Premium liiga parimad kaitsjad 2016 (22)

Eelmisel aastal valisid Soccernet.ee lugejad parimaks kaitsjaks Gert Kamsi. Kas Kams suudab tänavu tiitlit kaitsta või saab selle keegi teine? Foto: Gertrud Alatare

Koos külmade ilmadega tulevad taas traditsioonilised Soccerneti meistriliiga hooaja kokkuvõtted ja nagu ikka, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Kaitsjatele järgnevad riburadapidi kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2016. aasta fännide lemmikud.

Jätkame neljandat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.

2016. aasta kaitsjate valik on võrreldes eelmise aastaga küllaltki värske - vaid mullu parimaks valitud Gert Kams ning Andrei Sidorenkov ja Nikita Baranov on taas nimekirjas. Enar Jääger, Ken Kallaste ja Artur Pikk eelmise aasta valikust on tänavuse hooaja tervenisti välismaal veetnud ning mõned mehed ei suutnud lihtsalt sel aastal teistega võrreldes nii säravad olla. Valikus on koguni kolm selleks hooajaks Premium liigasse tulnud välismaalast.

REKLAAM

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.

Premium liiga parimad kaitsjad 2016 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria TaelOfosu Appiah
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
23 mängu (22 põhis); 7  (0 penaltist); 1 väravasööt; 11 ; 2.

Talvel Infonetiga kaheaastase lepingu sõlminud Ghana keskkaitsja on üks kihvtimaid leide Lasnamäe klubi poolt. Hullumeelse töövõimega, väga liikuv ja ka resultatiivne Appiah on üks atleetlikumaid jalgpallureid Premium liigas. Võimsa hüppe ja pika kasvu tõttu ei ole talle õhuvõitluses vastast, samas on tal seejuures ka korralik tehnika, mis lubab tal vahel keskväljal uskumatuid purjetamisi näidata.

Kuigi tegu on kaitsjaga, on ta sedavõrd mitmekülgne, et mängu lõppudes on korduvalt ründajana pallinud ja hooaja jooksul on vajadusel ka keskvälja lappinud. Tema hooaega segasid teataval määral vigastused, mistõttu on ta kirja saanud vaid 23 mängu.

Appiah on meeletu võitleja ning ta tahe on mõõtmatult suur. See on tinginud aeg-ajalt kerged ülekeemised ja toonud talle palju kaarte. Samas on ta seni kirja saanud seitse väravat ja kõik need on Infoneti ka punktideni aidanud, seejuures võitudeni Levadia ja Kalju üle. Infoneti ründaja Vladimir Voskoboinikov nimetas Appiahit augustis klubi parimaks mängijaks.

Foto: Jana PiparNikita Baranov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 1  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Eelmisel aastal tugeva sammu edasi astunud Baranov on tänavu tõusnud Ragnar Klavani järel Eesti number kaks keskkaitsjaks. Flora moodne keskkaitsja on väga tugev jalaga mängus ning enne hooaja viimast veerandit oli ta söötude arvu ja 90-protsendilise täpsusega kogu liiga parim.

Et ta varem oli äärekaitsja, oskab ta hästi rünnakutesse lülituda ning ta trumbiks on hea väljakunägemine. Sinna juurde käib ka hea pikk sööt. Tänavu on ta ka veidi stabiilsemaks muutunud, kuid eks aeg-ajalt mõni eksimus libiseb ikkagi sisse. Flora kaitsetuumikuna on ta oma klubile lasknud lüüa kõige vähem väravaid.

Kaitsjana eelistab ta tihti targalt oodata ja ei lenda kohe pea ees ründajale jalgadesse togima, mistõttu on suutnud mängida küllalt puhtalt. Kindlasti Flora võtmemängija. Ei imestaks, kui talvel sammu välismaale edasi teeb.

Foto: Brit Maria TaelGando Biala
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
33 mängu (27 põhis); 8  (0 penaltist); 4 väravasöötu; .

Kuigi 19-aastane Kamerunist pärit Gando Biala toodi Levadiasse eelkõige poolkaitsjaks, siis üsna kiiresti sai Dmitri Kruglovist vabaks jäänud vasakkaitsja koht tema omaks. Muidugi vajadusel, eelkõige just mängu lõppudes, on ta äärepoolkaitsja kohal ka saanud toimetada.

Gando tugevuseks on suurepärane tehnika, tribling ja kiirus. Lülitub ülihästi rünnakusse ja selle tõestuseks on ta kirja saanud kaheksa väravat ja neli resultatiivset söötu. Kuigi ei ole just väga pikk mängumees, on suutnud väravaid lüüa ka peaga.

Ehkki ta kaitsemäng on kohati veidi laisk, on ta Levadia vasakkaitses ikkagi täielik komeet olnud. Sõlmis aasta alguses klubiga aastase lepingu ning Levadia teeks targasti, kui pikendaks seda kontrahti, sest nii passi kui ka platsil näidatu põhjal on tal kõik veel ees. 

Foto: Jana PiparGert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 3  (0 penaltist); 7 väravasöötu; .

Mullu Soccerneti lugejatelt parima kaitsemängija tiitli saanud Kams on ka sel hooajal teinud kõik, et autasu uuesti pälvida. Flora mänguline ja vaimne liider - tõeline kapten. On alati hingega mängu juures ja seetõttu on paljude fännide lemmik. Kui suvel Flora vorm eurokaotuse järel hetkeks langes ja Infonetilt 3:4 kaotus saadi, oli Kams pisarais - just nii palju läheb talle Flora korda.

Tema tänavust hooaega iseloomustavad mõistagi võimsad tõusud paremalt ja ka jooksud vastase kaitseliini taha. Tsenderdused ja pikad küljesissevisked on tema leib, samuti standardolukorrad. Karistuslöögist virutas ta värava nii Sillamäe kui ka Kalju võrku. Seejuures too 3:3 mäng Kaljuga oli Kamsi üks säravamaid, kui ta esmalt oma sööduga Flora ette aitas, siis skoori 2:0 peale suurendas ning 89. minutil ristnurgatabamusega punkti tõi ja Kalju fännide ette tähistama läks.

Hoo pealt tsenderduste kvaliteet on veidi kõikuv, kuid sellest hoolimata on ta kirja saanud seitse väravasöötu ja oma pallidega vastaseid korduvalt kimbutanud. Kui mullu ütlesime, et Kams peaks samal tasemel jätkama vähemalt paar hooaega, siis ühe on ta kindlalt ära teinud.

Foto: Imre PühvelKaarel Kiidron
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 2  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Tegi hooaja eel otsuse, et keskendub sel aastal taas rohkem jalgpallile ja Tammeka on sellest meeletult võitnud. Üks asi on hetkel 13 numbri võrra suurem punktiskoor, teine asi aga see, et eelmisel aastal oli Tartu kaks vooru enne hooaja lõppu täpselt 30 väravat rohkem endale lüüa lasknud.

Statistiliselt on Kiidron tänavuse hooaja üks enim vaheltlõikeid teinud ja õhu- ning kahevõitluseid võitnud mängija liigas. Võimas peamäng, tugev keha ja samas korralik jalaga mäng on temast Tammeka jaoks suhteliselt asendamatu mehe teinud.

Oma jõulisusega on ta Indrek Koseri jaoks olnud ka see käik, kes viiakse lõpuminutitel vastase kasti mängu päästma. Kaks väravat ja üks väravasööt ei tundu siin eriti võimas näitaja, kuid tegelikult on Tammeka Kiidroni väravaesise tegutsemise tulemusel saanud tabelisse üheksa punkti. Meeldejäävaim on muidugi täielik üllatusvõit septembris Flora üle, kui Kiidron lõi 85. minutil otsustava 3:2 värava.

Foto: Kasper ElissaarDmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 4  (1 penaltist); 9 väravasöötu; 1 1 .

Tänavuseks hooajaks Levadiast Infonetiga liitunud Kruglov jätkas sealt, kus pooleli jäi. Üheksa väravasöötu on hetkel liiga paremuselt kuues näitaja. Vaieldamatult on tema üks väga oluline lüli, mis on Infonetist teinud sedavõrd tugeva tiitlinõudleja.

Koondise peatreener Martin Reim on korduvalt Kruglovi vasakut jalga Eesti parimaks nimetanud ning need tsenderdused, mis kas karistuslöökidest või äärelt kasti lendavad, on tõepoolest maailmaklassist. Ta on ka arvuliselt enim palle kasti andnud ning mees troonib ka antud tsenderduste pingereas. Veidike üllatavalt oli ta enne hooaja viimast veerandit võtmesöötude nimekirjas Zakaria Beglarišvili järel teisel kohal, edestades kõiki liiga ülejäänud mängujuhte ja muid poolkaitsjaid, kes antud valdkonna eest hoolitsema peaksid.

Mõistagi jääb Kruglov sellest aastast meelde ka oma robertocarlosliku karistuslöögiga, mille tulemusel lõpuks Levadiaga 2:2 viik tehti. Lisaks skooris ta kahel korral Flora vastu, võttes neist mängudest neli punkti, ja võidumängus Pärnu vastu. Vasakkaitsja teab suurepäraselt, millal Infonet tema kogemusi vajab.

Foto: Imre PühvelIgor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 6  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Pärast perioodi Poolas ja Ungaris alustas Morozov seda hooaega taas Levadia rohelises särgis ja võib vist öelda, et tegelikult loodeti temast isegi enamat. Ta oli aprillis väga resultatiivne, kui lõi kuu jooksul koguni neli väravat, kuid pikka aega ei saanud ta oma kaitsemängu päris hästi tööle ja tegi rumalaid eksimusi nagu ka Levadia tervikuna.

Septembriks leidis Igor Prins aga lõpuks stabiilse neliku, mis ei lasknud kuu vältel mitte ühtegi palli enda võrku ning Morozov juhendas seda nelikut liidrina selle tuumikus. Morozov on vanakooli keskkaitsja, kes ei ole palliga kõige osavam ja on ka jalgadest aeglane, kuid samas on tal sitke keha ja tasemel peamäng. Lisaks on Morozovil hirmkõva löök, millest on klubile rünnakul kasu.

Statistiliselt jääb numbrites alla nii Nikita Baranovile kui ka Joonas Tammele ehk kui koondisesse tagasi murda soovib, peab veel juurde panema. Samas on sel hooajal oma välismaal minimaalseks kahanenud mängukindlust arendada saanud ja eks sisu on temas küll, et olla tulevikus taas ka Premium liiga parim kaitsja, nagu ta oli 2012. ja 2009. aastal.

Foto: Gertrud AlatareKarl Mööl
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 6  (0 penaltist); 8 väravasöötu; .

Möölist on kujunenud Nõmme Kalju uus raudmees, kes mängib kõik minutid, mis vähegi saadaval on. Tegu on suurepärase paremkaitsjaga, kes on kaitses hea ja rünnakul veel parem. Viimase juures tuleb väga palju kasuks, et mees noorena keskväljal pallis.

Mööl on seni panustanud 14 Kalju väravasse, mis on kaitsja kohta hiilgav number. Tal on väga kõva tahe ja suur võitluslikkus. Seega isegi kui päev ei juhtu kõige parem olema, jookseb ta lihtsalt selle arvelt rohkem, et ikkagi meeskonna edusse panustada.

Kuna ta on küllalt kiire, on kaitsjatel temast üsna raske mööda minna ning isegi kui seda on tehtud, suudab ta palli tagasi röövida. Ründefaasis tuleks teha veel veidi tööd tsenderduste kvaliteedi parandamisega.

Foto: Jana Pipar / EJLMaksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ääre- ja keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 1  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

Pika mängukeelu alt hooaja eel vabanenud Podholjuzin lubas Levadiaga taasliitumise järel anda endast kõik ja eks ta suures plaanis seda teinud ka on. Nii ääre- kui ka keskkaitses mänginud Podholjuzini trumbiks on selgelt just kaitsetegevus ja mitte ründemäng.

Kaitses on ta suhteliselt hea protsendiga vastase rünnakuid peatanud ning samuti kuulub ta liiga täpseimate sööduandjate hulka, sest tal on nii vasak kui ka parem jalg võrdselt head. Oma pikkuse kohta on ta ka hea õhuvõitleja.

Samas on ka tema mängus tulnud ette koledaid kalasid, aga eks päris eksimatut kaitsjat ei olegi vist olemas. Üldiselt on ta mängustiil küllaltki neutraalne ja kaitsja kohta ei pruugi see ilmtingimata just halb asi olla.

Foto: Jana PiparAndrei Sidorenkov
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 6  (1 penaltist); 8 väravasöötu; .

Sillamäelt pärit Sidorenkov lahkus hooaja eel oma kodulinnast, et liituda Kalevist tuttava Sergei Frantseviga Nõmme Kaljus ning tema jaoks on see otsus end igati õigustanud. Sidorenkov võitis kindlalt Frantsevi soosingu ning nii on samuti kahe hooaja vahel Kaljuga liitunud Trevor Elhist kui endisest Infoneti põhimehest saanud Sidorenkovi kõrval Nõmmel täielik pingimees.

Sidorenkov on mõistagi tuntud oma standardolukordade poolest ja nende kvaliteedilt on ta Premium liiga vaieldamatult parim mees. Keskmiselt annab ta mängus kaheksal korral seisvast pallist tsenderduse ning viiel juhul jõuab mänguvahend oma meheni. Seejuures on ta kasti lastud pallide täpsusnumbrite järgi isegi napilt parem Kruglovist.

Kuigi vanuse tulekuga on kiiruslikud võimed veidi kannatada saanud ja seetõttu on tal kaitses veidi raskem noorte vastu, siis ründefaasis on suurem osa tema väravatest ja resultatiivsetest söötudest Kaljule otseselt punktid päästnud. Oma kõige "hullema" mängu tegi septembris Pärnu vastu, kui lõi karistuslöökidest kübaratriki - täiesti uskumatu saavutus.

Foto: Gertrud AlatareJoonas Tamm
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 2  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Tamm liitus mullu suvel Viljandi Tulevikust Floraga ründajana, kuid sellena läbi ei löönud ja alustas tänavust hooaega kaitsjana. Kaitsjana mängis ta ka Rootsis, seega käis kohanemine "uue" positsiooniga võrdlemisi kiiresti. Tõenäoliselt on ta liiga kõige kiirem ja tehnilisem keskkaitsja.

Kuna ta on ise ründes mänginud, loeb ta vastas olevate väravaküttide mängu selle arvelt paremini ja teinekord oskab ründajalikke liigutusi kaitses mängides rakendada. Samuti ei tunne ta ennast võõrana vastaste kastis, kui sinna standardolukordade või kohtumise lõpuminutite tõttu satub.

Kohati on vastastele rumalate söötudega võimalusi kinkinud, samas keskmiselt võidab ta 77 protsenti kahevõitlustest (kaasa arvatud õhuduellidest), millega on ta konkurentsitult kõige kõvem mees meistriliigas. Ka õnnestuvad tal teistest paremini triblingud, sooritades keskmiselt mängu kohta 1,4 triblingust edukalt 1,3.

Foto: Jana PiparMaximiliano Ugge
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 4  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Itaallasest keskkaitsjalt ei ootakski muud kui kindlust ja stabiilsust ning seda on Ugge väga kenasti ka näidanud. Kalju keskkaitsja number üks ja seda põhjusega. Keha on tal tugev, aga jalad veidi aeglased ja seetõttu lasi ta endale ka päris palju ära teha.

Kuna on pikk, siis ka õhus hea. Rünnakul samas luhtas vahel standardolukordade puhul ette minnes väga kindlaid väravavõimalusi. Selle loo ilmumisele eelneval päeval päästis seevastu viimasel minutil oma väravaga Kalju piinlikust punktikaotusest Rakvere Tarva vastu. Võiduvärava lõi augustis ka Sillamäe võrku, mais aitas resultatiivse sööduga Narvast punkti saada ehk hoiab igati Kaljut tiitlikonkurentsis.

Tänavu näidatu põhjal õigustab täielikult ka nõmmekate otsust mehega aasta hakul kolmeaastane leping sõlmida. Sellist tugitala läheb vaja nii tänavuses tihedas heitluses kui ka järgmisel aastal.

Napilt jäid valikust välja: Vladimir Avilov, Markus Jürgenson.

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

2015: 1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov  

Kommentaarid

REGISTREERITUD (3)
ANONÜÜMNE (19)

tudeng   •  
(194.204.36.***)
Kust on võetud Baranovi söötude arv ja protsent?
Jaan Kerner   •  
(80.254.154.***)
To:.
Sa vaatad mänge või lihtsalt levitad oma vihkamist. Kelle söödust Vassiljev mängus Gibraltari vastu värava lõi? Ka Eesti liigas teeb ta häid sööte. Baranov paar aastat tagasi ja praegu on täiesti erinevat klassi. Pehrssoni ja Hurda ajal oli tagasi söötmine kohustuslikud.
Jaan Kerner   •  
(80.254.154.***)
To:.
Ei ütleks. See pole nii ühene. Nagu karikakaotus kaljule pole väravavahi süü. Jalgpall pole individuaalspordiala, vaid meeskonnamäng.

LÕPEB PIKK VOOR
Kalev lõi Vaprusele neli vastuseta väravat
ESILIIGAD
KARIKAFINAALID
NAISTE KARIKAFINAAL
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
MEISTRITE LIIGA FINAAL
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
14
10
4
0
47:12
34
2.
14
10
3
1
45:9
33
3.
14
10
2
2
45:10
32
4.
14
7
5
2
31:18
26
5.
14
6
3
5
25:22
21
6.
14
3
5
6
22:33
14
7.
14
3
2
9
8:42
11
8.
14
3
1
10
10:43
10
9.
13
2
1
10
16:24
7
10.
13
0
4
9
11:47
4
VIIMASED PILDIGALERIID
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK