3 tähelepanekut mängust, kus Tottenham tegi seda, mida Man United ei suutnud (1)

Meistrite liiga kaheksandikfinaali avamängus alistas Tottenham Hotspur tänu vägevale teisele poolajale Wembley staadionil 3:0 Dortmundi Borussia, millega nihkus väga lähedale veerandfinaali pääsemisele.

Kohtumise avapoolaega domineeris pigem Borussia, kes sooritas kolm raamidesse läinud pealelööki Tottenhami nulli vastu. 45. minutil vajas Spurs 0:0 viigiseisu säilitamiseks maailmameistrist väravavahi Hugo Lloris' väga head tõrjet, kui Dan-Axel Zagadou pääses lähedalt peaga löögile.

Kui Manchester Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer ei suutnud teisipäeval Pariis Saint-Germaini vastu pärast keerulist avapoolaega teha taktikalisi muudatusi, mis suunanuks kohtumise tema meeskonna jaoks sobivamasse sängi, siis Tottenhami peatreener Mauricio Pochettino küll. Äärekaitsjad said korralduse mängida oluliselt ambitsioonikamalt ning see kärpiski Borussia tiibu.

Vaheajalt tulles haaras Spurs ohjad kiiresti enda kätte, kui viiemehelise kaitseliini vasakpoolseima mehena tegutsenud Jan Vertongheni hea tsenderdus leidis üles Heung-min Soni, kes avas skoori. Borussia vastata ei suutnud, mängu domineerida nad ei suutnud ja kogu aeg tundus, et tõenäolisem on Tottenhami teine kui Saksamaa Bundesliga liiderklubi esimene värav.

Nii ka läks, sest 83. minutil lõi Vertonghen 2:0 värava ning vahetusest sekkunud Fernando Llorente 86. minuti tabamus muutis Borussia olukorra kolme nädala pärast Westfalenstadionil toimuva korduskohtumise eel juba väga keeruliseks. Soccernet.ee kolm tähelepanekut tänasest kohtumisest:

1. Heung-Min Son armastab Borussiat!

Tottenhami 46. minutil juhtima viinud Heung-min Son suisa armastab Borussiale väravate löömist – tegemist oli juba tema karjääri üheksanda kolla-mustade võrku löödud tabamusega. Neli neist sündisid Hamburgi, üks Leverkuseni Bayeri ja neli Tottenhami mängijana. Tabamuses polnud midagi üllatavat, sest Soni vorm ongi suurepärane – viimases 12-s Tottenhami eest peetud mängus on ta olnud osaline 16 värava sünnis (löönud 11, andnud viis resultatiivset söötu).

Kui austraallased kõrvale jätta, on Aasia jalgpalluritest suutnud Premier League'is meeldejääva jälje jätta vaid kaks meest – Ji-sung Park Manchester Unitedis ja Shinji Okazaki Leicester Citys, kusjuures teine ainult meistritiitli võitnud meeskonna liikmeks olemise läbi, mitte aastaid stabiilseid kõrgetasemelisi esitusi pakkunud Parki moodi.

Son on aga asunud teel sinna panteonile, mis kuulub praegu ainult 2005-12 Man Unitedi ridades neli Inglismaa meistritiitlit ja Meistrite liiga võitnud Parkile. Korealasest ründaja on tõusnud Tottenhami liidriks, kelle peale meeskond rasketel hetkedel loodab ja kes selle koorma all ei murdu, vaid selle väravateks muundab. 1:0 väravad on jalgpallis väga väärtuslikud ning Soni arvel on neid veebruaris juba kaks.

2. Sancho debüüt-etteaste kodumaal

Wembley staadionil kohtumist jälginud Inglismaa koondise peatreener Gareth Southgate sai esialgu keskenduda kahele jalgpallurile, sest ainult niipalju Inglismaa koondise-kõlbulikke mehi kahe meeskonna algkoosseisudes oligi. Et Harry Kane, Dele Alli ja Eric Dier olid vigastatud ning Kieran Trippier ja Danny Rose vahetuspingil, oli Spursi alg11 ainus inglane Harry Winks. Ent ilmselt kuulus Southgate'i põhitähelepanu ikkagi Borussia inglasele Jadon Sanchole.

Endine Manchester Unitedi ja Inglismaa koondise keskkaitsja Rio Ferdinand rääkis kohtumise eel Sanchost suisa ülivõrdes: "Lähiaastatel saab Sanchost Inglismaa parim jalgpallur, mis on minu poolt julge väide, sest meil on esile tõusmas mitmeid põnevaid mängijaid. Tean teda lapsest peale, sest mu sõbrad on olnud seotud tema jalgpalluriks kasvatamisega. Algusest peale on ta olnud osav, aga mis kõige tähtsam - pühendunud. Ning see paistab välja. Inglismaalt lahkumine ja Borussiasse siirdumine oli väga julge otsus. Tal on kõik olemas - osavus, kiirus, püsivus, janu, pühendumus."

2017. aasta suvel 17-aastasena Manchester Cityst lahkunud ja Borussiaga liitunud ründav poolkaitsja tõusis oktoobris põhikoosseisu ning enne tänast oli tema arvel kaheksa väravat ja 13 resultatiivset söötu, mis on tõstnud ta Matthijs de Ligti (Amsterdami Ajax) kõrval Euroopa jalgpalli üheks põnevamaks teismeliseks.

Mäng Tottenhami vastu oli Sancho tippjalgpallidebüüt kodumaa pinnal. Pahviks 18-aastane poolkaitsja kedagi ei löönud. Esimesel poolajal paistis ta hoogsate triblingutega silma ja sattus ka korra ebaõigluse ohvriks, kui kohtunik jättis vilistamata talle Moussa Sissoko poolt tehtud päevselge vea. Teisel poolajal sai Spurs aga Borussia parema ääre paremini kontrolli alla ja sellega kadus pildilt ka Sancho.

Ning Spursi teine ja kolmas värav, mis muutsid Borussia edasipääsušansid tillukeseks nagu kükitav mannatera, tagavad, et Inglismaa laiem jalgpallipublik Sanchost erutusse ei sattunud. Istung jätkub.

"Mul ei ole teise poolaja kohta sõnu. Proovisime anda endast parima, aga Tottenham lõi väravad ning oli parem meeskond. Olen rõõmus, et sain oma perekonna silme ees kodumaal mängida. Loodetavasti sai publik minu kohta teada midagi uut," sõnas Sancho pärast kohtumist.

3. Mandri-Euroopa fännide erinevus Inglismaa omadest

Nii eilse Manchester United – Pariis Saint-Germain kui ka tänase Tottenham – Borussia kohtumise helifoon oli oluliselt erinev nädalavahetustel Albionilt laekuva telepildi omast, sest nii PSG kui ka Borussia fännid toetasid oma meeskonda neile harjumuspärasel moel. See tähendab lakkamatult ja organiseeritult lauldes, mitte impulsiivselt ja sõltuvalt väljakul toimuvast skandeerides.

Mandri-Euroopa fännide stiil on Inglismaa omast selgelt erinev. Borussia fännid jätkasid oma tegevust isegi pärast Tottenhami 3:0 väravat, mis Inglismaa klubide toetajate puhul reeglina välistatud. Kultuuride erinevus.