Siim Pulst: Tiitlikaitsja ägiseb vaimse koorma all (3)

Infoneti hooaeg on seni olnud üsna tumedates toonides ja ka esmaspäeval Sillamäe vastu vajuti taas istukile. Foto: EJL

Tiitlit kaitsta on raskem kui võita. Seda klišeed korrutati hooaja hakul väsimatult, kuid nagu meistriliiga avaring näitab, siis ka täiesti õigustatult.

Novembris esmakordselt Eesti meistriks kroonitud ning veebruaris superkarikafinaalis Flora purustanud FCI Tallinn ehk Infonet rebenes liigahooaja alguses liimist lahti. Kaheksa vooruga on kogutud rohkem kaotusi kui võite, mis jätab nad Paide ja Tammekaga samale pulgale ja liidreist juba 10 punkti kaugusele.

Altminek on seda ootamatum, et paberil ei jäänud meeskond talvel sugugi nõrgemaks ning ka üldine mängupilt ei anna tunnistust silmnähtavast tagasiminekust.

Jättes kõrvale sportliku õnne, mis mängib alati mingit rolli, kuid mille taha pugemine ei too kaasa midagi kasulikku, siis seisneb probleem ilmselt just tiitlikaitsja õlul lasuvas võidukohustuses. Kasuks ei tule muidugi ka võtmemängijate vigastused.

Aina süvenev surve

Hädad said alguse juba meistriliiga avavoorus Tartus. Tammeka on tõestanud end kui meeskond, mida on raske murda – nad hoiavad liinide vahed väikesena, teevad aktiivselt survet, suudavad ka kontrarünnakuteks teravuse säilitada ning on standardolukordades võimsad. Tartlased on distsiplineeritud, agressiivsed ja järeleandmatud – just vaimselt väga tugev meeskond.

Seda said oma nahal tunda ka Flora, kes oli esimesel pooltunnil Tammekaga püstihädas, ja Levadia, kes suutis Tartus oma mängu peale suruda alles teisel poolajal. Erinevalt nendest mängudest maandusid aga Tammeka kaks esimest võimalust Infoneti väravavõrgus ning sealt väljatulek osutus lasnamäelastele ülejõukäivaks. Võidumaitse suus, sai Tammeka veelgi enam keskenduda mängulõhkumisele ja kontratele ning hoidis edust hammastega kinni.

Infoneti hooaeg algas kaotusega Tammekale. Foto: Imre Pühvel

Šokeeriv kaotus jättis FCI kohe algusest peale jälitaja rolli ning kohtumistes põhikonkurentidega oldi sunnitud juba ise üritavamaks pooleks olema. Infonet domineeris kõigis kolmes mängus pallivaldamist ja söödunumbreid, sooritas palju enam tsenderdusi ja sööte vastase trahvikasti ning jõudis üldiselt ka suurema hulga pealelöökideni (ainult Levadia mängus olid lööginumbrid pisut vastase kasuks), kuid Levadiale ja Florale kaotati 0:1 ning Kaljule 2:3.

Tippmängude domineerimine on Infoneti jaoks pigem midagi uut. Eelmisel hooajal ei olnud nad favoriidi rollis ning said tihtipeale ise vastumängule keskenduda, võttes riske enamasti vaid lõpu eel kaotusseisu korral.

Pearivaalidest ülejooksmist ei olekski põhjust eeldada, kuid Infoneti tiitlikaitsja staatus ja kehvem tabeliseis panid neile varakult sellise pinge peale.

Küsimus ei ole (ainult) õnnes

Suur nelik oli eelmisel hooajal ning on ka tänavu erakordselt võrdsel tasemel, nii et hoolimata sellest, kelle lähenemine parasjagu ründavam on, saavad määravaks pisiasjad. Et kõik kohtumised on nüüd napilt FCI kahjuks kaldunud, ei saa me siiski rääkida ainult pikemate või lühemate kõrte tõmbamisest.

Infoneti peatreener Aleksandr Puštov. Foto: Imre Pühvel

See oleks paras statistiline anomaalia, kui üks tiim võrdsete vastaste lahingutes kolm korda järjest kaotajaks jääks. Hinnates mõlema võistkonna võiduvõimaluseks sellistes mängudes 33%, siis oleks kolme järjestikuse kaotuse matemaatiliseks tõenäosuseks 3-4%.

Tõenäosusteoorial on pika hooaja jooksul veel aega valimit koguda, kuid spordi iseärasus on see, et ka lühikese perspektiivi edu või ebaedu avaldab enesekindlusele mõju ning võimendab käesolevaid protsesse.

Infoneti reaalne ootus mängudest Levadia, Kalju ja Floraga peaks olema jämedalt tasakaalus. Eelmisel aastal teeniski Lasnamäe klubi suure neliku omavahelistest mängudest täpselt 4 võitu, 4 viiki ja 4 kaotust, väravate vahega 18:20. Tiitel haarati enda valdusse hoopis stabiilsusega ülejäänute vastu, kui 24 kohtumisest võideti 20 ja viigistati 4.

Ka sellest statistikast ilmneb tänavune negatiivne trend, sest lisaks kaotusele Tammeka vastu ei suudetud sel nädalal enamat viigist Sillamäe vastu. Seega on tabeli alumisele kuuikule loovutatud 5 mänguga juba 5 punkti, samas kui eelmine aasta läks 24 mänguga kaotsi vaid 8 silma.

Sillamäe mängu järgsed kommentaarid kinnitavad kahtlusi meeskonna enesekindluse probleemides. Aleksandr Dmitrijev Soccernetile: "Peame mõtlema positiivselt, aga praegu pole positiivseks mõtlemiseks põhjust." Albert Prosa Postimehele: "Meeskonnavaim peaks sellises situatsioonis olema, aga kahjuks praegu see ei aita meid."

Aleksandr Dmitrijev. Foto: EJL

Standardolukordade läbikukkumine

Ometi ei ole Infonet mängupildilt teistele Tallinna klubidele alla jäänud. Milles siis põhjus? Esimene asi, mis silma torkab, on muidugi standardolukorrad. 10-st FCI-le löödud väravast koguni 7 on sündinud kas otse standarditest või nende järgsetest olukordadest. Infonet ise on samal ajal löönud standarditest 5 väravat, mis on võrdluses liigakaaslastega keskpärane näitaja.

On tõsi, et standardolukordades võimendub juhuse osakaal, kuid Levadiale ja Florale on löödud vaid 2 ning Kaljule 1 värav standarditest, nii et ainult ebaõnne arvele ei saa seda kindlasti kirjutada.

Samas räägib statistika meile ka seda, et õhuvõitlustes on FCI peakonkurentidele vaid juuksekarva võrra alla jäänud ning veel eelmisel hooajal saadi sisuliselt sama meeskonnaga standardolukordades eeskujulikult hakkama. Infonet oli ise 2016. aasta resultatiivseim standardolukordade meeskond 30 väravaga ning lasi endale standarditest lüüa 12 väravat, millest vähem lubasid vaid Levadia ja Kalju (mõlemad 10).

Ehk väljendub läbi standardolukordades ebaõnnestumise justnimelt meeskonna vaimne ebakindlus? Üks oluline faktor karistusala massivõitlustes seisneb teadagi selles, et kes tahab rohkem esimesena pallini jõuda, aga miks mitte ka selles, et kes usub rohkem enda võimetesse?

Foto: Oliver Tsupsman

Samuti tundub kohati, et Infonet on harjumatult ründava lähenemisega tasakaalu kaotamas ehk vastase kontrarünnakud kipuvad olema ohtlikumad kui enese pallivaldamise pealt loodav. Ning eks lõppude lõpuks avaldab ebakindlus mõju igale mänguelemendile ja võistkonnaspordis võimendub see veel eriti tugevalt.

Dirigendid platsi kõrval

Abstraktse vaimsuse teema kõrval tuleb kindlasti ka märkida, et Flora ja Sillamäe vastu tundis Infonet selgelt puudust Dmitri Kruglovist ja Sergei Tumasjanist. Tegemist on nende kahe võtmemängijaga kolmest ning kolmandaks on Dmitrijev, kelle tähtsus ei avaldu rünnakutegevuses. Samuti maadles hooaja alguses vigastusega Jevgeni Harin, kes on värava ees klubi üks ohtlikumaid mängijaid.

Kruglovi ja Tumasjani puudumisel on lasnamäelaste rünnakud nagu orkester ilma dirigendita – nende tähtsust on raske ülehinnata. Eelmisel hooajal Kruglovi arvele jäänud 11 väravasöötu, millega ta jagas liigas teist kohta, ja 4 väravat ei suuda ometi edasi anda tema tegelikku panust rünnakute algatamisel.

Kruglovi vasak äär on Infoneti eelistatuim ründekanal ning ta saatis eelmisel aastal üksinda vastaste trahvikasti lausa 493 söötu, sealhulgas 205 tsenderdust. Mõlemad näitajad olid kogu liiga parimad, kusjuures paremuselt teistena jagas Andrei Sidorenkov "vaid" 390 söötu vastaste kasti ning Karl Mööl andis "vaid" 148 tsenderdust.

Dmitri Kruglov. Foto: Brit Maria Tael

Tumasjan veetis suurema osa eelmisest hooajast platsi kõrval, kuid sügisel tervenenuna lisas ta meeskonna ründemängule uue dimensiooni ning mängis tiitli kindlustamisel olulist rolli. Võrreldes varem keskrünnakute eest vastutanud Sergei Mošnikoviga oli ta mängus tunduvalt rohkem osaline, võttis julgelt kaitsjaid ette, jagas läbisööte, töötas suure raadiusega ning näitas tugevaid liidriomadusi.

Sinnani väga suurel määral äärerünnakutest sõltunud Infonet sai Tumasjani näol uue käigu juurde ning käesoleva hooaja alguseks jõudis mees veelgi paremasse vormi. Kuni uue vigastuseni oli ta meistriliiga üks aktiivseimaid ründavaid poolkaitsjaid, sooritades 90 minuti kohta kesmiselt 3 pealelööki, 6 võtmesöötu ja 11 triblingut.

Manucho vaim kummitab siiani

Komplekteerituse taha ei saa midagi otseselt jääda, sest kahe hooaja vahel muutus koosseis õige napilt ning kindlasti ei jäänud see nõrgemaks.

Talvel lahkusid klubist küll kaks olulist mängumeest Mošnikovi ja Nikolai Mašitševi näol, kuid lisandunud Prosa ja Kirill Nesterov peaks olema piisavad, et tühimikud ilma kvaliteeti kaotamata ära täita. Eelkõige pidi see kehtima arvestades Tumasjani mänguvalmidust.

Samas tuleb tõdeda, et FCI ei teinud ka uut sammu edasi ning arvestades tiitlikaitsmise pinget ja konkurentide püüdlusi, võinuks tugevdused siiski ära kuluda. Samuti näib Tumasjani järjekordse vigastuspausi ajal, et keskvälja komplekteeritus jäi kokkuvõttes siiski õhukeseks.

Manucho lõi oma viimasel Eestis veedetud hooajal 30 väravat. Foto: Gertrud Alatare

Ka Nesterov ja Harin on võimelised keskel mängima, aga esmajoones on tegemist siiski ääremängijatega. Viimastes mängudes on Puštov läinud üle hoopis 4-4-2 taktikale, mängides ilma konkreetse mängujuhita. Keskelt teravuste loomine ongi jäetud sissemurdvate Nesterovi ja Harini hooleks, kuid siiamaani ei ole see loodetud tulemust toonud.

Samuti tunneb Infonet juba aastaid puudust uuest Manuchost, kelle putsad ootavad siiani täitmist ja jäävad suureks ilmselt ka Prosale. Elevandiluuranniku ründaja lõi 2014. aastal viienda koha saavutanud meeskonna eest 30 väravat. Hoolimata tiitlipretendendiks tõusmisest, ei ole ükski Lasnamäe klubi mängija pärast seda suutnud hooajaga lüüa rohkem kui 12.

Kommentaarid

Hmmm   •  
(194.150.65.***)
Kuhu sisuline analüüs jäi?
Mhhhh   •  
(2001:7d0:84d8:5980:bd6.***)
Kirjutamine kirjutamise pärast....
Vahur Kiis   •  
(85.253.154.***)
Kiitus

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Kalev sihib esimest võitu, Kuressaare esimest punkti  (Lepp alustab Kalevi väravas!)
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0