SN Stockholmis | Eesti koondis ja jälle Rootsi ehk Mida oodata aasta hiljem? (0)

Mis ootab Eesti koondist Stockholmis seekord? Foto: Brit Maria Tael

Eesti meeste koondise jaoks jätkub Rahvuste liiga mänguga Stockholmis, kus võõrustaja Rootsi saab end päris enesekindlalt tunda. Samas ei tohiks nemadki olla vaid rauast poisid, keda väänata ei kannata.

Kui tulla eelmise aasta septembrist tänasesse päeva, näivad Eesti ja Rootsi eriti suured sõbrad - sest ees ootab selles perioodis 4. omavaheline matš. Neist esimene oli eriti valus ning lõppes rootslaste 5:0 võiduga, korrad pärast seda lõi Rootsi kaks ning sahistamist jäi Eestilegi. Viimast tänu Kevor Palumetsale, kes jõudis sihile jaanuaris, mil tegi ka koondisedebüüdi. Kohal on ta nüüdki.

Ajad on aga muutunud esiteks sel moel, et täna mängitakse Rahvuste liiga C-tasandi esimeses grupis. Igaüks teab ise, mille peale täpsemalt, aga laiemalt ning sportlaslikult öeldes - ikka võidu peale! Seda olukorras, kus nii Eestil kui Rootsil on uus peatreener, kes on toonud endaga kaasa uut lähenemist.

"Üht-teist on nad muutnud. Mängivad natuke kaasaegsemalt: vahetavad positsioone rohkem ehk on selles mõttes natuke mitmekülgsemad ja keskenduvad päris palju pallihoidmisele. Nad ei mängi enam klassikalises Skandinaavia stiilis 4-4-2, mille järgi on Rootsit varasemalt teatud," analüüsis Eesti juhendaja Jürgen Henn mängu eel, lisades, et vastase klass on tipptasemel ning kvaliteeti ja talenti leiab üle terve platsi.

Sellel ei tasu aga pikalt peatuda. "Meie vastase oskusi mõjutada otseselt ei saa. Me saame ainult oma plaani sinna vastu teha ja luua meie mängijatele võimalikult soodsad olukorrad, kus vahe oskuste vahel oleks võimalikult minimaalne. Näiteks tekitada vastasele võimalikult väiksed ruumid või suunata nad õigetesse kohtadesse, üritada tekitada kaitses ülekaalu näiteks 2 vs. 1 olukorra näol. Ehk tahame, et vastastel oleks oma oskuste kasutamise jaoks võimalikult vähe ruumi," avas Henn, kelle koondisel on avamängust Slovakkiaga taga 0:1 kaotus.

Eesti koondise peatreener Jürgen Henn. Foto: Brit Maria Tael

Kahtlemata lasub raskus just Rootsi ründesuuna mängijatel ehk alustuseks eelmises mängus kaks väravat kõmmutanud Alexander Isakul ja lisaks penaltile kaks väravasöötu välja jaganud Viktor Gyökeresil, siis ka seekordsel kaptenil Dejan Kulusevskil ja teistel. "Ilmselgelt on nad tugevad kõrgklassist mängijad. Ehk Rootsil on väga head valikud ründes. Eriti ka võrreldes meiega, arvestades seda taset, kust me tuleme - nad on maailmaklassist," kiitis Henn.

Neile sõnadele vastukaaluks olla Rootsi taanlasest loots Jon Dahl Tomasson hoopis ründajates kergelt pettunud. "Peame reageerima pallikaotustele paremini. Peame neis olukordades juurde panema. Saame olla pallile lähemal. Või tegutseda aktiivsemalt - oli periood, kus jäime liialt passiivseks ja vastane lõi häid olukordi," analüüsis ta Aserbaidžaani 3:1 alistamise järel. 

Just sellest viimasest numbristki üritab Henn oma hoolealustega kinni võtta. "Eks me hoiame seda kuklas küll, et kui asjad langevad kokku ja meil on võimalus, siis loodame väravani jõuda," viitas ta, et vastane sunnib kõigele vaatamata pigem tagasihoidlikult unistama. Taustaks veel nii palju, et kui võtta sekka kõik kuus selle kalendriaasta mängu, on Rootsi suutnud taga nulli hoida vaid korra. Lisaks on postide vahelt puudu esikinnas Robin Olsen, kelle kindlaks asendajaks kerkis eelmises mängus penalti tõrjunud Viktor Johansson, keda ootab ees alles 3. koondisemäng.

Äkitselt ümbritseb Rootsi koondist skandaal

Kui pärast akna esimest mängu valitses Rootsi koondises kadestusväärne harmoonia, sest Alexander Isak oli usaldanud penalti löömise Viktor Gyökeresile, selle asemel et ise kübaratrikki jahtida, siis nüüd on kurss kergelt muutunud. Seda küll minimaalselt ja ühe mängija jagu, ent kergemat tüüpi skandaal on kerkinud ikka.

Seda 20-aastase poolkaitsja Hugo Larssoni üleskutsel, kes on koduklubis Frankfurdi Eintrachtis hooaega hästi alustanud - hoidnud resulatiivsust kahes mängus kolmest - kuid see pole koondiserindel priipääset taganud. Nii istus ta mängus Aserbaidžaaniga jälle pingil, erinevuseks suvega aga see, et väljakule ei jõudnudki.

Isak ja Gyökeres juba teavad, kuidas Eestile pahameelt valmistada. Foto: Brit Maria Tael

See ajas Larssoni marru, kelle sõnad jõudsid ka meediasse. "Täiesti jama olukord! Homme (ehk nüüdseks täna - L. J.) on mäng, aga mu pea on täiesti teises kohas. Pole eriti lõbus kuulda, et olen jälle pingil. Eeldasin pärast tugevat starti Saksamaal midagi muud, et saan sellel lainel jätkata, aga seni pole see nii olnud," arvas alles kuuel koondisemängul olev noor poolkaitsja.

Peatreener Tomassonile ei sobi kuuldu järgi see, et Larsson ei mängi piisavalt läbisööte ettepoole, vaid eelistab sagedasti turvalisemaid valikuid. Pallur pole rahul, et talle siiski võimalust ei anta, sest teab, et on kiire õppija - seda on talle karjääris korduvalt öeldud. "Aga see on Joni pilt. Näen end andeka mängijana, kes saab Saksamaal töötada teistsuguse pilguga treeneriga käe all. See on õnn, et ma saan igapäevaselt seal töötada," lisas Larsson.

Samal ajal kinnitas Tomasson, et tal pole oma mängijate kohta midagi kehva öelda ning nad on valitud välja põhjusega. "Tal on potentsiaali. Ta peab lihtsalt oma võimalust ootama. See võib tegelikult päris ruttu tulla, arvestades tema talenti," hindas Tomasson mängijat, kes langes kogu skandaali taustal salapärase vigastuse küüsi ning lahkus koondisest enne matši Eestiga.

Rootslaste rõõmuks on suuremad nimed siiski platsis ning Tomasson ei hakanud midagi varjama: põhis alustavad väravavaht Viktor Johansson, kapten Dejan Kulusevski ning resultatiivsusässad Alexander Isak ja Viktor Gyökeres. "Mingeid muudatusi tuleb ikka. On oluline, et kasutaksime kogu oma tiimi, et ehitada meeskonda ja kasvatada võitjamentaliteeti. Et seda teha, peab kogu tiim seisma koondise taga. Samal ajal peame hoidma kvaliteeti ja saama paremaks iga päevaga," lisas rootslaste peatreener.

Omad küsimärgid on ka Eestil, kes saab esiteks tagasi mängukeelu all olnud Maksim Paskotši, kes usutavasti asub paremkaitsesse. Peamurdmist jagub mujalegi. "Loomulikult peame mingisuguseid vahetusi tegema, leidma õiged mängijad, keda tuua, et hoida värskust. Aga peame olema peamiselt just mentaalselt valmis väsimusega hakkama saama," jätkas Henn, kes kinnitas seejärel naerusuiselt Eesti ajakirjanikele, et suurt rotatsiooni ei tule. "1-2, äärmisel juhul kolm-neli vahetust," kinnitas ta välja pakutud varianti.

Kas Rauno Sappinen on teiseks raskeks väljakutseks juba valmis? Foto: Brit Maria Tael

Igati põhjendatav võiks olla mängus Slovakkiaga vahetusest tulnud HJK põhitegija Kevor Palumetsa lülitamine algkoosseisu, sest mängis hästi kokku Rocco Robert Sheiniga. Ründes sõltub palju sellest, kas ränga põlvevigastuse seljataha jätnud Rauno Sappinen on täismängust piisavalt taastunud. Kui jah, jätkab Henn usutavasti tema ja Alex Matthias Tammega, kui seis pole nii hea, võiks ründaja alla - sest rohkem selliseid ründajaid Eestil polegi - asuda poolkaitsja Martin Vetkal.

Rootsi ja Eesti Rahvuste liiga mäng saab täna õhtul Eesti aja järgi avavile kell 21.45. Pilti vahendab ERR, Soccernet.ee-st saab mängu jälgida tekstipõhise LIVE-ülekande vahendusel.

***

8. septembril kell 21.45 Stockholmis Strawberry Arenal

Rootsi - Eesti
Peakohtunik: Sven Jablonski
Abikohtunikud: Lasse Koslowski, Eduard Beitinger
Neljas kohtunik: Tobias Reichel
VAR: Christian Dingert
AVAR: Patrick Hanslbauer (kõik Saksamaa)

Viimatised omavahelised mängud:

12.01.2024 Rootsi - Eesti 2:1 (30. Nanasi, 54. Thelin - 19. Palumets)
19.11.2023 Rootsi - Eesti 2:0 (22. Claesson, 55. Forsberg)
09.09.2023 Eesti - Rootsi 0:5 (18. Gyökeres, 24. Kulusevski, 39. Isak, 75. Quaison, 90. Claesson)
31.03.2021 Rootsi - Eesti 1:0 (4. Berg)
07.01.2018 Rootsi - Eesti 1:1 (79. Holmberg - 58. Henri Anier)

Eesti võimalik algkoosseis:

Eesti koondise koosseis mänguks Rootsiga:

Väravavahid
12 Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Real Valladolid (ESP) 31/0
1 Matvei Igonen (02.10.1996) – Plovdivi Botev (BUL) 15/0
22 Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 4/0

Kaitsjad
18 Karol Mets (16.05.1993) – FC St. Pauli (GER) 95/0
3 Artur Pikk (05.03.1993) – Opole Odra (POL) 61/1
16 Joonas Tamm (02.02.1992) – Plovdivi Botev (BUL) 59/4
2 Märten Kuusk (05.04.1996) – GKS Katowice (POL) 32/0
13 Maksim Paskotši (19.01.2003) – Zürichi Grasshopper (SUI) 29/0
19 Michael Lilander (20.06.1997) – Paide Linnameeskond 17/0
4 Michael Schjönning-Larsen (02.02.2001) – Tallinna FCI Levadia 3/0

Poolkaitsjad
17 Martin Miller (25.09.1997) – Bohemian FC (IRL) 34/2
23 Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – FC Slovacko (CZE) 34/0
20 Markus Poom (27.02.1999) – Shamrock Rovers (IRL) 25/0
6 Mihkel Ainsalu (08.03.1996) – Tallinna FCI Levadia 19/0
5 Rocco Robert Shein (14.07.2003) – FC Dordrecht (NED) 12/0
21 Martin Vetkal (21.02.2004) – Brommapojkarna (SWE) 8/1
10 Kevor Palumets (21.11.2002) – Helsingi HJK (FIN) 6/1
8 Daniil Kuraksin (04.04.2003) – Tallinna FC Flora 3/1
9 Ioan Yakovlev (19.01.1998) – Tallinna FCI Levadia 2/0
14 Patrik Kristal (12.11.2007) – Paide Linnameeskond 0/0

Ründajad
15 Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 53/12
11 Alex Matthias Tamm (24.07.2001) – Nõmme Kalju FC 7/2
7 Robi Saarma (20.05.2001) – Paide Linnameeskond 4/0

Peatreener: Jürgen Henn
Abitreenerid: Joel Indermitte, Arno Pijpers
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Ilo Rihvk
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Kokk: Peeter Pihel
Fotograaf: Liisi Troska
Pressiesindaja: Eva Nõmme
Varustaja: Merily Toom
Mänedžer: Miko Pupart

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Kas 1:10 on halb päev või asjade reaalne seis?
JALGPALL JA VIHMASAJUD
MEISTRITE LIIGA TULEB JÄLLE!
Kõik on uus septembrikuus! Aga Real Madridilt ei võta Meistrite liiga soosikukoormat ükski süsteem
ILMATAAT KIUSAS
VÄLISMAA
PENALTID HIIUL JA NARVAS
Videokohtunik | Kui tagantkätt pead riivata, kas siis on penalti?
RANNAJALKA SIRGE SELG
Eesti koondise kapten: paljude jalgpalliliitude jaoks on teema Valgevenega ähmane, me jäime endale kindlaks!  (+ ühisfoto ukrainlastega)
TÄHED KODUS JA ITAALIAS
EESTIST HISPAANIASSE
Hispaaniasse siirdunud ja debüütmängus skoorinud Staalfeldt: oskan kohalikega klappida
INGLISMAA LUUBI ALL
ÜHE TEE LÕPP
Vaprusest lahkunud Ristikivi Eesti jalkast: ma ei süüdistaks Pohlakut, sest üks inimene rohkem ei jõuagi
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
26
20
4
2
60:12
64
2.
Nõmme Kalju FC
26
15
7
4
58:29
52
3.
Tallinna FC Flora
26
15
6
5
45:29
51
4.
Paide Linnameeskond
26
16
2
8
50:28
50
5.
Tartu JK Tammeka
27
8
7
12
33:36
31
6.
JK Narva Trans
25
7
7
11
33:47
28
7.
FC Kuressaare
27
5
10
12
32:50
25
8.
JK Tallinna Kalev
27
6
7
14
29:53
25
9.
Pärnu JK Vaprus
27
6
6
15
23:44
24
10.
FC Nõmme United
27
2
8
17
19:54
14
SOCCERNET TV
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
64
Nõmme Kalju FC
52
Tallinna FC Flora
51
Paide Linnameeskond
50
Tartu JK Tammeka
31
JK Narva Trans
28
FC Kuressaare
25
JK Tallinna Kalev
25
Pärnu JK Vaprus
24
FC Nõmme United
14
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 17.30 Trans - Flora (Premium liiga)
  • T 19.30 Kalev - Paide (Premium liiga)
  • K 17.30 Kalju - United (Premium liiga)
  • K 19.30 Kalev U19 - Santa Coloma U19 (noorte Meistrite liiga)
  • N 19.00 Harju - Viimsi (Esiliiga)
  • R 19.00 Lootos - Tabasalu (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Paide - Kuressaare (Premium liiga)
  • L 14.30 United - Trans (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora - Tammeka (Premium liiga)
  • P 19.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!