Copa America: Brasiilia langes vähemuses Uruguay vastu (video tipphetkedest) (0)

Brasiilia koondise noor superstaar Endrick. Foto: Scanpix / Julio Cortez / AP Photo

Copa America veerandfinaalides alistas favoriitide omavahelises kohtumises Uruguay penaltiseeria järel kriisis Brasiilia.

Turniiri eel räägiti eelkõige kolmest favoriidist: viiekordsest maailmameistrist Brasiiliast, kolmekordsest maailmameistrist Argentinast ja kahekordsest maailmameistrist Uruguayst. Kuna Brasiilia ei suutnud üllatuslikult oma alagruppi võita, pidid nad juba kaheksa parema seas mõõtu võtma Uruguaylt. Üks jalgpallisuurustest pidi langema veerandfinaalis.

Kohtumine algas üsna toorelt. Marcelo Bielsa juhendatav Uruguay läks mängima kindla plaaniga brasiillastelt mängutuju ära võtta. Pidevalt mängiti kas vea piiril või siis tehtigi viga. Copa Americal enne finaali lisaaega ei mängita ning on tähelepanuväärne, et ainuüksi Uruguay vastu vilistati 90 (+ üleaeg) minuti jooksul 26 viga. Parema tunnetuse saamiseks toome võrdluseks vead lisaaegadele (120 minutit + üleaeg) läinud EM-matšides: Inglismaa ja Šveits tegid kahe peale kokku 21, Portugal ja Prantsusmaa 20, Saksamaa ja Hispaania 39 viga.

Uruguay tegi küll palju vigu, ent lõi kohtumise vältel ka võimalusi rohkem. Paraku ei õnnestunud intensiivses mängus kummalgi nii-öelda sajaprotsendilisi šansse tekitada. Viiekordne maailmameister Brasiilia ei suutnud kasu lõigata ka sellest, kui jõuliselt mänginud Uruguay teisel poolajal selgelt üle piiri läks ning kohtunik Dario Herrera pärast VAR-iga konsulteerimist Nahitan Nandezile 74. minutil punast kaarti näitas.

Penaltiseerias eksisid brasiillased kahel korral (Eder Militao ja Douglas Luiz), Uruguay ühel (Jose Maria Gimenez) ning kui Manuel Ugarte viienda lööjana 4:2 võidu kindlustas, võis pidu Uruguays alata.

Brasiillased said juba turniiri eel kriitikat - näiteks legendaarne Ronaldinho ütles, et tema ei kavatse nii kehva koondist toetada - ning nende kriis süvenes Copa Americal veelgi. Viimasest kümnest kohtumisest on Brasiilia võitnud ainult kolm. ESPN-i eksperdi Herculez Gomezi hinnangul puudub Brasiilial loovus ning lootust kahe aasta pärast toimuval MM-il midagigi korda saata saaks elus hoida vaid Neymari tagasitulek. Mõistagi juhul, kui mees on täielikult terve ning saavutab tippvormi.

Brasiilia eeldatav tulevikutäht Endrick lubas mängujärgses intervjuus, et töö käib ning loodetavasti kodumaal neid ikka toetatakse. "Me tahame MM-il Brasiilia tagasi tippu tuua. Me jätkame töötamist ning valmistume MM-iks. Ma tean, et seis on meie jaoks praegu väga raske, aga loodan väga, et kõik brasiillased meid toetavad," kommenteeris 17-aastane Endrick.

Brasiilia koondise kohutava seisu võtab hästi kokku selle sama Endricku söödustatustika, kui seda üldse statistikaks nimetada saab. Nimelt tegi 17-aastane ründaja terve mängu jooksul vaid ühe söödu ja sellegi kick-off ’ist.

Uruguay kohtub poolfinaalis Kolumbiaga

Teises läinud öises veerandfinaalis ei jätnud Kolumbia turniiri üllatajale Panamale mingit šanssi ning võitis 5:0. Käimasoleva turniiri suurimaks staariks tõusnud James Rodriguezil oli juba enne kohtumist koos kolm resultatiivset söötu, panamalaste vastu sai ta kaks lisaks ning skooris seekord ka ise.

Poolfinaalides lähevad teisipäeva ööl vastu kolmapäeva vastamisi Argentina ja Kanada, öö hiljem kohtuvad Kolumbia ja Uruguay.