Tingimusteta armastuse võimalikkusest: juhul, kui oled võõras omal maal või lihtsalt El Loco (2)

Värvidest pole Colin Kazim-Richardsi elus iial puudu tulnud. Foto: Scanpix / PA Wire / PA Images / John Walton

Francesco Totti. Ryan Giggs. Paolo Maldini. Rogerio Ceni. Tuttavad nimed, teadagi. Teekond ühe-klubi-meeste ritta pole lihtne, aga samas on sinna jõudjatel ka lihtne legendiks kerkida. Ent mis jääb osaks rännumeestele, kes põrutavad aina ühest klubist teise? On nad ebakindlad rändajad? Või hoopiski oma rahutuses iseendaga ütlemata rahul?

"Milline maailmarändur on võitnud sama palju kui mina? Või mänginud nii kõvades klubides?"

Colin Kazim-Richardsi kaks nõudlikku küsimust The Guardiani ajakirjanikule Nick Ellerbyle olid igati õigustatud. Lausa niivõrd, et Ellerby püüdis pärast oma artiklis temalt maailmaränduri mantlit jõuga maha kiskuda. "Kazimi elukäik on selleks kaugelt liiga rikkalik, et teda nii labasesse lahtrisse suruda," tõdes Ellerby 2017. aastal, kui Kazim nautis parajasti Brasiilias Corinthiansi eest elu parimaid päevi. Tänaseks teame, et seegi polnud veel lõpp. Kaugeltki mitte.

Rändur, rändaja, rahutu hing? Ega sel õigupoolest vahet polegi, kuidas Londonis üles kasvanud türklast kutsuda, sest heal lapsel mitu nime. Colin Kazim-Richards? Colin Kazim? Kazim Kazim? Lihtsalt Kazim? Kõik need nimevariandid on Kazim – jäägem selle kõige lihtsama juurde – omal moel ajalukku kirjutanud.

REKLAAM

17 aastat, 17 klubi, kaheksa eri riiki. Sünnimaa Inglismaa, südames kõigutamatu kodumaa Türgi. Prantsusmaa. Taas Türgi, hüpe Fenerbahcest otse vihatud rivaali Galatasaray leeri. Kreeka, uuesti Inglismaa, veel korra Türgi. Holland. Šotimaa. Brasiilia. Mehhiko. Ja nüüd taas Inglismaa. Ring täis, viimane peatus? Kes julgeb, võib ju panustada …

"Mõni psühholoog ütleks kindlasti, et mul on sisemine vajadus alati kas millegi eest põgeneda või midagi uut otsida. Ent ma ei mõtle üheski klubis, et tahaksin juba järgmisesse tormata. Tõsi, ma olen õppinud olema nii elus kui ka jalgpallis alati valmis liikuma. Mitte ainult edasi, sest väljakulgi pead vahel tegema ka samme küljele või sootuks tagasi. Ma ei pelga riske võtta. Liikvelolek on osa minust," selgitas Kazim mõne aasta eest.

Aga mida muud peale uue haaramise, elu eri tahkude poole püüdlemise saakski oodata mehelt, kelle juured ulatuvad laiali üle maailma? Kazimi ema, Küprosel elanud türklannast muslim, põgenes sealt 1974. aastal pärast sõjaväelist riigipööret brittide abiga Inglismaale. Antigualt pärit kristlaste perre sündinud isa on rastafari-usku. Kaheksakümnendate aastate Londonis ei vaadatud sellisele paarile just hästi.

"Segarassist lapsed ei olnud tollal tavaline vaatepilt. Nii et ema ja isa pidid kõige sellega toime tulema. Isa sai skinhead’idega omajagu kaklusi maha pidada," meenutas Kazim, kes on end alati tundnud pigem türklase, mitte inglasena. Kodus räägiti ema ja vanaemaga türgi keelt, türgi koolis, kus ta käis, mõistagi samuti. "Loomulikult pean ma Inglismaastki lugu. Tõsi, see riik ei ole küll meie perele kuigi palju andnud. Ent ta andis meile võimaluse." Nende sõnade eest kiputi Kazimi kord tänamatuks tembeldama. Mida valusamini ausus torkab, seda raskem on teda mõnikord kõrvalt tunnistada ...

Aga Inglismaa koondis? "Sellest pole ma iial unistanud. Minus pole ju tilkagi inglase verd. Kodus ümbritsesid mind türgi ja kariibide kultuur. Kala ja praekartulid? Lapsena ei söönud ma neid kunagi."

Mida Inglismaa ei suutnud Kazimile pakkuda, seda tegi Türgi. Tänaseks on tema koondisepäevad ammu möödanik, kuid 37 mängu pole väike number. Kas neid aastaid kroonib 2011. aasta 10. augusti õhtu, mil Kazim saatis Istanbulis koduseks saanud Galatasaray staadionil palli esmalt Sergei Pareiko valvatud värava paremasse ja seitse minutit hiljem ka vasakusse nurka? Või on talle tähtsam siiski 2008. aastal koondisega EM-i poolfinaali rühkimine?

Või ehk ei peagi elu tipphetki tingimata pingeritta sättima? Poisi jaoks, kes veetis kogu lapsepõlve võõral maal, pidi 15-aastaselt taluma ärapõlgamist Arsenalist, alustama teed tähtede poole 45-naelase palgaga ja ise oma jalgpallisaapaid lappima, neelama veel täiskasvanunagi alla fännide solvangud, millele vastamine tõi talle endale kaela karistuse ja pahapoisi maine – selle poisi jaoks võib õnn peituda mitmes paigas. Üksikult, ühekorraga, ühtejärge, kuidas vaid süda lubab.

Kazim on saanud karikaid tõsta Türgis, Kreekas, Šotimaal, Brasiilias … Kas sel juhul on tõesti tähtsust numbrite kiretul tõel? Sellel, et tema ainsateks koondiseväravateks nood kaks Eestile löödut jäidki? Või on märksa tähtsam, et tema süda lööb alati kõige tugevamini neile, kes oskavad teda armastada ka tema ebatäielikkuses?

Mis viib jalgpalluri Brasiiliasse? Armastus, pakute? Eks ikka, aga seekord mitte armastus jalgpalli vastu. Kazimi naine Mariana on pärit Sao Paulost, poega Caiot ja tütart Taliyah-Belle’i loeb Kazim ise sestap samuti brasiillasteks. Corinthians oli seega loogiline valik. Kuniks elu sundis sealtki lahkuma, nagu kordi varem.

Ometi oli ehk just vaene Brasiilia vaesuses kasvanud Kazimile kõige hingelähedasem paik. "Gringo saabus favela'sse," kuulutas ta Corinthiansiga liitudes lõbusalt ning töölisklass tribüünidel armus temasse esimesest hetkest. Väravad? Need, olgugi üksikud, andsid vaid hoogu juurde. Kui sind on kasvatanud tänavad, pole vahet, kas need looklevad Ida-Londoni korterelamute või Bom Retiro tehaste vahel. Sa mõistad ja sind mõistetakse. "Sao Paulos elades vaatasin vahel linnas ringi sõites enda ümber ja süda kiskus ahastusest kokku. Kas mul on üldse õigust oma päeva nautida, kui maailmas on nii palju vaesust?" pihtis Kazim kord.

Endised meeskonnakaaslased, olgu nad Kazimi kõrval palli taga ajanud Sao Paulo suvekuumuses või Blackburni paduvihmas, ütlevad ühte: see mees on meeskonna süda. Ent kõik see, milles Inglismaal nähti noore mehe liigset ülbust, muundus Türgis ja Brasiilias otsekui võluväel karismaks. Muidugi, kasvas ka Kazim ise. Üleolevusest sai eneseteadlikkus, sirgjoonelisusest sihikindlus. Ning gringost sai üks omadest.

"Olen eluaeg otsinud tingimusteta armastust. On naljakas, et kogesin seda paljudes paikades, ent nüüd leian selle soovi korral iga päev oma lastest," muigas Kazim mõne aasta eest. Ta on nüüd 34-aastane ning veidi üle kahe aasta kestnud Mehhiko-seikluse järel ühes perega viimaks tagasi ringiga Inglismaale jõudnud - Derby Countysse, vaid aastapäevad vanema Wayne Rooney käe alla.

Lõplikult? Ära iial ütle iial. Mälumängurite lemmikult Lutz Pfannenstielilt, kes jõudis mängida 27 klubis, võttis juba mõne aasta eest "esinumbri" koha üle Sebastian Abreu. El Loco lõi nädalapäevad tagasi käed oma karjääri kolmekümnenda klubiga. 44-aastaselt.

Kes pälvib hullumeelsele viitava hüüdnime, ongi tavaliselt … noh, ütleme siis viisakalt, veidi metsapoole. Olgu selleks gennarogattusolik kõrist krabamine, gonzalojaralik nilbe provotseerimine või siis lihtsalt marcelobielsalik ettearvamatus, enamasti viidatakse sellise hüüdnimega taltsutamatusele. Seda erilisemad on need, kelle puhul "hull" on kompliment, viide küll ettearvamatusele, ent ka söakusele ja geniaalsusele, mis lööb pulbitsema ja pakub magusaid hetki kõige pingelisematel hetkedel.

Uruguay koondises aastaid Diego Forlani, Luis Suarezi ja Edinson Cavani varju jäänud, ent lõpuks ikkagi 70 mängu ja 26 väravat kirja saanud Abreu hetk tuli 2010. aasta MM-il. Mäletate ju küll: paharet Suarez oli viimasel sekundil väravajoonel puurilukuks kehastunud ja punase kaardiga minema saadetud, Asamoah Gyan aga seejärel penalti latti põrutanud.

Nüüd löödi 11 meetrilt juba kordamööda ning järg oli Abreu käes. Kõksa sisse – ja Uruguay on 40 aasta järel taas poolfinaalis. El Loco jaoks ei olnud küsimustki, talle ammu omaseks saanud panenka maandus võrgus. Tõepoolest, vahel maalib kunstnik ka käsu peale.

Hispaania, Argentina, Mehhiko, Ecuador, Iisrael, Paraguay, Tšiili – Abreu rännakud on viinud teda Kazimist veel palju enamatesse riikidesse-klubidesse. Nüüd proovib ta viiendat korda õnne Brasiilias. Athletic Club mängib uuel hooajal Minas Geraisi osariigi meistriliigas ning Abreu ei lähe sinna enda nimel olevat Guinnessi rekordit uuendama, vaid tões ja vaimus meeskonda aitama.

Miks ometi? Miks jätta mõnus ja mugav pensionäri-elu? Abreu jaoks ei olnud kahtepidi mõtlemist. "Athletic kutsus mind juba eelmisel aastal. Nüüd, kõrgliigasse tõusmise järel, helistati mulle uuesti ja kinnitati: nad tahavad just mind. Ma ei alahinda seda katsumust, millega silmitsi seisan. Aga mulle on tähtis see, et näen klubis inimesi, kes minusse usuvad."

Londonis asuv omanimeline jalgpalliakadeemia on koht, kust Colin Kazim-Richards igal võimalusel läbi astub. "Saan seal noortele nõu anda, neid suunata. Just sellest tundsin oma nooruses tohutult puudust. Mul on neile enamasti üksainus sõnum: tehke seda, mida süda ihkab, ning leidke julgust teha seda seal, kus teie süda parajasti asub. Siis suudate kõike."

Kommentaarid

Aimar Veri   •  
(176.46.44.***)
Kas OJ on lahkunud?🤞🤞🤞🤞
purgeenius   •  
(88.196.179.***)
Hea artikkel!

Sisene
FLORA LANGES EBAÕIGLUSEGA
Luup peale | Suluseis, mida ei olnud? Flora näitas Legiale hambaid ja vääris võitu!
EESTIS TOIMUB
Karikaloos viis 1/16-finaalis vastamisi kaks Premium liiga klubi
UNITED LEIDIS UUE KESKKAITSJA!
Ametlik! Manchester United sai Realist hinnatud keskkaitsja
UUS TASKUHÄÄLINGU OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia valikute kallal võib küll norida, aga tulemused ju tulevad
Lugu Tokyost | Kas Mehhikos baseeruv Prantsusmaa vanameister suudab Tokyo olümpiaturniiri elule raputada?
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
17
14
1
2
46:22
43
2.
Tallinna FC Flora
15
12
3
0
40:11
39
3.
Paide Linnameeskond
17
10
5
2
30:14
35
4.
Nõmme Kalju FC
17
8
2
7
31:19
26
5.
Tallinna JK Legion
17
7
3
7
29:19
24
6.
JK Narva Trans
17
6
2
9
22:31
20
7.
Viljandi JK Tulevik
17
4
2
11
19:38
14
8.
Tartu JK Tammeka
16
3
4
9
18:29
13
9.
FC Kuressaare
16
3
2
11
14:31
11
10.
Pärnu JK Vaprus
17
3
2
12
14:49
11
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 PJK - Maardu (Esiliiga)
  • R 19.30 Vaprus - Kuressaare (Premium liiga)
  • L 13.00 Tulevik - Tammeka (Premium liiga)
  • L 16.00 Kalev - Flora (naiste meistriliiga)
  • L 19.00 Paide - Flora (Premium liiga)
  • P 19.00 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
43
Tallinna FC Flora
39
Paide Linnameeskond
35
Nõmme Kalju FC
26
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
20
Viljandi JK Tulevik
14
Tartu JK Tammeka
13
FC Kuressaare
11
Pärnu JK Vaprus
11
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK