Luup peale | Rõõmuallikaterohke 0:0 viik, kust on kõigil hea edasi minna (6)

FCI Levadia ja FC Flora tegid A. Le Coq Arenal 3510 pealtvaataja ees 0:0 viigi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Jalgpalli jagub rohkesti olukordi, kus ühtede meelest on klaas poolenisti täis ja teiste arvates poolenisti tühi. Vastased jõuavad selles küsimuses üksmeelele pigem harva, ent selle hooaja teise Tallinna derbi tulemuseks olnud 0:0 viik pakkus kerget rahulolu nii FCI Levadiale kui ka FC Florale.

Nagu ütleb tüütuseni ära kasutatud ja seetõttu irooniliseks kõrgpilotaažiks kujunenud klišee: siit on hea edasi minna. Nii Levadial, Floral kui ka Premium liigal, sest koduse kõrgliiga rekordpublikut tähistanud 3510 pealtvaataja ees peetud kohtumine pakkus rõõmuallikat kõigile kolmele.

Levadiale põhjusel, et Flora pole neile tänavu kahes omavahelises mängus löönud ainsatki väravat. Arvestades, et Levadia alg11 ääri mehitasid mullu FC Kuressaares, Narva Transis, Tallinna Kalevis mänginud ning Paide Linnameeskonnas vahetuspinki nühkinud mehed (vastavalt Michael Schjönning-Larsen, Aleksandr Zakarljuka, Ioan Yakovlev ja Edgar Tur), pole see üldse paha näitaja. Hoopis päris hea, mis viitab, et peatreeneri Curro Torrese meeskonna ülesehitustöö kulgeb kenasti. Siit on hea edasi minna.

Florale põhjusel, et vaatamata meeskonda kimbutavale vigastustelainele on nad endiselt Premium liiga liidrid. Markus Soometsa, Henrik Pürgi, Ken Kallaste, Sergei Zenjovi, Aleksandr Šapovalovi ja Erkko Jonne Tõugjase eemalejäämine oli teada juba varem. Vahetult enne mängu lisandus laatsaretti ka treeningul reielähendajale liiga teinud koondislane Marco Lukka. Seitse puudujat ja 24 minutit arvulist vähemust tähendas kohtumise lõpusirgel väga ootamatut koosseisu, aga Flora pidas vastu. Siit on hea edasi minna.

Premium liiga ületas 2010. aastast pärinenud publikurekordi ja tõi staadionile enam kui kolm ja pool tuhat pealtvaatajat. Jah, enamik neist kasutasid tasuta saadud piletit ja osad lahkusid enne lõpuvilet, aga staadioni väravatest läbi tulnud inimeste hulk on fakt. Need inimesed tõi kohale Premium liiga, mida proovitakse teatud ringkondades endiselt "see külaliiga ei huvita kedagi" ütlustega naeruvääristada. Rekordpublik on järjekordne tõestus, et see jutt ei vasta tõele. Siit on hea edasi minna.

Hooaja teist Tallinna derbit jälgis A. Le Coq Arenal 3510 pealtvaatajat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

* * *

Kohtumise esimene võimalus avanes 8. minutil Sten Reinkortile, aga Karl Andre Vallner blokeeris terava nurga alt sooritatud löögi. Flora ründemäng oli avapoolajal mitmekesine ja tõhus, Levadia jäi hätta eriti oma vasakul äärel, kuhu tiitlikaitsja mängujuht Konstantin Vassiljev rünnakute epitsentri viis. Sealt teeniti mitu nurgalööki, millest siiski midagi ülearu ohtlikku ei sündinud.

Levadia esimene korralik pealelöök leidis aset 43. minutil, kui Ernest Agyiri 20 meetrilt tulistas. Evert Grünvald tõrjus. Järgnenud nurgalöögi järel sattus pall trahvikastis ette Bourama Fombale, kelle löök lendas aga viiendasse ritta. A. Le Coq Arena tribüüni ülemise korruse viiendasse ritta. 45. minutil sai kaitsjate tähelepanust vaba Vassiljev pärast Rauno Alliku head eeltööd karistusala keskelt lüüa, aga Vallner tegi väga hea tõrje.

Teisele poolajale tuli isukamalt Levadia, kes tekitas kohe 47. minutil ka hea võimaluse, ent Märten Kuusk suutis Ernest Agyiri löögi blokeerida. Kohe sai karistusala seest proovida ka Aleksandr Zakarljuka, aga pealelöök lendas värava eest läbi. Flora peatreener Jürgen Henn proovis unisena mõjunud meeskonda valju hääle ja intensiivse žestikuleerimisega üles äratada.

62. minutil avaneski Floral väga hea võimalus. Vassiljevi kaunis diagonaalpall leidis üles Levadia kaitsjate vahele ja taha avanenud Nikita Mihhailovi, kes võttis palli rinnaga oskuslikult omaks, aga kõksas selle siis Vallneri käte vahele. Levadia pääses ja leidis end neli minutit hiljem hoopis soodsamast olukorrast, sest teise kollase kaardiga eemaldati Flora keskkaitsja Märten Kuusk.

Initsiatiiv püsis Levadial, aga Flora kaitse pidas vastu. Agyiri karistuslöök lendas müüri, Til Mavretici sooritused mööda, Rasmus Peetsoni kauglöök blokeeriti. 80. minutil pääses ohtlikusse kontrasse Flora. Vallner tõrjus esmalt Daniil Kuraksini soorituse ja vaatas siis tänulikult, kuidas rikošeti võtnud Vassiljevi kauglöök napilt väravast mööda läks.

90. minutil jõud väljakul võrdsustusid, sest teise kollasega eemaldati ka Peetson. Eesti kaks kõige edukamat jalgpalliklubi jätsid aga väravate löömise mõneks teiseks korraks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kumb peab olema viigiga rohkem rahul?

Matemaatiliselt Levadia. Suures plaanis oli mäng võrdne ja viik õiglane tulemus, aga kui lugeda kokku 100%-lised väravavõimalused, siis neid olid Floral kaks ja Levadial mitte ühtegi. Evert Grünvald ühtegi meeldejäävat tõrjet tegema ei pidanud, mis lubab öelda, et Flora oli väravale lähemal kui Levadia.

Emotsionaalselt Flora, sest nemad pidid teisel poolajal mängima 24 minutit arvulises vähemuses, mille kiuste ei tekitanud Levadia ainsatki kindlat šanssi. Flora kohanes muutunud olukorraga momentaalselt, korraldas rivid ümber ning hoidis lõpus platsil noort ja väledat edurivi Kuraksin – Lipp – Mihhailov, mis sundis Levadiat ettevaatlikkusele.

2. Miks kaks õhtut järjest 0:0?

Teisipäeva õhtul lõppes Paides 0:0 viigiga sealse Linnameeskonna ja Nõmme Kalju kohtumine. Päev hiljem tegi väravateta viigi Levadia ja Flora. Sealjuures polnud kumbki mäng iseloomult kinnine, vaid võimalusi ikka jagus. Miks väravad löömata jäid? Koondisepaus. Enamikel platsil viibinud meestel on selja taga 2,5-nädalane mängupaus. Võistlusrütmi tagasisaamine ei käi nipsust.

Esinelikumeeskonnad on omavahel uuesti vastamisi järgmise nädala lõpus, kui reedel, 7. juulil kohtuvad Paide Linnameeskond ja FC Flora ning pühapäeval, 9. juulil lähevad vastamisi FCI Levadia ja Nõmme Kalju. On põhjust arvata, et tolleks ajaks on kõigi nelja tiimi minek teravam kui vahetult pärast koondisepausi.

Kohtumise parim väravavõimalus avanes 45. minutil Konstantin Vassiljevil, aga Flora kapten palli võrku ei saanud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Flora silmatorkav keskmine vanus

Mida tähistab jada 20, 26, 24, 22, 21, 20, 23, 25, 21, 22? Need on pärast 82. minutil tehtud vahetusi (Konstantin Vassiljev ja Rauno Alliku välja, Mihkel Järviste ja Otto-Robert Lipp sisse) platsil viibinud 10 FC Flora mängija vanused.

Keskmine vanus 22,4 aastat on eelmisel kahel hooajal mitmetele üle 30-aastastele mängijatele (Vassiljev, Alliku, Sergei Zenjov, Henrik Ojamaa, Ken Kallaste) toetunud Flora kohta silmatorkavalt madal.

"Kasutame neid mängijad, kes meil on ja usume neisse. Meil oli täna päris palju puudujaid, aga suutsime Levadiaga, kel polnud kedagi puudu, pool tundi vähemuses normaalselt mängida. Suur kiitus meeskonnale," märkis peatreener Jürgen Henn.

4. Kodune ülesanne kohtunikule

Näitleja Andres Raag juhtis kunagi ETV-s sellist lastesaadet nagu "Mudila", mille lõpurubriigiks oli "Kodune ülesanne" (saate eripärane oli, et kõik rubriigid algasid nende silbikaupa rõhutamisega ehk täpsem nimetus oli "Ko-du-ne ü-les-an-ne.").

Millegipärast meenusid need mälupildid, kui 90. minutil vaatasid teleülekande ekraanigraafikast mõlema meeskonna juurest vastu punase kaardi märgid. Kohtumine polnud olnud ühestki otsast vägivaldne või ebasportlik, aga ometi oli kohtunik Joonas Jaanovits suutnud mõlemad meeskonnad vähemusse jätta.

"Natuke naljakad" ja "täiesti mittevajalikud" iseloomustas Levadia kapten Rasmus Peetson esimese poolaja lõpus talle ja Märten Kuusele väikese nagistamise eest antud hoiatusi. Flora peatreeneri Jürgen Henni muiet, mis vilepartii kohta küsinud ajakirjanikele otsa vaatas, on keeruline kirja panna.

Mõlemad meeskonnad lõpetasid kohtumise kümnekesi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Karl Andre Vallner

FC Floral oli kaks sajaprotsendilist väravavõimalust. Konstantin Vassiljevi 45. ja Nikita Mihhailovil 62. minutil. Mõlemal puhul tegi Vallner suurepärase tõrje. Levadia väravavaht oli kindel kõrgetel pallidel ning silmatorkavalt täpne ja osav olukordades, kus ta pidi pallide klaarimiseks karistusalast välja tõttama. Vallneri stabiilsus ja kindlus on esimest hooaega Curro Torresi juhendamise all mängiva ja talvel suured koosseisumuudatused läbi teinud Levadia jaoks tähtis vundament, millele toetuda.