks Flora siitki väikest eelist otsida. Suvistes kontrollkohtumistes koduste konkurentide ja Poola klubidega on Omonia seejuures ilmutanud küll võimet ise ohtralt skoori teha, aga samas ei ole oma väravat suudetud kordagi puhtana hoida. Viimati võideti 5:1 esiliiga uustulnukat Olympiada Lympioni, kuid isegi neil lubati üks tabamus kirja saada.

Vastastel jagub täiendusi, aga ka vigastusi

Kahe hooaja vahel on Omonia põhimeestest lahkunud Tšehhi keskkaitsja Michael Lüftner ja kogenud ründaja Thiago Santos, ent sisse on toodud nii mõnigi nimekas vabaagent. Tõsi, neist näiteks endise Real Mallorca kaitsja Hector Yuste kaasalöömine on Küprose portaali 24Sports andmetel küsimärgi all, sest tema ja meeskonna üks nimekamaid mehi, Slovakkia koondise ründaja Michal Duriš treenisid päev enne mängu teistest eraldi.

Kindlasti ei saa Berg kasutada äsja Zagrebi Dinamost laenulepinguga hangitud Nigeeria poolkaitsjat Iyayi Atiemweni, keda vaevab vigastus. Kõrvale jääb ka eelmisel hooajal koduliigas väljakumängijatest enim minuteid kogunud kaitseliini tugitala Ioannis Kousoulos.

Meeskonna üks kogenumaid mehi on 36-aastane kapten Jordi Gomez, kelle karjääri tippaastad möödusid Inglismaa kõrgliigas Wigani ja Sunderlandi ridades. Barcelona kasvandik ei saanud küll lõpuks Kataloonia suurklubi eest platsile üheski liigamängus, ent jõudis karikakohtumistes Andres Iniesta, Carles Puyoli ja Henrik Larssoni masti meestega siiski väljakut jagada. Omonia tugitala rolli asub Gomez kandma juba neljandat hooaega. Ning muidugi ei saa üle ega ümber sellestki, et PSV vastu tegi kapten mullu Euroopa liigas niisuguse kostjavassiljevliku tüki:

Vähemalt sama tuttav nimi peaks olema Tomaš Hubocan, kel Slovakkia koondises kirjas 73 mängu ning kuhjaga kogemusi Venemaa, Prantsusmaa ja Türgi kõrgliigast. Keskkaitsja Adam Lang käis Ungari koondisega suvisel EM-il, sel suvel Türgist toodud, Norras sündinud ja USA koondist esindanud Mix Diskerud ning Tšehhi vasakkaitsja Jan Lecjaks esindavad samuti nende meeste ridu, kel kuhjaga kogemust Euroopa keskmisest kõvematest liigadest.

Floral vigastustega muresid pole, isegi lõikusest taastuv Rauno Alliku saab juba ühes meeskonnaga piisavalt treenida ning võeti Küprosele kaasa. Esimese vaatuse soosik võib ju pealtnäha olla Omonia, aga nagu Henn pressikonverentsil tabavalt vana tõde meelde tuletas: Flora õnneks ei mängita jalgpalli paberil.

5. augustil kell 19 Nicosias GSP staadionil

Nicosia Omonia - Tallinna FC Flora
Peakohtunik: Radu Petrescu
Abikohtunikud: Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marica
Neljas kohtunik: Andrei Antonie (kõik Rumeenia)

Flora eeldatav algkoosseis:

FC Flora - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Omonia võit - 1,61
Viik - 3,45
Flora võit - 7,25

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

LaRaBla   •  
(195.222.9.***)
"Omonoia" võiks ehk eesti keelde tõlkides "rahu" olla.

Aga üldiselt asutasid selle klubi kommunistid, kes Kreeka kodusõja ajal APOELi organisatsioonist välja heideti. Sama kehtib ka Anorthosise-Nea Salamina puhul(lihtsalt tuleb APOEL vahetada Anorthosise vastu ja Omonia Nea Salaminaks). Ja eks toetajate poliitilised vaated on neil klubidel sarnased tänapäevased
Vask   •  
(91.129.98.***)
Seda enam tuleb loota Flora võitu.

Sisene
FLORA ALUSTAS KAOTUSEGA
Luup peale | Flora tõestas, et nende koht on Euroopas, aga üks lohakus läks kalliks maksma
Vassiljev: kui suutsime kaitsjaid surve alla panna, siis nad mängisid lihtsalt pikka palli ja kui sul on ees kolm sellist torni, kes saavad palli omaks, siis ...
KÄIDI SAAGA
HUVITAVAD KUJUD
MEISTRITE LIIGA
Boavista ja Braga asemel Vitoria valinud Viidas Portugali minekut ei kahetse: alguses oli raske, aga praegu on kõik väga hästi
PREMIUM LIIGA
INTERVJUU
Intervjuu | Thomas Häberli: ma pole kunagi varem 3-5-2 asetust kasutanud, see on Eesti jaoks tehtud rätsepatöö
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Paide penaltikaosel puudub igasugune õigustus
SILM PEALE!
Koju naasnud Kruglov seab end treeneriametiks valmis: vajadusel võin poisid ka keset trenni minema saata
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
22
19
1
2
62:24
58
2.
Tallinna FC Flora
19
14
4
1
51:13
46
3.
Paide Linnameeskond
23
13
7
3
40:21
46
4.
Nõmme Kalju FC
23
11
3
9
42:27
36
5.
Tallinna JK Legion
23
9
4
10
37:31
31
6.
JK Narva Trans
22
8
4
10
28:36
28
7.
Viljandi JK Tulevik
23
7
2
14
31:49
23
8.
FC Kuressaare
22
6
2
14
22:40
20
9.
Pärnu JK Vaprus
23
4
3
16
18:63
15
10.
Tartu JK Tammeka
22
3
4
15
23:50
13
PREMIUM LIIGA KUU VÄRAV

Vali Premium liiga kuu ilusaim värav alloleva hääletuse abil. Tabamusi vaata siit!

HÄÄLETUS
Kes lõi Premium liiga augustikuu ilusaima värava?
5%
51%
6%
30%
7%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Kalev - Paide U21 (Esiliiga)
  • R 19.00 Eesti - Sloveenia (naiste A-koondis)
  • L 13.00 Legion - Tulevik (Premium liiga)
  • L 16.00 Kuressaare - Vaprus (Premium liiga)
  • L 19.00 Levadia - Trans (Premium liiga)
  • P 19.00 Tammeka - Paide (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
58
Tallinna FC Flora
46
Paide Linnameeskond
46
Nõmme Kalju FC
36
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
28
Viljandi JK Tulevik
23
FC Kuressaare
20
Pärnu JK Vaprus
15
Tartu JK Tammeka
13
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK