Aasta vanemad aserid lõid U-17 koondise puuri täis (4)

Foto: Gertrud AlatareTeisipäeval algavaks EM-valikturniiri eliitringiks valmistuv Eesti U-17 koondis alistus oma ainsas turniirieelses sõprusmängus aasta vanematele aserbaidžaanlastele 0:4.

1995. aastal sündinud (Eesti koondis 1996. a - toim.) külalised lõid mõlemal poolajal eestlaste võrku kaks vastuseta palli ning lahkuvad Maarjamaalt kindla võiduga.

Eestlaste peatreener Lars Hopp nägi kohtumises siiski pigem positiivset kui negatiivset, sest lisaks vanusevahele kasutas ta avapoolajal ka teist koosseisu ning periooditi tuldi sellest hoolimata oma ülesannetega eeskujulikult toime.

"Algselt ootasime Aserbaidžaani siia kahe koosseisuga, aga situatsioon muutus. Võib öelda, et ootasime siia Ukrainat, aga saime Saksamaa," selgitas Hopp. Aserid peavad Eestis ka teise kohtumise, mängides pühapäeval Eesti U-19 koondisega.

Võrdlused Ukraina ja Saksamaaga on tingitud sellest, et eliitringi turniiril minnakse vastamisi just nende riikidega ning lisaks veel Bulgaariaga. "Aserbaidžaani U-19 on tõeliselt tugev võistkond, nad liigutasid palli väga hästi. Andsime neile mõned võimalused ja nad kasutasid need ära, aga üldjoontes kohanesime hästi ja kohati saime väga hästi hakkama. Vastane oligi ilmselt umbes sama tugev, kui saab olema Saksamaa."

Esimest korda Eesti jalgpalli ajaloos eliitringi murdnud U-17 koondis alustab kvalifikatsiooni järgmist etappi eelseisval teisipäeval, 26. märtsil, meie aja järgi kell 16, kui vastaseks on Ukraina. Pärast seda mängitakse võõrustajatest Saksamaaga ning turniir lõpetatakse Bulgaaria vastu.

Erinev pilt, sama tulemus

Kitsekülas peetud sõpruskohtumises mängiti 2x45 minutit ning Eesti kasutas mõlemal kolmveerandtunnil erinevat rivistust. Kuigi U-17 koondises on kombeks mängijaid palju roteerida, ei olnud ei paberil ega ka mängupildi poolest mingit kahtlust, et avapoolajal mängitati teist ning vaheaja järel tugevamat koosseisu.

Esimene poolaeg kuulus täielikult aseritele, kes näitasid paremust igas mänguelemendis. Külalised valitsesid keskvälja, ründasid ohtlikult nii äärtelt kui keskelt ning ei lubanud sinisärklastele ka ohtlikke vasturünnakuid.

Väravavaht Karl Johan Pechter tegi häid tõrjeid, kuid kaheksandal minutil oli ka tema Joshgun Diniyevi täpse ja tugeva kauglöögi vastu võimetu. Kümmekond minutit enne poolaja lõppu duubeldas edu Ruslan Nasirli, kes suunas palli väravasse pärast ühte paljudest nurgalöökidest.

Teiseks poolajaks muutus mängupilt tundmatuseni, olgugi et tulemus oli sama. Eesti tugevam koosseis haaras initsiatiivi ning ründas näljaselt, luues mitmeid häid olukordi. Frank Liivakul ja kapten Rauno Sappinenil jäi väga vähe auväravast puudu.

Võrgusahistamisega jätkasid siiski aserid, nüüd juba läbi kiirete vasturünnakute. 54. minutil pääses Nasirli pika söödu järel Matvei Igoneniga silmitsi ning tõstis palli ühe puutega üle Eesti väravavahi. Kümme minutit hiljem karistati keskvälja pallikaotus ära järjekordse kontrarünnakuga, mille lõpetas Fahim Muradbayli - 0:4 oli tõsiasi.

Hopp: edasipääs ei ole utoopia

Peterburi Zenidis mängiv ründaja Svjatoslav Jakovlev jälgis kohtumist kõrvalt, kuna tema vigastusega ei soovitud riskida ning teda loodetakse kindlasti Saksamaale sõitvas koosseisus näha. Teine vigastuse tõttu küsimärgi all olev mängija on Nõmme Kalju kaitsja Martin Mägi.

Kindlasti jääb turniirilt kõrvale sügisesel valikturniiril esikindaid kandnud Magnus Karofeld. Kapten Rauno Sappinen on aga hiljutisest käeoperatsioonist taastunud ning mänguvalmis. Otsustamata on veel, kes vasakpoolkaitsjatest välja peab jääma - avapoolajal mängis seal Pavel Petrov ja teisel Sergei Andrejev.

Kokkuvõttes ei muretse peatreener, et suur kaotus võiks meeskonna enesekindlusele halvasti mõjuda, sest allajäämisel olid objektiivsed põhjused ning mängijad peaks olema selle mõistmiseks piisavalt targad. "Vastane oli tugevam kui me arvasime, aga mängijad tegid oma tööd korralikult ning mängisid mitte endale, vaid meeskonnale. Kohati saime sellega tõeliselt hästi hakkama, nii et kokkuvõttes olen pigem optimistlik," lausus Hopp.

Eesmärk eliitringiks on näidata enda parimat mängu ning koos väikese õnnega võib see tuua ka häid tulemusi. Kuigi ajalugu on juba tehtud ka eliitringi pääsemisega, ei soostu treener nimetama sealtki edasipääsemist utoopiaks. "Kuidas ma saaksin oma mängijatele nii öelda? Alati on võimalus, jalgpallis on kummalisemaidki asju juhtunud."

Eliitringist pääseb edasi EM-finaalturniirile vaid grupi võitja.

Mänguprotokoll (EJL-i kodulehelt):

22.03. kell 14.00 Sportland Arenal

Eesti U-17 - Aserbaidžaani U-19 0:4 (0:2)
8. Joshgun Diniyev, 36., 54. Ruslan Nasirli, 65. Fahim Muradbayli

Hoiatused: 90+1. Adil Nashiyev
Pealtvaatajaid: 75
Mänguolud: -9, päikesepaisteline tuuline ilm; kunstmuru väga heas seisukorras.
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Roman Laidinen, Rando Kesküla

Eesti I poolajal: 1-Karl Johan Pechter; 2-Henrik Pürg, 3-Sten Sinisalu, 4-Märten Kuusk, 5-Hans-Kristjan Hansberg; 7-Aleksei Ivanov, 8-Markus Jõgi, 6-Mihkel Ainsalu, 11-Pavel Petrov; 10-Alger Džumadil; 9-Mark Oliver Roosnupp.
Eesti II poolajal: 12-Matvei Igonen; 23-Eduard Golovljov, 13-Nikita Reintal, 14-German Šlein, 15-Joosep Juha; 17-Frank Liivak, 16-Andry Liiva, 18-Rauno Sappinen, 21-Sergei Andrejev; 20-Tõnu Paavo; 19-Andry Järva.

Aserbaidžaan: 1-Elmaddin Mammatov, 3-Shiammad Mammatov (69. 2-Nijat Askerov), 4-Sadig Gulijev, 19-Bihhal Abaszade, 6-Kamran Abdullazade, 13-Budag Nasifor (72. 8-Elvin Samalov), 16-Kanan Manafov, 17-Shamil Šamaladdinov (54. 18-Fahim Muradbayli), 9-Joshgun Diniyev (40. 20-Rasim Sadikhov), 11-Ruslan Nasirli, 14-Adil Nashiyev.
Varus: 12-Kanan Safarov, 2-Nijat Askerov, 20-Rasim Sadikhov, 18-Fahim Muradbayli, 8-Elvin Samalov, 7-Tural Rzayev.

Fotograaf: GERTRUD ALATARE