Aus mäng väljaku kõrval (1)

Foto: hindustantimes.com

Jalgpall ning kõik sellega kaasnev kasvab pidevalt, kuid iga kasv ei tähenda kahjuks alati arengut.

Võrreldes kasvõi kümne aasta taguse ajaga on üleminekutasud kerkinud ulmelistesse kõrgustesse. Kui 2009. aastal maksis Real Madrid Cristiano Ronaldo eest tol ajal täiesti ebareaalsena tundunud 94 miljonit eurot, siis praegust rekordit omab selles arvestuses teatavasti Neymar, kes liikus 222 miljoni euro suuruse üleminekutasu eest Barcelonast PSG-sse.

Juhus või mitte, aga UEFA loodud Financial Fair Play (FFP) ehk eesti keeli sisuliselt rahaliselt aus mäng lepiti esmakordselt kokku just sügisel pärast Ronaldo rekordilist üleminekut. Mitmete FFP eesmärkide seas on kesksel kohal klubide jätkusuutlikkus - soovitakse vältida olukorda, kus klubi raiskab rohkem raha kui teenib ehk idee poolest ei tähendanud see muidugi kunagi seda, et summad edasi ei võiks kasvada.

FFP lühikokkuvõtteks: klubide väljaminekud, milleks on enamasti üleminekud, töötajate ja mängijate palgad ning dividendid, ei tohi sissetulekuid oluliselt ületada. Klubide sissetulek koosneb peamiselt piletituludest, teletuludest, reklaamidest, mängijate müügist ja erinevatest võidetud rahasummadest. Sissetulek ja väljaminek peavad olema tasakaalus kolme aasta jooksul.

REKLAAM

Esmakordselt rakendati FFP 2011/12 hooaja alguses, kuid nagu öeldud, leppis UEFA finantsosakond reeglid kokku juba 2009. aasta septembris. Reegli arutamisel lähtuti sellest, et klubid kaotavad järjepidevalt raha ja see on muutumas trendiks, ainuüksi Real kulutas tol suvel meeletuid rahasummasid. Klubid, kes mängisid UEFA poolt korraldatatel võistlustel ehk Meistrite ja Euroopa liigas, nõustusid anonüümsel hääletusel uue reegli vastuvõtmisega.

2009. aastal toimunud uuring selgitas nimelt, et rohkem kui pooled Euroopa 665 klubist kannatasid eelneval aastal rahalisi kaotuseid. Suurem osa suutis neist küll tänu omaniku jõukusele mured seljatada, kuid usuti, et vähemalt 20 protsenti analüüsitud klubidest satuvad varem või hiljem rahalistesse raskustesse.

Isegi Financial Fair Play tekitamine ei ole mõndasid neist päästnud - pidevalt suurenevad palgad ja üleminekusummad tekitasid klubidele olukorra, kus kulutati raha, mida neil veel ei olnud, ja kui tulemusi ei tulnud, rikuti paramatult reegleid. Rikas omanik ei saanud enam vahet omast taskust kinni maksta.

Rikkujaid mitte ei aidatud, vaid karistati veelkord, sõltuvalt eksimusest oli ja on UEFA laual kaheksa erinevat valikut: noomitus, rahaline trahv, punktide mahaarvamine, võistlustelt teenitud tulude kinni pidamine, üleminekukeeld, võistlustele mängijate üles andmise piirangud, klubi diskvalifitseerimine võistlustelt või tulevatelt võistlustelt sootuks välja jätmine.

Foto: Soccernet.ee (arhiiv)

Viimane äratuskell piirangute rakendamiseks tuli esmasele kokkuleppele järgnenud hooajal ehk 2009/10, kui suuremate liigade klubid jäid kokku miinusesse 1,6 miljardi euroga, mis võrreldes eelneva aastaga oli koguni 36-protsendiline kasv. Üüratu miinuse juures tasub veel märkida, et Saksamaa kõrgliiga ehk Bundesliga jäi samal hooajal 130 miljoni euroga kasumisse ...

Ühtlasi on FFP suur põhjus, miks jalgpalliklubide status quo murdmine on varasemast suurem väljakutse. Väiksemad klubid, keda toetavad rikkad omanikud, ei suuda hetkel kuidagi tippudega rahaliselt konkureerida. Usutakse, et Manchester City investeeris just eelmise kümnendi lõpus ja selle alguses meeletuid summasid, et enne reeglite rakendumist Meistrite liiga tasemel meeskond kokku panna. See on neil omakorda võimaldanud nüüd üha kallimaid sponsorlepinguid sõlmida ja seeläbi edukuse rongil jätkata.

***

Esimesed karistused ei lasknud ennast kaua oodata, 2012. aasta lõpus teatas UEFA seitsme klubi probleemsest olukorrast. Vojvodina (Serbia) ja Kiievi Arsenal (Ukraina) vältisid küll keeldusid, kuid mõlemad said rahatrahvi, vastavalt 10 000 ja 45 000 eurot; küll keelati UEFA sarjades osalemine Spliti Hajdukile (Horvaatia), Osijekile (Horvaatia), Bukaresti Rapidile (Rumeenia), Bukaresti Dinamole (Rumeenia) ja Belgradi Partizanile (Serbia). 

Esimestele patustajatele pakkus UEFA rahumeelset lahendust - kui kolme kuuga maksmata arved klaaritakse, ei lähe karistus täitmisele. Bukaresti Rapid oli neist ainus, kes sellega hakkama ei saanud; vaatame lähemalt, kuidas on Rapidil ja veel mõnel karistada saanud meeskonnal läinud. 

Bukaresti Rapid

Rapidi karistuseks saigi ühe hooaja pikkune keeld eurosarjadest, mis pannakse kehtima alles siis, kui nad reaalselt Euroopa või Meistrite liiga mängudele jõuavad. Sinna ei pruugi nad aga niipea jõuda, sest Euroopa asemel langesid nad hoopis Rumeenia teisele liigatasemele, sest tänu võlgadele ei oldud enam piisavalt jõukad, et saada tugevaima liiga litsents.

Hooajaks 2014/15 suudeti end tagasi kõrgliigasse mängida, kuid litsentsiks vajalikud 30 000 eurot koguti kokku alles fännide ja toetajate annetustega. Kohe langeti uuesti välja ja siis võideldi uuesti välja koht kõrgseltskonnas, kuid nõudeid ei täidetud - järgmiseks hooajaks ei suudetudki meeskonda komplekteerida ning klubi kuulutas välja pankroti. Taassünd algas alles sellel suvel, kui Academia Rapid brändi oksjonil soetas. Selleks aastaks tõusis "uus Rapid" Rumeenia kolmandasse liigasse.

Queens Park Rangers

Eelmisel aastal sai karistada Inglismaa esiliigaklubi Queens Park Rangers, kes tõusis 2014/15 hooajaks kõrgliigasse ja laristas suurelt. Edu ei tulnud ja vaid neli aastat hiljem olid võlad kasvanud kokku enam kui 40 miljoni euroni - UEFA kohustas neid maksma 25 miljonit eurot tasumata laene aktsionäridele, 19 miljonit eurot oldi võlgu Inglismaa jalgpalliliigale ja veel kolm miljonit eurot tuli tasuda kohtukuludena.

Lühiajaliselt oli QPR mitmete vananevate staaride koduks. Foto: thenational.ae

2017. aastal olid QPR-i võlad seejuures 50 miljoni euro lähedal, esimese kahe aastaga esiliigas oli juba tagasi makstud enam kui 20 miljonit eurot. Uuringud näitavad, et QPR-i sissetulekust koguni 64 protsenti läheb endiselt mängijate palkade maksmiseks.

Manchester City ja PSG

Moodsa aja uusrikastest on kõige edukamaks saanud Manchester City ja PSG, kuid ühtlasi olid nemad esimesed tõeliselt suured klubid, kes UEFA-lt karistada said. Mõlema jaoks oli raske ajavahemik 2012-2014, kui klubid alles ennast kehtestasid - neid ei jäetud küll eurosarjadest eemale, kuid trahvisummaks kirjutati välja koguni 60 miljonit eurot, lisaks vähendati Meistrite liiga koosseisu 21 mängija peale ning piirati tegutsemist üleminekuturul ja mängijate lepingute uuendamisel.

City toonased tegemised kerkisid hiljuti taas terava luubi alla, kui Saksamaa väljaande Der Spiegel kätte jõudsid dokumendid, mis viitavad Manchesteri klubi juhtide ebaausale mängule. City on selle peale vaid öelnud, et tegemist on selge ja organiseeritud katsega nende mainet hägustada.

***

Elu on näidanud, et FFP ei takista üüratute üleminekusummade maksmist ja palkade pidevat kasvamist, kuid on jalgpallimaailma tagatubades toimuvat siiski läbipaistvamaks muutnud. Vastukarva ongi see ehk vaid klubidele, kes tahavad teha otsustavat sammu kõrgliigasse või tippude hulka, kuid ühekordsed suured väljaminekud on riskantne samm - kui edu ei tule, võib see klubile hukatuslikuks saada.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (1)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

EM-VALIKMÄNGUDES
EESTIST
Gibraltari perspektiiv – kas ja kuidas erineb Eesti koondise olukord Pehrssoni ametiajast?
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Joosep Susi: Omadusteta mees
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Joosep Susi: Omadusteta mees (0)
TASKUHÄÄLING

Kuula Soccernet.ee taskuhäälingut "Pikk ette (ja ise järele)" igal esmaspäeval!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimusid kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

HOOAJA EELVAATED

Eesti liigahooaeg on lähedal! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
6
Tallinna FC Flora
6
Tartu JK Tammeka
4
JK Narva Trans
4
Paide Linnameeskond
3
Nõmme Kalju FC
3
FC Kuressaare
1
Maardu Linnameeskond
1
Viljandi JK Tulevik
0
JK Tallinna Kalev
0
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK