Barankade mälumäng: pane ennast proovile (0)

Sel nädalal astusid Barankad stuudiost välja ja pubisse Illegaard, et testida jalgpallifännide teadmisi.

Kui tavaliselt koostavad ja viivad Illegaardi Meistrite liiga kolmapäevade eel jalgpallimälumänge läbi politoloog Raul Toomla ja Pärnu JK Poseidoni noortetreener Joonas Einfeldt, siis jaanuarikuus pakutakse mikrit teistele. Sel korral võtsid väljakutse vastu Barankad.

Seitsme näole andnud võistkonna seas osutus parimaks Purjus Bryan Adams, kes kogus 20 küsimusega 39 punkti 54 võimalikust. Järgnenud meeskonnad kogusid vastavalt 28, 24, 24, 24, 18 ja 14 silma. Kuidas saad Barankade tuleprooviga hakkama Sina, hea lugeja?

Õiged vastused leiate küsimuste alt.

1. plokk

REKLAAM

PILDIKÜSIMUS

1. See 54-aastane endine ründaja on ainus waleslane, kes peale John Charlesi on Serie A's mänginud. 73 mängu vältel löödud 28 väravaga on ta koondise läbi aegade edukaim väravakütt. Samuti on ta ka edukaim väravakütt ühe oma endise klubi eest, olles löönud 346 väravat. Ta on FA Cupi finaalides löönud kokku 5 väravat, mis on FA cupi ajaloo parim näitaja, lisaks oli ta esimene mängija, kes võitis League Cupi 5 korral. 25 väravaga on ta ühe maineka Inglismaa derbi läbi aegade edukaima väravalööja. Kes? (2p)

2. Manchester Unitedi kõige staažikam väravavaht Alex Stepney sai 1975. aastal liigamängu ajal üht tavapärast väravavahi tegevust tehes eriti veidral moel vigastada, nii et ta tuli lausa haiglasse viia. Tema juures ei olnud vigastuse juhtumise hetkel mitte ühtegi kaas- ega vastasmängijat või palli - Stepney vigastas end ise, kusjuures taolist vigastust tuleb rohkem ette ehk poksis. Mida ta tegi ning millise vigastuse ta sai? (2p)

3. Küsime aastat. Sel aastal... (pluss-miinus kaks aastat - 2p)

 • Iirimaa koondis peab enda esimese kohtumise, jäädes 13:0 alla Inglismaale (Inglismaa läbi aegade suurim võit). Iirimaast saab neljas rahvuskoondis Inglismaa, Šotimaa ja Walesi järel.
 • asutatakse Tottenham Hotspur FC (esialgu küll nime Hotspur FC all), Queens Park Rangers ja Burnley.
 • luuakse Saksamaa, Austria-Ungari ja Itaalia vaheline kolmikliit.
 • Thomas Edison käivitab esimese kommertselektrijaama, valgustades sellega ühe Manhattani ruutmiili – peetakse elektriajastu algushetkeks.
 • sünnivad: Virginia Woolf, Franklin Delano Roosevelt.
 • surevad: Jesse James (Robert Fordi käe läbi, hiljem sellealane film jne), Charles Darwin, Carl Robert Jakobson

4. See nooruses kulturismiga tegutsenud mees oli ka igati tubli jalgpallur. Ühes järjekordses sõprusmängus jäi ta silma Manchester Unitedi toonasele peatreenerile Matt Busbyle, kes pakkus 23-aastasele mehele pärast lõpuvilet ka lepingut, kuid küsitav keeldus, sest ei näinud jalgpallurikarjääris perspektiivi. 
Kahetsust ei ole mees pidanud tundma - tuntuks sai ta hoopis filminäitlejana, valiti 1999. aastal sajandi seksikaimaks meheks ja löödi 2000. aastal rüütliks. Alates 2011. aastast on tema pronksist büst ka Tallinna vanalinnas asuvas Šoti pargis. Kes? (2p)

5. See spordiala loodi aastal 1930 Uruguays õpetaja ametit pidanud Juan Carlos Ceriani Gravieri poolt, kombineerides elemente korvpallist, veepallist, käsipallist ja jalgpallist. Ala levis esiti väga kiiresti just Lõuna-Ameerikas, kuid alles 1956. aastal pandi kokku esimesed reeglid, mida hakati kasutama rahvusvahelisel tasandil. Tänaseks on selle ala harrastajate arv Brasiilias ületanud isegi jalgpalli. Esimene rahvusvaheline alaliit loodi aastal 1965, täna on ala korraga kahe ülemaailmse organisatsiooni all, kes korraldavad ka eraldi võistluseid - ühe organisatsiooni järgi on valitsev maailmameister nii meeste kui naiste seas Kolumbia, teise järgi Brasiilia. Maailma jooksvas edetabelis on aga liidrid hoopis Hispaania mehed ja Poola naised. Mis alast käib jutt? (2p)

2. plokk

PILDIKÜSIMUS

Vasakul üleval mees nr. 1, paremal üleval mees nr. 2, all mees nr. 3.

6. Küsime kolme hispaanlasest ründajat, kes juba on või kohe tähistavad 35. sünnipäeva.

 • 1) See Hispaania ründaja on läbi karjääri korraliku skoorijana silma paistnud, kui veebruaris 35-aastaseks saav mees on viimased kolm hooaega järjest teinud enda parimad ja tänavu tundub sinna seeriasse lisa tulevat. Ilmselt pole kokkusattumus, et just 2012. aastal naasis ta enda kodukanti ja sealt see tõus alguse sai. (2p)
 • 2) Selle 35-aastase Hispaania ründaja karjäär on kulgenud suhteliselt tavatuid radu pidi. Pikalt Hispaania esiliigas ja madalamal tiirlemise järel oli ta “hiline areneja” ning korraliku läbimurde tegi ta alles kolmanda elukümnendi keskel, murdes end ka La Liga parima väravakütina koondisesse ning tulles 2008. aastal Euroopa meistriks. Tiitlivõidu järel suundus ta välismaale ning mängis veel kaks edukat hooaega, kuid edaspidi on mees taas pildilt kadumas. (2p)
 • 3) See sel aastal 35-aastaseks saav Hispaania ründaja on oma kõigis klubides olnud äärmiselt edukas ja väravaid löönud palju - karjääri alustas ta Gijonis, aga on muuhulgas mänginud ka Zaragoza, Valencia ja Atletico Madridi eest. Lisaks Hispaania klubidele esindanud ka kahte teist klubi, mis mõlemad asuvad eri mandritel (ehk siis kokku mänginud kolmel mandril). (2p)

MUUSIKAKÜSIMUS


7. Oma esimese klubi kukutas küsitav peatreener esiliigasse, teisest sai kinga, kolmandast lahkus omal soovil. Kokku ongi ta juhendanud vaid nelja klubi, seda Inglismaal, Prantsusmaal ja Jaapanis. Kuulete teda kõnet pidamas. Kes? (2p)

8. Küsime Calvin Kleini endist modelli, kes muuhulgas mängis ka professionaalselt jalgpalli. Koondises 75 mängu, 14 väravat. Mänginud Indias, Jaapanis, Šotimaal, Inglismaal, USA-s ja oma koduriigis, kuulsaimaks klubiks ilmselt Arsenal. Sündinud 16. aprillil 1977, eesnimi küll Karl, aga teda tuntakse rohkem keskmise nime modifitseeringu järgi. Loonud ühe värava MM-il, ühe EM-il. Modellitööl oli tema sõnul ka varjukülg - nimelt näpiti teda naiste poolt ööklubides pidevalt. 18-aastaselt läks ülikooli IT-d ja majandust õppima, aga jalgpalli kõrvalt jättis selle pooleli. Mängis ka käsipalli. (2p)

9. Küsime numbrit - sel minutil lõi Marco Materazzi 2006 aasta MM-finaalis Itaalia viigivärava, selleks minutiks läks Arsenal oktoobris Manchester Unitedi vastu 3:0 ette, Mendelejevi tabelis vastab sellele numbrile element kaalium, nii mitu inglit valvab põrgut koraani kohaselt, Eesti koondises kandis viimati selle numbriga särki Ken Kallaste. (2p)

10. Küsitav mängija (sündinud 9. septembril 1991) on 2012-2015 pidanud pööraselt palju mänge, võttes arvesse, et ta on teinud kaasa ka maksimumilähedase koondiseprogrammi. Alates 2012 algusest kuni 2014/15 hooaja lõpuni sai ta kirja 171 klubimängu ja lisaks 47 koondisemängu. Mõni ime, et koduklubi peatreener teda 2014. aasta kevadel hurjutas ja süüdistas enda koondise jaoks "hoidmises". Kes? (2p)

3. plokk

PILDIKÜSIMUS 

11. Küsime jalgpalliklubi: see jalgpalliklubi on viimased 20 aastat iga aasta osalenud UEFA Cupil/Euroopa liigas (ainult 2013/14 kukuti sealt välja kvalifikatsiooni kolmandas ringis, muidu on jõutud vähemalt grupistaadiumisse), vahepeal on mänginud ka Meistrite liigas, viimati alagrupiturniiril 05/06. Sajandivahetuse paiku mängiti kaks aastat järjest Eesti klubide Viljandi Tuleviku ja FC Flora vastu. Linnas on sündinud näiteks korvpallur Tony Parker ja laulja Gotye, 2008 ilmus kinolinadele film in ... (ehk siis selles linnas), kus peaosa mängis Colin Farrell, aga osales ka näiteks Ralph Fiennes. Küsitava klubi kodulinna näete ka pildil. (2p)

12. Pika ja mõõdukalt eduka karjääri jooksul on küsitav ründaja tulnud Hispaania ja Itaalia meistriks, teinud ülemineku ühest Milano klubist teise ja löönud palli ka Eesti koondise võrku. Oma jälje jalgpallifolkloori jätab ta eelkõige 2002. aastal Fabio Capello poolt tema perekonnanimest tuletatud terminiga, mis tähendab meeskonnavaimule ebasobivat käitumist ja mida Itaalia jalgpalliajakirjanikud tänase päevani kasutavad. Kes? (2p)

13. Austraalia jalgpallimeeskond liikus 2006. aastal kujundlikult Okeaaniast üle Aasiasse, kui liituti sealse jalgpalli konföderatsiooniga. Sellega loodeti lihtsustada jalgpalli MM-le pääsemist. Varasemalt on toimunud ka vastupidist liikumist, kui üks Aasia riik osales nii 1986. kui ka 1990. aasta Okeaania MM-valikturniiril. Viimasel korral jõuti ka finaalturniirile väga lähedale, kui alles valikturniiri playoffis pidid nad Kolumbia meeskonna paremust tunnistama. Erinevalt Austraaliast polnud antud riigi geograafilise ümberpaigutamise taga sportlikud motiivid. Mis riigiga on tegemist? (2p)

14. Küsime kolme sakslasest jalgpallurit.

 • 1) See Frankfurdis sündinud Saksamaa koondislane liitus 15-aastaselt Müncheni Bayerni akadeemiaga ja jõudis välja esindusmeeskonda, kus võitis sisuliselt kõik, mis võita andis, lisaks tiitlitele Saksamaal ka Meistrite liiga. Pärast ühte vahepeatust on mees jõudnud Inglismaale. Kuigi passi järgi oli tal eile (12. jaanuaril) sünnipäev, ei läinud tähistused ilmselt liiale, sest täna (13. jaanuaril) on mäng. Kes? (2p)
 • 2) Üht Brasiilia suurt triumfi on ehk liigagi lähedalt näinud see sakslasest poolkaitsja, kel hüüdnimeks "valge brasiillane". Erinevalt oma hüüdnimekodumaast ei ole tal nii hästi läinud - kodus on hõbemedalid Bundesligast, Saksamaa karikast, Meistrite liigast, hõbe ja pronks MM-ilt, aga mitte ühtegi kuldset autasu. Koondises 81 mängu ja 4 väravat, 2006. aasta MM-i avamängus viis meeskonna kaptenina väljakule.
  Veidi paremini on läinud täpselt sama nime kandval võidusõitjal, kes muuhulgas jõudnud välja vormel 1 sarja ja võitnud viis tiitlit kereautode sarjas DTM. Mis nime need mehed jagavad? (2p)
 • 3) Küsime Bundesliga eelmise hooaja parimat väravakütti. Terve oma karjääri Saksamaal mänginud 32-aastane ründav poolkaitsja on juba 2004. aastast Frankfurti Eintrachti hingekirjas ja ta on seal alati küllaltki tähtsat rolli mänginud. Mullu lõi ta 26 mänguga 19 väravat, aga isegi need numbrid pole talle koondisedebüüti toonud. Sama perekonnanime kannab muuseas Eesti üks parimaid naisrattureid, kes 2004. aastal ka Olümpiamängudel käis ja USA arvutimängude looja, kes on ühe viiemängulise seeria autor ja tema nimi on osa ka seeria nimest. (2p)

15.  Maailma ilmselt kõige vaadatumat penaltit on YouTube'is nähtud enam kui 990 miljonil korral. Nimeta lööja ja mäng. (2p+2p)

4. plokk

PILDIKÜSIMUS

16. Selle Vahemere ääres asuva linna piirkonnas on erinevatel andmetel kuni kaks miljonit elanikku, linna enda sees hinnatakse elanike arvu 360 000 peale. Ametlikku rahvaloendust pole korraldatud 30-ndatest aastatest saati. Selles linnas on sündinud näitleja Keanu Reeves, muusik Serj Tankian ja valitseva NBA meistermeeskonna Golden State Warriorsi peatreener Steve Kerr. Linna nime kannab ka üks USA tuntud indie-folk bänd. Selles linnas peeti 2000. aastal ühe maailmajao meistrivõistluste finaal. Mis linnast käib jutt? (2p)

17. Pärast Meistrite liiga praeguse kuju saamist on penaltitega lõppenud kuus finaali, neli mängijat on saanud lüüa kahel korral. Mõlemad on realiseerinud neist vaid kaks, neid ka küsime.

 • 1) Esimene küsitav jalgpallur on üks FIFA 2010 kaanepoistest, omal ajal ka Intertoto Cupi võitja. Karjääri jooksul üle 250 värava kõmmutanud mees on hoolimata kõrgest IQ-st osalenud seksivideos koos teiste jalgpalluritega ja alkoholi mõju all olnuna mõnitanud Ameerika turiste pärast 11. septembri rünnakuid. Fännid on teda kritiseerinud ülekaalulisuses. Kes? (2p)
 • Teine küsitav jalgpallur on teinud väljakul suhteliselt edukat karjääri, saanud osa kokku kolmest Meistrite liiga finaalist, esindanud üle saja korra oma kodumaad, võitnud kahe erineva klubi eest ühtekokku 16 karikat; väljaku kõrval aga petnud naist ja hiljem lahutanud, ületanud kiirust ja tulistanud inimest. Kes? (2p)

18. Need 2 klubi on hetkel Championshipis mängivatest klubidest ainsad, kes pole kunagi Inglismaa kõrgeimas liigas mänginud.

 • 1) Klubi asutati 2004. aastal. Asuvad Londonist u. 90km põhjas. Meeskonna endiste peatreenerite hulka kuuluvad teiste hulgas näiteks Roberto Di Matteo ja Paul Ince. Klubi tõenäoliselt kuulsaim võit pärineb eelmisest hooajast. (2p)
 • 2) Klubi asutati 1925. aastal, kui kohalikud meeskonnad *asukohanimi* Town ja *asukohanimi* County ühinesid küsitavaks klubiks *asukohanimi* United. Kodumänge mängitakse staadionil nimega New York Stadion. Klubi hüüdnimeks on The Millers ja tuntumate fännide hulka kuuluvad näiteks Howard Webb ja Muse’i basskitarrist Chris Wolstenholme. Wikipedia andmetel on tegemist Jamie Oliveri teise lemmikklubiga. (2p)

19. Cristiano Ronaldo ületas hiljuti ühe rekordi, mis mõneti ootamatult ei olnud veel tema enda või Lionel Messi nimel. Kes on esimene mängija, kes tegi kuues järjestikuses Meistrite liiga mängus skoori? Lisamärkusena, et eelringid ei loe – vaid alagrupiturniiril ja sealt edasi.

Küsitav on tänaseks 31-aastane ja ta tegi rekordi läbi kahe hooaja kahe erineva klubi eest. Esimese klubi eest mängis see Aafrika ründaja Prantsusmaal üheksa aastat ning seejärel siirdus ühte tõelisesse tippklubisse, kust ta mõne aasta eest lahkus. (2p)

20. See meeskond mängib võistluste raames üldjuhul 2-5-3 formatsiooniga. Kodustaadionil on huvitav iseärasus: nimelt katab seda mõnikord klaasist katus. Meeskonda võib näha näiteks filmides Longshot (1981) ja Underdogs (2013). Tegutsevad aastast 1921. Mis meeskond? (2p)

Vastused:

Sulgudes maksimumpunktid iga õige vastuse eest. Isikute puhul piisab vastuse õigeks lugemiseks perekonnanimest.

1. Ian Rush (2 punkti)
2. Karjus kaitsjate peale nii kõvasti, et lõualuu läks paigast (2)
3. 1882 (2)
4. Sean Connery (2)
5. Futsal (2)
6. Aritz Aduriz (2), Daniel Güiza (2), David Villa (2)
7. Arsene Wenger (2)
8. Karl Fredrik "Freddie" Ljungberg (2)
9. 19 (2)
10. Oscar (2)
11. Club Brügge (2)
12. Antonio Cassano (2)
13. Iisrael (2)
14. Emre Can (2), Bernd Schneider (2), Alexander Meier (2)
15. Fabio Grosso (2), 2006. aasta MM-finaali otsustav penalti (2)
16. Beirut (2)
17. Frank Lampard (2), Ashley Cole (2)
18. Milton Keynes Dons (2), Rotherham United (2)
19. Marouane Chamakh (2)
20. Lauajalgpalli meeskond (2)

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (0)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

OLULIST
PREMIUM LIIGA
NOORED JA VÄLISMAA
Heinaga ollakse Arsenalis rahul, ka Jürgens sihib välismaale
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
Valiksarja pakett on Piletilevis esikohal
EESTI RAHVUSKOONDIS
Valiksarja pakett on Piletilevis esikohal (0)
 
Tamme ja Sarpsborgi teekond lõppes saunaga
EESTLASED VÕÕRSIL
Tamme ja Sarpsborgi teekond lõppes saunaga (0)
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK