Luup peale | Tähtede seis rääkis suurüllatuse kasuks, aga Kuressaare karikaneedus jäi kehtima (0)

Mark Anders Lepik pani kodupubliku rõkkama, aga lõpuks tuli ikkagi alla vanduda. Foto: Allan Mehik

Laupäevases liigamängus FC Florale suurelt alla jäänud FC Kuressaare näitas teisipäevases karikamängus hoopis südikamat esitust, surudes külalised lisaaja ja penaltiseeria peale, kuid seal jäi nende eurosarjalootus ikkagi lati taha pidama.

Kahe mängu vahepealseks perioodiks Kuressaarde paigale jäänud Flora tegi oma algkoosseisus mitmeid muudatusi, samal ajal kui saarlased pigistasid endast kõik välja, nii et soosikul oli oma paremuse maksmapanekul tõsiseid raskuseid.

Avapoolajal domineeris Flora küll pallivaldamist, kuid see tõi kaasa vaid üksikuid väravavõimalusi. Ometi pääsesid nad dramaatilisel kombel juhtima, kui Martin Milleri sööt viis Nikita Mihhailovi Magnus Karofeldiga silmitsi ja noor poolkaitsja pani võrgu sahisema - 0:1! Suluseisulipp tõusis, ent ligi kaks minutit hiljem kinnitas VAR, et sulgu ei olnud ja värav ikkagi loeb.

Nikita Mihhailov viis Flora juhtima. Foto: Allan Mehik

Olematu suluseis sai videokordustega tõestatud, kuid saarlastel jagus pahameelt veel ka selle üle, et Märten Pajunurm oli eelnevalt marraskil põlvega väljaku kõrvale käsutatud ning kohtunikud ei lubanud teda platsile tagasi. Värav sündis just siis, kui Kure kaitseliini liider väljaku ääres hääletas.

Kurtmise ja süüdistamise asemel näitasid saarlased aga teisel poolajal tõelist sisu, võrdsustades mängupildi ja muutudes Flora väravale järjest ohtlikumaks. Lahtisemaks kiskuvast mängust hoolimata nägid pealtvaatajad pikka aega mõlema värava all vaid poolvõimalusi, ent 88. minutil saabus õhus olnud murrang. Pajunurm tsenderdas diagonaalis trahvikasti, Mark Anders Lepik võttis palli suurepäraselt esimese puutega endale ette ja suskas selle siis Marco Lukka ja keskkaitsjate vahelt võrku - 1:1! Florast laenul viibiv ründaja otsustas väravat mitte tähistada, kuid meeskonnakaaslased ja publik olid hullumas.

Lisaajal jätkus mõlemapoolsete võimalustega haarav heitlus. Kulunud oli vaevalt 45 sekundit, kui Moorits Veering virutas terava nurga alt peale ja pall lendas Flora väravavahi Ingmar Krister Paplavskise käte kaudu lati peale. Teisel pool väljakut oli Milleril hea löögikoht, aga Karofeldist ta palli mööda ei saanud. Lisaaja teise poole lõpus tegi Karofeld veel mitu head tõrjet, jättes kuivale Sergei Zenjovi ja Henrik Ojamaa.

Paraku ei aidanud mänguolukorras tehtud head tõrjed väravavahtidel end penaltiseeriaks soojaks ajada, sest üheksast löögist mitte ühegi puhul polnud kindamehed tõrjele lähedal. Otsustavaks sai hoopis see, et Aleksander Iljini penalti põrkas lati kaudu üle värava. Seejuures tabasid latti veel kaks Kure meest, aga nii Märten Pajunurme kui ka Mattias Männilaane löögid põrkasid sealt õnnelikult võrku. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. VAR-i kangelaslik karikadebüüt

Premium liigas meile juba tuttavaks saanud videokohtunikud olid esmakordselt ametis ka karikavõistlustel. Alles eelmisel nädalal teatati, et VAR võetakse kasutusele kahes veerandfinaalis (teine mäng on kolmapäeval Narvas), mõlemas poolfinaalis ja finaalis. See osutus suurepäraseks valikuks, sest kohe esimene karikamäng VAR-iga pakkus potentsiaalselt otsustava olukorra, kus langetati õige otsus puhtalt tänud videokordustele. Klaarimine võttis küll ligi kaks minutit, kuid see oli seda loomulikult väärt.

Flora lõi värava, kui mängitud oli 44.23, misjärel Erkko Liiv tõstis suluseisu märgiks lipu. Tablool oli 46.05, kui peakohtunik Kristo Tohver näitas, et värav ikkagi loeb. Telepilti jõudsid lõplikult veenvad aeglustusega kordused alles siis, kui mängukellal oli 48:09 ja televaatajad võisid veenduda, kuidas Karl Rudolf Õigus kattis Martin Milleri söödu hetkel suluseisu ära. Segadust tekitas see, et sööt põrkas enne Mihhailovini jõudmist veel ka Andrei Smirnovi jala pihta, aga kaitsva meeskonna puude mõistagi suluseisu aktiveerida ei saanud.

2. Flora oli haavatav

Lisaks mitmetele hooaja algusega kaasnenud vigastustele pakkus Flora seekord mitmele mehele koormuste jaotamise eesmärgil varumeherolli. Konstantin Vassiljev puudus koosseisust sootuks, Evert Grünvald ja Märten Kuusk kuulusid pingile. Neist viimasel tuli siiski varakult sekkuda, kui Markkus Seppik nurgalöögiolukorras alaseljaga vastu posti kukkus ja vahetust vajas. Lisaks vahetati teisel poolajal välja keskväljaankur Markus Soomets, asendades ta keskkaitsja Mihhail Koloboviga.

Kõik see kokku muutis Flora koosseisu võrdlemisi harjumuspäratuks ning seda võimendas ka motivatsiooni vahe. Kuressaare haistas siit ajaloolist võimalust karika ja sellega kaasneva eurosarjakoha jahtimiseks, samal ajal kui Floral on karikaid kapis juba küllaga ning eurokohtki taskus kindel.

Nii juhtuski, et Flora kaotas teisel poolajal mängu üle kontrolli ega saanudki seda enam täielikult enda kätte tagasi. See omakorda tõmbas kodupubliku korralikult käima ning teise poolaja ja lisaaja atmosfääri põhjal näis tähtede seis juba ideaalselt suurüllatuse poole kaldu olevat. Jalgpallis ja penaltiseeriates aga mingeid garantiisid ei ole.

3. Kure veerandfinaalide needus

Kui Flora püüab oma üheksandat Eesti karikat, siis Kuressaare mängis klubi ajaloo jooksul seitsmendat korda veerandfinaalis, aga seal on neile alati sein ette tulnud.

Siiski on põhjust öelda, et seljataha jäi klubi ajaloo edukaim karikahooaeg, sest eelnevad kuus veerandfinaali lõppesid kas suure keretäiega (2001 kahe mängu kokkuvõttes Transile 3:7, 2004 kahe mängu kokkuvõttes TVMK-le 2:13, 2006 Tartu Maagile 0:7, 2018 Florale 0:7) või üllatuskaotusega madalama liiga võistkonnale (2014 Tartu Santosele 1:3, 2017 Narva Unitedile 1:3).

Tänavune esitus oli aga kaotusest hoolimata kõike muud kui altminek. Kui Premium liiga hooaja algus tõstatas mõningaid küsimärke Kuressaare kaitsemängu ja näljasuse seisukohalt, siis nüüd anti nendele küsimärkidele veenvad vastused.

Märten Pajunurm maadlemas Sten Reinkortiga. Foto: Allan Mehik

4.  Mängu parim - Märten Pajunurm

Kuressaare kaitseliini liidri väljakuloleku ajal ei löönud Flora ainsatki väravat, küll aga lõi Kure tema väravasöödust. Oma penalti saatis ta nii täpselt ristnurka, et seda poleks ära võtnud ükski maailma väravavaht.

11. aprillil kell 19.00 Kuressaare kunstmurustaadionil

FC Kuressaare - Tallinna FC Flora  1:1 (0:1; 1:1; 1:1)penaltitega võitis Flora 3:5