Luup peale | Frolovi turbovärav äsas Kalevi põrandale, kust enam tõusta ei suudetudki (1)

Paide Linnameeskonna avavärava lõi Andre Frolov (paremal) mängu 40. sekundil. Foto: Gertrud Alatare
Premium liiga 12. voorus saavutas Paide Linnameeskond oma selle hooaja kaheksanda võidu, kui alistas võõral väljakul Tallinna Kalevi 3:0 tänu Andre Frolovi, Henri Välja ja Alassana Jatta väravatele.

Paide asus mängu juhtima juba 40. sekundil, kui Kalevi keskkaitsja Markus Allast klaaris ebakindlalt paremalt äärelt tulnud tsenderduse. Pall põrkas Andre Frolovile, kes tulistas madalalt alumisse nurka. Esimese veerandtunni jooksul avanes Paidel veel mitu head võimalust, aga kahel korral päästis Kalevi väravavaht Karl Andre Vallner ja korra väravapost.

Aegamööda sai Kalev end paremini käima ja 33. minutil tekitati väga hea võimalus, kui vasakkaitsja Daniil Ševjakovi murdis karistusalasse ning leidis sööduga Hannes Anieri, kelle madala löögi suutis aga Paide keskkaitsja Mikel Gurrutxaga blokeerida.

Too üks episood ei suutnud siiski varjata tõsiasja, et Paide mänguklass on selgelt kõrgem. 2:0 värav tundus kogu aeg tõenäolisem kui 1:1 tabamus. 39. minutil tabas Andre Frolovi kauglöök latti ja Kalevi väravaraamid kolisesid ka 43. minutil. Vaheaja järel saabuski pinged maandanud tabamus, kui 47. minutil võttis Henri Välja karistuslöök rikošeti ja lipsas Vallneri külje alt väravasse.

Tallinna Kalev jõudis vastase karistusalasse harva ja Mait Toom (vasakul) meeldejäävaid tõrjeid tegema ei pidanud. Foto: Gertrud Alatare

Kaspar Lauril avanes 66. minutil hea võimalus kaotusseisu vähendada, aga pealöök läks mööda ja sellega Kalevi vastupanu ka vaibus. Kohtumise lõppnumbrid vormistas 81. minutil vahetusest sekkunud Alassana Jatta. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Paide muljetavaldav lakoonilisus

Jalgpalliklišee ütleb, et hea meeskonna tunneb ära sellest, kui suudab võita ilma hästi mängimata. Ei saa öelda, et Paide poleks täna hästi mänginud, aga kindlasti mitte polnud see nende parim esitus. Esiteks võimaldas ülikiire avavärav vältida väiksemaidki riske ja keskenduda mängu kontrollimisele. Teiseks ei esitanud tabeli viimase meeskonna Kalevi pakutava vastupanu Paidele liialt suurt väljakutset.

Aga samas ei tasu unustada, et Paide põhikoosseisu kuulus täna Vladislav Zanfirov, kelle jaoks oli see tänavu alles teine Premium liiga mäng (esimene pärineb aprillist). Edurivi moodustasidki tema Yann Michael Yao ja Henri Välja, kes keegi pole puhas ründaja. Säärase lahenduseks sundisid peatreenerile Vjatšeslav Zahovaikole peale vigastused, sest Kevin Kauberi hooaeg on lõppenud, Andre Järva traumaga väljas ja paranenud Alassana Jatta põhikoosseisu jaoks veel veidi habras.

Et kirjeldatud asjaolud ei löönud Paidet karvavõrdki verest välja, on muljetavaldav. Kui avaringis Viljandis Tulevikuga tehtud 2:2 viik viitas, et äkki käib kohustuslike võitude noppimine Paide jaoks üle jõu, siis pärast seda pole vääratatud kordagi. Eelmisel nädalal saadi lõpuponnistusega jagu Tartu Tammekast ja nüüd lükati muljetavaldava lakoonilisusega oma teelt Kalev.

Paide on tabelis kolmandal kohal ja kaotab FCI Levadiale ainult kahe punktiga. Seda, oleme ausad, hooaja eel prognoosida küll ei osanud!

Turmtuld annab Paide Linnameeskonna poolkaitsja Sander Sinilaid. Foto: Gertrud Alatare

2. Tribüünil kuuleb lugusid Lev Jašinist

Kalevi staadionile oli mängu vaatamata tulnud ka Paide Linnameeskonna poolkaitsja Sören Kaldma vanaisa Toomas, omal ajal Nõukogude Liidu meistrivõistluste kõrgliigakohtumisi vilistanud kohtunik. Põhjalikum jalgpallisõber võib juhtumisi olla kursis, et Toomas Kaldma armastab vesta lugusid. Täna näiteks meenutas ta siinkirjutajale, kuidas eestlane legendaarsele Lev Jašinile värava lõi.

"1961. aastal mängis Kalev kõrgliigas Moskva Dünamoga siinsamas Kalevi staadionil ja teenis penalti. Väravas oli Jašin, lööma läks Karl Kollo ja lõi sisse. Ma ise mängisin duublis ja vaatasin mängu tribüünilt. Hiljem Karla rääkis, et otsustas mitte sihtida ja lüüa lihtsalt nii tugevasti kui suudab. Jašin sai näpud vahele, aga pall läks ikka võrku. Mängu võitis Dünamo 2:1," rääkis Kaldma ning alustas siis teist lugu, mis puudutas seda, kuidas Valeri Lobanovski otse nurgalöögist värava lõi.

3. Mängu parim – Mikel Gurrutxaga

Arvestades, et Kalev mängis tabeli kolmanda meeskonnaga, ei lasunud neil otseselt kõva tulemuse saavutamise kohustust. Survevaba atmosfäär on teatavasti pinnas, mille pealt võivad eeldatavad nõrgemad serveerida üllatusi.

Paide keskkaitsja Gurrutxaga oli mees, kes terve esimese poolaja vältel röövis iga õnnestunud vaheltlõike või võidetud duelliga Kalevilt järjekordse ampsu üllatuseks vajalikku eneseusku. Baskist keskkaitsja tõestas, et on ankur, kellele meeskond saab alati toetuda.

Paide Linnameeskonna keskkaitsja Mikel Gurrutxaga kohtumise järel oma fänne tänamas. Foto: Gertrud Alatare