U-21 saavutas teise supertulemuse järjest (video) (lisatud pildigalerii) (8)

Foto: Märt VassiljevKui eelmises tsüklis kogus Eesti U-21 koondis vaid kolm punkti ning sedagi viimasest mängust, siis uues valikgrupis on alustatud kahe suurepärase tulemusega. 1:0 võõrsilvõidule Šveitsi üle lisandus täna 2:0 triumf kodus Gruusia vastu.

Kohtumine kulges küll grusiinide kergel initsiatiivil, kuid nende ebatäpne sihik ning eestlaste puurivahi Stanislav Pedõki kindel tegutsemine hoidsid Eesti puuri taas puhtana.

Sergei Mošnikovi ja Henri Anieri väravad kummagi poolaja lõpus tõid sinisärklastele magusa võidu, mis hoiab nad EM-valikturniiri 2. alagrupis täiseduga.

"Meil on hea võistkond ja võistkonnavaim on see, mis tõi meile võidu!" rõõmustas sakslasest peatreener Frank Bernhardt lõpuvile järel. "Kui võitled ja teed kõvasti tööd, on ka õnn sinu poolt."

Omajagu õnne ja magus värav

Õnn oli kohati tõepoolest Eesti poolt, sest Gruusia pallurid saatsid väravast mööda nii mõnegi supervõimaluse, mis tulnuks igal juhul realiseerida. Ent ka eestlastel oli mitmeid šansse ning parem realiseerimine tõi neile ka edu. Kodumeeskond alustas isegi paremini, aga Ken Kallaste ja Igor Morozovi pealelöögid esimese kümnekonna minuti jooksul ei valmistanud veel vastaste väravavahile probleeme.

Seejärel haaras ohjad külalisvõistkond ning lõi ridamisi häid olukordi. 18. minutil mängiti kiirete söötudega värava eest löögile George Ivanishvili, aga pall veeres napilt valele poole posti. Võidujoovastuses püsti karanud grusiinide pink pidi päid vangutades taas istet võtma.

Kaks minutit hiljem põrutas Lasha Totadze 25 meetri pealt karistuslöögist palli Eesti värava latti. Totadze karistuslöögid olid väga ohtlikud kogu mängu jooksul, aga Pedõki head tõrjed päästsid Eesti korduvalt halvimast. Avapoolajal pommitas väga võimsaid kahurikuule meie värava suunas ka Irakli Klimiashvili, aga tema löögid osutusid õnneks veidi ebatäpseks.

Avapoolaeg tiksus vaikselt lõpu poole ning rabedalt mänginud eestlastel polnud tükk aega võimalusi tekkinud, kui ühtäkki sai seisuks 1:0. Kaimar Saag ja Sergei Mošnikov mängisid trahvikastis hästi kokku ning puurivahiga silmitsi jäänud Mošnikov realiseeris olukorra külma rahuga.

"Alustasime hästi, aga siis vajusime liialt kaitsesse. Õnneks saime poolaja lõpus värava. Teisel poolajal tahtsid vastased iga hinna eest väravat ja seetõttu jäime ka natuke pressi alla," kommenteeris Kaimar Saag. "Isiklikult oli mul teine poolaeg väga raske."

Närvilised lõpuminutid ja maradonalik värav

Grusiinid tulid teisele poolajale vastu tõesti väravajanuliselt, ent sinisärklastel õnnestus mängu isegi paremini kontrollida kui avakolmveerandil.

Ohtlikke võimalusi oli mõlema värava all enam-vähem võrdselt ning 64. minutil oleks äärepealt kordunud avavärava situatsioon. Saag mängis taas hea sööduga Mošnikovi värava ette vabaks, ent FC Flora poolkaitsja ei suutnud seekord palli väravavahist mööda lüüa.

Aja kuludes võtsid külalised üha suuremaid riske ning 1250 pealtvaatajat said näha tõelist närvidemängu. Kümme minutit enne lõppu tekkis vahetusest sekkunud Giorgi Tchedial kuldne võimalus, aga palli võrku lükkamise asemel tulistas ta palli täie jõuga tribüünidele.

Mängu lõpp möödus peamiselt eestlaste poolel, kuid enam nii häid võimalusi vastastele ei lubatud. Esimesel lisaminutil oli hoopis Henri Anier see, kes võidumängule efektse punkti pani. Oma väljakupoolel palli saanud ründaja spurtis ühtekokku 50 meetrit, hanitas ära neli kaitsjat ning lõi palli väravavahile püüdmatult tagumise posti kõrvale.

"Võib öelda küll et üks karjääri ilusamaid väravaid," lausus Anier täie rahuloluga. "Itaalias lõin täpselt samasuguse Lazio vastu, aga see siin oli isegi parem, võtsin päris üksi vastased ette," võrdles ta oma koduklubi U.C. Sampdoria noortemeeskonna eest löödud tabamusega.

Seis on super, aga edasipääsust veel ei mõtle

Viimaseks veerandtunniks mängu sekkunud Anier jäi kogu meeskonna tegutsemisega väga rahule: "Väga hästi mängisime. Kompaktselt kaitses, kõik täitsid oma ülesandeid ja andsid endast sada protsenti."

Supertulemused kahest esimesest mängust tõstavad toetajate ootused väga kõrgele, kuid mängijad endale illusioone lubada ei saa. "Hetkel on muidugi väga suur võimalus alagrupist edasi pääseda," lausus Anier, "aga ei tasu taevasse tõusta, hoiame ikka jalad maa peal."

Veelgi rahulikumaks jäi Kaimar Saag: "Emotsioonid on muidugi väga head, aga see on alles turniiri algfaas ja kaheksa mängu on veel ees."

Treener Frank Bernhardt tunnistas, et ta ootaski Gruusia üle võitu, aga temagi ei taha sellest ennatlikke järeldusi teha: "Peame minema edasi mänghaaval. Vigastused ja kollased kaardid võivad meie olukorra raskeks teha."

Juba kolmapäeval ootab eestlasi Rakveres ees kolmas mäng, kui võõrustatakse Iirimaad. Koondislased kinnitasid kui ühest suust, et iirlased on veel tugevamad vastased ning mäng tuleb raskem kui Gruusiaga.

Mošnikov 1:0:

Anier 2:0:

Mitteametlik protokoll (EJLi kodulehelt):

U-21 koondiste EM valikmäng 5. septembril A. Le Coq Arenal

kell 17:00 Eesti - Gruusia 2:0 (1:0)
43. Sergei Mošnikov, 90. Henri Anier

Hoiatused: 28. Aleksei Jahhimovitš, 52. Eino Puri - 75. Levan Kakvbava, 90+2. Giorgi Khidesheri
Mänguolud: +19, vahelduva pilvisusega sademeteta ilm; väljak väga heas seisukorras.