Eesti vs Armeenia – see on Kostja esimene pomm ja juubelimäng, röövitud võit, muruskandaal ja Puri vinge värav (0)

Sander Puri lööb Eesti võiduvärava 2009. aasta MM-valikmängus. Foto: Heiki Rebane

Eesti koondise teine vastane tänavuses Rahvuste liigas on Armeenia, kellega varem on kohtutud viis korda. Eestil on kirjas kaks võitu, kaks viiki ja üks kaotus, mis tuli meeskondade esimeses omavahelises mängus 1998. aastal. Seejärel pole Armeeniale alla jäädud.

Kui Eesti suudab täna kaotust vältida ja punktiarve avada, jääb Armeenia nende Euroopa jalgpalliriikide sekka, kellega Eestil on positiivne bilanss ehk võite rohkem kui kaotuseid. Praegu on sääraseid riike kümme: Andorra, Armeenia, Aserbaidžaan, Valgevene, Fääri saared, Gibraltar, Liechtenstein, Luksemburg, Moldova, San Marino. Nüüd aga retrospektiiv Eesti ja Armeenia senisele viiele matšile.

Armeenia - Eesti 2:1 (21.11.1998, Abovjan)
8. Barsegjan, 17. Simonjan - 55. Zelinski
Eesti: Toomas Tohver, Urmas Rooba, Sergei Hohlov-Simson, Urmas Kirs, Erko Saviauk (69. Janek Meet), Mark Švets (27. Indrek Zelinski), Viktor Alonen (85. Raio Piiroja), Marko Kristal, Maksim Smirnov (36. Kristen Viikmäe), Argo Arbeiter (73. Teet Allas), Andres Oper (66. Ivan O'Konnel-Bronin). Peatreener: Teitur Thordarsson.

Kaukaasia võistlusreisi teine peatus. Kolm päeva varem oldi Thbilisis vastamisi Gruusiaga, kellelt saadi 1:3 kaotus. Peatreener Teitur Thordarsson tegi algkoosseisus kolm muudatust – Erko Saviauk asendas Janek Meeti, Argo Arbeiter Indrek Zelinskit ja Toomas Tohver Mart Poomi, kes oli naasnud koduklubisse Derby Countysse.

Eesti esiväravavahi reisigraafik oli tol nädalal hullumeelne. Esmaspäeva, 16. novembri õhtul sekkus ta 69. minutil Russell Houlti asemel vahetusest, kui Derby tegi võõrsil 2:2 viigi Nottingham Forestiga. Kaks päeva hiljem kaitses Poom Thbilisis Eesti väravat ja naasis siis Inglismaale, kus mängis pühapäeval (22. november) West Ham Unitedi vastu. Derby kaotas 0:2, West Hami ridades käisid platsil näiteks Rio Ferdinand, Frank Lampard ja John Hartson.

Eesti väravat kaitses päev varem Armeenia vastu Toomas Tohver, kelle jaoks oli tegu karjääri 16. koondisemänguga. "Teitur oli väga organiseeritud vend ja kõik tema võistlusreisid olid samuti väga konkreetselt paigas. Mäletan, et head ilma me seal Kaukaasias ei saanud, vaid ikka sitta ja soppa. Thbilisis kogesime toonast Gruusia elu ehk elektrikatkestusi ning Armeenia polnud parem – see oli ikka korralik sovetiaeg, kuhu me sattusime," meenutab Tohver toonast võistlusreisi.

Milline Eesti mäng väravast vaadatuna välja paistis? "Me kõik teame, et Teitur tegi kaitse korda, mis on ka tõsi. Aga positsioonirünnakut meil polnud, suupärased olid ainult need vastased, kelle vastu sai kontrarünnakuid mängida. Meie ründemäng oli üheülbaline. Pallivaldamist me ei harrastanud, vaid stiiliks oli pikk ette ja ise järele. Ning siis tagasi kaitsesse. Pallivaldamine tuli Arno Pijpersiga.

Kindlasti oli Teitur koondisele samm edasi, aga lõpuks tuli sein ette. Samas oli liinikaitse loomine ülimalt vajalik, sest see võimaldas minna rahvusvahelisi mänge mängima," räägib Tohver, kes jõudis enne Thordarssoni Eestisse saabumist olla osaline kolmes Eesti koondise 0:7 kaotuses (tõsi, alati ühe poolaja, mitte terve kohtumise jagu).

Eesti - Armeenia 2:0 (18.08.1999, Pärnu)
79. Kristal, 90. Ustritski
Eesti: Toomas Tohver, Erko Saviauk (55. Janek Meet), Sergei Hohlov-Simson (73. Marek Lemsalu), Raio Piiroja, Urmas Kirs (70. Kert Haavistu), Viktor Alonen, Martin Reim, Aivar Anniste, Marko Kristal, Indrek Zelinski (87. Ivan O'Konnel-Bronin), Andres Oper (74. Dmitri Ustritski). Peatreener: Teitur Thordarsson.

Vähem kui aasta hiljem tuli Armeenia külla Eestile. Kohtumine leidis aset Pärnus, mis on Eesti koondisele mängupaik olnud neljal puhul – kaks Balti turniiri matši 1993. aastal, see mäng Armeeniaga ja 2016. aasta maavõistlus Maltaga.

"See mäng on mul võrreldes võõrsil Armeeniaga peetuga hoopis rohkem meeles, sest kuna ma olen pärnakas, oli see mulle väga tähtis mäng. Ning teistele pärnakatele kah. Neid oli toona koondises omajagu – Zelinski, Hohlov-Simson, Lemsalu, Piiroja," meenutab Tohver. "Mäng ise oli üpris võrdne, aga lõpus õnnestus meil kaks väravat ära lüüa. Armeenia rünnak oli suhteliselt hambutu, kaitses saime nad korralikult kinni," räägib väravavaht.

Sama aasta kevadel oli Eesti alistanud võõrsil Leedu, aga suve hakul samale vastasele kodus kaotanud. Kaks nädalat pärast Armeenia-mängu alistati võõrsil 2:0 Fääri saared, millele järgnes kodumäng Šotimaaga. Valikgrupi tabel enne seda oli: Tšehhi 24 (8), Šotimaa 11 (7), Eesti 10 (8), Leedu 8 (8), Bosnia 8 (7), Fääri saared 3 (8).

Tabeliseisust tulenevalt maalis üks Eesti fänn enne Šotimaaga peetud mängu endale kõhu peale kirja "Eesti Euro 2000!". Kuna Fääri saared olid võtnud viigipunkti nii Šotimaalt, Bosnialt kui ka Leedult, oli see šanss tõesti olemas. Eesti pidanuks viimased kaks kodumängu võitma (Šotimaa ja Bosniaga) ning lootma, et Bosnia võidab Šotimaad ning alagrupi teine koht ja pääse play-off'i olnuks käes!

Šotimaaga mängiti 0:0, mille järel alistas Šotimaa 1:0 Bosnia ja kindlustas koha play-off'is, mille järel kaotas Eesti kodus 1:4 Bosniale (Oper viis Sinisärgid juhtima, aga siis lõi tol suvel Fenerbahcest 26 miljoni euro eest Madridi Reali siirdunud Elvir Baljic neli väravat) ja jäi valikgrupis surnud ringiga ikkagi viiendaks.

Kokkuvõte: võit Armeenia üle ei juhatanud sisse legendaarset, vaid kõigest hea jalgpallisügise.

Armeenia - Eesti 2:2 (28.03.2009, Jerevan) MM-valikmäng
33. Mhitarjan, 87. Ghazarjan - 36. Vassiljev, 67. Zenjov
Eesti: Sergei Pareiko, Ragnar Klavan, Raio Piiroja, Taavi Rähn, Enar Jääger, Joel Lindpere (74. Sander Puri), Aleksandr Dmitrijev, Martin Vunk, Tarmo Kink, Konstantin Vassiljev (86. Kaimar Saag), Vladimir Voskoboinikov (63. Sergei Zenjov). Peatreener: Tarmo Rüütli.

Kuna MM-valiksarja Euroopa tsooni viiendasse alagruppi kuulunud koondised ei suutnud omavahel kalendrit kokku leppida (eelkõige olid süüdi Türgi, Hispaania ja Bosnia), pandi see paika loosiga, mis tekitas pentsiku olukorra, kus Eesti ja Armeenia kohtusid neljapäevase vahega kaks korda. Eelmisel sügisel oli Armeenia saanud neli kaotust ning Eesti kolm kaotust ja ühe 0:0 viigi (tänu Pavel Londaku hiilgepartiile Türgi vastu).

Kõik märgid viitasid, et just need kaks mängu panevad paika, kumb jääb viimaseks ja kumb eelviimaseks. Jerevanis asus Armeenia juhtima, aga vaid kolm minutit hiljem lõi Konstantin Vassiljev oma koondisekarjääri esimese värava, kui andis 25 meetrilt tuld – vasakuga, mitte paremaga! – ja seadis jalule viigi.

See oli Vassiljev esimene resultatiivne pommlöök Eesti koondise särgis, mis tõi talle esimese Hõbepalli auhinna. Tähtsad ja ilusad väravad kujunesid aastate jooksul poolkaitsja erialaks - praeguseks on Vassiljev võitnud kuus Hõbepalli auhinda.  

Teisel poolajal viis Sergei Zenjov Eesti juhtima, kuniks saabus 87. minut ja, kasutades toonase Õhtulehe ajakirjaniku Andres Vaheri pealkirja: "Julm jalgpallirööv Jerevani linnas". Pareiko tõrjus Gevorg Hazarjani pealöögi ja Taavi Rähn klaaris palli ära väravajoone kohalt või isegi enne seda, aga Luksemburgi abikohtunik Marco Tropeano fikseeris armeenlastele olematu värava.

"Kurat võtaks, kui ikka ei näe, ära lehvita seda lippu ega kujuta endale asju ette!" kärkis Tarmo Rüütli pärast lõpuvilet. "See on ju endine NSV Liit. Võib-olla kohtunikud kartsid, mis nendega pärast juhtub," pakkus Pareiko. "Nali. Kohtuniku asukoht oli müstiline, ta ei saanud sealt midagi näha," sõnas kapten Raio Piiroja.

Tolle hetke seisuga oli Eestil ette näidata vaid üks võõrsil endast suurema rahvaarvuga riigi üle saavutatud valiksarjavõit (1999. aastal Leedu üle). Julm jalgpalliröövel Tropeano riisus Eesti meeskonda seega väga valusal moel. "Tallinnas tervitab armeenlasi krõbe külm, halb väljak ja vihale aetud vastane," lubas Piiroja.

2009. aasta Eesti - Armeenia MM-valikmäng A. Le Coq Arenal, mille Eesti Sander Puri väravast 1:0 võitis. Foto: Heiki Rebane

Eesti - Armeenia 1:0 (01.04.2009, A. Le Coq Arena) MM-valikmäng
83. Puri
Eesti: Sergei Pareiko, Ragnar Klavan, Raio Piiroja, Taavi Rähn, Enar Jääger, Tarmo Kink, Aleksandr Dmitrijev, Konstantin Vassiljev (70. Joel Lindpere), Sander Puri, Kristen Viikmäe, (62. Sergei Zenjov), Vladimir Voskoboinikov (87. Martin Vunk). Peatreener: Tarmo Rüütli.

Piiroja sõnad pidasid 100% paika. Märts oli Eestis olnud külm, väljak sellest tulenevalt kehv ja Eesti meeskond tigedas ja sõjakas tujus. Platsi olukord oli suisa niivõrd kehv, et mängu delegaadi nõusolekul keelati meeskondadel mängu-eelse treening A. Le Coq Arenal läbiviimine ja suunati nad Sportland Arena kunstmurule. Võistlustandrit lubati armeenlastel vaid vaadata.

Armeenia delegatsiooni ajas see nii vihaseks, et vallandus suuremat sorti lament. Pärast Jerevanis tehtud 2:2 viiki taanlasest peatreeneri Jan Poulseni vallandanud ja enne Tallinna saabumist Vardan Minasjani tema asendajaks määranud Armeenia vutiliidu president Ruben Airapetjan korraldas skandaali ja Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak ei jäänud omalt poolt võlgu.

Teravad repliigid lendasid mõlemas suunas ja pinged olid nii üleval, et mängupäeval jäi ära koondisejalgpallietiketi lahutamatu osa ehk kohtuvate alaliitude juhatuse liikmete ühine lõunasöök.

Nagu eeldada võis, kujunes kohtumine öisest vihmast veelgi kehvemaks muutunud väljakult rämedaks lahinguks, mille otsustas lõpuks Sander Puri 83. minuti värav, mis vallandas 6500 pealtvaataja seas vägeva tralli. "Kolm punkti maitsevad hästi, eriti pärast eelmist 2:2 viiki, mis pidanuks samuti võit olema," sõnas Puri.

Peatreener Rüütli kiitis meeskonna iseloomu: "Vaja oli hoida taga nullis, küll siis niikuinii võimalused tulevad. Mängisime kahe ründajaga ees, võitluse peale. Eks ta tahtejõuga tuli."

Armeenia - Eesti 0:0 (24.03.2018, Jerevan)
Eesti:
Mihkel Aksalu, Ken Kallaste (46. Artur Pikk), Ragnar Klavan, Madis Vihmann, Joonas Tamm, Taijo Teniste, Siim Luts (77. Ilja Antonov), Karol Mets, Mattias Käit (90. Aleksandr Dmitrijev), Konstantin Vassiljev (63. Sergei Zenjov), Henri Anier (77. Martin Miller). Peatreener: Martin Reim.

Nagu 20 aastat varem, sõitis Eesti meeskond Kaukaasiasse võistlusreisile. Seekord kohtuti siiski kahe, mitte kolme vastasega. Ning mõlemad mängud toimusid ametlikel mängupäevadel ehk peatreener Martin Reim sai koondisesse kutsuda kõik, keda soovis. Katsetati mitmeid mängijaid ja otsiti lahendusi, mida kasutada sügiseses Rahvuste liigas.

Kohtumine oli ilmetu ja unustamisväärne. Eesti jalgpalliajalukku läheb see eelkõige põhjusel, et tegu oli Vassiljevi koondisekarjääri 100. kohtumisega. Soccernet.ee resümee kõlas: "Väravateta viik oli Eestile järjekorras juba kuues kaotuseta mäng, kuid loodetud rünnakuteravust täna näha ei saanud."

Karol Mets, kelle ülesanne oli armeenlaste superstaari, toona Londoni Arsenali kuulunud Henrikh Mkhitarjani pidurdamine, jäi tehtud tööga suures plaanis rahule. "Arvan, et oli okei – ta on ründav mängija, aga minu teada täna vist ühtegi raami läinud lööki mänguolukorrast ta ei teinud, selles mõttes võib rahul olla."

* * *

Eesti ja Armeenia duelli kuues vaatus etendub teisipäeval kell 19.00 Jerevanis. Otseülekande teeb ETV2. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
EDASIPÄÄSUST TULENEVALT
Luup peale | Väärt võit, kvalifikatsiooninorm täidetud, aga Flora on võimeline ületama veel kõrgemat latti  (lisatud pildigalerii)
EUROLAHINGU JÄRELKAJAD
SAKSAMAA BUNDESLIGA STARDIB
Igavene esimene? Kui ei sünni muinasjuttu, oskab Bayernit kukutada vaid Bayern ise
NAISTE UUTEST KOGEMUSTEST
TULEVIKUST
Eesti kohtunikud laovad vundamenti arenguks. Tohver: amatööridena me ei suuda professionaalse liigaga kaasas käia
KOHTUNIKUD
Eesti kohtunikud laovad vundamenti arenguks. Tohver: amatööridena me ei suuda professionaalse liigaga kaasas käia (0)
"Me teame, et meil on see probleem ja seda ei ole võimalik lahendada nii, et lööme nipsu ja ütleme, et hakkame kõik paremini vilistama. See on nii suur teema altpoolt üles."
 
Pikk ette (ja ise järele) | Koroonaviirus ähvardab Premium liiga hooaega lühendada
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
Pikk ette (ja ise järele) | Koroonaviirus ähvardab Premium liiga hooaega lühendada (0)
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 80. saade vaatab otsa võimalusele, mille kohaselt ei mängita Eestis Premium liiga hooaega lõpuni. See on täna tõenäolisem kui varem.
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
2
4
38:10
38
4.
Tallinna FCI Levadia
20
11
5
4
51:27
38
5.
Viljandi JK Tulevik
19
8
0
11
24:36
24
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
5
9
20:31
20
7.
JK Narva Trans
20
5
5
10
20:30
20
8.
FC Kuressaare
20
4
5
11
18:40
17
9.
Tallinna JK Legion
20
4
4
12
12:34
16
10.
JK Tallinna Kalev
20
2
3
15
9:51
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
42
Nõmme Kalju FC
38
Tallinna FCI Levadia
38
Viljandi JK Tulevik
24
Tartu JK Tammeka
20
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
17
Tallinna JK Legion
16
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK