MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

GOLD CUP
3 Link kopeeritud

Jalgpallimuinasjutu ootuses: USA ja Mehhiko võim peab varem või hiljem lõppema

3 Link kopeeritud
Ivar Lepik pilt
Ivar Lepik
Ivar Lepik pilt
Ivar Lepik

Kaks aastat tagasi alistas USA finaalis Jamaica 2:1. Foto: Gold Cupi Twitter

USA, Mehhiko, USA, USA, Mehhiko, Mehhiko, USA, Mehhiko, USA - selline on Gold Cupi võitjate nimekiri 21. sajandil. Veidi üksluine, kas pole?

Õigupoolest on Põhja- ja Kesk-Ameerika ning Kariibi mere kõige tähtsama kohaliku jalgpalliturniiri võit sellisel kujul välja jagatudki vaid 14 korral, seitse võitu on Mehhikol ja kuus USA-l. Vaid korra, aastal 2000, põlesid mõlemad läbi ja kaotasid juba veerandfinaalis. Toona tõstis karika pea kohale Kanada. 

Ikka ja jälle on seega läinud ühtmoodi. Justkui tabaks teisi finaalis vaimne tõrge. Jamaica (2015, 2017) ja Panama (2013, 2005) on kaotanud kahel korral, USA-Mehhiko võimutelge pole suutnud väärata isegi külalised - 2003. aastal kaotas finaalis mehhiklastele valitsev maailmameister Brasiilia ...

Miks peaks siis tänavu olema teisiti? Esiteks on varasema 12 asemel kaasatud 16 riigi koondised, mis tähendab, et juba alagrupis võib ühe halva päeva lubamine mõjuda katastroofiliselt. 16 võistkonda tähendab ka rohkem unistajaid, rohkem neid, kes on valmis ninast vere välja mängima, et end tõestada.

Ja lõppeks: USA ja Mehhiko seis on hapram kui tavaliselt, sest esimest painab lisaks kõigele muule tiitli kaitsmise kohustus ja teine ei ole kohal sugugi oma parimas rivistuses. Kui otsida tõde ajaloost, on 8. juuli varastel hommikutundidel finaali võõrustav Soldier Fieldi areen Chicagos varasemalt olnud edukas ikkagi võõrustajale  - 2007. aasta finaalis alistas USA Mehhiko 2:1, kuus aastat hiljem Panama 1:0. Aga kas sellest piisab, et karikas jääks nende kahe jagada ka tänavu?

Gold Cupi alagrupid:

A: Mehhiko, Kanada, Martinique, Kuuba.
B: Costa Rica, Haiti, Nicaragua, Bermuda.
C: Honduras, Jamaica, El Salvador, Curacao.
D: USA, Panama, Trinidad & Tobago, Guyana.

Vaata osalevate koondiste koosseise!

32-aastane Andres Guardado (koondises 155/26) on endiselt rivis ja viib koondise väljakule. Foto: Mehhiko Twitter

Mehhiko otsib väravakütti

Inglismaal võrke purustanud Javier "Chicharito" Hernandez, MLS-i täht Carlos Vela ja 50 miljonit väärt PSV ääreründaja Hirving Lozano on hoolikalt välja valitud nimed Mehhiko ründejõust, keda turniiril ... ei näe. Erinevatel põhjustel ei kuulu koondisesse ka Jesus Corona, Giovani dos Santos ja Hector Herrera.

Kümnendi keskel Barcelonat ja Argentinat juhendanud Gerardo Martino, kes nimetati Mehhiko peatreeneriks alles jaanuaris, peab väravate löömisel lootma Wolverhamptoni mehele Raul Jimenezile, sest alternatiivid ei ole kuigi veenvad. Küll aga ei ole mehhiklastel puudu kogemustest (Guillermo Ochoa, Hector Moreno, Andres Guardado rivistuvad üles) ja sügavusest, mis annab head eeldused kaugele purjetada. Peaasi, et Jimenez terveks jääks ja väravaid lööks.

Üks turniiri varajasi finaale peetakse viienda päeva ehk 20. juuni varahommikul, kui Mehhikoga ristab piigid Kanada. Üle aastate, ehk isegi aastakümnete on kanadalastel põhjust mõõdukaks optimismiks; peale on kasvamas põlvkond, mille säravamad mehed Alphonso Davies ja Jonathan David on juba jõudnud "õigele poole" Atlandi ookeani. Davies, kes liitus jaanuaris Müncheni Bayerniga, ei ole Saksamaa hiius seejuures sugugi statisti rollis, kuigi on vaid 18-aastane. Potentsiaali on selles koosseisus kuhjaga.

Kui kõik läheb eelduste kohaselt, ei tohiks selles grupis suuremaks sõjaks minna. Kuuba on küll Gold Cupidel sage külaline, kuid pidi näiteks neli aastat tagasi tegelema hoopis olukorraga, kus peatreener ja hulk mängijaid kadusid parema elu otsingutele. Martinique läbis Rahvuste liiga puhaste paberitega, kuid enamik nende mängijaid on koduliiga amatöörid ja seega tullakse turniirile igasuguse pingeta. 

Ivar Lepik: "Paratamatult tundub, et Kanada väga noore koosseisu jaoks on 2019 veel liiga vara. Alagrupist lähevad nad koos Mehhikoga kenasti edasi, aga mehhiklastel on ka hindamatud võidukogemused. Kui meeste tervis vastu peab, tuleb Mehhikot ikkagi pidada soosikuks number üks, ka kogu turniirile mõeldes."

Ajakava:

P, 16. juunil kell 02.30 Kanada - Martinique
P, 16. juunil kell 05.00 Mehhiko - Kuuba
N, 20. juunil kell 03.00 Kuuba - Martinique
N, 20. juunil kell 05.30 Mehhiko - Kanada
E, 24. juunil kell 01.00 Kanada - Kuuba
E, 24. juunil kell 03.30 Martinique - Mehhiko

Roger Lee (vasakul) ja Dante Leverock kaitsevad kodumaa unistust. Foto: Tallinna Kalevi FB

Eestist kodumaa au kaitsma

Seekord on Gold Cupil suhteliselt selge seos ka Eestiga. Kuigi paljud kohalikud ei oskaks meid ilmselt kaardiltki üles leida, rivistuvad Bermuda koondises üles kaks tuttavat: mullu Narva Transis mänginud keskkaitsja Dante Leverock ja tänavu Tallinna Kalevi hingekirja kuuluv Roger Colville Lee.

Et viimane neist istub Kalevis suuresti pingil, aga kuulub koondises reeglina algrivistusse, ei anna muidugi turniiri debütantidele suurt lootust ... Vähemalt saab Bermuda loota viimati QPR-i esindanud ründajale Nahki Wellsile, kelle kaliibriga meeste B-alagrupist kokku lugemiseks piisab ühe käe sõrmedest. 

Haiti, kes kaks aastat tagasi turniirile ei pääsenud, on langenud kas alagrupis või heal juhul veerandfinaalis. Nicaragua jaoks on selle sajandi ainsad kaks turniiri (2009 ja 2017) kulmineerunud kolme kaotuse ja kojusõiduga. Mõlemad on võimelised head päeval üllatama ja sihivad edasipääsu, kuid võivad ka kõigilt tappa saada.

Küll aga on selge grupi favoriit, viis aastat tagasi MM-il kaheksa parema sekka jõudnud Costa Rica. Nad võiksid potentsiaalselt ohustada USA-Mehhiko võimu, aga suurim täht - Real Madridi väravavaht Keylor Navas - koondisele appi ei tulnud. Premier League'ist tuttavad Joel Campbell ja Bryan Ruiz on küll platsis, aga sellest ei pruugi piisata.

Ivar Lepik: "Costa Rica võidab alagrupi kindlalt ja nii Mehhiko kui Kanada eelistaksid neid veerandfinaalis vältida, sest tegu on ohtliku meeskonnaga. Ilma Navaseta siiski tiitlit ei püüa. Teise koha võtab eeldatavasti kogemuse pealt Haiti, kuid sellega nende turniir ka piirdub."

Ajakava:

E, 17. juunil kell 01.00 Haiti - Bermuda
E, 17. juunil kell 03.30 Costa Rica - Nicaragua
R, 21. juunil kell 02.00 Nicaragua - Haiti
R, 21. juunil kell 04.30 Costa Rica - Bermuda
T, 25. juunil kell 01.30 Bermuda - Nicaragua
T, 25. juunil kell 04.00 Haiti - Costa Rica

"Bailey (vasakul) alustab kindlasti, kui midagi vahele ei tule," teatas Jamaica peatreener hiljuti. Foto: Jamaica Instagram

Uue superstaariga reggae-poisid unistavad kolmandast finaalist

Kahel eelmisel Gold Cupil vastu ootusi finaali jõudnud, kuid Mehhikole ja USA-le vastavalt 1:3 ja 1:2 kaotanud Jamaica rajas oma edulood eelkõige tugevale kaitsele. Suur osa kahe aasta tagusest koosseisust on endiselt paigas, aga võimsa lisakäiguna räägiti nõusse Leverkuseni täht Leon Bailey, kelle vastu tunnevad huvi maailma absoluutsed tippklubid.

21-aastane äärepoolkaitsja tõmbab sünnimaa särgi selga esmakordselt, ent ootused on muidugi üüratud ja ainsas kontrollmängus USA 1:0 alistamine - ilma Baileyta - ei aidanud kuidagi jahutada mõtteid, et just 2019 võiks olla nende aasta.

Valmis peavad jamaicalased olema aga algusest peale, sest C-alagrupis võib eeldada üksjagu pusimist. Naabrid Honduras ja El Salvador on Gold Cupide hilisemastes faasides regulaarsed külalised. Mõlemal on sisu, aga 2010. ja 2014. aastal ka MM-il mänginud Hondurase puhul ootused ehk veidi kõrgemad ja koosseis käredam.

Ja siis on Curacao, väike tükike Hollandit Kariibi meres. Inimesi elab seal kolm korda vähem kui Tallinnas, pindala on poole väiksem kui Hiiumaal ja kaks aastat tagasi piirdusid nad alagrupis kolme kaotusega, aga paberil on Curacaol taset kuhjaga. Pea kogu koondis mängib Hollandi kõrg- ja esiliigas, tähed Cuco Martina ja Leandro Bacuna on endale nime teinud Premier League'is. Neidki tasub karta.

Ivar Lepik: "Siin alagrupis võib juhtuda ükskõik mida, aga võiks eeldada, et Jamaical on piisavalt klassi ja Hondurasel kogemusi, et esimesed kaks kohta võtta. Nemad on võimelised ka kõige kõrgemasse mängu sekkuma, teiste lagi oleks usutavasti poolfinaal."

Ajakava:

T, 18. juunil kell 02.00 Curacao - El Salvador
T, 18. juunil kell 04.30 Jamaica - Honduras
L, 22. juunil kell 02.00 El Salvador - Jamaica
L, 22. juunil kell 04.30 Honduras - Curacao
K, 26. juunil kell 03.00 Jamaica - Curacao
K, 26. juunil kell 05.30 Honduras - El Salvador

Pulisic (kollases) on USA uue põlvkonna suurim täht. Foto: USA Twitter

Aga-dega maadlev tiitlikaitsja

Kaks aastat tagasi Santa Claras karika kergitanud USA jaoks on vahepealne periood olnud turbulentne. Pehmelt öeldes. 2018. aasta MM-ilt jäädi dramaatiliselt-katastroofiliselt eemale, valikgrupis edestasid neid lausa viis meeskonda (ja Trinidad, kes nad viimases voorus välja kukutas, jäi veel selja taha).

Bruce Arena sai kinga, teda asendas Dave Sarachan; tosinast mängust vaid kolm võitnud Sarachanist loobuti järgmisena, et teha ruumi Gregg Berhalterile. Detsembris koondise tüürile asunud mees viis läbi osalise noorenduskuuri, aga juunikuised kontrollmängud kaotati, viimati Venezuelale lausa 0:3. Ametlikke mänge ei ole mängitud 20 kuud. Neil on Christian Pulisic, aga ka hulgaliselt küsimärke.

Juba alagrupis tuleb deemonitega uuesti rinda pista, ameeriklaste õnneks paistab seis neile soodne. Trinidad & Tobago on üllatusvõimeline, aga mitte oma parimate päevade tasemel ja sõidab turniirile selge väravakütita. Panama jättis mitme veteraniga pärast MM-i hüvasti ja leppis küll märtsis 1:1 viiki Brasiiliaga, aga ei ole alates eelmise aasta aprillist - nüüdseks juba 14 mängu - kordagi platsilt võitjana lahkunud.

Alagrupi selge autsaider on aga Guyana. Esimese suurturniiri eel ei oodata neist suurt midagi ja ka koosseis ei luba just kõrget lendu, USA peaks nad kohe esimeses mängus maa peale tooma. Kas meeskonnas jätkub sisu, et järgmistes voorudes teistele vastu hakata, on keeruline ette näha.

Ivar Lepik: "USA-d toetavad küll koduseinad, aga vähemasti loetud päevad enne turniiri paistab nende seis märkimisväärselt nukram kui Mehhikol. Alagrupist minnakse ilmselt läbi, aga C-alagrupis karastunud koondiste vastu läheb juba veerandfinaalis raskeks. Teise edasipääseja - pole isegi suurt vahet, kes see on - teekond lõppeb veerandfinaalis."

Ajakava:

K, 19. juunil kell 02.30 Panama - Trinidad & Tobago
K, 19. juunil kell 05.00 USA - Guyana
P, 23. juunil kell 00.30 Guyana - Panama
P, 23. juunil kell 03.00 USA - Trinidad & Tobago
N, 27. juunil kell 01.30 Trinidad & Tobago - Guyana
N, 27. juunil kell 04.00 Panama - USA

Ajakava pärast alagrupifaasi:

P, 30. juunil kell 02.06 B1 - A2
P, 30. juunil kell 05.06 A1 - B2
E, 1. juulil kell 00.36 C1 D2
E, 1. juulil kell 03.36 D1 C2

K, 3. juulil kell 05.36 B1/A2 - A1/B2
N, 4. juulil kell 04.36 C1/D2 - D1/C2

E, 8. juulil kell 04.15 finaal

Eesti koondis
Kahetised tunded
KOONDISEAASTA LÕPP
Premium liigast
Eesti naiste koondis
Meie mees välismaal
Nõmme mändide alt
Tee oma valik!
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 18.00 Flora - Saku (naiste Meistriliiga)
  • R 18.00 RFS - Flora (Liivimaa karikafinaal)
  • L 12.30 Paide - Kuressaare (karika 1/8-finaal)
  • L 15.00 Narva United - Sillamäe Silla (saaliliiga)
  • P 12.30 Viimsi - Kalev (Premium liiga üleminekumäng)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA