Šotimaa väravakütt McTominay hävitas Glasgow's Hispaania, vaheajal vahetus peakohtunik (Kovacic põrmustas Türgi, Läti kaotas Walesile) (0)

Scott McTominay (vasakul) lõi hispaanlastele kaks väravat. Kokku on tal EM-valiksarjas kahe esimese mänguga neli tabamust. Foto: Scanpix / Neil Hanna / CSM via ZUMA Press Wire

Šotimaa alistas EM-valiksarjas 2:0 Hispaania. Avamängus head hoogu näidanud Manchester Unitedi poolkaitsja Scott McTominay jätkas teises mänguvoorus sealt, kus esimeses pooleli jäi.

Kodumeeskond avas skoori juba seitsmendal minutil, kui kapten Andy Robertson võttis vasakul äärel Pedro Porrolt palli ära ja söötis selle värava ette. Seal ootas McTominay, kes lükkas nahkkera esimese puutega kaitsja rikošetist võrku - 1:0.

Pärast avaväravat haarasid vankri ohjad hispaanlased. Šotlaste nullimäng oli suures ohus, seda näitab ka näiteks Joselu 23. minuti üritus, mis maandus latis. Vaatamata tugevale pressile jäi avapoolajal Angus Gunni väravavõrk puhtaks - poolaja võitis 1:0 Šotimaa.

Teise poolaja alguses juhtus midagi kurioosset - vaheaja eel peakohtunikuna tegutsenud Sandro Schärer tõmbas selga neljanda kohtuniku dressid. See tähendab seda, et teist poolaega vilistas varem tablood käsitlenud Lukas Fähndrich.

Sarnaselt mängu algusele alustasid ka sel poolajal teravamalt šotlased. 51. minutil tõusid nad Kieran Tierney jõul mööda vasakut äärt kontrarünnakule, Arsenali vasakkaitsja lennutas palli värava ette. Taas leidis tsenderdus üles McTominay - sel korral kaitsja põrkest -, kes tegi seisuks 2:0. Värav tähistas 26-aastase poolkaitsja neljandat selles valiksarjas - avamängus nahutas ta kahe tabamusega Küprost.

0:2 kaotusseis lõi hispaanlased verest välja. Skooriarve jäigi neil avamata, Šotimaale teine järjestikune võit. Lisaks on nad viimase nelja kodumänguga lasknud endale lüüa vaid ühe(!) värava. Sellega sai hakkama 1:2 kaotusmängus Iirimaa.

Teises A-grupi mängus leppisid Gruusia ja Norra 1:1 viiki. Norrakad pääsesid 15. minutil Alexander Sörlothi väravast juhtima. Avatabamuse järel oli eduseisu kahekordistamiseks mitmeid häid võimalusi, kuid põhjamaalased ei saanud väravale pihta. 61. minutil viigistas Georges Mikautadze. 15 minutit hiljem oli Norra poolkaitsjal Martin Ödegaardil ideaalne võimalus võiduvärava löömiseks, ent Arsenali kapten lajatas palli tühja värava eest üle.

Šotimaa jätkab ainsana täiseduga. Nad on kuue punktiga liidrikohal, nende järel on kolme silmaga Hispaania. Kolmas ja neljas koht jaguneb Gruusia ja Norra vahel - mõlemal on üks punkt. Viimane on kuival püsiv Küpros.

D-grupis võitis võõrsil mänginud Horvaatia 2:0 Türgit. Horvaadid haarasid juhtohjad 20. minutil, skoori tegi Mateo Kovacic. Talvisel MM-il pronksi võitnud koondis duubeldas eduseisu avapoolaja neljandal lisaminutil, taas tegi skoori Kovacic. Teine poolaeg väravalisa ei toonud. Samal ajal alistas Wales Kiefer Moore'i väravast 1:0 Läti.

Horvaatia on nelja punktiga alagrupi liider. Sama punktisummaga Wales hoiab teist kohta. Kolme silmaga Türgi seisab kolmandal real ning kuival olevad Armeenia ja Läti püsivad vastavalt neljandal ja viiendal positsioonil.

I-grupis võitis Šveits 3:0 Iisraeli. Väravad lõid Ruben Vargas, Zeki Amdouni ja Silvan Widmer. Teises mängus triumfeeris Rumeenia 2:1 Valgevene üle. Võitjate poolt tegid skoori Nicolae Stanciu ja Mattias Käidi klubikaaslane Andrei Burca, auvärava lõi 86. minutil Vladislav Morozov. Viimases matšis mängisid 1:1 viiki Kosovo ja Andorra. Tabamuste eest vastutasid Edon Zhegrova (Kosovo) ja Berto Rosas (Andorra).

Šveits ja Rumeenia on kahekesi kuue punktiga tabeli tipus. Kolmandal real seisab kahe punktiga Kosovo, neljas on ainsa silmaga Andorra. Israel ja Valgevene on nulli punktiga viies ja kuues.