Eesti langes Kreekale, kuid lõi värava (galerii!) (1)

Foto: Gertrud AlatareEesti U-19 koondis pidi kodusel EM-finaalturniiril vastu võtma teise kaotuse, kui Kadrioru staadionil jäädi Kreeka eakaaslastele alla tulemusega 1:4.

Kreeklaste tabamuste vahel lõi Eesti noorte auvärava kapten Karl-Eerik Luigend mängu viimastel minutitel. Hellenite eest sai kahel korral jala valgeks Dimitris Diamatakos, ühe värava said kirja Giorgios Katidis ja Spyros Fourlanos.

"Olen väga-väga õnnelik meie värava üle, kuid samas pettunud, et neljanda lüüa lasime," sõnas Eesti meeskonna peatreener Arno Pijpers.

"Kogemust meie poistel veel väga pole. Mõned meile löödud väravad tulid liiga lihtsalt. Olen neile ka varem seda öelnud - nii heade meeskondadega mängides karistatakse iga väiksem eksimus ära. Peame igal juhul lõpuni võitlema."

Kaotuse ning õhtuse mängu viigilise tulemuse tõttu on nüüd selge, et Eesti noored peavad alagrupis leppima viimase kohaga, mis järgmisel aastal Türgis toimuvale U-20 MM-ile ei vii.

Avamängu närv kadunud

Eesti alustas mängu hästi ja teravalt - esimese kolme minutiga teeniti kaks trahvilööki ohtlikest kohtadest ning pall liikus sinisärkide vahel enesekindlalt. Karistuslööke sai proovida Luigend, kuid mõlemal korral jäid tema löögid ebatäpseteks.

Kuigi kohati lasti ka kreeklastel oma karistusalasse tungida, jätkati ka ise ohtlikult. Portugali-mängus nähtud närvilisusest polnud märkigi ning eestlased mängisid selgelt oma mängu - pika palliga otsiti ees üksiku ründajana mänginud Martin Kaset, kes pallide mahavõtmisega vahelduva eduga ka hakkama sai.

Esimese pooltunni jooksul oli poolvõimalusi rohkem isegi Eestil, kuid esimese tõelise ehmatuse eest hoolitsesid siiski kreeklased - 28. minutil sai tsenderduse järel löögile Giorgios Katidis, kelle ülepuusalöök Eesti väravapostist tagasi põrkas.

Kreeka saab oma tahtmise

Paari vigastuspausi järel hakkas poolaja lõpus mängutempo langema ning kreeklased võtsid mänguohjad üha kindlamalt oma haardesse. Halvim juhtus kaks minutit enne vaheaega - Johannes Kukebali eksimuse tõttu pääses Giannis Gianniotas vasakult äärelt tsenderdama, värava all kerkis kõige kõrgemale Katidis, kes peaga kreeklased vahetult enne poolaega juhtima viis - 0:1.

Teist kolmveerandtundi eestlased nii agaralt kui esimest alustada ei suutnud ning kümneminutilise mängu järel maksis see ka kätte - taas tuli tsenderdus vasakult äärelt, sedapuhku jõudis see lõpuks Spyros Fourlanoseni, kes peaga kena kaarpalli Vadim Gurniku seljataha tõstis - 0:2.

Kreeklaste teine tabamus võttis mängust suurema pinge maha ning kohtumise järgmine pooltund möödus võrdlemisi rahulikult. Mängu lõplik saatus otsustati 85. minutil, kui Eesti kaitsjad läbisöödu maha magasid ning Dimitris Diamantakos üks-ühele olukorras Gurniku üle mängis - 0:3.

Auvärav? Auvärav!

Päris kuivale kodupubliku rõõmuks eestlased ikkagi ei jäänud - 90. mänguminutil sai Artur Rätteli ja Luigendi koostööst viimane kasti äärest löögile ning pall lipsas väravavahi külje alt väravavõrku sahistama - 1:3!

"Tundsin enda sisemuses kindlasti suuremat rõõmu, kui tähistamise ajal välja näitasin," tunnistas mängu järel Luigend ise. "Praegu on aga tunne tühi. Tahaks puhata ja süüa."

Publik oli eestlaste värava üle arusaadavalt uhke, kuigi meeskond oli vastu võtmas suurt kaotust. Omade väravat tervitati palava aplausiga ning õhus oli tunda väikest kergendust - vähemalt ei jäänud kuivale!

Rõõmuhõisked ei saanud aga kaua kesta, sest värav oli mängu lõpus kreeklastele justkui äratuskellaks - kohe pea järgmisel rünnakul mängiti seesama Diamantakos läbisööduga kaitseliini taha ning 19-aastane hellen taastas mängleva kergusega mängu lõpuks kolmeväravalise vahe - 1:4.

Pijpers tahtis penaltit

Eestlaste peatreenerit Arno Pijpersit valdasid mängu järel vastakad tunded. "Olen õnnelik meie mängu alguse üle - me ei lasknud vastaseid enda värava lähedale ja lõime hoopis ise võimalusi," rääkis Pijpers.

"Meil oli päris mitmeid šansse ning arvan, et esimesel poolajal pidanuks kohtunik meile penalti andma. Just enne turniiri tehti meile koolitust, kus teatati, et standardolukordade ajal särgist tirimine on penalti vääriline," meenutas hollandlane.

Esmaspäeval ootab eestlasi juba hirmtugev Hispaania koondis. Pijpers tunnistas, et tegu on üliraske vastasega. "Mängijad peavad Hispaania vastu näitama oma mentaliteeti. Mängima hakkab ka füüsis, sest väikse ajaga oleme mänginud päris mitu mängu."

Hoolimata kahest kaotusest leiab 53-aastane treener kõiges ka positiivset. "Me ei saa olla 100%-liselt rahul, kuid oleme rahuldavalt mänginud. Nii hea tasemega turniir on meie jaoks väga raske ning edu nõuab kõvasti kogemust, mida meil aga napib."

Mets: neli liiga palju

Eesti kaitseliini tugitala Karol Mets tunnistas, et ei ole absoluutselt rahul kaitsemänguga. "Neli väravat sisse lasta on ükskõik kelle vastu liiga palju. Tundub, et meeskondlik kaitsemäng või kaitseliin oli nõrk. Ise olime mõnes kohas lohakad ning kreeklased karistasid selle kohe ära."

Kohtumine Hispaaniaga annab Metsa sõnul eestlastele väärt kogemuse. "Saame hea kogemuse. Peame endast viimased jõuvarud välja pigistama ja võitlema."

Samas ei usu noormees, et väsimus rolli mängima hakkab. "Füsioterapeudid teevad selle vältimiseks head tööd, nii et usun, et selle taha küll midagi ei jää."