A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Mullu suvel pühkis noor puurilukk Georg Mattias Lagus (19) kodumaa tolmu jalgelt ning lõi käed Hispaania tugevuselt kolmandas liigas palliva CF Talavera de la Reinaga. Nüüd on kindamees aga tagasi kodumaal.
Kuid enne kui naasmisjuttude juurde jõuame, alustame päris algusest. Lõppenud hooaja esimeses pooles esindas Lagus Talavera U19 võistkonda, kes kuulub Hispaanias oma vanuseklassi kõrgliigasse (samas liigas pallivad ka suurklubide Valencia ja Villarreali eakaaslased). Talvel vahetas ta aga klubi, kui liitus sama vanuseklassi tugevuselt teises divisjonis mängiva Ciudad Real Manchegoga. Uue klubi esindusmeeskond müttab iganädalaselt Hispaania viiendas liigas ning nende eest sai meesteklassis võimaluse ka Lagus.
"Arvasin, et mulle endale on nii parem," selgitab Lagus Soccernet.ee-le Hispaania-sisese ülemineku tagamaid. "Arutasin asja nii vanemate kui paari jalgpallialase sõbraga ning üheskoos saime aru, et on ka paremaid võimalusi [kui Talavera] - alustades mänguajast ja lõpetades üldise elukorraldusega."
Kui leping Manchegoga lõppes, naasis noortekoondislane kodumaale. Kokkuvõetuna oli Hispaania-periood Laguse sõnul korralik reaalsuskontroll. Ehkki 2003. aastal sündinud Eesti noormeeste koondis on aastate jooksul seljad prügiseks teinud teiste hulgas nii Prantsusmaal kui Hispaanial, rääkimata Soomest, Lätist ja Leedust, oli nüüdne kogemus puuriluku sõnul midagi täiesti uut.
"Kui ma sinna läksin, siis arvasin, et panen igas trennis sajaga ja löön kohe ukse lahti," meenutab ta tagantjärele. "Tegelikult sain peagi aru, et sealne tase on ikka tohutult ühtlane. Häid väravavahte on oluliselt rohkem kui Eestis."
"Eestis, ühes vanusegrupis ... sul ei ole väga palju selliseid väravavahte, kes päriselt soovivadki väravavahiks saada. Aga seal oli noorte kõige tugevamal liigatasandil omakorda kaheksa erinevat liigat, igas meeskonnas vähemalt kaks väga-väga head väravavahti," kiidab ta sealset taset.
Laiendas jalgpallilist silmaringi
"See oli minu jaoks väga õpetlik periood - arenesin palju nii füüsilise kui vaimse poole pealt. Saan nüüd paremini aru, milline see reaalne tase on," kinnitab Lagus. "Ilma väga kõva tööta ei jõua kuhugi, palju-palju trenni tuleb teha. Isegi kui Eestis võib-olla mingile maale jõuab ilma erilise pingutuseta, siis maailma perspektiivis see lihtsalt ei õnnestu."
"Kuigi ma olen koondise eest mänginud, siis varem ei ole see [riikidevaheline] erinevus minu jaoks nii hästi välja tulnud. Igas koondises on ju maksimaalselt kolm väravavahti, keda me näeme," räägib kindamees. "Aga Hispaanias sain ma aru, et neid väravavahte, kes võiksid vabalt sealses koondises olla, on palju rohkem kui need kolm, kes lõpuks valikusse pääsevad. Tase on väga-väga ühtlane ja kõrge," rõhutab ta.
Hispaanialiku mängustiiliga harjumine nõudis Laguse sõnutsi omajagu aega. "Suurim mänguline erinevus tuli ilmselt välja selles, et seal mängitakse oluliselt rohkem palliga, palju julgemalt," ütleb ta. "Treeningud on üles ehitatud palli hoidmisele ja seda tehakse väga-väga keerulistes tingimustes. Alguses oli sellega päris keeruline harjuda. Kui esimene puude läheb natukene lappama, on kohe mängija pressingus ja jäädki pallist ilma."
"Küll aga ei pandud - vähemalt seal, kus mina mängisin - erilist rõhku näiteks jõusaalile," toob ta välja mõnevõrra üllatuslikuma poole sealsest jalgpallifilosoofiast. "Preseason'il tehti kogu füüsiline pool - jooksud, lõigud - kõik koos palliga. Pall oli absoluutselt igas harjutuses sees, kus vähegi võimalik."
Tulevikku silmas pidades on Lagus hetkel seadnud prioriteedi hariduse omandamisele. "Võtsin vastu sellise otsuse, et lõpetan nüüd kindlasti kooli ära. Kuna Tallinna Reaalkool ei lubanud distantsõpet - öeldi, et on liiga keeruline -, võtsin eelmiseks hooajaks vaheaasta," räägib tulevane Reaalkooli abiturient. "Tahan nüüd kooli ära lõpetada ja ühtlasi Premium liigast endale klubi leida."
Hariduse prioritiseerimine ei tähenda aga, et jalgpall tagaplaanile jääks. "Kindlasti sooviksin mängida mõne aasta pärast A-koondises ja olla selline jalgpallur, kellel on võimalusi ka välismaal - kindel huvi kuskilt Euroopa kõrgliigast, näiteks Šveitsist või Hispaania esimesest-teisest liigast," mõtiskleb ta. "Kuskilt, kust saaks kogemust veel juurde võtta."
"Kui sa välismaal mängid, siis saad ka sealsest kultuurist väga palju uut teada," leiab ta. "Õpid kasvõi keele ära - see tuleb kindlasti ka tavaelus kasuks."
Hoolimata tõsiasjast, et Hispaanias ei läinud kõik just helge unistuse kombel, hoiab Lagus oma jalgpallilise tuleviku osas pea püsti ning võtab saadut väärtusliku kogemusena. Lisaks ei lase ta maad võtta ka motivatsioonikriisil, mis noori mängumehi tagasilöökide korral tahes-tahtmata tabada võib.
"Eks alati on raskemaid momente, aga sellist tunnet, et jalgpalliga ära lõpetaks, pole mul kunagi olnud," kinnitab ta. "Ma ei tea, mis mu elu oleks ilma jalgpallita! Mulle meeldib see tegevus, ma saan sealt uusi sõpru, arenen inimesena, muutun distsiplineeritumaks - see kõik annab nii palju juurde. Ma ei näe ühtegi põhjust, miks ma peaksin lõpetama jalgpalli mängimise," on ta veendunud ning seab sihte ainult kõrgemale.
***
Georg Mattias Lagus
Sünniaeg: 03.03.2003
Vanus: 19
Positsioon: väravavaht
Klubikarjäär: FC Nõmme United, Rakvere Tarvas (laenul), CF Talavera de la Reina (ESP), CD Ciudad Real Manchego (ESP)
Koondisekarjäär: U16 (2/0); U17 (7/0); U19 (3/0)
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Välismaal mängides kõrgharidust omandav Jepihhin: tagataskus peab olema plaan B
Raul Ojassaar | Kas treener võib sportlase peale karjuda?
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: