(Väravavahtide) kaheosaline meediadraama (0)

Õigupoolest algas kõik suuresti eimillestki. Pärast üle-eelmisel nädalal peetud Euroopa meistrivõistluste kahte valikmängu poetas Saksamaa koondise teine väravavaht Marc-Andre ter Stegen mokaotsast, et on oma positsioonist koondises väga pettunud, kuna lootis kahest mängust koosnenud minituuril osaleda vähemalt ühes.

Sellest lühidalt sõnadesse valatud ohkest - "see oli tõesti üks paras hoop" (harter Schlag für mich) - poleks tegelikult pidanud üldse mingit suurt teemat vorpima ning seda vähemalt kahel põhjusel. Esiteks on sportlikus plaanis mõistetav, et FC Barcelonas Lionel Messi kõrval klubi tähtsaimaks mängijaks peetav ter Stegen ka koondises liidrirolli kanda loodab; teiseks aga seepärast, et siin-seal on ter Stegen oma ambitsioonidest juba hea mitu aastat märku andnud.

Muidugi ei tohiks tähelepanuta jätta ka kolmandat aspekti. Nimelt saanuks ter Stegeni väljaütlemises iseseisvat väärtust olla vaid risti vastupidise väljaütlemise korral, mistõttu on eeldust arvata, et ajakirjandus tolle triviaalse lausepudeme seepärast üles korjas, et selles oli võimalik tuvastada kahe inimese vahelist konfliktialget. Meedia sai võimaluse kujutada vastaseisu ter Stegen vs Manuel Neuer, mida osa meediast järgnevatel päevadel ka usinalt teha püüdis.

Kui nüüd tagantjärele meediasündmusi kaardistada, siis näeme, et hoolimata esimeste päevade pingutustest ei õnnestunud kahe mehe vahel psühholoogiliselt plahvatusohtlikku pingevälja tekitada, seevastu, ja küllap täiesti plaaniväliselt, õnnestus tollesse pingevälja meelitada aga tegelane, kes kogu ruumi lõpuks ka täiesti ootamatu, aga seetõttu ka unikaalse sisuga täitis. Et aga taolise sisuni jõuda, pidi meedia eelnevalt peaaegu terve nädala tolle ruumi omaenda kulunud fantaasiatega täitma.

Noil päevil meedias aset leidnud sündmuste jälgimiseks pöördume kahe allika poole. Ühelt poolt on selleks konservatiivse Kickeri veebileht ning selle kaks korda nädalas ilmuv paberväljaanne, teisalt riigi suurim kõmuleht Bild. Nende kahe väljaande kõrvutamine annab õpetliku ülevaate, et ükskõik kui sisutühi mõni ajakirjanduslik tekst esmapilgul olla võib, puudutab see alati kedagi isiklikult. Ja kes teab, kui meedia seda triviaalset teemat mitu päeva järjest elus poleks hoidnud, võibolla oleks Saksamaa jalgpalliajalugu ühe õpetliku ja kaasakiskuva loo võrra vaesem.

Võtame oma loo sissejuhatavad kokkuvõtlikud koordinaadid ja sisukatte Kickeri veebilehelt.

13. september, kell 11.02: ter Stegen teatab, et on pettunud. Löw selgitab, et Neuer on kindel esinumber ning tunneb rõõmu, et tal on kasutada kaks maailmaklassi väravavahti. Meedia spekuleerib, et ter Stegen saab võimaluse oktoobri alguses sõprusmängus Argentinaga ning seejärel valikmängus Eestiga.

14. september, kell 21.10: Pärast liigamängu Leipzigiga annab teemakohase kommentaari Neuer. Meedia korjab üles mõtte, milles väravavaht väljendab kahtlust, kas ter Stegeni kommentaarid lähtuvad ikka koondise huvidest.

16. september, kell 20.45: Barcelona särgis ter Stegen ilmub Meistrite liiga mängu eel Dortmundis Saksa ajakirjanike ette ning tõrjub Neueri kommentaari: "Kui vaadata, kuidas ma viimastel aastatel käitunud olen, on tema väide täiesti sobimatu."

17. september, kell 16.19: Kicker viitab Bildile, kellele koondise peatreener Joachim Löw ütles, et temale kui treenerile on arusaadav, et iga mängija võimalikult palju mänguaega soovib.

18. september, kell 22.42: Kicker viitab telejaamale Sky, kellele enne Meistrite liiga mängu Belgradi Crvena zvezdaga antud lühiusutluses kritiseeris Bayerni juht Karl-Heinz Rummenigge Saksamaa jalgpalliliitu ning koondise peatreenerit Löwi. Neilt lootis Rummenigge väravavahtide osas selgemat sõnumit. Rummenigge pidas silmas, et Löw kindlat välja ütleks, et Neuer esimene valik oleks: "Miks peab Manueli sugune mängija asjatult tõmblema?"

Me näeme siin, et kuue päeva peale laiali sikutatud uudisväärtusliku osa saaks leidliku sõnastusega kokku sõlmida üheks lauseks, mispärast tulebki rõhutada, et Kicker konservatiivse väljaandena on olnud pigem reaktsiooniline, kes teemat ise ei arendanud, mida näeme ka nende viidetest teistele kanalitele.

Ka paberväljaannetes jääb Kicker vaoshoituks ja pigem refereerivaks ning seda hoolimata faktist, et kõnealune juhtum 19. septembri väljaande esikaanel välja mängiti. Tolles numbris välja käidud mõtete seas vääriks vahest tähelepanu vaid reporter Karlheinz Wildi märkus, et koondise seisukohast vaadates on tegemist luksusprobleemiga.

Seevastu Bild püüdis ter Stegeni sõnapoetuse järel iga päev teemale ise elu sisse puhuda. Bild alustas oma mitmepäevaseks ülevaateks veninud kampaaniat väikese hilinemisega esmaspäeval 16. septembril, kui teemale pühendati kolmveerand lehekülge. Selle uudisväärtuslik osa on siiski napp: ära on toodud ter Stegeni ja Neueri juba viidatud lühiarvamused.

Küll oli aga teemat paisutatud lollikindla võttega, mille poole jalgpallimeedia sellistel juhtudel sageli pöördub. Nimelt suunatakse lugeja tähelepanu sarnasust omavatele minevikusündmustele. Saksa ajakirjanduse õnneks on taolisi väravavahtide positsioonivõitlusi varemgi ette tulnud. Bild meenutab: 1962 – Wolfgang Fahrian vs Hans Tilkowski; 1986 – Toni Schumacher vs Uli Stein; 2006 – Jens Lehmann vs Oliver Kahn.

Et kogu sellele kraamile veidigi värskust lisada, küsis Bild toonastelt asjaosalistelt tänasele juhtumile kommentaare. Seda tehes jäetakse aga tähelepanuta, et viited minevikku ei puuduta kuidagi tänast päeva, samuti pole toonaste asjaosaliste arvamustel tänases küsimuses mitte mingit kaalu. Ainus, mis võiks nonde ammuste juhtumite puhul huvi pakkuda, puudutaks toona peategelasteks olnud inimeste tänaseid omavahelised suhted. Noid aga ei võtnud Bild uurida.

Järgmisel päeval teatab Bild bravuurikalt, et väravavahtide kisma (Torwart-Zoff) on jõudnud järgmisele tasemele, viidates lühidalt ter Stegeni vastusele Neueri kommentaari osas. Suurema lainega ollakse teema juures tagasi järgmisel päeval, milleks ühelt poolt andis põhjust ter Stegeni hea tegutsemine Dortmundi vastu (muuhulgas tõrjus ta Marco Reusi penalti), teiseks oli aga Bildi toimetus otsustanud küsida lisakommentaari peatreener Löwilt, kelle lakoonilisele mõttele sai Kickeri kaudu juba viidatud. Taas suutis aga Bild Löwi ühele varem korduvalt välja öeldud seisukohale veerand lehekülge pühendada.

Neljapäeval ei pidanud Bild enam ise teema arendamisel pingutama, kuna poole lehekülje katmiseks andis põhjust Rummenigge kolmapäeva hilisõhtune intervjuukatke Skyle.

Bildi eelnenud päevade pingutustest on näha, et teema sisuline pool püsis kuni Rummeniggeni muutumatuna. Uut informatsiooni polnud võimalik luua juba seetõttu, et asjaosaliste positsioonid ja seisukohad olid teada. Pole üldse oluline, kellelt esiväravavahi osas arvamust küsida, otsuse teeb siiski Löw, kelle arvamus on juba ammu teada. Ükskõik kuidas tema seisukohta kirja panna, võimalused tolle lause moodustamisel ammenduvad kiiresti.

Narratiivi seisukohalt pole aga Bildi pingutused tühised, sest nagu öeldud, on täiesti võimalik, et ilma väljaande panuseta poleks teemasse sisenenud uus inimene ja temaga koos täiesti unikaalne sündmustik. Tolleks inimeseks oli Uli Hoeness, kes pärast Bayerni euromängu Crvena zvezdaga ehk paar tundi pärast Rummenigge intervjuud ajakirjanike ette ilmus. Selle sammuga juhatab Hoeness sisse siinse veste teise peatüki.

Nagu teada, lahkub Hoeness tippjalgpallist kahe kuu pärast ning võib arvata, et ühes sellega kaob areenil Saksamaa jalgpalli kõige koloriitsem kuju. Seda mitte ainult tema sportlike saavutuste põhjal, vaid ka ajakirjanduslikke perspektiive silmas pidades.

Viimaste päevade sündmuste taustal ütleb Bildi ajakirjanik Walter M. Straten, et Hoeness võib küll kokku keerutada täielikku jama, kuid vähemalt tema jääb Hoenessit taga igatsema. "Hoeness on otsekohene, Hoeness ei keeruta," selgitab Straten ning loodab, et hoolimata Bayerni presidendiameti mahapanemisest ei plaani Hoeness jalgpalliareenilt täielikult kaduda. Siiski soovitab ajakirjanik tal enne meediaga suhtlemist rahustava napsu teha.

Millega siis Hoeness hakkama sai? Nimelt kiskus Hoeness seni triviaalsel, kuid vähemalt sportlikul pinnal püsinud teemaarutlusse elemendid, mis selliste juhtumite puhul alati suurt rolli täidavad, kuid mis sageli tähelepanu ära ei suuda oodata. Jätame siin tähelepanuta Hoenessi isikliku rünnaku ter Stegeni vastu - "tal pole mingit õigust endale esiväravavahi kohta nõuda!" - ja viitame hoopis Hoenessi rünnakule küllap kõige mõjukama Saksa jalgpalli institutsiooni vastu.

Selleks on Saksamaa jalgpalliliit, kuid erinevalt Rummeniggest, kes nõudis alaliidult vaid selgemaid signaale, on Hoenessi rünnak juba hoopis sügavama taustaga. Nimelt ütles Hoeness, et ootab alaliidult Bayernit toetavat suhtumist. Siinkohal tõi Hoeness näite, kuidas alaliit käitus kevadel Bayerni kolmiku – Thomas Müller, Jerome Boateng, Mats Hummels – koondisest väljaarvamisega. "Nende suhtes oldi lugupidamatud, ja nüüd kordub sama Neueriga."

Küllap oleks siin kasulik mõelda, keda selliste väljaütlemistega Hoeness õigupoolest kaitseb? Milleks selliste paralleelide sikutamised vajalikud on? Neueri juhtum pole ju objektiivselt võttes ühelgi moel seotud kevadiste sündmustega, ainus, mis noid kahte episoodi Hoenessi jutus ühendab, on Bayern.

Veendumus, et Hoenessi kaitse all just Bayern on, saab kinnitust tema järgmise päeva intervjuudest, kus ta muuhulgas ütleb, et sarnast kaost on ta juba varem näinud. Seda aastal 2006, kui toonane Bayerni väravavaht Kahn oma esiväravavahi positsioonist koondises loobuma pidi. "Kõigest sellest sooviksin ma täna Saksamaa jalgpalli säästa."

Bayerni institutsionaalne mälu, mida Hoeness kahtlemata esindab, on Kahni omaaegse positsioonikaotuse koondises salvestanud, pole sellega ilmselgelt leppinud ning näib vahest just seetõttu paranoiline ka tänastes sündmustes. Kõiki neid arvamusi kuulates tuleb juba iseendalegi eraldi meenutama hakata, et koondise peatreener Löw on korduvalt rõhutanud, et Neuer tema meeskonna kapten on, kelle juhtimisel ta järgmisel suvel Euroopa meistritiitlit asub jahtima.

Seda taas endale meelde tuletades ilmneb arusaam, et vähemalt Hoenessi silmis pole praeguse teema puhul küsimuseks vaid Saksamaa koondise väravavahtidega seonduv, ning Hoenessile mõeldes paigutagem seepärast pealkirjas oleva sõna "väravavahtide" ümber sulud.

Neueri ja ter Stegeni küsimus tuli teemaks ka värskes "Pikk ette (ja ise järele)" taskuhäälingus!

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0