Alan Shearer - Inglismaa ebajumal (9)

17. aprillil võitis Newcastle United koduliigas 4:1 Sunderlandi, kuid selle mänguga lõppes Põhja-Inglismaa klubi jaoks terve ajajärk, nimelt vigastas end Alan Shearer, kes teatas mõne päeva pärast oma erruminekust.

Shearer põrkas mängus kokku Julio Arcaga ning vigastas oma põlve. 35-aastane ründetäht oleks pidanud niigi selle hooaja lõppedes jalgpallisaapad varna riputama, kuid vigastus lõpetas tema hooaja ja karjääri kolm mängu eeldatust varem. Shearer lõi oma rekordilise 206. värava Newcastle eest just samas mängus, kui realiseeris kümmekond minutit enne vigastust penalti.

Big Al sündis 13. augustil 1970. aastal Newcastle's. Shearer alustas jalgpalliga Wallsend Boys Clubis ning näitas juba nooruses suurepärast väravavaistu, kuid Newcastle'i klubi polnud tema värbamisest huvitatud. Nii siirduski Shearer hoopis Southamptoni ridadesse. Sheareri kõrgliiga debüüt toimus mängus Chelsea vastu ning juba samal aastal sai temast läbi aegade noorim kübaratriki teinud jalgpallur Inglismaa kõrgliigas, kui saatis 17 aasta ja 8 kuu vanuselt kolm palli Arsenali võrku.

Siiski läks Sheareril Southamptonis kohanemisega aega ning korralikult avanes tema potentsiaal alles 1992. aastal, kui ta lõi hooaja jooksul 13 väravat. Edukalt Inglismaad U-21 koondises esindanud Shearerit märgati ka A-koondise juures ning veebruaris 1992 mängis Shearer oma esimese maavõistlusmängu Prantsusmaa vastu. Shearer võitis kohe inglaste südame, kui lõi 2:0 võidumängus värava.

Samal aastal peetud EM-il mängis Shearer vaid 0:0 viigimängus Prantsusmaa vastu. Inglismaale lõppes EM alagrupiturniiriga ning suvel teatas senine Inglismaa koondise esiründaja Gary Lineker oma koondisekarjääri lõpust. Sheareril avanes roheline tee, et tema koht endale võita.

Samal suvel vahetas Shearer klubi. Temast olid huvitatud Manchester United ja Blackburn Rovers, kuid Shearer loobus "punaste kuradite" pakkumisest ja siirdus 3,5 miljoni naela suuruse üleminekusumma eest Blackburni. Järgnev hooaeg läks Sheareril vastakalt, nimelt vaevles ta esmalt pikalt vigastuse käes, kuid teisel hooaja poolel lõi ta juba 16 väravat. Järgmine hooaeg läks Sheareril ja Blackburnil tunduvalt paremini, kui jädi napilt maha meister Manchesterist ning Shearer lõi 31 väravat. Sellise esituse eest teenis ta Inglismaa Aasta Jalgpalluri autasu.

Enne hooaega 1994/95 saabus Blackburni ka Chris Sutton ning tema moodustas koos Sheareriga liiga parima ründeduo. Sheareri 34 väravat viis Blackburni üllatava meistritiitlini. Kahjuks on see jäänud Sheareri ainsaks tiitlivõiduks klubi- ja ka koondise tasandil. Samal hooajal valiti Shearer teiste jalgpallurite poolt Inglismaa parimaks.

Shearer tõusis maailmatäheks Inglismaal peetud Euroopa Meistrivõistlustel 1996. aastal. Eelnevas üheteistkümnes koondise mängus oli Sheareril väravad jäänud löömata, kuid Inglismaa peatreener Terry Venablesil oli 25-aastasesse Shearerisse usku ning Shearer ei petnud lootusi. Juba avamängus Šveitsi vastu lõi Shearer oma esimese värava. 2:0 võidumängus Šotimaa üle lõi Shearer avavärava ning 4:1 võidumängus tabas Shearer kahel korral.

Veerandfinaalis mängis Inglismaa Hispaania vastu ning 0:0 lõppenud mänguaja järel asuti lööma penalteid. Shearer enda omal ei eksinud ning kokkuvõttes pääses Inglismaa poolfinaali. Poolfinaalis viis Shearer Inglismaa juba 3. minutil juhtima, kuid mänguaeg lõppes ikkagi viigiga. Penaltiseerias Shearer ei eksinud, kuid seda tegi Gareth Southgate ning Inglismaa oli välja langenud.

EURO96 järel huvitus Shearerist lõpuks ka kodulinnaklubi Newcastle United. Samuti üritas ründeässa värvata Manchester United, kuid Shearer jättis "punased kuradid" taas pika ninaga. Newcastle maksis Blackburnile 15 miljonit naela ning sel ajal oli see kõige suurem üleminekusumma maailmas. Shearer kohanes uues klubis suurepäraselt ning esimesel hooajal kogunes tema nimele 25 tabamust ning tasuks taas teiste mängijate poolt parimaks valimine. Samal hooajal nimetati Shearer koondise kapteniks, mis tõi tema ja senise kapteni Tony Adamsi vahele paksu verd.

Järgnev hooaeg jäi taas vigastuse tõttu Sheareril poolikuks, kuid hooaja lõpetuseks aitas Shearer Newcastle FA karika finaali, kus jäädi 0:2 alla Arsenalile. Samal hooajal jäi Shearer oma karjääri suurima skandaali keskmesse. Nimelt lõi Shearer mängus Leicester City vastu vastasmängijat ning väidetavalt ähvardas loobuda MM-koondises mängimast, kui Inglismaa jalgpalliliit teda karistada otsustab. Shearer väitis, et vastase löömine juhtus kogemata ning FA loobuski karistusest.

MM98 nägi Shearerit Inglismaa kaptenina. Esimeses mängus alistati 2:0 Tuneesia ning Shearer lõi esimese värava. Seejärel jäi Sheareril väravad Rumeenia ja Kolumbia vastu löömata. Veerandfinaal Argentiina vastu on see-eest kõikidele jalgpallifännidele mällu sööbinud. Sheareri partneriks rünnakul oli verinoor Inglismaa uus staar Michael Owen ja juba esimestel minutitel niideti Owen karistusalas murule ning Shearer realiseeris teenitud penalti. Ometi ei jäänud Argentiina võlgu ning mõne minuti pärast viigistati. Inglismaa pääses uuesti juhtima, kui Oweni soolorünnak tegi 18-aastasest noormehest superstaari, aga Argetniina viigistas taas. Jätkus närviline mäng, mille käigus eemaldati väljakult David Beckham ning lisaajal ei loetud inglaste väravat, sest Shearer tegi Sol Campbelli löögi ajal vea vastaste väravavahile Carlos Roa'le. Järgnenud penaltiseerias Shearer ei eksinud, kuid sellega said hakkama David Batty ja Paul Ince ning inglased olid konkurentsist väljas.

Shearer jätkas ka järgnevatel hooaegadel resultatiivselt. 1999. aasta kevadel mängiti taas FA karika finaalis, kus tuli taas koatuskobedust tunda, seekord Manchester Unitedi vastu. 1999. aasta sügisel tegi Shearer oma esimese kübaratriki koondise eest, kui ohvriks langes Luksemburg.

Shearer viis kaptenipaela kandes Inglismaa 2000. aasta EM-ile ning enne turniiri teatas 29-aastane ründaja, et see turniir jääb talle koondise särgis viimaseks. Loodetud edu EM-il ei saavutatud ning Inglismaa pidi juba alagrupist langema. Enne turniiri võtmemänguks peetud vastasseisus Saksamaaga lõi Shearer küll mängu ainsa värava, kuid 2:3 kaotused Portugali ja Rumeenia vastu jätsid Inglismaa soosikutena edasisest turniirist kõrvale. Turniiri lõppedes pidaski Shearer sõna ning Inglismaa eest teda enam mängimas ei näinud, 63 mänguga kogunes tema arvele 30 väravat.

Koondisekarjäärist loobunud Shearer jätkas Newcastle ridades klubi parima väravakütina. 2002. aastal pääses Newcastle UEFA Meistrite Liigasse ning seal tegi Newcastle ajalugu, olles esimeseks klubiks, kes suutnud alagrupist edasi pääseda, kaotades esimesed kolm mängu. Ka järgmisel aastal jõuti kvalifitseeruti Meistrite Liigasse, kuid seekord tuli 3. eelringis alla vanduda Belgradi Partizanile, seda penaltiseerias ning lõpuks eksis ka Shearer penaltiga.

Järgnevalt hakkas Shearer mõtlema lõpliku pensionile mineku üle. Esimest korda teatas ta selles otsusest eelmisel hooajal, kuid hooaja lõppedes teatas ta siiski, et jätkab veel ühe hooaja. 7. jaanuaril 2006 võttis Shearer enda nimele Newcastle'i edukaima väravalööja tiitli, kui kukutas 49 aastat vastu pidanud Jackie Milburni rekordi. Rekordilise 201. värava lõi Shearer FA karika mängus Mansfield Towni vastu.

See hooaeg pidi jääma Sheareri viimaseks ning välja oli kuulutatud ka tema hüvastijätu mäng, kuid vigastus mängus Sunderlani vastu sundis Sheareril 22. aprillil 2006 teatama oma jalgpalluri karjääri lõppemisest. Sheareri hüvastijätumäng peetaks 11. mail St. James Parkil. Sheareri mängijakarjääri lõppsaldoks jäi 361 väravat 711 mängu jooksul.