Miami draama: hullunud fännid ventilatsioonis, vigastatud Messi pisarad, aga Argentina tegi mitmekordset ajalugu (0)

Argentina võitis Copa America! Foto: Scanpix / Cristobal Herrera-Ulaškevitš / EPA

Korralduslikult täielikult läbi kukkunud Ameerika Ühendriikides peetud Copa America finaal algas fännide mürgliga. Poolteist tundi edasi lükatud kohtumine vajas võitja selgitamiseks lisaaega, kus tiitlikaitsja Argentina alistas vahetusmeeste toel kaks aastat võitmatuna püsinud Kolumbia.

Finaali toimumispaika, Miamis asuvasse Hard Rock staadionile mahub jalgpallimängu ajaks 80 120 silmapaari, ent kuna Lõuna-Floridas elab hinnanguliselt 300 000 kolumblast, oli palju neid, kes piletist ilma jäid. Seega otsustasid osad temperamentsed lõuna-ameeriklased nigelaid turvameetmeid eirata ning oma õnne tormijooksuga staadionile proovida. Puhkes täielik kaos.

Turvatöötajad asusid taga ajama jooksikuid, kes olid mängule pääsemiseks valmis kasvõi ventilatsioonisüsteemi ronima. Kuna turvameeskond oli põgenejatega hõivatud, ei pääsenud samal ajal paljud pileti ostnud külastajad turvaväravatest sisse. Et pool tundi enne planeeritud algust oli staadioni täituvus vaid 40%, otsustati mäng edasi lükata. Esmalt pool tundi, siis veel pool ning lõpuks anti avavile tund ja veerand hiljem.

Kolumbia fännid sisse jooksmas:

Ventilaatorisse ronimine:

Esines ka fännide omavahelisi kokkupõrkeid, kuid õnneks möödusid intsidendid suurema vägivallata. Hoolimata sellest oli järjekordne mainekahju juba tehtud. Teatavasti tekitasid Kolumbia fännid agressiivse käitumisega probleeme ka poolfinaalis Uruguay vastu ning et korraldajad ei suutnud kummalgi puhul adekvaatselt reageerida, tõstatab see küsimuse kahe aasta pärast USA-s toimuva MM-i kohta: kas selliseks vastutuseks ikka ollakse valmis?

Argentina fänni kriitika:

Kui pall lõpuks mängu pandi, alustasid oma tormijooksuga Kolumbia mängijad. Isukas Kolumbia valdas rohkem palli ning lõi korralikke väravamomente, millest parimana tabas 7. minutil Jhon Cordoba üle puusa löök posti. Kuigi võimalusi oli ka väljaku teisel poolel, siis argentiinlased olid sarnaselt veerandfinaalile Ecuadori vastu kuidagi rütmist väljas ja tegid ka lihtsates olukordades palju söödupraaki. Poolkaitseliin ei suutnud rünnakuid ehitada ning kolumblaste agressiivne pressing pani argentiinlaste kaitseliini pidevalt proovile.

Kolumblased said kõva innustust ka "kodu" tribüünidelt, kuhu oli nii väravatest kui ilmselt ka ventilatsioonitorudest kogunenud selgelt rohkem nende poolehoidjaid: istmetelt kumas pigem vastu kollane värv ja Argentina pallivaldamise korral kostus sageli väljakule võimas vilekoor.

Esimese poolaja lõpus elavnes veidi ka Argentina, kuid juba 36. minutil elati üle ehmatus, kui pärast kaunist kombinatsiooni ääre pealt läbi murdnud Lionel Messi tsenderdus ebaõnnestus ja ta Kolumbia kaitsja abil õnnetult kukkus ning jalale haiget tegi. Kuigi esmalt tundus olukord päris hull, siis pärast tohterdamisringi ja külmaspreid sai kaheksakordne Ballon d’Ori võitja siiski jätkata. Poolajapausile läksid rünnakul hambutud argentiinlased teadmises, et ainsana esines hästi kaitseliin: kolumblaste survest hoolimata oli tõeliselt ohtlikke momente vähe ning 0:0 oli ilmselt õiglane tulemus.

Teisel poolajal said argentiinlased mängu paremini sisse ning lõid kolumblastest isegi ohtlikumaid väravavõimalusi. Angel Di Maria oli lähedal juba 49. minutil, ent Camilo Vargas tegi hea tõrje. Poolikuid võimalusi oli tegelikult nii Argentinal kui Kolumbial, kuid kaitseliinid mängisid mõlemal ennastsalgavalt blokeerides pidevalt vastaste löögiüritusi. Teise poolaja tähelepanuväärseim hetk leidis aset aga platsi kõrval: ka esimesel poolajal pisikese trauma saanud Messi tõmbas 65. minutil süütus olukorras ära oma reie ning oli sunnitud mängu pooleli jätma. Vahetusmeeste pingil puhkes jaanipäeval sünnipäeva tähistanud 37-aastane legend lahinal nutma, mis oli mitme minuti jooksul telepildirežissööri lemmikaadriks.

Messi pisarad:

Messi asemel vahetusest sekkunud Nicolas Gonzales alustas särtsakalt ning oli mitme rünnaku puhul see, kes lõpuks löögiürituseni jõudis. 76. minutil sahistas ta ka võrku, ent rünnaku ülesehitusel oli Tagliafico suluseisus.

Legaalseid väravaid normaalajal lõpuks ei löödudki ja ees ootas Copa America esimene lisaaeg.

Lisaajal tempokas mäng jätkus ja kuigi Kolumbia valdas palli endiselt rohkem, olid Argentina šansid veidi paremad. Kõige soodsam neist tekkis 94. minutil, kui Rodrigo De Paul pääses paremalt äärelt läbi ja söötis palli Gonzalesile, kes lõi aga väga healt positsioonilt väravavahile otse sülle. Üldiselt oli tunda, et kumbki koondis ei taha penalteid lööma minna kuigi Argentina pole Emiliano Martineziga väravasuul ühtegi seeriat kaotanud. Mõlemad mängisid äärmiselt võitluslikult nii vea kui teinekord ka näitlejameisterlikkuse piiril ning kaalukauss võinuks langeda mõlemale poolele.

Mängu saatuse otsustasid lõpuks Argentina vahetusmehed: 112. minutil mängis Giovani Los Celso pall Lautaro Martinezile, kes lahendas 1-1 olukorra kindlalt, lüües oma turniiri viienda värava, millega ta kindlustas suurima väravaküti tiitli. Järelejäänud minutite jooksul ei õnnestunud väsinud kolumblastel enam liiga ohtlikuks saada ja pigem jõudis teisele väravale lähedale Argentina, ent skoori enam ei tehtud. Argentina kaitses tiitlit ja kapten Messi kutsus võidukarikat endaga koos tõstma tänasega koondisekarjääri lõpetanud Angel Di Maria ja Nicolas Otamendi.

Argentina karikaga:

Kuigi Argentina jaoks tuli 2021. aasta Copa America tiitli kaitsmine raskelt, tehti tänase võiduga ajalugu. Albiceleste on nüüd ainuke koondis, kes on maailma vanimat koondiste jalgpalliturniiri võitnud 16 korda, Uruguayl on karikaid 15, Brasiilial üheksa. Lisaks tõusis Argentina Hispaania kuldse generatsiooni (2008-2012) kõrvale saades teiseks koondiseks, kes on triumfeerinud kolmel suurturniiril järjest. Kolumblastel jällegi sai läbi võimas seeria ja seda kõige valusamal hetkel: nimelt polnud nad kaotusekibedust tundnud alates 2022. aasta märtsist, kui jäädi MM-valikmängus 0:1 alla ... Argentinale.

Kuigi Messi turniir polnud tema parimate seas, sai ka Argentina liider järjekordse rekordi enda nimele. Tal on nüüd profikarjääris 45 tiitlit, millega ta möödus Brasiilia legendist Dani Alvesist.