Täna 15 aastat tagasi: "Staadionil läks katus pealt" ehk Eesti alistas Venemaa (4)

Andres Oper mängis 15 aasta eest kahel korral venelased üle. Foto: Eesti jalgpalli Facebook

Täna täpselt 15 aastat tagasi alistas Eesti koondis Lillekülas peetud mälestusväärses maavõistluses 2:1 Venemaa. Eesti mõlemad väravad virutanud endise ründaja Andres Operi sõnul oli tema 87. minuti võiduvärava järel A. Le Coq Arena katus pealt lendamas.

Eesti läks 10. minutil Operi väravast juhtima, kuid 18. minutil viigistasid venelased seisu. Kolm minutit enne normaalaja lõppu pani Oper 5000 pealtvaataja ees teistkordselt külaliste väravavõrgu sahisema, kui hea pressingu tulemusel pall võideti ja ta üks-üks olukorra lahendas, tuues sellega Eestile võidu.

Eesti läbi aegade suurim väravakütt Oper mäletab antud mängu väga hästi. Tal on tänaseni meeles nii oma tabamused kui ka muud olulisemad hetked. Milline oli emotsioon 2:1 värava järel? "See oli vägev! Staadionil tõesti läks katus pealt. Üks paremaid elamusi," meenutas koondise tänane abitreener Soccernet.ee-le.

"Top-mängude hulgas on see kindlasti mul. Kas ta nüüd päris see number üks on, seda vast mitte, on ka teisi, aga kindlasti üks seal kõrgematel kohtadel olev mäng," ütles Oper, et tegu oli tema koondisekarjääri ühe vägevaima matšiga.

See maavõistlus on ülimalt mälestusväärne, sest ka tribüünil läks madinaks. Venelased tulid Eestisse plakatitega "Peremehed tulid tagasi", kaasas oli neil ka NVSL-i sümboolikat ning kui tribüünil Eesti lipp süüdati, sekkus märulipolitsei. Politsei vahistas 26 inimest, kes olid peamiselt pärit Moskvast ja Peterburist.

Kui tähtis see oli, et suutsime platsil Venemaale koha kätte näidata? "Tagantjärgi oli ikka väga vägev. Väga hea asi! Arvestades kõike seda, milliste loosungitega ja kui ülbelt nad tulid siia," rääkis praeguseks 39-aastane endine ründaja. Ta ütles, et enne mängu ei tuntud, et tulekul nii oluline matš oleks. "Kohale jõudis see natuke hiljem."