Luup peale | Eesti pani Leedu kotti ja näitas Kaunases, et me tähelaev teab teed! (galerii!) (9)

Eesti koondis võitis Balti turniiri. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kõlarist mängis Terminaatori "See ei ole saladus!", mida mängijad kaasa üürgasid. Kõik viskasid kõigile käppa. Kõik naeratasid. Kõik tähistasid. Kõiki valdas suur kergendus. Pettunud leedulastest vaikseks jäänud Dariuse ja Girenase staadioni Kaunases täitis Balti turniiri finaali järel Eesti meeskonna ülevoolav rõõm. Kauss* on meie ja kaotus teie jagu!

Eesti meeskond on poolteist aastat järjest igatpidi ja erinevate vastaste käest tappa saanud. Vahel talutava, vahel võika skooriga. Aga kui kogu aeg peksa saada, siis suures plaanis pole vahet, kui karm konkreetne keretäis on. Maad võtavad tülpimus ja lootusetus, millele vaatamata peab spordimees vaatama tulevikku, sest seda saab erinevalt minevikust muuta. Kerge see ei ole. Küsige Eesti koondislaste käest.

Esmane vabanemine toimus laupäeval A. Le Coq Arenal. 4:1 võit Fääri saarte üle oli meeskonna jaoks esimene pärast 14-mängulist võiduta seeriat. Väravad löönud ründajate Alex Matthias Tamme ja Henri Anieri intervjuu ETV-le pulbitses kergendusest ja rõõmust. Lõpuks ometi ei pidanud mehed sirge näoga rääkima, kuidas vigadest tuleb õppida ja tiideratas-taaderatas, vaid said täiega rõõmustada!

Nüüd Kaunases keerati laupäevasele rõõmule veel mitu vinti otsa. Vastane oli tugevam, väljak oli võõras, panused suuremad (ikkagi finaal) ja surve samuti, sest kaotus Kaunases oleks võinud saata välja signaali, et Fääri saarte alistamine oli valehäire. Punane alarmtuluke plinkis aga sedapuhku Leedu meeskonna pingil ja riietusruumis.

Eesti oli mängus selgelt domineerivam osapool ja mitmed noored ja/või uued koondislased pakkusid õnnestunud esituse nagu ka laupäeval Tallinnas. Eriti paistis silma poolkaitsja Rocco Robert Shein, aga võitlustahtest pakatasid kõik Eesti mängijad. Leedu alistamisega koguti enesekindlust ja eneseusku enne sügisel algavat Rahvuste liigat.

Pärast 1:1 viigiga lõppenud normaalaega, kus Mark Anders Lepik lõi 82. minutil avavärava, millele leedulased vaid kaks minutit hiljem vastasid, selgus võitja penaltiseerias, kus sangariks kerkis kaks lööki tõrjunud Karl Andre Vallner. Eesti võitis seeria 4:3. Balti karikas kuulus viiendat korda meile!

Ning võidu muutis magusamaks tõik, et see tekitas vastases sügavat tülgastust. Mitte, et meil midagi leedulaste vastu oleks, sest suures plaanis oleme ju väga mitmes mõttes sama kaeviku asukad. Aga spordis maksab reegel, et mida suurem on vastase pettumus, seda suurem võitja võidurõõm.

Mark Anders Lepik lõi 82. minutil Eesti juhtvärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ning Leedu oli selle Balti turniiri võidu endale justkui ära planeerinud. Finaali eel oldi enesekindlad, suisa bravuurikad. Mängupilt ei selgitanud kuidagi, et miks? Eesti valdas palli ja lükkas vastase poolel kenasti söötu. Jah, Leedu tabas nii 0:0 kui ka 1:1 seisul posti, aga mänguliselt olid need pigem ebaloogilised olukorrad.

Kuigi seoses finaalikaotusega jääb Leedu jalgpalliliidul välja maksmata meeskonnale lubatud 100 000 euro suurune võidupreemia, ütlesid teated VIP-loožist, et nii mornide nägudega edastatud õnnitlusi polnud Eesti Jalgpalli Liidu esindajad väga ammu pidanud vastu võtma. Oleme ausad, teeb võidu magusamaks küll!

"Inimeste silmis olid pisarad," kirjeldas Frank "Papa" Kolde Eesti fännisektoris võiduka lõpu järel valitsenud vaatepilti. Palverännaku olid seekord suutnud ette võtta umbes poolsada fänni (etteteatamisaeg oli ju marulühike, mängupaik sai selgeks alles laupäeva õhtul), aga esimest korda osutus see täiuslikuks.

90ndatel, kui Eesti oli vaene, jagus paljudel koondise fännidel raha üksnes Balti turniirile sõiduks. Kaugemad võistlusreisid käisid üle jõu. Mitte kordagi ei õnnestunud Lätist või Leedust naasta võiduga. 2021 saadi kauss esimest korda pärast iseseisvuse taastamist endale.

Nüüd võideti see ka võõrsil. Paljude koondise teenekaimate fännide jaoks oli see ühe väga suure unistuse täitumine. Jalgpalli mängitakse ja vaadatakse emotsioonide nimel. Valmis tuleb olla igasugusteks, aga maksab reegel, et mida suurem on lõppenud ootus, seda suurem on rõõm.

Kaunases said otsa mitu ootust ja seetõttu valitseski Dariuse ja Girenase staadionil ülevoolav rõõm. Nii mängijate, treenerite, fännide kui ka ametnike seas. Eesti jalgpall naaseb siit koju väikese, aga enda jaoks tähtsa, armsa ja oodatud võiduga. Nüüd on hea sättida tähelaev uute sihtpunktide suunas. Me tähelaev teab teed!**

* Kuna läti keeles on Balti karika nimeks Baltijas kauss, on Eesti jalgpallis kombeks Balti turniiri esikohaauhinda Balti kausiks või lühendatult lihtsalt kausiks kutsuda.

** Legendaarne grafiti, mis ehtis pikki aastaid Tartus, Pepleri tänaval asunud Pälsoni ühika ehk ühiselamu peasissekäiku.

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• Kohtumise esimese pealelöögi sooritas 10. minutil Eesti, kui rünnak vasakult äärelt lõppes Rocco Robert Sheini sööduga Henri Anieriga, kelle soorituse Leedu kaitsjad blokeerisid.
  • Järgmised 10 minutit ei saanud Leedu enda poolelt palliga välja ei saanud, vaid Eesti teenis mitmeid standardolukordi ja lükkas söötu. Midagi ohtlikku samas ei tekitatud.
  • 22. minutil sündis tulekahju. Michael Schjönning-Larsen kattis ära suluseisu ja seejärel konksutas Artur Dolžnikov lubamatult hõlpsalt ära Rasmus Peetsoni ja pani palli värava ette, kust Matas Vareika mõnelt meetrilt posti lõi. Eestil vedas väga.
  • Järgmise veerandtunni jooksul teenis Leedu mitmeid standardolukordi, aga Eesti sai nende kaitsmisega üldjoontes hakkama.
  • 37. minutil andis Karol Mets 35 meetrilt tuld. Pall lendas üle, aga napilt.

Esimesel poolajal domineeris mängu pigem Eesti. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Nii sisetunne kui ka esimese poolaja statistika (pealelöögid 7:3, löögid raami 2:0, täpsed söödud 273:122) viitasid, et mängu domineeris pigem Eesti. Isegi kui Leedu tegi vahel kõrget pressi, tuldi selle alt kas söödu või triblamisega kenasti välja. Eesti palliga mäng oli kaunis vaadata, pall liikus, ei mingit toppimist või kangutamist, vaid loogilised söödud ja avanemised. Korralik jalgpall.

Tundus, et initsiatiivi loovutamine oli Leedu teadlik valik. Nad usaldasid oma väledaid ääri, eelkõige Matas Vareikat, kes tabas posti ja valmistas veel mitmel puhul Michael Schjönning-Larsenile probleeme. Peale ühe postilöögi ja ühe Rasmus Peetsoni blokki takerdunud kauglöögi Leedu ohtu ei tekitanud. Samas väravale olid nad lõpuks lähemal kui Eesti, sest Vareika 22. minuti šanss oli 100-protsendiline.

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• Esmalt tekkis mõlemal üks poolkorralik võimalus. Eesti jooksis 48. minutil kontrasse ja Daniil Kuraksin andis hea tsenderduse, ent ründajaid jäid passiivseks. Leedu poole pealt lõi Dolžnikov 51. minutil kasti joonelt üle.
  • Rünnakule lülitunud keskkaitsja Artemijus Tutyškinas murdis 63. minutil paremalt äärelt läbi ja pani värava ette terava palli, mida Armandas Kucys proovis tugijala tagant kannaga väravasse lüüa, aga löögis puudus jõud ja pall veeres Karl Andre Vallnerile sülle.
  • Vahetult enne Kucyse pealelööki tehtud topeltvahetusega (Anier ja Tamm välja, Mark Anders Lepik ja Martin Vetkal sisse) muutis Jürgen Henn taktikat, minnes 4-4-2 asetuse pealt üle talle Flora-ajast omasele 4-3-3-le, et keskväli paremini kontrolli alla saada.
  • Plaan toimis! Eesti suutis vastase karistusala lähistel edukamalt söötu lükata ning selle tulemusel pääses Martin Vetkal 68. minutil kõmmutama, löök 25 meetrilt tabas latti. Kuus minutit hiljem muutis Kuraksini hea tsenderdus Leedu kaitse väga murelikuks.
  • Järjekordne Eesti pikem sööduseeria päädis 82. minutil väravaga, kui Karol Metsa, Kevor Palumetsa ja Sheini eeltöö järel jõudis pall Lepikuni, kes karistusalas pöördelt lõi ja palli alumisse nurka veeretas. Ründaja värav!
  • Eduseis tekitatud õhin maksis ruttu kätte – vaid kaks minutit hiljem purjetas Justas Lasickas läbi eestlaste ja leidis kastist Metsa selja taga paiknenud Giedrius Matuleviciuse, kes konksutas ära Peetsoni ja lõi 1:1.
  • Allesjäänud mänguaeg oli Eesti jaoks ärev. 90+1. minutil tabas Fedor Cernych posti ja lisaks teenis Leedu mitu karistuslööki. Need lahendas Eesti ikkagi ära.

Hennu topeltvahetus toimis väga hästi. Kui 4-4-2-s ei kipu Vetkalil loomulikku rolli olema, siis ühe ründaja taga mängides sai ta oma trumbid – lühikesed söödud, avanemised, ruumidesse vabanemised – lauda lüüa. Eesti muutunud rünnakuskeem valmistas Leedule omajagu peavalu, eriti paistis silma Daniil Kuraksin.

Juhtväravale järgnes kiire tagasilöök, mis, oleme ausad, tõi kaasa ohu edasiseks lagunemiseks, sest emotsioon tõmmati hästi kiiresti hästi kõrgelt alla tagasi. Kiituseks meeskonnale – peeti vastu. Läbi raskuste ja väikese õnne (Cernychi post), aga peeti. Ning penaltiseeriaks oli vaim taas tugev ja võit tuli koju.

• Martin Vetkal alla vasakule, väravavaht õiges suunas, aga ei ulata, 4:3

Balti turniiri võidu tõi lõpuks Eestile koondise kolmas väravavaht Karl Andre Vallner oma kahe penaltitõrjega. Just tema juurde tormas terve meeskond – osad keskringist, ülejäänud vahetuspingilt – kui Vetkal otsustava penalti sisse lõi. Vallneri tõrjed lõid Leedul jalad alt ja andsid trumbid Eestile. Need löödi lõpuks lauda!

Karl Andre Vallner tõrjus Balti turniiri finaalis kaks penaltit. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti lööjaid tuleb kiita meelekindluse eest. Läti kohtunik Andris Treimanis jättis millegipärast poolte loosimise tegemata ja ütles, et lüüakse Leedu fännide ees. "Ma otsustasin vaidlemisele mitte energiat raisata," ütles kapten Karol Mets pentsiku seiga kohta.

Lisaks proovisid Eesti lööjaid häirida ka Leedu pallipoisid, kes vehkisid värava taga kätega ja viimaste löökide ajal ka telefonide taskulampidega, proovides eestlasi pimestada. Võõral väljakul tuleb kõigeks valmis olla. Et sellestki katsumusest jagu saadi, näitab noore Eesti meeskonna sisu!

Mõned tähelepanekud veel:

1. Eesti noored tegid mängu

Rocco Robert Shein (20) oli Fääri saarte vastu hea, aga Leedu vastu väga hea. Võttis keskväljal mehi ette, kehtestas ennast, mängis julgelt, juhtis mängu! Kevor Palumets (21) tema kõrval tegi samuti väga viisaka partii. Ta ei kadunud kordagi ära, vaid oli kogu aeg nähtaval, võttis vastutust ja võitis duelle.

Mängu sidumisel meisterlikkust näidanud Alex Matthias Tamm (22) tegi taas partii, mis muudab ta pingile jätmise väga keeruliseks. Mark Anders Lepik (23) lõi värava ja realiseeris penalti ehk tegi ründaja tööd perfektselt. Daniil Kuraksin (21) oli lihtsalt väga hea! Vahetusest sekkunud Martin Vetkal (20) sai rollist aru ja oli ohtlik.

2. Leedu fännid

Balti turniiri poolfinaalil Läti – Leedu nägi ägedat vaatepilti, kus koondiste fännid teineteist tunnustasid. "Lat-vi-ja!" skandeerisid leedulased. "Lie-tu-va!" hüüdsid lätlased vastu. 41. minutil prooviti sama ka Kaunases. "Ees-ti!" kõlas Leedu muljetavaldavalt häälekast ja järjekindlast sektorist.

Kolmanda või neljanda kutse peale said poolsada Kaunasesse jõudnud Eesti fänni aru, mida oodatakse. "Lie-tu-va!" kõlas nende hüüe, millele Dariuse ja Girenase staadion vastas aplausiga. 57. minutil skandeeris staadion Ukraina toetuseks, mille järel esitati vastutustundliku eurooplase lemmiklaulu "Putin, huilo!".

3. Karol Mets tegi Paulauskasele Bundesligat

Leedu koondise ründaja Gytis Paulauskas mängib Ukraina kõrgliigaklubis Kovalivka Kolos. Karol Mets oli võtmerollis, kui St. Pauli võitis 2. Bundesliga ja tõusis Saksamaa kõrgliigasse, mis oli tänavu esindatud nii Meistrite kui ka Euroopa liiga finaalis. 74. minutil tutvustas Mets oma Leedu kolleegile elu Saksamaal.

Karol Mets Balti turniiri finaalis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paulauskasel oli nimelt tahtmine sundida Metsa kulul nurgalöök teenida. Aga leedulase surve all Mets mitte ei murdunud, vaid kasvas nii, mis mühises! Esmalt peatas ta palli otsajoonel, mängis Paulauskase kehaga olukorrast välja ja söötis siis palli kahe osava puutega Rasmus Peetsonile. Paulauskas vaatas meistrimehe meisterlikku manöövrit viisakalt pealt. See oli ilus jalgpallihetk.

4. Õppetund koduvile kohta

Meisterlik kohtunik suudab koduvile korraldada isegi siis, kui ta ei mõista parajasti väljakul õigust, näitas neljanda kohtuniku ülesandeid täitnud leedulane Robertas Valikonis kohtumise 81. minutil.

Jürgen Henn tajus, et vasak äär vajab kindlustamist ja tahtis Daniil Kuraksini asemel tuua platsile kaitsvama Artur Pika. Vahetuspaber oli Valikonisele antud, tollel tabloo käes ja tekkis pikem mängukatkestus, aga leedulane sai väga hästi aru, kui väga Eestil seda vahetust parajasti vaja on.

Ja nii leidiski ta põhjuse vahetuste eest vastutava Mart Poomi suunas käsi laiutada ja öelda, et ei saa ju vahetust teha, kui Pikk pole putsataldu talle eelnevalt ette näidanud. Absurdne põhjus, aga õpetlik näide, kuidas koduvilet korraldatakse. Eesti kohtunikud, palun võtke õppust.